Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVerMedia AVerTV DVB-T STB7

11.7.2007, Radek Jahoda, recenze
Po minulých testech jednoduchých set-top-boxů se nyní podíváme trochu do jiných kategorií. První vlaštovkou je přijímač AVerTV STB7 od AVerMedia, který disponuje DSUB výstupem pro počítačové monitory, což může být pro mnohé důležitá vlastnost.
Kapitoly článku:
  1. AVerMedia AVerTV DVB-T STB7
  2. Nastavení
  3. Ovládání
Ptáte se k čemu? Pokud někdo nemá místo na normální televizní přijímač, ale má k dispozici počítačový monitor, ať už CRT nebo LCD, a nechce TV kartu, při které je nutné mít zapnutý počítač. Často se jedná například o studenty na kolejích, může jít ale i pracovnu, kam se může fotbalový fanoušek uchýlit, když je vyhnán od normální TV manželkou sledující svou oblíbenou telenovelu. Jedna z možností je i zobrazení malého obrazu přes počítačový výstup, takže lze při sledování důležitého utkání i pracovat. Kolik toho ale dotyčný udělá je samozřejmě otázkou. Ale dost planoucích a zbytečných řečí, nejsme zde od filozofování, každý ať si najde oblast použití sám.

Pohleďme se jako vždy nejprve na balení. Krabice je vyvedená ve firemní oranžové barvě a celý obsah je uložen v pěnové výplně s přihrádky, držící své osadníky pevně na uzdě.




Největší část zabírá samozřejmě přijímač a také stojánek, dále uvnitř nalezneme napájecí zdroj, dálkový ovladač včetně baterií, DSUB kabel pro připojení počítačového monitoru, kabel pro připojení zvukové aparatury (předpokládá se použití počítačových bedýnek s vlastním zesilovačem) s 3.5mm stereo jacky na koncích a zapomenout nesmíme ani na návod k instalaci a obsluze (pouze v šesti cizích jazycích bez češtiny, AVerMedia ale standardně české návody dodává, takže půjde zřejmě pouze o výjimku tohoto "zápůjčního" kusu).



Tentokrát začněme dálkovým ovladačem. Pokud znáte jiné přijímače nebo TV karty tohoto výrobce, tak ho určitě znáte. Je totiž stejný, pouze barevné provedení se může lišit. Tentokrát je celý černý se šedivými klávesami, pouze některé klávesy jsou barevné. Díky pozvolnému zúžení spodní části a zaoblení se drží dobře, ovládání je příjemné a klávesy jsou na obvyklých místech. Ovládácí kříž je dominantou ovladače a umožňuje snadnou orientaci po klávesnici i poslepu pouze hmatem.


Klepnutím zvětšíte obrázek

Přijímač má šedo-hnědo-zlatavou barvu, jeho rozměry jsou 250x139x33mm. Nemusí pouze ležet na stole, ale díky dodávanému podstavci lze ušetřit místo na stole a postavit ho na stojáka. V horní části je umístěno několik tlačítek, přední část obsahuje jen vyznačené čidlo dálkového ovladače, LED diodu a konektor pro sluchátka, všechny ostatní konektory jsou v zadní části.



To lépe osvětlí druhý obrázek z druhé strany.



Tlačítek je celkem šest. Kulaté uvede přístroj do stand-by režimu, tlačítko označené Source přepíná mezi obrazem z počítače nebo TV, zbývající tlačítka jsou pro přepínání programů a ovládání hlasitosti.



Svítivost modré indikační diody za šera vidíte na obrázku, jas je docela silný až nepříjemný.



Další pohled bude patřit zadní části bohatě vybavenou konektory. Pojďme zprava - jako první je napájecí konektor, kam se připojuje externí zdroj 12V, hned vedle zvukový vstup a výstup (ano i ten se přepíná) a pak následují anténní konektory - vstupní a výstupní pro připojení dalšího přijímače. Další konektory jsou DSUB konektory - jeden vstupní pro připojení výstupu z grafické karty a druhý výstupní pro připojení k monitoru. Vlevo jsou ještě klasické A/V konektory, konkrétně stereo zvukový výstup a kompozitní video výstup (vše cinch) a jako poslední je S-video výstup.


Klepnutím zvětšíte obrázek

Žádné zařízení neodolá mé snaze o jeho rozebrání, takže i zde máme možnost prozkoumat jeho útroby. Spodní a horní kryty jsou spojeny čtyřmi šrouby a ještě zacvaknuté, takže je celé šasi pevné. Uvnitř objevíme jednu desku se všemi součástkami. Kdo sledoval naše předchozí testy, tak ho hned uhodí do očí použití obvodu Cheertek CT212T, o kterém již víme, že obsahuje pomalý procesor, který má problémy s dekódováním teletextu. AVerMedia je ale solidní firma a tento problém řeší tak, že prostě sama deklaruje, že teletext není podporován a také ho v menu nenajdeme. Jinak ale s tímto obvodem nejsou žádné problémy. Ještě doplňme tuner Philips TU1216L, který obsahuje i demodulátor, a také zakázkový obvod AV3003B, který pracuje s VGA signálem monitoru.



Klepnutím zvětšíte obrázek