Logitech Harmony: kdo zkrotí PS3?
9.12.2011, Jakub Doležal, recenze
Sesbírali jsme pár ovladačů Logitech Harmony a vyzkoušeli, jakým způsobem lze díky nim ovládat PlayStation 3. Ne, tentokrát nebudeme hrát hry, ale využijeme konzoli jako multimediální centrum. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.
Kapitoly článku:
- Logitech Harmony: kdo zkrotí PS3?
- Logitech Harmony 200
- Logitech Harmony 600
- Logitech Harmony 1100
- Harmony Adapter for PS3
- Vládneme obývacímu pokoji
- Závěr
Blíží se doba Vánoc a jistě nemalé procento z vás bude tento čas trávit především před televizní obrazovkou. Spoléhat na každoročně se opakující nabídku filmů televizních programů by se mohlo vymstít, a proto jistě nebude od věci si zařídit také vlastní sbírku multimédií. Ještě tu však máme problém v podobě velkého množství dálkových ovladačů a jistě znáte situaci, kdy se usadíte do pohovky s ovladačem pro ovládání DVD přehrávače a přitom jste si chtěli vzít ten na televizi.
Řešením tohoto zapeklitého problému by mohly být multifunkční ovladače. Nám do redakce dorazilo několik modelů Logitech Harmony, které se chlubí schopností ovládat prakticky cokoliv s IR portem (databáze čítá 225 000 zařízení), takže nezbývalo než vyrazit do obývacího pokoje a tuto informaci řádně prověřit.
Řešením tohoto zapeklitého problému by mohly být multifunkční ovladače. Nám do redakce dorazilo několik modelů Logitech Harmony, které se chlubí schopností ovládat prakticky cokoliv s IR portem (databáze čítá 225 000 zařízení), takže nezbývalo než vyrazit do obývacího pokoje a tuto informaci řádně prověřit.
Zvítězí klasické dálkové ovladače, nebo ...
... ustoupí modernější formě?
Jak do tohoto plánu ale zapadá ryze herní konzole Sony PlayStation 3? Inu poměrně jednoduše, neboť se v nitru tohoto přístroje již od samého počátku nachází Blu-ray mechanika, která je samozřejmě zpětně kompatibilní s postaršími DVD či již prehistorickými CD. Přímo od Sony je pak již v systému připraven přehrávač, který po poslední aktualizaci zvládne i 3D obraz. Dříve než se však pustíme do testování ovladačů, pojďme se si shrnout současnou situaci okolo tohoto herního přístroje, který jen na trhu již od listopadu roku 2006. Za tu dobu si tento model prošel poměrně zajímavou evolucí, nicméně i přesto zůstává hardware prakticky nezměněn.
I tak se o samotný výkon konzole rozhodně bát nemusíme. V jejím srdci totiž tepe 8jádrový procesor Cell vyvinutý ve spolupráci s IBM a Toshibou. K tomu je zde ještě grafický akcelerátor Nvidia a pokud vlastníte jednu z posledních verzí, máte pravděpodobně disk v kapacitě 160 či 320 GB. Případně si jej můžete ještě vyměnit za větší, avšak v této době to zrovna nedoporučuji. V prvních verzích se PS3 prodávala ve své objemnější verzi, nicméně s postupným odlaďováním výrobních procesů se dostala na trh vývojová verze Slim, která se svými rozměry pohybuje na polovině až třetině původní konzole.
Hardwaru konzolí 7. generace (včetně PS3) jsme se věnovali v tomto článku.
Jenže jakkoliv vypadají schopnosti tohoto výrobku skvěle, jsou velkou měrou omezeny tím, že Sony kromě výroby hardware také založilo společnost pro výrobu a distribuci audiovizuálních děl. Tím pádem se ve svých přístrojích zuby nehty brání jakékoliv podpoře nelegálních kopií, tedy na neupravené konzoli přehrajete neoriginální disk jen stěží. Sony tento nesmyslný trend drží prakticky dodnes a zkuste si např. sehnat AV Receiver Sony s USB portem pro přehrávání MP3 či FLAC.
Kam tedy pro podporu dnes velmi moderního kontejneru MKV, takřka bezztrátové hudební komprese FLAC či pro postarší kodeky DivX a XviD? Bez něj by totiž PS3 byla jen velmi omezeným těžítkem, nebo ne? Naštěstí je zde silná komunita a hned několik cest, jak z této zapeklité situace ven.
MKV2VOB
Jedna z nejstarších možností přehrání filmů novodobých formátů na konzoli PS3 je převod do kontejneru VOB, který již tato konzole dokáže bez obtíží přehrát. Navíc tímto převodem odpadá i starost s titulky, neboť poslední verze těchto převáděcích programů „vpálí“ text přímo do jednotlivých snímků. Naopak problémem je poměrně zdlouhavý převod a také vytváření duplicitních souborů na disku, tedy zároveň budete mít MKV i VOB. Během sepisování článku jsem vyzkoušel MKV2VOB stažený z tohoto zdroje a musím potvrdit jeho naprostou jednoduchost a zejména i funkčnost.
mkv2vob nabízí velmi jednoduché rozhraní, nahrajete, spustíte a máte hotovo (klikněte pro zvětšení).
Titulkáři si ještě musí stavit v konfiguraci a nastavit vše potřebné (klikněte pro zvětšení).
PlayStation má pomyslného výkonu na rozdávání a s upravenými MKV soubory do kontejneru VOB si poradil naprosto s přehledem. Testoval jsem videa v původním rozlišení 720p a 1080p s bitrate od 10 do 40 Mbps. Nicméně musím přihlédnout k tomu, že převod zmenšil soubory a výsledná kvalita videa se mi pocitově zdála o něco horší než u originálu.
Media Server
Poněkud modernější formou je multimediální server, který spustíte na „spřáteleném“ počítači kdekoliv na domácí síti a skrze něj nasdílíte vaši sbírku hudby, videa či fotografií. Na první pohled to vypadá velmi jednoduše, nicméně pár zádrhelů se najde. Ne vždy se totiž dokáže Media Server probít sítí až k PS3 a jen suše zahlásí nedostupnost vaší herní konzole. Pro české uživatele pak byly velmi problematické titulky, které snad již programátoři těchto služeb opravili.
Na výběr jsou především dva velcí matadoři TVersity a PS3 Media Server, kteří nabízí široké spektrum nastavení a potěší zejména možnost ořezávat video přímo na PC. Zmínit musím i Windows Media Player, který taktéž nabízí streamování dat, nicméně na již zmíněné aplikace ztrácí v nabídce nastavení. Znalejší čtenáři pak v diskuzi jistě poradí další podobné projekty.
K těmto typům media serverů se také váže jedna vlastnost, která nemusí být na první pohled zřejmá. Spuštěný videosoubor v jiném formátu než podporuje televize či konzole je procesorem počítače v reálném čase konvertován na ten, které cílové zařízení dokáže přehrát. Tím pádem nemůžete náročná videa spouštět na pomalém počítači. Za sebe dám příklad, kdy seriál ve formátu 720p vytížil dvoujádrový Atom D510 na 75-80%, ale byl ještě sledovatelný. Kvalitnější snímek s rozlišením 1080p však již CPU zaměstnal na 100% a výsledné video připomínalo spíše prezentaci fotografií.
Základ bychom měli připravený a pojďme si tedy představit dnešní bojovníky v klání o nejlepší dálkový ovladač.