Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MJPEG 640x480 z Canon IS2

jj11 (3)|15.11.2006 12:05
Zdravim, precital som tu vsetko ohladom formatu videa z fotakov MJPEG. Mam vsak este par otazok.

Najskor zdroj videa: MJPEG video, 640x480, 60 fps, progresive (neprekladane)

Uvaha: Cital som ze je lepsie to previes na NTSC ako na PAL, len DVD NTSC ma dva formaty 720x480 a 704x480. Kedze moj editor neumoznuje pridat ramcek (mainactor/linux) tak som to nechal roztiahnut, preto sa mi zda lepsi format 702x480.
Otazka: 702x480 je normalne prehratelne na vsetkych DVD playeroch bez nejakeho deformovania a pod.? Je tam zmena pomeru len 62 bodov co sa ani neda vidiet. Je teda pre mna vyhodnejsie pouzit 702 oproti 720 ?

A video asi je dobre kodovat tiez ako neprekladane, ked sa to bude pozerat na telke?

Mainactor pouzivam preto lebo ho mam kupeny a myslim, ze ma asi najkvalitnejsi kodek pre MPEG-2 co sa da v Linuxe zohnat.

Aj tak nechapem ten Mainactor ma tam tieto volby:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Ale ani jedna tam neprida okraje len roztiahne obraz :OO
Pritom projekt je na 702/720x480 cim by mali vzniknut cierne pruhy po bokoch.

Dakujem
vlada (3470)|15.11.2006 12:40
jj11
720x480 i 704x480 bude hrát úplně všude bez problémů. A dokonce to bude vypadat úplně stejně. Hlavně nepřidávej žádný rámečky, to video bude vypadat správně. Při přehrávání se totiž roztáhne (smrští) na 4:3.

MainActor neznam, ale doporučoval bych Ti zkusit třeba Avidemux. Ten znam a líbí se mi. Taky nemá špatnej MPEG-2 enkoder.

Co se týká prokládání/neprokládání, tak z 60 fps by si teoreticky mohl udělat i prokládaný video, který na CRT TV bude vypadat líp. Neprokládaný zase bude vypadat líp kdekoliv jinde.

Pokud Tě zajímá, jak to je s poměrem stran na DVD a proč to děláš špatně, tak si přečti můj článek: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
jj11 (3)|15.11.2006 12:44
Avidemux pouzivam, ale v tomto pripade nema moznost urobit prechody medzi videom, a toto su kratke 5-10 min videa rodinneho charakteru takze nejaka ta prelinacka tam treba.
vlada (3470)|15.11.2006 12:47
jj11
OK, Avidemux stejně nepotřebuješ, MainActor to vlastně dělá sám od sebe dobře. Jenom jsem Tě chtěl na ten program upozornit, kdyby si ho náhodou neznal.
xxx_130.png
jj11 (3)|15.11.2006 13:11
:-) Skusenosti uz nejake mam s GNU/Linux(Debian->gentoo->archLinux) mam ho 2 roky na desktope a jedine co mi chyba je TotalCommander a virusy, ale ma to ovela viac kladov, tak som happy.

Skusal som a i pouzivam niektore: Cinerella, Avidemux2. Kino, kdenlive (super), ProjectX, Lives.

Tie tvoje stranky o videu to je parada, dal som do bookmarkoch :-E

Dik, takze to skusim 702x480 a tu volbu co tam je obrazok by som asi ako mal dat?
Prekladanie teda necham Progresive.