Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozlisenie

Tykoxxo (37)|25.9.2004 12:41
Uz sa to tu urcite niekedy riesilo, tak majte strpenie s lamou - jedna sa mi o to, ze ked nahram video v rozliseni 720*576, tak to presne nezodpoveda pomeru stran 4:3, po bokoch su cierne pasy - 32 pixelov na kazdej strane. Ked to prevediem napr v Procoderi do MPEG2 pre DVD, nemozem dodrzat aspect ratio, ak tam nechcem mat tie cierne pasy a teda vysledne video je horizontalne roztiahnute o tych 64 pixelov. Ako to riesite? Ako je to vlastne s originalnymi 4:3 DVD-ckami, tiez je to tam roztiahnute? Pripadne hodte prosim nejaky link, kde je to zodpovedne vysvetlene. (Zachytavam v ATV2000, VD, VirtualVCR) Vdaka.
stayman (12393)|25.9.2004 13:42
Nic neries a nechaj to tak, rozmmer pre DVD je aj tak 720x576 \/
Tykoxxo (37)|25.9.2004 17:48
No ved prave o to mi ide - 720*576 nezodpoveda pomeru stran 4:3 a teda musi byt video horizontalne pretiahnute (aj je, aspon to nagrabovane, na kazdej strane 32 pixelov, vidno to napr. na TV logach, napr to Markizacke je trochu splostene na vysku - ked sa to roztiahne na celu obrazovku, aby tam neboli tie pruhy. Ale zase take hrozne to nie je, len som chcel vediet, ako to riesia perfekcionisti a ako je to s tymi orig DVD-ckami. Alebo nieco prehliadam? (Pomeru stran 4:3 by zodpovedalo napr rozlisenie 784*576, alebo sa mylim?)
pavelpt (2713)|25.9.2004 18:58
768x576 - full PAL = 4:3
mirekv (7169)|26.9.2004 13:45
[quote=Tykoxxo]No ved prave o to mi ide - 720*576 nezodpoveda pomeru stran 4:3 a teda musi byt video horizontalne pretiahnute (aj je, aspon to nagrabovane, na kazdej strane 32 pixelov, vidno to napr. na TV logach, napr to Markizacke je trochu splostene na vysku - ked sa to roztiahne na celu obrazovku, aby tam neboli tie pruhy. Ale zase take hrozne to nie je, len som chcel vediet, ako to riesia perfekcionisti a ako je to s tymi orig DVD-ckami. Alebo nieco prehliadam? (Pomeru stran 4:3 by zodpovedalo napr rozlisenie 784*576, alebo sa mylim?)[/quote]
V případě DVD to neřeš, video v sobě nese informaci, že to má být 4:3 a přehrávače si to upraví.
vlada (3470)|27.9.2004 12:56
mirekv> Stolní DVD nemusí ani to řešit, zaprvý jejich výtup je analogovej, takže to je úplně jedno a navíc televize nemají čtvercový pixely.
Tykoxxo> Vůbec to neřeš. Proč by si měl mít někde nějaký černý pruhy? Při komprimování do MPEGu nastavíš, že video je 4:3 a každej dobrej přehrávač si to pzjistí a upraví to podle toho. Nikde by se žádný černý pruhy neměly vyskytnout, pokud teda nemáš televizi nebo monitor 16:9 :-)
Pokud tvuj přehrávač neumí roztáhnout video na 4:3, tak ho zahoď a stáhni si jinej, existuje jich plno zadarmo a dobrych (ViPlay, MV2Player, MPC).
Pokud tě to trápí z teoretickýho hlediska, představ si to tak, že ten jeden pixel neni čtvercovej, ale obdélníkovej a celej obraz 720x576 složenej z těchhle obdélníkovych pixelů má poměr stran 4:3. Samozřejmě na počítači to tak neni, tam sou čtvercový pixely a proto si to musí přehrávače (respektive grafická karta) přepočítat.
Vláďa
Tykoxxo (37)|30.9.2004 19:03
Pouzivam BSP,MV2, obidva to vedia roztiahnut na 4:3, ale okruhle predmety (napr. kolesa na aute, logo Markizy...) uz nie su uplne okruhle, su na vysku splostene, aspon na monitore, ale logicky mi vychadza, ze aj na Tv (vecer sa pozriem). 720*576 by zodpovedalo pomeru 5:4. Stale mi to akosi nejde do hlavy, musim si to este premysliet.
ODSakEda (2278)|30.9.2004 23:28
Ne náhodou umí TV karta WinFastTV Exper a DV2000 zachytávat až do PALu:768x576 a dokonce méně zatěžuje CPU než při 720 když to valím přímo do XviD! (768 asi dříve používané údajně, ale dle mě jde o plný PAL, zkurvený výrobci kamer a stolních playerů... Jak by asi tak až moc snadno bylo možné přepínat mezi normami PAL(720!x576) a NTSC (720!x480)?! Udělali kompromis kvůli ceně, nebo to technicky není možný i když nedodrželi sice 4:3 a hotovo!........ Bohužel chipi stolních DVD ani ty DivX/XviD nepodporují těch 768!, ale jen do 720.......................................
stayman (12393)|1.10.2004 00:43
No mas v tom misunk a riadny, ale ten player ti to aspon patricne ukazal 9-)
vlada (3470)|1.10.2004 01:36
ODSakEda> 768 je hodnota, kterou získáš tím, že počet řádek (576) vynásobíš 4/3. Ale nikde v žádné zpecifiklaci nebo normě PALu není tato hodnota uvedená. U analogového videa to není logicky nijak dané, u digitálnu se používá 720. Neříkam, že to je dobře, ale je to tak. Stejně je 720 maximum, co kde seženeš. Klasický TV vysílání ti zobrazí kolem 500 bodů, VHS video už jenom přibližně 250. Výrobcí DV kamer toho dělají plno špatně, ale zrovna tohle bych jim vyčítal nejmíň.
Tykoxxo> Stoprocetně děláš něco blbě, pokud roztáhneš obraz na poměr stran 4:3 NEMŮŽE být oproti originálu zdeformovaný. Představ si, že máš obrázek 4:3 a rozsekáš ho na 576 řádek a 720 sloupců. Nerozsekáš ho tedy na čtverečky, ale na obdélníčky. Pokud by jsi teď složil obraz ze 720x576 čtverečků, bude roztažený na výšku. Pokud by jsi ale přepočítal těch 720 na 768 a roztáhnul to na 4:3, bude obraz zase stejný jako původně. Snad se mi to podařilo vysvětlit :-)
Prostě 720x576 je zcela korektní rozměr, který používají skoro všechny pšístroje (DVD, DV). Problém je u starých formátů videa (např. AVI), které nenesou informaci o poměru stran. Ten se potom spočítá jako poměr rozlišení. Novější formáty (VOB, Matroška) informaci o poměru stran v sobě mají, a pokud to umí přehrávač přečíst, roztáhne video tak, aby poměr stran odpovídal údaji v souboru.
Čili ještě jednou: Poměr rozlišení v pixelech nemusí (ale může) odpovídat poměru stran videa.
Vláďa
Tykoxxo (37)|2.10.2004 08:11
vlada,

je to tak, teraz, ked sa pozeram na to video, tak sa mi zda, ze ked prepnem v BSPlayeri 4:3, tak je video prirodzené, ked prepnem "original", tak je pretiahnute - vertikalne - asi to v tomto rezime zobrazuje stvorcove pixely?? V kazdom pripade vdaka za odpovede, tusim v tom mam trochu jasnejsie.