Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dotaz k nahrávání 16:9

jm252485 (43)|28.6.2007 22:31
Zvažuji koupi DVD/HDD rekorderu. Mám vyhlédnuto buďto Panasonic DMR-EX87 (s DVB-T, upscaling 1080p) nebo Samsung HR757 (bez DVB-T, 1080i, 320Gb).
Již delší dobu používám k naprosté spokojenosti STB DigiPal2. Ten ve spojení s TV Samsung LE40N71 umí automaticky rozpoznat anamorfované 16:9 vysílání (vysílá ČT1 nebo 2) a správně ho roztáhnout na "faktické 16:9" (na okraj - pozná se podle polohy tv loga).
Otázka zní: Bude umět rekorder bez DVB-T (Samsung) takovýto signál zaznamenat správně - tedy jako anamorf 16:9 a nebude to konvertovat do letter-boxu (černé pruhy nahoře a dole - mluvím o skutečném poměru filmu 16:9, který vyplní obrazovku kompletně, nikoliv superširokoúhlé filmy, které i na 16:9 obrazovce potřebují letterboxové pruhy) ?
Cenově rekordery vycházejí obdobě, pro Samsung mluví jednak větší disk, dále (snad) 100% kompatibilita TV a DVD. TV není full-hd, jenom HD-ready (1366 x 768), takže 1080p ani nevyužiju... na druhou stranu... STB bude externí, musí se zvlášť naprogramovat nahrávání... Informace z prodejen jsou naprosto nanic, mám pocit, že mluvím čínsky, zastoupení Samsungu v Praze bylo sice ochotné, ale taky moc neporadilo... stáhnul jsem návod, tam taky nic (jenom se tam řeší nastavení pro přehrávání, ale o nahrávání nic)
Poradí někdo z Vás ? Nebo nějaký jiný tip na rekorder ? (v rozumné ceně :-), nepotřebuji okouzlovat přehrávačem za 90K.))
robert.kotasek (777)|29.6.2007 08:07
nemas to jedno jak ti do dvd rec nahraje? tv si to stejne rozpozna a opet roztahne, nebo ne? Jinak taky se chystam na toho panaka... ;)
vlada (3470)|29.6.2007 12:28
Moc asi neporadím, ale spíš bych měl jednu připomínku. Co jsem tak koukal, tak ČT1 i ČT2 vysílají letterboxovaně, tedy alespoň v analogu. Digitál nemám. Jediný Autosalon na Primě je anamorfický 16:9.

No každopádně pokud koupíš STB s HDD, tak ten bude nahrávat přesně ty data, který přijme z vysílání. Jak to potom nahraje na DVD opravdu netuším. Já bych to dělal v počítači, tam mám nad tím úplnou kontrolu.
Pitomec (10211)|29.6.2007 14:52
DVD rekordéry mají analogový vstup (a platí to i pro modely s integrovanými DVB-T tunery, což jsou defacto jenom 2 různé přístroje splácnuté dohromady a vzájemně propojené přes RGB), takže přímo stream vysílání se nezaznamená a tudíž ani změna formátů není možná - jak si to člověk nastaví na výstupu STB, tak se mu to prostě nahraje a hotovo. Nejlepší je PC, kde člověk zaznamená stream vysílání a pokud je kompatibilní s DVD-Video, tak to vysmahne na placku bez ztráty kvality.
jm252485 (43)|29.6.2007 20:15
[QUOTE=robert.kotasek;144952]nemas to jedno jak ti do dvd rec nahraje? tv si to stejne rozpozna a opet roztahne, nebo ne? Jinak taky se chystam na toho panaka... ;)[/QUOTE]

No právě že to jedno není - když se nahraje anamorf 16:9, tak se nahraje "celá obrazovka ma výšku", byť zdeformovaná (tedy asi 720 * 576, které se pak roztáhnou na šířku 16:9), zatímco jinak cca 80 řádků zaberou letterboxové pruhy, které při "roztažení v TV" sice zmizí, ale obrazová informace je jenom ve zbytku řádků (tedy těch 576 - 80) uměle televizí přepočítaných opět na 576. Čili jsem na tom, jako bych koukal na vylepšené video Hi8. Mám-li toto navíc posílat do HDMI a upscalovat na 720p nebo 1080i, tak asi o dost kvality přijdu... Celý fígl je totiž v tom, že v analogu ty letterboxové pruhy vysílá vysílač a já se jich nijak nezbavím (tedy pokud to nasurovo neořežu nastavením TV), zatímco v digitálu si je televize 4:3 přidává sama a TV 16:9 využije celý obraz.

To, co říká PITOMEC o propojení, je pravda, ale ... STB mám k TV taky připojený přes RGB (SCARTem) a pokud TV vysílá "pravé" 16:9 (u nás jenom ČT), tak se to umí samo přepnout (info v TV mi ohlásí změnu z "automatický formát" na "16:9", čili nějaká informace se tam vysílat musí - a to průběžně, protože když přepnu třeba na Novu, TV se vrátí na "automat" a když skočím zpět na ČT, chvilinku to trvá, ale pak se opět "roztáhne". Samosebou tohle nefunguje v analogu.

Přes PC nahrávám, zase ALE ... Donutit můj stroj, aby se třeba ve 22:30 sám probudil, něco nahrál, a pak se zase uspal - to je loterie sama o sobě (mám kartu Technisat AirStar2, počítač urychlovaný proc. AMD a zpomalovaný syst. WinXP)

Už jsem také uvažoval o STB s HDD, ale to zase musím nějak potom dopravit do PC kvůli editaci (reklamy atd) a nechci si byt totálně zadrátovat (protože jinak než po síti si neumím dopravu 4 Gb z STB do PC představit)...

V každém případě díky za názory, čekám dál na zajímavé názory...
vlada (3470)|2.7.2007 19:18
Jsou třeba STB, ze kterých jde ten HDD vyndat a donést do PC. To je jenom nápad, jak se obejít bez kabelu.

Dále upozorňuji, že anamorfické 16:9 video funguje i v analogu. Jak jsem už zmínil, vysílá tak Autosalon na Primě. I při analogovém propojení DVD a TV lze posílat anamorfické video spolu se signálem o poměru stran, alespoň přes SCART. Není to tedy výhrada digitálu.


Stejně jako Pitomec se domnívám, že signál mezi částí DVD rekorderu s přijímačem a částí obsahující nahrávání, bude ptopojen analogově nebo nekomprimovaným digitálním signálem. Dost bych se divil, kdyby se na DVD zaznamenával přímo MPEG-2 z DVB-T. Na druhou stranu to vůbec neznamená, že by muselo docházet k nějakému letterboxování videa.
Pitomec (10211)|3.7.2007 07:01
U té Primy to vysílání funguje, ale na dvě věci - takhle nevysílá snad nikdo nikde na světě... Většinou se používá to, co je vidět na ČT (a ORF, ZDF/ARD atd.), v analogu navíc doplněné informací v TXT, jenž pak automaticky přepíná formát u zobrazovačů 16/9.

DVD rekordér má fixně nastavenou dobu záznamu (XP, SP, LP, EP), takže to vylučuje přímé ukládání streamu (který díky VBR datovému toku by se nedal ani odhadnout, natož přesně určit). Další roli tam budou (zase) hrát nejspíš autorská práva, takže integrovaný DVB-T tuner v DVD rekordéru je prostě slepenec dvou přístrojů vzájemně propojený přes RGB a tudíž celkem o ničem.
skaut (66)|5.7.2007 16:46
[QUOTE=Pitomec;145172]U té Primy to vysílání funguje, ale na dvě věci - takhle nevysílá snad nikdo nikde na světě...[/QUOTE]

U DigiTV jsou programy ČT vysílány také 16:9 anamorfně, bez Vss signálu, takže musím přepínat ručně na DO televize...
robert.kotasek (777)|5.7.2007 20:19
čt mi v automatickem formatu automaticky prepne na 16:9 i na dvb-t i na analogu.
Pitomec (10211)|6.7.2007 10:20
[quote=skaut;145309]U DigiTV jsou programy ČT vysílány také 16:9 anamorfně, bez Vss signálu, takže musím přepínat ručně na DO televize...[/quote]
U DigiTV je to ale dáno tím, že provozovatel vysílání se dodneška nenaučil základním technickým věcem (čemuž se ale na druhou stranu - vzhledem k zemi původu - nelze moc divit) :rolleyes:
jm252485 (43)|6.7.2007 19:04
No tak jsem včera koupil - viz můj příspěvek v sekci Panasonic EX77 v tomto fóru.