Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canopus a kodeky

dvbtester (44)|7.8.2007 22:31
Měl bych jeden dotaz :

na webu Canopusu je pro registrované usery ke stažení kodek, který - cituji :

" ...Canopus DV Codec (Playback only)

The Canopus DV codec will allow machines to play AVI files that use the Canopus DV codec. It will not allow you to render or create AVI files with the Canopus DV codec. Playback performance depends on CPU speed.

Note: Do not install this codec on a machine with a Canopus editing product or ProCoder installed. ..."

na co je to dobrý ? Mám tomu rozumět tak, že bez něj to nepůjde ?

Mám dekodér ADVC25 a zachytávám (zatím) pomocí WinDV (kde mne štve, že jakmile začnu CAPTURE, zvuk mlčí).

Teď jsem si přečetl článek, kde se mj. píše:

[QUOTE]...pro zpracování DV videa je nutné ho dekomprimovat. K tomu potřebujete DV kodek. Ten je již standardně ve Windows nainstalován, ale pouze jako DirectShow kodek, ne VCM kodek, který většina aplikací dokáže používat. Musíte ho tedy nainstalovat, dodávají ho např. firmy Adaptec, Canopus, Panasonic a další. Některé programy si ho samy nainstalují nebo dokáží pracovat s již nainstalovaným kodekem od Microsoftu, např. všechny lepší video editory (programy pro střih) jako např. Adobe Premiere, Sony Vegas, Canopus EDIUS,...[/QUOTE]

platí to i pro video nabrané přes ADVC25 ?
vlada (3470)|7.8.2007 23:37
Ono je to tak, že ten DV dekoder od Microsoftu je DirectShow filtr (ne kodek, to je matení pojmů). Žádný DV kodek ve Windows defaultně není a tudíž programy, které chtějí načítat DV video přes VfW rozhraní a nemají vlastní dekoder nebudou fungovat, dokud nenainstaluješ nějaký DV kodek. Zdarma můžeš použít Cedocidu, ffdshow nebo třeba demo verzi MainConcept DV. ffdshow a Cedocidu lze použít i pro kompresi do DV, MainConcept přidává do videa své logo (ve verzi zdarma).

Čili Canopus nabízí zdarma něco, co se dá sehnat zdarma i jinde a mnohem lepší.
Pitomec (10211)|8.8.2007 12:32
DV kodek ve Windows samozřejmě defaultně je (MS DV kodek), protože je součástí DirectX (už někde od verze 6.0, ale použitelný je až ve verzi DirectX 8.0 a výše).
vlada (3470)|8.8.2007 14:25
Jenže to není kodek, ale DirectShow filtr. Zkus si jím třeba otevřít DV video a ve starším VirtualDubu (<1.6), který nemá interní DV dekoder. Nepůjde to, viz. mnoho starších diskuzí i tady na serveru.
Pitomec (10211)|8.8.2007 14:37
Jednoduchý test - nainstaluj si čisté Windows a DirectX, vem třeba editační soft Ulead Media Studio (ten žádný svůj DV kodek nemá) a můžeš v něm začít hned pracovat, protože použije MS DV kodek ze systému. Že to nějaký VD neumí, to je spíš problém toho softu jako takového, ale s MS DV kodekem to nemá co dělat.
Foolproof (2713)|8.8.2007 18:00
:) UleadMediaStudio používá DirectShow filtry a ne VfW kodeky jako třeba Vegas apod.
Ulead má vlastní i se scene detektorem, viz 4CC, nepoužívá system.

Media Types: 1
Type: 0
MajorType: FourCC:iavs MEDIATYPE_Interleaved {73766169-0000-0010-8000-00AA00389B71}
MinorType: FourCC:dvsd MEDIASUBTYPE_dvsd_ {64737664-0000-0010-8000-00AA00389B71}
----- Pin 1 ------
Flags: Output:1 ZeroInst:0 Renderer:0 ManyInst:0
Instances: 0
-------------------
Microsoft DV vlastně neexistuje, je to knihovna gdv.dll, která obsahuje vše potřebné pro přehrávání DV Videa, splitter,dekoder, je to součást DirectX Media Runtime v. 6, tenkrát se runtime musel instakovat extra, dnes vlastně ani nevím.:)
Nevolatelné programem, který ovládá pouze VfW, tedy VirtualDub.
Pitomec (10211)|8.8.2007 18:22
Nebudu si hrát se slovíčky, protože to ani normálního uživatele nezajímá - prostě MS DV kodek je součástí DirectX (můžeš ho klidně nazývat DS filtrem nebo jak je libo, protože na funkčnosti to nic nezmění) a důležité je, že i ve Windows (bez nějakých dalších DV kodeků) lze normálně s DV formátem pracovat. O nic jinýho tady nejde :) A na obrázku z Carbon Coderu jasně vidíš, do čeho se dá encódovat :)

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Foolproof (2713)|8.8.2007 20:37
Ale Vlada má pravdu, jde to jenom v aplikacích, které pracují s DirectShowfiltry. Takový TMPEGEncoder rozhodně nebudeš podezřívat z amaterismu a v nabídce (viz svreenshot) ti dá i ten Canopus, ale kodek ne filtr a Microsoft nikde, protože to je filtr a TMPEG pracuje jenom s VfW, stejně jako VirtualDub.
CanopusDV má enkoder i dekoder v obou formách, pracuje tedy s oběma druhy aplikací, podobně třeba DivX.
Pitomec (10211)|9.8.2007 10:41
Jak jsem psal - Carbon Coder jasně uvádí MS DV, a to je podle mě renomovanější soft, než TMPGEnc (který mimochodem slouží hlavně pro převod do MPEG-2 a ne mezi formáty vzájemně jak je tomu u CC). Navíc jde o to, aby to chodilo (což s DS dneska chodí většina aplikací, takže žádný problém).
vlada (3470)|15.8.2007 13:25
Tak VfW používá například i Vegas. Jsou to dva paralelně existující, ale zcela nezávislé systémy. Jeden, pocházející z Win 3.11 je Video for Windows (VfW) a pro (de)kompresi využívá kodeky. Druhý pochází z Windows 98 SE a jmenuje se DirectShow. Pro zpracování videa se používají DirectShow transformační filtry (jako třeba ten DV od Microsoftu). DS je dost nevhodný pro použití ve střihových programech, proto ho adaptovali ve větší míře pouze přehrávače, kdežto střihový programy zůstávají u VfW nebo používají vlastní systémy (případně systémy třetích stran jako QuickTime, GStreamer, FFMPEG atd.)
Pitomec (10211)|15.8.2007 13:35
Ulead zrovna používá DS a žádný problém jsem nezaznamenal :) A VfW je skutečně tak do doby W3.1 9-)
Foolproof (2713)|15.8.2007 19:14
[quote=Pitomec;147911]Ulead zrovna používá DS a žádný problém jsem nezaznamenal :) A VfW je skutečně tak do doby W3.1 9-)[/quote]

Pod tuto větu se klidně podepíši i já, ale chceš -li propojit třeba Vegas s CC, tak ten (CC)musí zavolat VfW, šak je má taky.

TMPEGEnc už dávno není MPEG, verze 4 je zrovna takový kombajn jako CC, a respektuje i "amatéry", tím myslím, že má přímo zabudované VFAPI rozhranní na vstupu, je to označeno jako DirectShow supported file, tedy bez potřeby třeba AviSynthu načte cokoliv, co jde v PC přehrát.

Zpracovává ale jako VfW, stejně jako Vegas a velmi mnoho jiných.(1. obr. TMPEGEnc 4.0 Express)

Ulead třeba VideoStudio11 nabídne DV jako samostatný druh a výběr kodeku nebo filtru = 0 (duhá obr.)
V custom formatu jako AVI ale opět pouze VfW, (třetí obr.)