Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Motherboard pre video

Stano_tvf (504)|20.10.2004 11:35
Mate nejake doporucenie na volbu spolahlivej MB pre pracu s videom? Chipset (i865, resp. i875), vyrobca (Asus, MSI, Intel) . Urcite aspon datovy disk SATA.
stayman (12393)|20.10.2004 15:44
S tymi SATA moc nevyskakuj, az taky kontinualny = tym myslim naozaj staly !!! nemaju, aj ked su casto rychlejsie, ale hlavne v spickach... Chod do ASUS, sice INTEL doporucujem tiez, ale na domace pouzitie jednoznacne ASUS => vysia vybava, viac nastaveni v biose/taktovanie, velky a pomerne slusny support...
clee (6592)|20.10.2004 17:00
asus klidne i do profi, muzu jedine potvrdit
Jano (592)|20.10.2004 20:55
Ja by som odporučil gigabyte mal som 4 a ešte 3 z nich prevádzkujem

Momentálne ga 8IK 1100 - bohovská podpora na webe ,pretaktovanie

Pozri si http://www.gigabyte.cz
svaca (49)|20.10.2004 22:50
No ja myslim ze je to dneska vlastne uplne jedno .... Jedna-li se o posledni SiS, intel 865 a vys KT600 a vis ... tak nemuze mit problem ... Osobne bych se vyhnul nVidii2 (pouze zkusenost - please no flame). MSI nebrat ... problemy s temi deskami za to nestoji a Asus neni zadny zazrak v AMD ...

A nezlobte se na me, ale resil bych pouze dve platformy ...
A to AMD64bit a LGA775 ....

Totiz koupi 875 a treba P4 3.2G dotycny skoncil ... pro budoucnost je tu 775 i kdyz u intelu clovek nikdy nevi ... Neplepe je na tom dneska AMD64 socket939, nebot se drzi overeneho (DDR a ne DDR2), AGP, a hlavne rychly pametivy radic s CPU ... vykonestne nema konkurenci ...a ma budoucnost .... Z HW hlediska si myslim je OK... Nejaky jsem delal pro lidi jako jste vy, a zatim si nikdo nestezoval ....
stayman (12393)|21.10.2004 00:07
Neskladam AMD, takze sa nevyznam, aj ked servisujem, ale vtedy mu na "črevá" nepozeram :-D , takze posudit neviem (hlavne tu bezkonkurencnu rychlost :))..

Neviem co by malo vadit na DDR2, asi ta vyssia rychlost vsak??? (8.6GB/s oproti 6.4GB/s u DDR), ale ASUS robi aj dosku s aj aj, sice s integrovanou grafikou, ale robi, ked uz niekto chce...

Ja by som vsak do tychto sucasnych dosiek nesiel, podla mna nemaju buducnost a to z troch hlavnych dovodov:
1. maju podporu len dvojkanaloveho PATA radica
2. maju podporu len SATA150
3. maju podporu len 800MHz FSB (to netreba ani komentovat, kedze najblizsia buducnost je v 1GHz :))

to su dost vazne nedostatky pri sucasnej prevahe PATA ide zariadeni, kde v PC su minimalne taketo 3 !!! Je mozne to sice obist vyssou radou dosky, kde je aj implementovany radic s podporou PATA ale 66MHz kde si u sucasnych mechanik nepichnes :-( a CD/DVD ti zase len ostavaju na spolocnom radici, takze na on the fly zabudni...

Co sa tyka diskov, tak SATA150 su vo vacsine pripadoch pouzite ako "klasicke" PATA s adapterom SATA, alebo uz s nativnym SATA=hroza od Seagate, takze vykon ostava na ronakej urovni, avsak skusenosti vravia este dalsie minus, a to: nechovaju sa tak ako PATA pri kontinualnom vykone (nech si kazdy skusi sam :)))

Riesenie sa najde samozrejme vzdy, zapojenie na raid, zohnat si mechaniku ATA66 atd. ale zaklad je dobra perspektivna doska, ked si to zacal...

U Intelu 865/875 by som sa nebal, tam idu tie frekvencie aj pre socket 478 az do 4G (v sucasnosti je to 3.6GHz) a dokonca ASUS vyraba s tymto chipsetom dosky so socketom 775 \/ , a tak neskor, ked sa umudria a ujednotia chipsety (co bude tak asi za rok) si kupi nove PC s plnou podporou SATA300 a mechaniky (BluRay) budu minimalne ATA100 atd. :-D

PS: O dalsich "problemoch" s PCI Express atd pre neznalca ani nehovorim, samozrejme nove chipsety maju plno dalsich vyhod co sa tyka rychlejsich zbernic atd... ale... este to nie je ono, no kto chce, mam tu kompletnu vyrobno/servisnu dokumentaciu od ASUS, tak rad poradim s PC na mieru :)
svaca (49)|21.10.2004 00:35
[quote=StayMan by €RikŁ€]Neskladam AMD, takze sa nevyznam, aj ked servisujem, ale vtedy mu na "črevá" nepozeram :-D , takze posudit neviem (hlavne tu bezkonkurencnu rychlost :))..

Neviem co by malo vadit na DDR2, asi ta vyssia rychlost vsak??? (8.6GB/s oproti 6.4GB/s u DDR), ale ASUS robi aj dosku s aj aj, sice s integrovanou grafikou, ale robi, ked uz niekto chce...[/quote]

Nee, DDR2 je MOMENTALNE stejne rychle jako DDR a to kvuli vysokym latencim, viz jakykoliv test na netu .... Dale mi tam vadi ze je to MOC nova technologie ....

[quote=StayMan by €RikŁ€]Ja by som vsak do tychto sucasnych dosiek nesiel, podla mna nemaju buducnost a to z troch hlavnych dovodov:
1. maju podporu len dvojkanaloveho PATA radica
2. maju podporu len SATA150
3. maju podporu len 800MHz FSB (to netreba ani komentovat, kedze najblizsia buducnost je v 1GHz :))

to su dost vazne nedostatky pri sucasnej prevahe PATA ide zariadeni, kde v PC su minimalne taketo 3 !!! Je mozne to sice obist vyssou radou dosky, kde je aj implementovany radic s podporou PATA ale 66MHz kde si u sucasnych mechanik nepichnes :-( a CD/DVD ti zase len ostavaju na spolocnom radici, takze na on the fly zabudni...[/quote]


Naprosty souhlas ... (jen AMD jede teor. na 1G), desky s IDE raid prakticky neexistuji - idioti ..... BTW, SATA v RAID 0 (nativne intel a VIA) dela 100 MB/s a to je slusne ...

[quote=StayMan by €RikŁ€]Co sa tyka diskov, tak SATA150 su vo vacsine pripadoch pouzite ako "klasicke" PATA s adapterom SATA, alebo uz s nativnym SATA=hroza od Seagate, takze vykon ostava na ronakej urovni, avsak skusenosti vravia este dalsie minus, a to: nechovaju sa tak ako PATA pri kontinualnom vykone (nech si kazdy skusi sam :)))[/quote]

Neni pravda prave v tom pripade intel (nove SB) a KT600 a vyssi, ja fakt dam v raid 100 MB/s a a s jednim diskem mam vykon o 10-20 procent vyssi ...

[quote=StayMan by €RikŁ€]Riesenie sa najde samozrejme vzdy, zapojenie na raid, zohnat si mechaniku ATA66 atd. ale zaklad je dobra perspektivna doska, ked si to zacal...

U Intelu 865/875 by som sa nebal, tam idu tie frekvencie aj pre socket 478 az do 4G (v sucasnosti je to 3.6GHz) a dokonca ASUS vyraba s tymto chipsetom dosky so socketom 775 \/ , a tak neskor, ked sa umudria a ujednotia chipsety (co bude tak asi za rok) si kupi nove PC s plnou podporou SATA300 a mechaniky (BluRay) budu minimalne ATA100 atd. :-D

PS: O dalsich "problemoch" s PCI Express atd pre neznalca ani nehovorim, samozrejme nove chipsety maju plno dalsich vyhod co sa tyka rychlejsich zbernic atd... ale... este to nie je ono, no kto chce, mam tu kompletnu vyrobno/servisnu dokumentaciu od ASUS, tak rad poradim s PC na mieru :)[/quote] :-)-

Ja ja, pravda ...
Jinak:

http://www.tomshardware.com
http://www.amandtech.com
http://www.amdzone.com
http://www.tweaktown.com
http://www.tweakers.com.au
http://www.xbitlabs.com
http://www.hexus.net
stayman (12393)|21.10.2004 01:00
Jasan, poznam tie HW/SW/Bench stranky, plno je aj nasich dobrych..

Vytka ku tvojmu prejavu len jedna: nespominal som RAID zapojenie tych SATA diskov , ale na samostanych kanaloch. \/ Dost som sa aj s tymto natrapil.. Inak ak uz si spomenul RAID, tak skus si porovnat dosku s radicom od napr. Promise, Silicon Image atd, teda s integrovanym na doske sa bavim a s radicom Intel ICH5R. Jednoznacne az u toho INTEL mas spickove vysledky. V starsich prispevkoch som daval aj screenshot a spominal som aj, preco tomu tak je. :-)
svaca (49)|21.10.2004 01:08
Vubec nema cenu se s Promise a silicon zabivat, tak jest ... 8-)

BTW ja mam HTP372 na me desce (jeden z duvodu, proc si ji slechtim :-E ), a zadna zavratna rychlost to neni ... :-) Ale ja jsem chtel desku s IDE raid jen proto, abych mohl zapojit tuny disku .....
stayman (12393)|21.10.2004 01:11
To aj ja, ASUS P4C800-E Deluxe. RAID aj PATA, aj SATA a aj ten Promise :-k
Jano (592)|21.10.2004 18:28
Promisie to istí hlavne na Gigabytech.. :-)
stayman (12393)|21.10.2004 20:36
Sikovna ... fotka :-E
Alf (888)|23.10.2004 13:38
[quote=svaca]No ja myslim ze je to dneska vlastne uplne jedno .... Jedna-li se o posledni SiS, intel 865 a vys KT600 a vis ... tak nemuze mit problem ... Osobne bych se vyhnul nVidii2 (pouze zkusenost - please no flame). MSI nebrat ... problemy s temi deskami za to nestoji a Asus neni zadny zazrak v AMD ...
[/quote]

Na práci s videem je většinou doporučován chipset Intel, méně už SIS a chipset VIA je přímo zavrhován a o NVidii ani nemlunvím.
MSI - problémy? Já osobně používám bordy MSI několik let a nikdy jsem s nimi problémy neměl - žádný problém s oživením, žádná reklamace, solidní taktování, perfektní stabilita.
clee (6592)|23.10.2004 13:41
mam ASUS s nforce2 uz pres rok a lita v klidu (jak tv karta tak firewire, sw i hw strih)
svaca (49)|23.10.2004 18:10
[quote=Alf][quote=svaca]No ja myslim ze je to dneska vlastne uplne jedno .... Jedna-li se o posledni SiS, intel 865 a vys KT600 a vis ... tak nemuze mit problem ... Osobne bych se vyhnul nVidii2 (pouze zkusenost - please no flame). MSI nebrat ... problemy s temi deskami za to nestoji a Asus neni zadny zazrak v AMD ...
[/quote]

Na práci s videem je většinou doporučován chipset Intel, méně už SIS a chipset VIA je přímo zavrhován a o NVidii ani nemlunvím.
MSI - problémy? Já osobně používám bordy MSI několik let a nikdy jsem s nimi problémy neměl - žádný problém s oživením, žádná reklamace, solidní taktování, perfektní stabilita.[/quote]

Ja problemy mam (mel msi uz nedelam) - mvtve zdroje, mrtve biosy, mrtve kondiky ... taktovani nic moc (oproti Abit, EPoX) a stabilita OK .... to zase ma zkusenost ... taky mi vadi AMI bios ....
Stano_tvf (504)|24.10.2004 22:29
Tak tam mam Asus P4P800 SE/GD. a 1GB DDRAM. Len neviem ci nie je zbytocne davat tam SATA HD, ked su vykonovo rovnake ako IDE.
DVD-RW LiteOn 1633. A 17" LCD Philips.
svaca (49)|24.10.2004 22:37
[quote=Alf]Na práci s videem je většinou doporučován chipset Intel, méně už SIS a chipset VIA je přímo zavrhován a o NVidii ani nemlunvím.
MSI - problémy? Já osobně používám bordy MSI několik let a nikdy jsem s nimi problémy neměl - žádný problém s oživením, žádná reklamace, solidní taktování, perfektní stabilita.[/quote]

Chipset VIA je zavrhovam blbci, co tomu nerozumy .... :-)
I ta nVidia je OK ....
jinak Intel rozhodne taky nedela bezchybne chipsety ...
Stary KT133 byl ok, jen slaby, dnes je situace naprosto jina ....
clee (6592)|24.10.2004 22:37
dobra volba, an tyhle mrse provozujem striznu a beha celkem bez problemu (az na softwarovy problemy, ale za to bych vinil Billa a Leitch)
stayman (12393)|24.10.2004 23:42
Asus P4P800 SE/GD moze byt, mas tam ICH5R, takze dvojkanalovy SATA radic, alebo v zapojeni RAID. Inak Ak chces este dalsie PATA aj SATA kanaly (aj ako RAID, radic od Promise), sahni po P4P800-E Deluxe.
Jano (592)|12.11.2004 09:06
[quote=StayMan by €RikŁ€]Sikovna ... fotka :-E[/quote]

Myslíš toho kostlivca ? :-)-
stayman (12393)|12.11.2004 22:58
To je cicavec nie? 9-)
mirekv (7169)|12.11.2004 23:23
To je savec, který vysál toho kostlivce! :-D
Jano (592)|13.11.2004 23:55
[quote=mirekv]To je savec, který vysál toho kostlivce! :-D[/quote]

Dávam ti 5 bodov nie za obsah ale za hĺbku tvojej myšlienky . :-)
Ps opica mi ušla ...asi nejde server
Brada (5)|2.6.2005 22:47
[quote=svaca][color=red]Neplepe je na tom dneska AMD64 socket939, nebot se drzi overeneho (DDR a ne DDR2), AGP, [/color]a hlavne rychly pametivy radic s CPU ... vykonestne nema konkurenci ...a ma budoucnost .... Z HW hlediska si myslim je OK... Nejaky jsem delal pro lidi jako jste vy, a zatim si nikdo nestezoval ....[/quote]
Nevím teda jak ty, ale já jsem mobo na AMD64 sc.939 s AGP neviděl....jeidně snad sc.754 nebo mobo na čipsetu Nvidia-NForce 3....ale jinak plný souhlas....v dnešní době bych do ničeho jinšího jak je AMD64+ se sc.939 nešel!!!
Brada (5)|2.6.2005 22:56
[quote=svaca] MSI nebrat ... problemy s temi deskami za to nestoji[/quote]
[quote=Alf]MSI - problémy? Já osobně používám bordy MSI několik let a nikdy jsem s nimi problémy neměl - žádný problém s oživením, žádná reklamace, solidní taktování, perfektní stabilita.[/quote]
Já, resp. moji známí s MSI mobo měli problémy...jedna - na intelP4 3GHz odešla totálně a druhá na AMD 2500XP myslím že s VIA čipsetem byla na reklamačce...ale netvrdím že MSI jsou celkově šroty, btw imho dnes je na vrcholu daného socketu jedna firma a za 1/2roku je to už někdo uplně jiný...takže bych to neglobalizoval...záleží na konkrétní době kdy dotyčný kupuje komp, resp. mobo
stayman (12393)|2.6.2005 23:13
Brada
A ja by som zase do nicoho ineho ako do 64bit IMTELu nesiel, no co mi povies na to?
clee (6592)|2.6.2005 23:34
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
svaca (49)|2.6.2005 23:40
[quote=Brada][quote=svaca][color=red]Neplepe je na tom dneska AMD64 socket939, nebot se drzi overeneho (DDR a ne DDR2), AGP, [/color]a hlavne rychly pametivy radic s CPU ... vykonestne nema konkurenci ...a ma budoucnost .... Z HW hlediska si myslim je OK... Nejaky jsem delal pro lidi jako jste vy, a zatim si nikdo nestezoval ....[/quote]
Nevím teda jak ty, ale já jsem mobo na AMD64 sc.939 s AGP neviděl....jeidně snad sc.754 nebo mobo na čipsetu Nvidia-NForce 3....ale jinak plný souhlas....v dnešní době bych do ničeho jinšího jak je AMD64+ se sc.939 nešel!!![/quote]

Jestli jsi nevidel mobo s939 s AGP tak jsi blazen ....

nf3Ultra a 8KT800Pro (EPoX 9NDA3+ nebo Abit AV8) + dalsich milion ....
svaca (49)|2.6.2005 23:42
[quote=StayMan by €RikŁ€]Brada
A ja by som zase do nicoho ineho ako do 64bit IMTELu nesiel, no co mi povies na to?[/quote]

Ze se zbytecne drzis firmy, co neumi udelat momentalne poradny procesor ....
stayman (12393)|3.6.2005 07:48
Uz som ta tu davno nevidel a si mas upozernenie na email na tuto diskusiu :-) Ja cakam aj tak na tie multicore CPU, teraz mi staci co mam...
svaca (49)|3.6.2005 13:50
[quote=StayMan by €RikŁ€]Uz som ta tu davno nevidel a si mas upozernenie na email na tuto diskusiu :-) Ja cakam aj tak na tie multicore CPU, teraz mi staci co mam...[/quote]

.-) to sice bude super, ale brutal pomer cena/vykon .... :-)