Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Řešení SAT+TV rozvodu - domek - 5 zásuvek

peloš (8)|23.11.2008 11:59
Zdravím a prosím o pomoc při rozhodnutí, jak udělat rozvod po domě, príp. doporučení komponentů.
Novostavba, v přízemí 1x zásuvka (obývák), v patře 4x zásuvka (pracovna, ložnice, 2x dětský pokoj), z každé zásuvky natažen husí krk 20mm na půdu. Příjem z družic 19,2E + 23,5E Skylink, UPC, do budoucna uvažuji přidat třeba ještě 13E a 1W. Rád bych rozvod sloučil s TV/FM (Buková Hora K33, K58) a do budoucna bych přidal ještě kameru přes modulátor. Dětské pokoje nebudou ještě vybaveny sat. přijímači, tak uvažuji o modulátoru a zpětném kanálu z obýváku ke slučovači na půdu.

Otázky:
1. Lze přijímat tyto 4 družice na 1 normální parabolu, jak velkou, nebo musí být speciální?
2. Koaxiální kabel, chci Belden 125 nebo Nordix, ale nevím jaký, PVC nebo PE, AL nebo Cu?
3. Jak řešit rozvod, je vhodné použít multipřepínač nebo lze sestavit přes vícero přepínačů (zatím mám zkušenost pouze s příjmem na 1 přijímač)
4. Jak zapojit zpětný kanál ze SAT, doporučte prosím zásuvku.

Děkuji předem za každou připomínku k tématu.

Rozpracovaný výsledek řešení, jakmile bude více jasno udělám i schemátko:

Parabola: multifokální Maximum E85 Fe Multifocus [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Koaxiální kabel: Cavel SAT703B (Belden jsem oželel, neboť Cavel vyšel velmi výhodné)
Multipřepínač 17/8 http://www.emp-centauri.cz/products.php?page=products&id_kateg=5&id_pkateg=39&id=249
4x Smart konvertor Quatro 0,2dB
martin01_cz (218)|23.11.2008 12:44
ad 3: asi bych to řešil multipřepínačem, musíš koupit nějaký se 16 vstupy a 4 výstupy.
Caderom (19)|23.11.2008 21:24
Taky jsem po pročtení diskuzí vyžadoval kabel Nordix nebo Belden, ovšem byl jsem instalatérem ujištěn, že stačí jakýkoliv trochu lepší kabel. Ani šumové číslo LNB prý nemá prakticky žádný vliv. Pro příjem z Astry 19,2" a 23,5" v plné kvalitě je třeba mít dobře nastavenou a upevněnou (stabilní ve větrném počasí) parabolu o velikosti 80-90cm. Pro tebou vybrané paraboly ale rozhodně jedna klasická offsetová parabola nestačí. Signál je nejsilnější ve středu a ke krajím znatelně slábne. LNB namířený co nejvíce ke středu velké paraboly udělá mnohonásobně víc než kvalita paraboly, LNB a koaxiálních kabelů samotných. Na parabole bych ale úplně nešetřil, rozhodně vezmi hliníkovou.
Pokud jde o zásuvku, tak nejlepší je nemít žádnou, přímé vedení bude mít menší útlum než kabel Nordix s vloženou zásuvkou. Kup UTP zásuvku, vyndej elektroniku a otvorem protáhni kabely. Nebo kup rovnou dvojzásuvku, jednu tam nech a natáhni si rovnou i počítačovou síť.
Na modulátor pozor, protože každý vložený člen samozřejmě trochu degraduje kvalitu signálu. U silnějšího DVB-T by to ale nemuselo vadit, záleží jak silný signál máš.
Pytkin (7947)|23.11.2008 21:44
presne taketo nieco mam doma .. Astru 19 a 23 . 2 quady na parabole .. 4 prepinace diseq 2 na 1 .. pre kazdu so 4och izieb .. potom je to zlucene s antennym signalom a ide to do zasuviek v miestnostiach .. na zasuvke su 3 konektory TV , SAT , RADIO .. kable su nejake bezne .. tie mi tam dali elektrikari , ked robili elektriku .. vsetko chodi jak vino ..
Pitomec (10211)|24.11.2008 07:40
[quote=Caderom;203305]Taky jsem po pročtení diskuzí vyžadoval kabel Nordix nebo Belden, ovšem byl jsem instalatérem ujištěn, že stačí jakýkoliv trochu lepší kabel. Ani šumové číslo LNB prý nemá prakticky žádný vliv. Pro příjem z Astry 19,2" a 23,5" v plné kvalitě je třeba mít dobře nastavenou a upevněnou (stabilní ve větrném počasí) parabolu o velikosti 80-90cm. Pro tebou vybrané paraboly ale rozhodně jedna klasická offsetová parabola nestačí. Signál je nejsilnější ve středu a ke krajím znatelně slábne. LNB namířený co nejvíce ke středu velké paraboly udělá mnohonásobně víc než kvalita paraboly, LNB a koaxiálních kabelů samotných. Na parabole bych ale úplně nešetřil, rozhodně vezmi hliníkovou.
Pokud jde o zásuvku, tak nejlepší je nemít žádnou, přímé vedení bude mít menší útlum než kabel Nordix s vloženou zásuvkou. Kup UTP zásuvku, vyndej elektroniku a otvorem protáhni kabely. Nebo kup rovnou dvojzásuvku, jednu tam nech a natáhni si rovnou i počítačovou síť.
Na modulátor pozor, protože každý vložený člen samozřejmě trochu degraduje kvalitu signálu. U silnějšího DVB-T by to ale nemuselo vadit, záleží jak silný signál máš.[/quote]
U použitého kabelu nejde jenom o útlum, ale i o další parametry - ten "instalatér" byl zjevně pěkný hovado :-k
peloš (8)|24.11.2008 11:41
[QUOTE=martin01_cz;203249]ad 3: asi bych to řešil multipřepínačem, musíš koupit nějaký se 16 vstupy a 4 výstupy.[/QUOTE]

Děkuji za reakci, bohužel zadání je pro 5 zásuvek, pomáhám s tím kamarádovi a on na tom trvá.
var. A - Takže tomu odpovídá třeba Multipřepínač EMP P170CP-8 (MS17/8PIU-6) - 6200,-Kč.
var. B - Netrvá ovšem na příjmu všech potencionálních 4 družic na všech 5 zásuvkách, uvažuji tedy ještě o variantě přepínače 9/6 (3000,-Kč) a k tomu jsem našel ještě switch P.169-TW (C4/1PCT-W2) (850,-Kč), ten by obsloužil zbylé dvě družice pouze pro obývák.

Máte s tím někdo zkušenost? především je moje teorie var. B správná?
ještě dotaz v obýváku 2-tunerový přijímač, to znamená vlastně dohromady 6 zásuvek, je to tak?
peloš (8)|24.11.2008 12:47
[quote=Pitomec;203357]U použitého kabelu nejde jenom o útlum, ale i o další parametry - ten "instalatér" byl zjevně pěkný hovado :-k[/quote]

Prosím tě a co
otázka hliník versus měď, osobně si myslím, že 125 Al bude v pohodě, rozvody od multipřepínače k zásuvkám odhaduji do 20m.
otázka PE versus PVC, používáte to PVC i ven? zkušenosti?

Díky!:BB:
peloš (8)|24.11.2008 13:33
[quote=Caderom;203305]Taky jsem po pročtení diskuzí vyžadoval kabel Nordix nebo Belden, ovšem byl jsem instalatérem ujištěn, že stačí jakýkoliv trochu lepší kabel. Ani šumové číslo LNB prý nemá prakticky žádný vliv. Pro příjem z Astry 19,2" a 23,5" v plné kvalitě je třeba mít dobře nastavenou a upevněnou (stabilní ve větrném počasí) parabolu o velikosti 80-90cm. Pro tebou vybrané paraboly ale rozhodně jedna klasická offsetová parabola nestačí. Signál je nejsilnější ve středu a ke krajím znatelně slábne. LNB namířený co nejvíce ke středu velké paraboly udělá mnohonásobně víc než kvalita paraboly, LNB a koaxiálních kabelů samotných. Na parabole bych ale úplně nešetřil, rozhodně vezmi hliníkovou.
Pokud jde o zásuvku, tak nejlepší je nemít žádnou, přímé vedení bude mít menší útlum než kabel Nordix s vloženou zásuvkou. Kup UTP zásuvku, vyndej elektroniku a otvorem protáhni kabely. Nebo kup rovnou dvojzásuvku, jednu tam nech a natáhni si rovnou i počítačovou síť.
Na modulátor pozor, protože každý vložený člen samozřejmě trochu degraduje kvalitu signálu. U silnějšího DVB-T by to ale nemuselo vadit, záleží jak silný signál máš.[/quote]

Díky za reakci, co týká paraboly pokud je požadován multifokus včetně pozice 1W vidím to na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], jinak normální ofset 85 hliník, nevím ještě jaký, Fuba se mi líbí, držák konvertorů vypadá stabilně.

Co se týká zásuvky myšlenka s utp zásuvkou není špatná, ale vzhledme k tomu, že plánujeme sloučit sat/tv/fm se mi to moc nezdá, raději půjdu do zásuvek, od toho snad jsou, musí to přeci být funkční. Síť pro PC bude v zásuvce hned vedle vždy 2x zásuvka a kabel UTP6.
Pitomec (10211)|24.11.2008 16:16
[quote=peloš;203391]Prosím tě a co
otázka hliník versus měď, osobně si myslím, že 125 Al bude v pohodě, rozvody od multipřepínače k zásuvkám odhaduji do 20m.
otázka PE versus PVC, používáte to PVC i ven? zkušenosti?

Díky!:BB:[/quote]
Pokud si myslíš, že je rozdíl jenom mezi Al a Cu (příp. v plášti, tj. PVC vs. PE), tak není co dodat - možná ti jednou někdo předvede, že sračkoidní koax. kabely nemají impedanci 75Ω ani omylem a jejich parametry si mohou podat ruce tak max. s prádelní šňůrou :-k
peloš (8)|24.11.2008 18:29
[quote=Pitomec;203430]Pokud si myslíš, že je rozdíl jenom mezi Al a Cu (příp. v plášti, tj. PVC vs. PE), tak není co dodat - možná ti jednou někdo předvede, že sračkoidní koax. kabely nemají impedanci 75Ω ani omylem a jejich parametry si mohou podat ruce tak max. s prádelní šňůrou :-k[/quote]

\\/ asi si nerozumíme, bavím se stále o tom Beldenu, protože právě chápu proč raději zaplatím o pár stovek na celém domku víc, pouze chci poradit jaký z těchto je nejvhodnější.
H125 Al PE
H125 Cu PE
H125 AL PVC
H125 Cu PVC
Pitomec (10211)|24.11.2008 18:47
[quote=peloš;203455]\\/ asi si nerozumíme, bavím se stále o tom Beldenu, protože právě chápu proč raději zaplatím o pár stovek na celém domku víc, pouze chci poradit jaký z těchto je nejvhodnější.
H125 Al PE
H125 Cu PE
H125 AL PVC
H125 Cu PVC[/quote]
Tak to sorry, nějak špatně jsem to pochopil :-) No ven každopádně PE, dovnitř spíš PVC (kvůli manipulaci) a ten rozdíl Al vs. Cu je opravdu zanedbatelný (v domovním rozvodu).
peloš (8)|10.12.2008 10:13
Pořídil jsem ten přepínač EMP MS17/8PIU6. Pokud nebudu zpočátku využívat všechny vstupy / výstupy, musím je zaslepit zakončovacím F-konektorem s odporem 75ohm :-? četl jsem to někde na webu, ale v manuálu přepínače jsem to nenašel.

Díky
Ivo Mašek (10205)|10.12.2008 12:58
Ano, budeš ho potřebovat.
Např. je k mání zde:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
f-konec.jpg