Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HD príjmač - základné školenie.

Zamigo (7)|2.12.2008 08:03
Poprosím v skratke vysvetliť základné rozdiely medzi digitálnymi sat. príjmačmi (tými lacnými) a HD príjmačmi (tými drahými). Trošku zjednodušené. Aj HD príjmače majú celkom široké cenové rozdiely.
Ďalej v čom je výhoda, alebo nevýhoda HD príjmačov pracujúcich pod Linuxom? Teda s ním, alebo bez neho? Pozdravujem.
Pytkin (7947)|2.12.2008 11:30
linux je len vec systemu .. velmi vela zariadeni dnes pouziva linux .. a uzivatelia o tom vobec nevedia .. na vonok to nijak nepoznas .. linux na satelitoch ma vyhodu , ze sa tam da vselico dobastlit .. ak sa ale nechces ucit nove veci , tak tonepotrebujes ..
jarino1978 (8045)|2.12.2008 12:16
[QUOTE=Zamigo;204794]Poprosím v skratke vysvetliť základné rozdiely medzi digitálnymi sat. príjmačmi (tými lacnými) a HD príjmačmi (tými drahými). [/QUOTE]

nedokážem dedukovať pojem lacný a drahý satelitný receiver... receiver je buď SD alebo HD. a zasa SD receiver môže byť drahší, ako HD receiver. čo je toto ta kritérium ???:OO

SD receivery sú na SD signál max. 720x576, drvivá väčšina zvládne len DVB-S
HD receivery sú na SD signál max. 720x576 a HD signál max. 1920x1080i, zvládne DVB-S a
DVB-S2

rozdiel medzi SD a HD hádam poznáš:-)
Man5on (661)|2.12.2008 12:19
Zamigo: Zjednodušeně ti nastíním rozdíly:
a) SD satelit - levný řešení, vhodné k starým CRT telkám
b) HD satelit - dražší řešení - vhodné k HD plackám, už jen pro HDMI připojení a upscaling SD signálu. Dále to hlavní je, že přijmou a zobrazí HD kanály jako Nova HD, Eurosport HD a Brava HDTV co jsou v Skylinku + několik FTA kanálu na orbitu, které ale nestojí za řeč.
Pro nenáročného uživatele asi zatím koupě HD satu nemá moc smysl, jednak kvůli vyšší ceně a pak ani nabídka zatím není nijak valná. Ale na druhou stranu je to investice do budoucna, nabídka HD kanálu bude časem větší a nebude potřeba do vybavení investovat znovu.
Zamigo (7)|2.12.2008 14:02
Znova ako laik. Moja predstava je, že HD príjmač dokáže spracovávať väčší tok dát, aby mohol zobraziť vernejší obraz. Je to v podstate už nejaký počítač oproti predchádzajúcim digi príjmačom? Preto som chcel osvetliť tieto veci, nakoľko im nerozumiem. Zatiaľ to cenové rozpätie vnímam pri HD od 8 000 do 14 000 Sk. V debatách pozorujem, že veľmi vychvaľujú Vantage 8000 a musím sa priznať aj mne sa veľmi páči. Nepracuje však pod Linuxom teda znova mi nie je jasné v čom je príjmač ochudobnený keď ho má, alebo nemá. Chcem kupovať plazmu a k nej chcem priviesť dobrý signál. Čo musím požadovať od HD príjmača? Na aké parametre si mám dávať pozor? Obrazne povedané keď kupujem foťák viem, že niektoré parametre sú pre výsledný obraz dôležité a niektoré nás zbytočne zavádzajú. Teraz je to hlavne o peniazoch. Chcem sa v tom trochu zorientovať. Asi zatiaľ toľko.. ďakujem
Zamigo (7)|2.12.2008 14:10
[QUOTE=jarino1978;204849]nedokážem dedukovať pojem lacný a drahý satelitný receiver... receiver je buď SD alebo HD. a zasa SD receiver môže byť drahší, ako HD receiver. čo je toto ta kritérium ???:OO

SD receivery sú na SD signál max. 720x576, drvivá väčšina zvládne len DVB-S
HD receivery sú na SD signál max. 720x576 a HD signál max. 1920x1080i, zvládne DVB-S a
DVB-S2

rozdiel medzi SD a HD hádam poznáš:-)[/QUOTE]

Ja som to nechcel uvádzať ako kritérium, ale ako fakt, že cenové rozpätie pri HD receiveroch je dosť veľké. Teda aké úžitkové vlastnosti by som mal od nich očakávať ? DVB-S a S2 prosím o vysvetlenie. Ďakujem
Man5on (661)|2.12.2008 14:29
Zamigo: Současné HD receivery jsou skutečně už počítače, ale nečekej, že ti z normálního SD udělají HD, to opravdu ne!
jarino1978 (8045)|2.12.2008 14:33
preštuduj si najskôr toto : [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
JSM1 (52)|2.12.2008 17:44
[QUOTE=Zamigo;204876]Znova ako laik. Moja predstava je, že HD príjmač dokáže spracovávať väčší tok dát, aby mohol zobraziť vernejší obraz. Je to v podstate už nejaký počítač oproti predchádzajúcim digi príjmačom? Preto som chcel osvetliť tieto veci, nakoľko im nerozumiem. Zatiaľ to cenové rozpätie vnímam pri HD od 8 000 do 14 000 Sk. V debatách pozorujem, že veľmi vychvaľujú Vantage 8000 a musím sa priznať aj mne sa veľmi páči. Nepracuje však pod Linuxom teda znova mi nie je jasné v čom je príjmač ochudobnený keď ho má, alebo nemá. Chcem kupovať plazmu a k nej chcem priviesť dobrý signál. Čo musím požadovať od HD príjmača? Na aké parametre si mám dávať pozor? Obrazne povedané keď kupujem foťák viem, že niektoré parametre sú pre výsledný obraz dôležité a niektoré nás zbytočne zavádzajú. Teraz je to hlavne o peniazoch. Chcem sa v tom trochu zorientovať. Asi zatiaľ toľko.. ďakujem[/QUOTE]

1) příjem HD vysílání - přijímač musí umět přijímat normu DVB-S2 (kodek H.264). Norma SD vysílání je DVB-S.
2) linuxové přijímače jsou vhodné zejména pro sdílení a emulaci (to ale zvládnou i některé nelinuxové přijímače)
3) pro plazmu/lcd se používá HDMI konektor (digitální přenos signálu)
4) dnes je nejdůležitější parametr satelit. přijímačů dobrá softwarová podpora od výrobce.
Zamigo (7)|2.12.2008 20:15
[QUOTE=JSM1;204925]1) příjem HD vysílání - přijímač musí umět přijímat normu DVB-S2 (kodek H.264). Norma SD vysílání je DVB-S.
2) linuxové přijímače jsou vhodné zejména pro sdílení a emulaci (to ale zvládnou i některé nelinuxové přijímače)
3) pro plazmu/lcd se používá HDMI konektor (digitální přenos signálu)
4) dnes je nejdůležitější parametr satelit. přijímačů dobrá softwarová podpora od výrobce.[/QUOTE]

Velmi pekne ďakujem za odpoveď. Presne takúto odpoveď som čakal. Jednoducho a stručne aj keď si uvedomujem, že téma okolo satelitov je viac ako obsažná. Avšak ešte by ma zaújmalo aké parametre mám porovnávať pri ostatných HD receiveroch? Pekne prosím...
losos (2977)|3.12.2008 11:44
[QUOTE=Zamigo;204794]Poprosím v skratke vysvetliť základné rozdiely medzi digitálnymi sat. príjmačmi (tými lacnými) a HD príjmačmi (tými drahými). Trošku zjednodušené. Aj HD príjmače majú celkom široké cenové rozdiely.
Ďalej v čom je výhoda, alebo nevýhoda HD príjmačov pracujúcich pod Linuxom? Teda s ním, alebo bez neho? Pozdravujem.[/QUOTE]

Nějaké "velmi široké základy" najdeš například zde :

http://www.openboxforum.cz/viewtopic.php?f=72&t=164
JSM1 (52)|3.12.2008 20:52
[QUOTE=Zamigo;204958] Avšak ešte by ma zaújmalo aké parametre mám porovnávať pri ostatných HD receiveroch? Pekne prosím...[/QUOTE]

To je velmi individuální. Na prvém místě je asi kvalita obrazu, ale to je parametr velmi diskutabilní..myslím,že v tomto ohledu jsou přijímače dost vyrovnané.
Ostatní parametry už jsou spíše funkční, např. 1 nebo 2 tunery (možnost nezávislého sledování/nahrávání 2 i více programů), protokol Diseqc (1.0 ovládá max. 4 Konvertory, 1.1 max.16 K, 1.2 a 1.3 ovládá otáčení antény), možnost emulace, sloty pra CAM moduly, velikost programové paměti apod.
Já např. jsem požadoval HDTV receiver s Diseqc 1.1, PRV ready - 1 tuner, 2x CI slot + dobrá spolupráce s modulem Diablo...vybral jsem si Topfield TF 7700 HSCI a jsem spokojený.
Nejlepší by bylo projít si nějakou nabídku HDTV přijímačů a porovnávat parametry...velmi pěkná je např. na tvdigitalne.cz.
losos (2977)|16.12.2008 01:42
[QUOTE=Zamigo;204958]Velmi pekne ďakujem za odpoveď. Presne takúto odpoveď som čakal. Jednoducho a stručne aj keď si uvedomujem, že téma okolo satelitov je viac ako obsažná. Avšak ešte by ma zaújmalo aké parametre mám porovnávať pri ostatných HD receiveroch? Pekne prosím...[/QUOTE]

Mám pocit, že bych se měl vyjádřit k tomu porovnávání parametrů, jak se o tom zmiňuješ...
Porovnávat se dá např. podle "specifikací", či "technických dat", něco zajímavého se tam dá také najít. Daleko více se však dozvíš z recenzí, které bývají na Parabole, nebo Digizone, ale ani tam se mnohdy nedozvíš vše, co tě třeba zajímá a potom nezbývá, než se někde na fóru zeptat na ty zbývající nejasnosti, které se ti nepodařilo zjistit ani v techn. údajích, ani v recenzích. Na to ti potom může odpovědět jen někdo, kdo ten přístroj vlastní.

Nejvhodnější způsob je podle mne ten, že se s někým spojíš např. pomocí Skype a "prodebatujete to". Máš-li k tomu mikrofon, je to i dost rychlý způsob. (Ani webkamera neuškodí).
Dá se k tomu využít "soukromá zpráva", atd...