Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kruhová anténa a offset konvertor

Jouza (33)|14.12.2004 19:31
Odborníci: jak se projeví na signálu, když bych namontoval ke kruhové anténě (120cm + motor) univerzál konvertor pro anténu offset. Chci vyměnit svůj analog.přijímač za digitální a jelikož je můj stávající konvertor staršího data(víc jak 10let) budu asi potřebovat nový. Nemůžu do toho zatím moc investovat, tak chci kruhovou anténu s motorem zachovat a konvertor na feed je několikanásobně dražší než na offset - jestli by vůbec na můj feed šel nasadit. Sníží se tedy síla signálu (asi o kolik) v porovnání s menší parabolou a fungovalo by to vůbec?
mirekv (7169)|14.12.2004 19:48
To ti bude normálně chodit, jde o uchycení. Namíříš ho do středu paraboly.
Navíc 120cm parabola je obrovská rezerva!
blueant (820)|15.12.2004 08:02
Ako pise mirekv Knvertor je rovnaky pre offset parabolu aj stredovu.
Ide len o to aby bol umiestneny v ohnisku - co by drziak mal byt.

Neviem aky je to feed konvertor, ale na feedy potrebujes prijimac, ktory pracuje s nizkym datovym tokom.
Jouza (33)|25.5.2005 20:33
A ještě jeden dotaz: Jak ovládat tento táhlový motor digitálním přijímačem (např.Technisat CCI2,nebo Strong 4500...). Tyto přijímače mají výstup jen DiseqC 1.2, Usals pro speciální natáčecí motory. Existuje třeba nějaký jednoduchý a levný externí pozicioner,který by pomocí DiseqC 1.2 ovládal výstup pro táhlový motor? Po koaxu bych oládal tento pozicioner,který bych měl třeba v blízkosti antény na půdě.
jopein (450)|25.5.2005 21:07
Nevím jestli to má cenu řešit . Motor stojí 2000.-Kč
parabola 1400.- a konvertor 300.-
blueant (820)|25.5.2005 22:32
[quote=Jouza]A ještě jeden dotaz: Jak ovládat tento táhlový motor digitálním přijímačem (např.Technisat CCI2,nebo Strong 4500...). Tyto přijímače mají výstup jen DiseqC 1.2, Usals pro speciální natáčecí motory. Existuje třeba nějaký jednoduchý a levný externí pozicioner,který by pomocí DiseqC 1.2 ovládal výstup pro táhlový motor? Po koaxu bych oládal tento pozicioner,který bych měl třeba v blízkosti antény na půdě.[/quote]

Existuje V-BOX ale cena je tam dost vysoka ze to sa uz oplati diseqovy motor. Tiahlove motory a tento vbox sa pouzivaju hlavne na velke paraboly nad 140 cm.

http://shop2.abcom.sk:8080/abcom/right.php?ref=JHNpZD0nYnk1UnA1NUpaTU9KRnZDNDU0eUQ5MEdGNyc7JGNtZD0ndG92YXJfZGV0YWlsJzskZmxhZz0na2F0ZWdvcmllJzskZGJfdG92YXJfaWs9NTk7
pavelpt (2713)|26.5.2005 01:07
Laik se diví, odborník žasne.

Pozicioner se neovládá po koaxu, ale většinou dálkovým ovladačem a neumisťuje se na půdu, to je kus nábytku. :-)
Motor je buď ovladatelný přes rozhranní Diseq nebo není, jestli je, vlastně pozicioner nepotřebuješ, jestli má motor silové ovládání, zase nepotřenuješ Diseq.
Konvertor na feed je dražší než na ofset tomu nějak moc nerozumím.
Pro digitální příjen je potřeba řekněme jakýkoliv universální LNB.

Feedy se nazývají přenosové kanály, tyto se většinou vyznačují trošku odlišnými parametry než běžná TV, (symbolová rychlost, barvy ve formátu 4:2:2, atp.) ne každý přijímač si s tím poradí.

A poznámka k Mirkovi.-- 120 cm parabola je prcek !!!! :-)
Na "okrajových" satelitech nebo východních beamech - nic moc.
Jouza (33)|26.5.2005 16:26
Ono se právě těžko zahazuje 120cm kruhová parabola,která mě stála 2800 a táhlový motor za 2500. Zvlášť když jsou jak nové a nic jim není. Za 1300 si koupím tak akorát nějaké 80cm tintítko. Tím fedeem(feedhorn?) jsem myslel ozařovač kruhové paraboly. Na něj se šroubuje magnetickej,nebo mechanickej polarizátor a teprv na něj konvertor. Takhle se správně osazuje set s kruhovou anténou. Pro každou anénu se v sadě ten ozařovač dodával. Proto jsem se ptal,jestli je tato kombinace záměnná s dnešními konverory(vše v jednom) pro offsetové antény. Pokud tedy není,nebo je neúměrně drahá nějaká "krabička" ovládající táhlovej motor z digit.přijímače , a než měnit vlastně kompletní zařízení,raději budu nadále používat tlačítka "východ-západ" jak dosud.[/img]
clee (6592)|26.5.2005 16:37
tak treba dreambox umi ovladat motor paraboly sam o sobe ne?
blueant (820)|26.5.2005 16:56
2 CLEE

ano ale nie tiahlove ale diseq motory

2 JOUZA

pozri este raz na co som ti dal odkaz - je to prevodnik diseq1,2 prikazov na pozicie tiahloveho motora.

Takze vlastne na prijimaci nastavis diseq 1.2 motor - tento prikaz ide do pozicionera V-BOX II - a ten klasicky cez prudove kable otoci motor na danu poziciu (samozrejme ze tie treba najprv rucne nastavit a takisto sa daju menit aj dialkovym)
blueant (820)|26.5.2005 16:56
del
jopein (450)|26.5.2005 17:30
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Jestli máš 120 na analog tak 100 ti musí na digitál v pohodě stačit.
Doťukávat motor doleva a doprava u digitálu je celkem zábava.

Myslím , že bych ti mohl udělat i lepší cenu . A na motor taky.
Záleží , kde bydlíš. Já uprostřed Moravy.

Z paraboly si udělej jezírko , a z motoru, jako můj kámoš otvírání brány na zahradě.
:-E :BB:
pavelpt (2713)|26.5.2005 17:34
to jouza

LNB potřebuješ nový a myslím, že všechny ty serepetičky už dnes nejsou potřeba, magnetický polarizer (další 2 dráty k tomu ) nevím, neživím se tím, ale to jsem měl někdy v 95 roce, myslím, že to je dneska všechno jeden kus, prostě dáš do držáku a hotovo.Já mám Nokia parabolu 148x126, ta je z roku asi 90 a původně jsem tam měl taky takový blbosti, tedˇuž ne.

Pozicioner Nokia mně leží doma, akorát jsem ztratil DO. Je to Nokia ACU 5152 HS, potřebuješ asi 5 drátů nahoru, byl by za nějakou lepší kořalku :-)
Akorát je blbý, že spolupracuje automaticky pouze s Nokiami, jinak musíš žduchnout ručně, ale na pozici dojede :-)
mirekv (7169)|26.5.2005 19:55
pavelpt

A poznámka k Mirkovi.-- 120 cm parabola je prcek !!!!
Na "okrajových" satelitech nebo východních beamech - nic moc.


Jasně, pár takových bláznů znám, asi bych se přidal, ale bydlím v paneláku, i když mám idealní polohu balkonu na jih.

Jouza

O tom konvertoru jsem psal, celý ten set nahradí univerzální LNB a ten plně obslouží každý dnes běžně vyráběný přijímač. Musíš akorát vyřešit to natáčení.
Jouza (33)|26.5.2005 20:41
S novým konvertorem počítám. To už je pakatel
pavelpt (2713)|26.5.2005 22:47
to mirekv

:-D
asterion (3)|27.5.2005 02:47
Nepovažujem sa za experta, ale offsetovy konvertor má všeobecne pomerne úzku vyžarovaciu charakteristiku danú plochejšim tvarom paraboly a vzdialenejším umiestnením od jej stredu plochy. Použitím v stredovej parabole bude offsetový konvertor "vidieť" len časť plochy stredovej paraboly, lebo jej ohnisko je bližšie k jej povrchu. Tým sa rozmer stredovej paraboly z velkej časti nevyužie. Preto doporučujem originálny konvertor pre montáž na prírubu ožarovača stredovej paraboly, ktorý spolu s originálnym ožarovačom zaistí využitie celej plochy stredovej paraboly. (žiaden magnetický polarizátor nie je potrebný)
Ja som pri prechode z analógu na digitál ponechal pôvodnú stredovú parabolu 120 cm, s tiahlovým motorom. Ako konvertor som zvolil stredový (prírubový) konvertor INVACOM SNF-031 0.3 dB (cca 1.200,-Sk). Ako pozicioner som použil Strong SRT V50 označovaný aj ako Vbox II (cca 1.200-Sk), pre pohon tiahlového motora, ktorý sa dá ovládať okrem dialkového infraovládača, aj ovládaním priamo po koaxiálnom kábli signálmi DiSec. Možno ho teda umiestniť aj v blízkosti paraboly.

Zmena tiahlového motora na motor DiSec prinesie aj nutnosť úplne znovu nastaviť geometriu pohybu paraboly, čo som si ponechaním tiahla "ušetril". Navyše, ak hovoríme o parabole Kovosat 120, tak použitie systému DiSec je bez náročnej zmeny konštrukcie paraboly skoro nemožné, nehladiac na to, že 120 cm, je už na hranici odolnosti bežných výrobkov typu DiSec.

Komponenty som zakúpil na slovensku v http://www.abcom.sk ,kde možno veci pozrieť. Určite sa predávajú také isté, alebo iné, s podobnými vlastnosťami aj v čechách. :BB:
mirekv (7169)|27.5.2005 05:33
asterion
S tím využitím plochy sice máš pravdu, ale jednak si myslím, že to tak kritické nebude a navíc autorovi příspěvku jde spíš o to, aby mu to fungovalo, tedy nebylo to horší, než třeba s "80".
Jouza (33)|27.5.2005 09:09
To Asterion: tak právě to jsem měl na mysli.Využití plochy paraboly při změně na offsetový konvertor.Proto se taky ke každé kruhové anténě dodávali přesně k nim určené ozařovače. Takhle nějak bych si tu přestavbu představoval. Díky
mirekv (7169)|27.5.2005 10:36
Jouza

Sníží se tedy síla signálu (asi o kolik) v porovnání s menší parabolou a fungovalo by to vůbec?

No nezlob, se, ptal ses na toto. Kdyby ses zeptal hned na plné využití plochy paraboly, tak ti odpovím co asterion.
asterion (3)|31.5.2005 08:43
To mirekv: Skúsenosti z praxe, ale aj presné merania v testoch, poukazujú na to, že offsetové konvertory sú prevažne optimalizované pre menšie paraboly, ktoré sa vyrábajú väčšinou s menším zakrivením - teda konvertor optimalizovaný pre ne má užší vyžarovací uhol. Keď sa použije vo velkej offsetovej parabole, tak sa nedosiahne zrovnateľne silnejší príjem, lebo tieto paraboly mávajú väčšie zakrivenie, aby rameno k ohnisku nemuselo byť príliš dlhé. Preto sa stáva, že s velkými offsetovými parabolami sa nedosahujú dobré výsledky, ak sa použie konvertor, ktorý nie je výrobcom paraboly doporučený. Najlepšie výsledky sa dosahujú ak výrobca dodáva parabolu súčasne s konvertorom. Bohužial, len málo offsetových konvertorov má skutočný vyžarovací uhol zverejnený.

Omnoho horšia je preto aj situácia, ak sa offsetový konvertor použije v stredovej parabole, ktorá má vždy výrazne väčšie zakrivenie, a teda konvertory s úzkym vyžarovacím uhlom "vidia" prakticky len asi 60 cm priemeru stredovej paraboly. A to ešte časť zakryje sám sebou.

60 cm priemer = 0,28 m štvorcového.
120 cm priemer = 1,13 m štvorcového

Teda offsetový konvertor použitý v stredovej parabole 120 zachytí len jednu štvrtinu signálu, ktorý dopadá na parabolu. A to je velmi málo za pár ušetrených peňazí, za trochu drahší stredový (prírubový) konvertor. Na astru a hotbird to stačí, ale keď už sa to otáča, tak chceme aj slabšie družice.

Použité čísla sú len odhadom , ale v praxi uznávaným.
:BB:
mirekv (7169)|31.5.2005 08:57
asterion
Stejně si ale nerozumíme, Jouzův dotaz jsem pochopil tak, že když už tu parabolu má, tak jesli s ní nebude mít horší výsledky, než kdyby si koupil 80 offsetku. Jistě, když už má takovou parabolu i s motorem, proč toho nevyužít, že?