Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kabeláž k DVB-S a DVB-T

CharlieXXX (77)|13.12.2009 10:44
AHoj, nedavno jsem na baráku dělal nové rozvody elektriky a s tím jsem tahal i novou kabeláž pro DVB-T příjem z antény, takže mám v každé místnosti anténi zásuvku, ktrerá má přípojku pro normální anténu, ale i pro satelit.

Teď jsem namontoval parabolu, protáhl si kabel až k recievru (mimochodem příjem perfektní) a zjistil, že anténí zásuvky mají jen jedno připojení pro koaxiál od antény a vývod pro běžnou anténu, rádio i satelit.

A co mě zajímá, jak to všechno propojit? Pouští se do těch anténích zásuvek signál DVB-T i DVB-S po jednom koaxu, nebo se dají koupit i zásuvky pro dva koaxi (ty jsem nikde ještě neviděl), nebo se to nějak slučuje dohromady?? Abych měl v každé zásuvce oba signály.

Oba hlavní přívody mám na půdě, takže vzájemné propojení by nebylo asi až tak složité,ale jak se to bude chovat? DVB-T anténa má napájení zesilovače, aby se to nějak netlouklo.

A ještě jeden dotaz, je možné na jednu parabolu s monoblockem pro dvě družice s jedním vývodem připojit dva recievry (samozřejmě každý se svou kartou) aby chodili nezávisle na sobě a všechny programy na nich fungovali také nezávisle? Děkuji mockrát za odpověď.
mirekv (7169)|13.12.2009 11:24
K poslednímu dotazu - monoblok s jedním výstupem má už v sobě zabudovaný diseqc přepínač a ten poskytuje pouze jedinou možnost pro jediný přijímač. Ale jsou monobloky s více nezávislými výstupy.

Účastnické zásuvky se dělají na jeden koaxiál, na půdě je třeba použít TV+SAT slučovač.
CharlieXXX (77)|13.12.2009 14:17
Ok, takže na půdě dám slučovač TV + sat a za slučovač dám teprv rozbočovač do jednotlivých zásuvek?? Napájení zesilovače antény DVB-T satelitu vadit nebude??

A když bych přes rozbočovač připojil dva příjímače na ten monoblock, tak mi bude chodit vždy jen jedna družice, nebo jen jeden transponder??
mirekv (7169)|13.12.2009 16:08
1. Dá se, ale bez možnosti příjímat různé transpordéry nezávisle na sobě, pouze skupinu programů na horním nebo dolním pásmu a V nebo H polarizaci, bordel v tom dělá třeba skupina programů ČT na skylinku, která vysílá ve V polarizaci.
Pokud je napájení zesilovače v anténě ještě před slučovačem, tak ne.

2. viz 1.
CharlieXXX (77)|13.12.2009 16:42
No já asi dám na parabolu monoblock se čtyřmi vývody, svedu čtyři kabely na půdu a tam si udělám rozvodnou desku, nejdřív dám rozbočovač na DVB-T kde bude i napájení zesilovače a pak jednotlivá rozbočení navedu do slučovačů v kterých propojím DVB-T a DVB-S a z těch slučovačů to povedu do jednotlivých účastnických zásuvek. Takhle by to mělo být správně zapojené??

A potom k těm slučovačům, jaký slučovače koupit?? Aby byli kvalitní a ne moc drahé, prostě aby s nimi nebyli problémy.
mirekv (7169)|13.12.2009 17:26
Ano, přesně tak!

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Slučovač TV/SAT ME-214 od Alcad, je osvedčený.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Pytkin (7947)|13.12.2009 19:43
videl som taku krabicu .. vstup z anteny .. 4x vstup z paraboly , a 4xvystup do ucastnickej zasuvky .. take nieco potrebujes ..

mozno nieco co dal mirek .. mne to nic neotvorilo ..
CharlieXXX (77)|13.12.2009 20:02
Teď jde o to, kolik taková krabička stojí. Já rozbočovač na DVB-T už mám, takže bych jen doplnil čtyři slučovače, ty co poslal mirekv jsou za 220kč, takže je to 880kč, já tedy koukal po těhle: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] , i na zapojování na desce by to bylo elegantnější, připojení zhora, vývod zdola (na foto je to obráceně), ale nechám si poradit, aby to skutečně fungovalo.
Pitomec (10211)|13.12.2009 20:46
Pokud už máš ty kabely roztahaný 2x, tak je blbost to někde slučovat a pak tam rvát zásuvky na rozbočení - prostě to natahej přímo do receiverů a hotovo.
CharlieXXX (77)|13.12.2009 21:06
Né, já mám jen rozvod DVB-T a v každé místnosti mám účastnickou zásuvku TV/R/Sat a teď k tomu potřebuju přidat ještě DVB-S , takže to potřebuju sloučit.

Protaženej druhej kabel mám jen do obýváku, kde mám momentálně recievr, ale mám rozebranou zásuvku, abych ten kabel vůbec protáhl. Takže slučovat musím, aby to bylo vše do stávajících zásuvek.
mirekv (7169)|13.12.2009 21:09
Pokud jsou do daného místa nataženy dva kabely, tak ano, chce to ale nějak esteticky vyřešit. Pokud je to někde za skříní, tak je to jedno, ale viděl jsem, jak z boku zpod krytky trčel nějaký kabel!

Edit: tak je to jasné!
CharlieXXX (77)|13.12.2009 21:12
Kabel je vždy jen jeden od původního rozvodu DVB-T od antény přes rozbočovač do jednotlivých zásuvek, v každé místnosti mám jednu zásuvku a rozvody jsou letos nové a k tomu potřebuju rozvést i sat signál, opět do zásuvky, ať to nějak vypadá.
Pytkin (7947)|14.12.2009 01:23
ja som si dal natahat do krabiciek 2 kable .. a teraz su mi na nic ..
CharlieXXX (77)|14.12.2009 05:47
To já původně myslel, že se to také tahá každé zvlášť, tak jsem protáhl kabel od paraboly až k recievru a když jsem ho chtěl připojit do zásuvky, tak koukám, že má jen jeden vstup.

Ale zase na druhou stranu mám na DVB-T celkem 220m koaxu nataženo, takže tahat to všechno 2x by byl docela mazec.
mirekv (7169)|14.12.2009 08:55
To bydlíš na zámku, nebo co? :D

Původně bylo lepší tahat dva kabely, nevím už, který transpondér na Astře 19,2 byl tak kmitočtově nízko, že spolehlivě rušil vyšší kanály v TV pásmu.
CharlieXXX (77)|14.12.2009 11:14
Na zámku ne, normální rodiný dům přízemí, podkrový a půda. v podkrový mám 5 přípojek , všechno extra kabel z rozbočovače na půdě + 2 přípojky v přízemí, každá také extra kabelem a k tomu přívod od antény.

Když jsem protahoval sat, tak od paraboly do obýváku v podkrový to mám přesně 15m :-)

Ono to naskakuje ty metry, až se člověk divý.
mirekv (7169)|14.12.2009 12:27
Tak to znám, ale u kamaráda jsem takhle kabeloval malý penzion, spíš domek s pokoji pro hosty a spotřeboval jsem 150m kabelu!
Pitomec (10211)|15.12.2009 17:14
[quote=CharlieXXX;254179]Na zámku ne, normální rodiný dům přízemí, podkrový a půda. v podkrový mám 5 přípojek , všechno extra kabel z rozbočovače na půdě + 2 přípojky v přízemí, každá také extra kabelem a k tomu přívod od antény.

Když jsem protahoval sat, tak od paraboly do obýváku v podkrový to mám přesně 15m :-)

Ono to naskakuje ty metry, až se člověk divý.[/quote]
Pokud máš signál ze dvou družic a DVB-T, tak kup 2x Quattro konvertor, ideálně 2 paraboly 80cm (nebo 1 parabolu + multifeed, pokud ty SAT pozice nejsou daleko od sebe) přepínač TechniSat GigaSwitch 9/8 G a adekvátní počet zásuvek TV/R/SAT.
CharlieXXX (77)|15.12.2009 18:33
Zásuvky už jsou všude osazeny TV/R/SAT ty mám na konci každého koaxu, stejně tak natažený koax, všude kde bude i do bunoucna potřeba signál.

Já jsem nad tím ještě přemýšlel a asi osadím anténu Toroid 90 koupím LNB s více vývody, DiSEqC přepínače a slučovače. Parabolu chci na střeše jen jednu a příjímat bych chtěl Skylink - Astru 23,5, Astru 19,2, a Thor 1°W - digi TV + další družice dle potřeby.
Finančně to bude dost náročné, takže bych to až postupně rozšiřoval, takže nejdříve anténu a tři LNB s osmi vývody a dva DiSEqC přepínače, později pak další LNB dle potřeby a DiSEqC přepínače podle toho kde bude třeba přivést signál. Kabelově to bude asi u antény dosti náročné, tak udělám u komína (parabola je v držáku na komíně) nějakou utěsněnou schránku, do které by byli svedeny jednotlivé kabely a přepínače a pak už jen potřebné kabely protáhnu od přepínačů na půdu kde to spojím s DVB-T signálem.

Takhle by to mělo fungovat, nebo ne??
Ale to až bude na to zase počasí, ono lézt ke komínu v téhle zimě a něco tam kutit, natož osazovat 14kg anténu.

Ale ještě potřebuji vyřešit další věc, reciecr Ferguson Ariva 200HD má i DiSEqC přepínání v menu čtyři porty, pokud bych chtěl teoreticky využít celou kapacitu antény, tudíž 16LNB (což asi nevyužiji, ale i kdybych chtěl více než čtyři LNB) jak to všechno pospojovat, aby si s tím recievr poradil ????

Teď mám jen monoblock a tam je to jasné, dva porty.
Pitomec (10211)|15.12.2009 19:03
Nechci tě zrazovat od tvýho záměru, ale to co požaduješ musíš vyřešit hned a naráz - žádný, že dneska koupíš cosi, pak to časem zase vyměníš nebo doplníš něčím jiným atd., protože to se nedoplatíš.
Pokud máš požadavek na výstup pro cca 8 zásuvek (resp. 5-8), příjem z více družic (3) a DVB-T k tomu, tak to udělej multipřepínačem (TechniSat dělá i 17/8: http://www.technisat.cz/indexc07a.html?nav=Multisp%C3_nace,cs,58-26), samozřejmě za použití Quattro konvertorů (a nikoliv OCTO!). Co se týká parabol(y), tak bych dal min. 2 - jednu pro Astry, druhou pro Intelsat.
CharlieXXX (77)|15.12.2009 20:04
No právě proto se sháním po možnostech, abych to pak zas celé nepředělával.

Parabolu chci určitě jen jednu, dvě se mi sem nevejdou, tedy možná bych je nějak nacpal, ale raděj bych jen jednu.

Myslel jsem to tak, že zatím osadím tři LNB, přepínače nebo tak musím samozřejmě počítat na max. využití, ale když bych chtěl do budoucna LNB pro další družici přidat, tak bych ho pak jen doosadil a propojil.

Proč ne octo LNB ?? pokud to budu chtít na 8 míst, tak to čtyřvývodové LNB stačit nebude, nebo to jde nějak udělat? Aby byli recievry nezávislé.

V těch multipřepínačích se vůbec nevyznám, to nevím jak funguje, zatím jsem pochopil jak se propojuje přes DiSEqC, to je mi celkem jasné, pokud mi to někdo vysvětlí, budu rád.
Pitomec (10211)|15.12.2009 20:13
Proč bys tam neměl 2 paraboly dostat? Jestli to máš na stožáru, tak tam dáš 2 výložníky (http://azbox.cz/?uid=42271077788b9794&lg=cz&kod=DRS50) proti sobě a jestli je to někde za oknem, tak to zase vyřeší 2 konzoly na zeď.

Konvertor Quattro má sice "jenom" 4 výstupy, ale je to určené do multipřepínače, takže na výstupu toho multipřepínače už máš libovolný signál na všech připojených výstupech (zásuvkách).
A od počtu vstupů do multipřepínače se odvíjí počet přijímaných družic, tj. 5/8 je 1 družice, 1 pozemní vstup, 8 výstupů - 9/8 jsou 2 družice, 1 pozemní vstup, 8 výstupů a 17/8 jsou 4 družice, 1 pozemní vstup, 8 výstupů (pro 3 družice se nic nedělá, to jenom abys to zbytečně nesháněl).
CharlieXXX (77)|15.12.2009 20:33
Ok, takže to vypadá jednodušeji na připojení. A pak tedy když použiji ten multipřepínač, tak můžu na 8 recievrech současně sledovat libovolný program?? (Samozřejmě je to teorie, tolik mi jich najednou nepoběží, ale co kdyby)

A nevíš jak se to propojuje, pokud mám víc než 4 družice respektive víc než 4 LNB ??
Pitomec (10211)|19.12.2009 21:35
Použiješ-li multipřepínač s 8 výstupy, tak lze sledovat libovolné programy na 8 připojených receiverech.

Víc než 4 družice mít nebudeš a kdyby ano, tak firma EMP-Centauri dělá řešení pro vstup z 8 družic s výstupem až pro 8 účastníků.
CharlieXXX (77)|20.12.2009 09:01
No já počítám se 4ma družicema, ale zajímelo mě to, kdyby náhodou, protože ten multipřepínač není zrovna levný ale ten pro 8 družic asi bude ještě větší pálka