Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HD SAT Receiver a upscaling ???

ramaya (2)|13.3.2010 00:28
Mám takú otázku.

Chcel som si kúpiť SAT receiver na príjem HD programov so Skylinku. Mal som vybratý model Ferguson Ariva 200. Ale prekvapila ma jedna jeho špecifikácia:
- upscaling na 720p a 1080i

Mám tomu rozumieť tak , že tento prijímač nezvláda native HD rozlíšenie ? Ako to vlastne je s tým native HD a upscaling HD ? Ktorý SAT receiver posiela na 100% do televízora surové native HD ?

Radšej by som si priplatil za nejaký , ktorý to 100% zvláda.

Priznám sa , že sa do tejto problematiky veľmi nerozumiem ale ak si dobre pamätám , tak pri dvd playeroch bol ten upscaling a robil sa nejako softwarovo. A tým rôznym softwarovým prevodom by som sa chcel vyhnúť , aby sa nezhoršila kvalita toho HD vysielania , keď si už ten Skylink HD zaplatím.

Bol by som vďačný keby mi to niekto vysvetlil či je to normálne ten upscaling alebo si mám vybrať nejaký SAT prijímač z vyššej cenovej kategórie ?
Pitomec (10211)|13.3.2010 00:35
Upscaling se týká jenom těch programů, které mají SD rozlišení. Programy s HD rozlišením ti půjdou v nativu (ovšem pokud se bude TV stanice tvářit jako HD a ve skutečnosti půjde jenom o pseudoHD - např. skoro všechno co vysílá Nova - tak to bude stejně na dvě věci...).
ramaya (2)|13.3.2010 00:41
Ďakujem.
Toto som potreboval vedieť. Takže môžem ten Ferguson bez obáv kúpiť.

S tou kvalitou máš pravdu. Do budúcnosti môžme len dúfať , že sa to zlepší aj kvalita aj ponuka , pretože zatiaľ je tých CZ a SK HD kanálov málo.
jarino1978 (8045)|13.3.2010 00:48
@ramaya : samozrejme by som ti odporučil STB iný, ako tú arivu. Teda pokiaľ chceš mať pekný obraz, stabilný STB a príjemnú obsluhu.
Napr. už len taký Vantage HD1100 je niekde inde, ako tá ariva.
rudlus (539)|13.3.2010 08:48
[quote=jarino1978;271659]@ramaya : samozrejme by som ti odporučil STB iný, ako tú arivu. Teda pokiaľ chceš mať pekný obraz, stabilný STB a príjemnú obsluhu.
Napr. už len taký Vantage HD1100 je niekde inde, ako tá ariva.[/quote]

Myslim si ze na tej Arive nie je nic zle..obraz perfektny...prijimac je stabilny...a obsluha je jedna z najlahsich...pravidelny upgrade od vyrobcu...Mal som pozicany doma aj nejaky Topfield a obraz uplne rovnaky..ba trocha sa mi zdalo ze pri SD isla Ariva krajsie...
Arive nic nechyba-najnovsi f.z 9,3.vychytal aj posledne muchy.
Problemy ktore boli sa diali kvoli chybnej serii zo 44.tyzdna minuleho roku.
Velmi jednoduche ovladanie a nenarocna a rychla prva instalacia.
Berme do uvahy ze stoji 129e aj s hdmi 1,3b kablom.
Samozrejme ze su aj lepsie prijimace ale 2-3x drahsie...a na tu chudobu a kvalitu co sa vysiela ti nepomoze prijimac ani za 1000e.
Nic proti inym sat.prijimacom.
rudlus (539)|13.3.2010 09:03
[quote=ramaya;271652]Mám takú otázku.


- upscaling na 720p a 1080i
[/quote]

Je to prakticky SW alebo HW dopocitanie obrazovych bodov do rozlisenia 720i,p a 1080.
Bilinearna interpolacia, Bicubic interpolacia, Trilinearna interpolacia, Spline interpolacia, Lanczos resampling, Stairstep inerpolacia...
Tieto metody a ich modifikovane verzie sluzia prave na upscaling alebo downscaling. Prikladom ich nasadenia z oblasti prace s videom na PC je napriklad frameserver Avisynth.
Presne taketo a podobne metody pouzivaju aj HD prijimace.
Par foto-fotene 5mgpix na telefone..
P120310_11.440002.JPG P120310_11.450002.JPG P120310_11.490001.JPG P120310_11.500001.JPG P120310_11.500002.JPG P120310_11.500003.JPG
Milan C (191)|13.3.2010 10:06
[quote=ramaya;271652]Mám takú otázku.

Chcel som si kúpiť SAT receiver na príjem HD programov so Skylinku. Mal som vybratý model Ferguson Ariva 200. Ale prekvapila ma jedna jeho špecifikácia:
- upscaling na 720p a 1080i

Mám tomu rozumieť tak , že tento prijímač nezvláda native HD rozlíšenie ? Ako to vlastne je s tým native HD a upscaling HD ? Ktorý SAT receiver posiela na 100% do televízora surové native HD ?

Radšej by som si priplatil za nejaký , ktorý to 100% zvláda.

Priznám sa , že sa do tejto problematiky veľmi nerozumiem ale ak si dobre pamätám , tak pri dvd playeroch bol ten upscaling a robil sa nejako softwarovo. A tým rôznym softwarovým prevodom by som sa chcel vyhnúť , aby sa nezhoršila kvalita toho HD vysielania , keď si už ten Skylink HD zaplatím.

Bol by som vďačný keby mi to niekto vysvetlil či je to normálne ten upscaling alebo si mám vybrať nejaký SAT prijímač z vyššej cenovej kategórie ?[/quote]

Arivu si nekupuj, lebo časom Ťa prekvapí viac vecí a vyhodíš ju von oknom. Za málo peňazí, málo muziky....
rudlus (539)|13.3.2010 10:38
[quote=Milan C;271683]Arivu si nekupuj, lebo časom Ťa prekvapí viac vecí a vyhodíš ju von oknom. Za málo peňazí, málo muziky....[/quote]

Ziadny prijimac a ani signal nestoji za to aby clovek minul 500e za prijimac..nie ze by som ich nemal...ale ani omylom..
Ziadnemu cloveku normalnemu netreba 2+2 sloty na karty a dotykovy dispaly a podobne kraviny.Na 4 kartach platis 4 krat to iste prakticky-teda aspon dufam.xixix.A ze by mal skoro 5 krat tak lepsi obraz ako ariva-tak to tiez ani omylom.
Nic proti nikomu a nicomu nemam.Kazdemu len to co chce sam.Ale ukecavat tu kazdeho na to co ma doma sam tiez nie je dobre.
Ariva je kompromis a je mi jedno co kazdy vravi.Keby si pozeral skutocne testy ludi ktory maju doma 2-3 prijimace,asi by si bol prekvapeny aky maly rozdiel je medzi dnes vyrabanymi prijimacmi-vravim o kvalite obrazu.
A nie je moc logicke porovnavat 100e prijimac s 500e.Isto ma menej funkci ale vyuzije ich clovek vsetky?
Mal som doma aj ine prijimace pozicane-od 100-800e ale ze by tam bol nejaky markantny rozdiel podla ceny to isto nie.
A zeby sa ine prijimace nekazili o tom tiez nic neviem.Na to kolko sa ktorych preda sa moze ariva porovnavat s hocijakym inym.
Nezastavam si arivu preto lebo ju mam doma,ale nech si vyberie podla toho co chce a co vyuzije.Kazdy mi tu radil len nekupuj si ju a kup si prijimac drahy lebo co je lacne je smejd.A zaujimave,ze kazdy radil len to co ma doma.Toto uz velmi davno neplati v ziadnej oblasti.Kedysi to bolo tak.
A aj tu si vsimni na fore,kolky ludia ju zatracuju a ohovaraju lebo maju doma prijimac za ktory vyflakli kopu penazi a moznoi az teraz zistili ze mohli dat zan aj menej ale v ktorrej tu na fore skupine je najviac ludi a najvacsia diskusia???Schvalne si to pozri,ludi ktory radia nekupuj ju a maju ju doma,vymyslaju s neleg.softami a vselijakymi upravami a vacsinou vlastnou neznalostou ten prijimac sami odpisu-teda okrem tej chyby s tunerom ale to bola vyrobna chyba nie chyba HW.Ak teda chcu prjimac s viacej funkciami.preco si kupuju lacne a chcu od neho viacej funkcii ako dokaze zvladnut?
Kup si Suzuki auto a mysli si ze mas japonske auto ale je vyrobene v Madarsku.Alebo ze by si ludia nekupovali auta co su vyrobene v Polsku a na Polsko nadavaju-ale kolko znaciek tam ma vyrobu si pozri.Tak isto je to poskladana vec ako aj kazdy iny prijimac a garantujem ti ze na 50 percent je vsade pouzite kopu rovnakych suciastok-a mozno aj viacej percent.
To milan C..a prepac ak som sa ta nejako dotkol tymito par vetami.
Milan C (191)|13.3.2010 13:00
[QUOTE=rudlus;271691]Ziadny prijimac a ani signal nestoji za to aby clovek minul 500e za prijimac..nie ze by som ich nemal...ale ani omylom..

V pohode, každý má svoj názor a tak aj ja na Arivu a Vantage. A preto je aj rozdieľ v cene...inak stojí Thália a inak Mercedes...

Nikto netvrdil, že Vantage má 5 x lepší obraz. Jedno je ale isté, že má lepší obraz.A nielen voči Arive...Viem o čom hovorím... A nie len to...

Ja 2 a 2 sloty využívam naplno a som normálny človek....

Nikoho tu neukecávam, píšem tu prvý krát k Arive...ale ty píšeš, čo máš doma, či nie? Takže vitaj v klube " čo mám doma"? :-)



Ja vôbec nepreferujem, čo mám doma. Ale keďže sa venujem- montujem sattechniku, mal som množstvo prijímačov ktoré mi prešli rukami a naj mi vyšiel z toho množstva Vantage 7100 a 8000.Hovorím o strojoch bez linuxu. Keby tebe toľko prijímačov prešlo rukami, Arivu by si určite nekúpil!!!...:-) Ahoj.
jarino1978 (8045)|13.3.2010 16:35
principiálne.. rozdiel medzi lacným a drahším STB, v tomto prípade Ariva HD200 vs. Vantage HD 1100 bude nasledujúci :
- Vantage bude mať o triedu vyššie obrazové podanie SD
- Vantage dosiahne o triedu lepšie výsledky upscalingu
- Vantage dosiahne o triedu lepší obraz HD
- Vantage má o triedu kvalitnejšie HW prevedenie = viac vydrží v prevádzke
- Vatage netrpí detskými chorobami nedokonalého FW
- Vantage nemá 60% poruchovosť
- Vantage plne podporuje PVR,EPG,timer, timeshift

Toto je tá príjemná daň za vyššiu cenu. Resp. čo je to vyššia cena ?
vantage1100ia5.jpg
fany76 (91)|13.3.2010 17:34
[quote=jarino1978;271784]principiálne.. rozdiel medzi lacným a drahším STB, v tomto prípade Ariva HD200 vs. Vantage HD 1100 bude nasledujúci :
- Vantage bude mať o triedu vyššie obrazové podanie SD
- Vantage dosiahne o triedu lepšie výsledky upscalingu
- Vantage dosiahne o triedu lepší obraz HD
- Vantage má o triedu kvalitnejšie HW prevedenie = viac vydrží v prevádzke
- Vatage netrpí detskými chorobami nedokonalého FW
- Vantage nemá 60% poruchovosť
- Vantage plne podporuje PVR,EPG,timer, timeshift

Toto je tá príjemná daň za vyššiu cenu. Resp. čo je to vyššia cena ?[/quote]

A tys tu Arivu mel nebo mas? Nebo jen kecas?
Milan C (191)|13.3.2010 17:40
[quote=fany76;271798]A tys tu Arivu mel nebo mas? Nebo jen kecas?[/quote]

On len kecá, ale pravdivo :-)

Trabant a Mercedes. Treba mať Trabant, aby si zistil aký je mercedes?
rudlus (539)|13.3.2010 21:30
[quote=jarino1978;271784]principiálne.. Rozdiel medzi lacným a drahším stb, v tomto prípade ariva hd200 vs. Vantage hd 1100 bude nasledujúci :
- vantage bude mať o triedu vyššie obrazové podanie sd - trosku hej-ale len nepatrne
- vantage dosiahne o triedu lepšie výsledky upscalingu - uznavam
- vantage dosiahne o triedu lepší obraz hd - tu uz vobec
- vantage má o triedu kvalitnejšie hw prevedenie = viac vydrží v prevádzke - neviem-nepredava sa tak dlho ako vantage
- vatage netrpí detskými chorobami nedokonalého fw - az bude ariva v predaji tolko co vantage,potom sa mozeme bavit o dokonalosti fw-ten vantage sa predava od 2007.ariva asi rok+-
- vantage nemá 60% poruchovosť - to si hadam prehnal a poriadne-ziadny s predajcov nemal taku poruchovost-aspon tu v okoli a na orave-a kolko ze sa predalo vantage a kolko ariv??? A AJ TO LEN PRI SERII ZO 44 TYZDNA A LEN TUNER...ALE TO JE ZAVADA PRI VYROBE.
- vantage plne podporuje pvr,epg,timer, timeshift - neviem o tom ze by mi nejaka z tychto funkcii nefungovala na 100 percent

toto je tá príjemná daň za vyššiu cenu. Resp. čo je to vyššia cena ?[/quote]

to su len moje subjektivne nazory.a nebojujem za arivu alebo za nejaky iny.proste to nema pre mna taku hodnotu aby som si kupil prijimac za 370e.A na tu kvalitu co mam z upc mi to staci.Az sa to nezmeni dam si skylink a potom mi kludne mozete poradit nejaky lespi.Ale mom.by som jeho kvality asi tazko vyuzil na signale ktory mam.
Ja len tolko.
A doma som mal aj drahsi na skusku ako tento vantage aj so skylink kartou a tam uz sa dalo hovorit o triede vyssej.
jarino1978 (8045)|13.3.2010 21:42
[quote=fany76;271798]A tys tu Arivu mel nebo mas? Nebo jen kecas?[/quote]

- tú arivu poznám lepšie, ako ty poznáš svoju ruku...
rudlus (539)|13.3.2010 21:46
[quote=fany76;271798]A tys tu Arivu mel nebo mas? Nebo jen kecas?[/quote]

Toto by som si tu ja nedovolil povedat nikomu.Tu nie.
jarino1978 (8045)|13.3.2010 21:46
[quote=rudlus;271865]to su len moje subjektivne nazory.a nebojujem za arivu.[/quote]

- tvoju situáciu sme si vzájomne odkonzultovali cez PM, takže poznám prečo, začo, načo...
- nebudem sa k tomu vyjadrovať ( samozrejme ), je to vecou názoru, situácie a financií.
- inak by som ťa chodil po večeroch strašiť... :D
rudlus (539)|13.3.2010 22:10
[quote=jarino1978;271872]- tvoju situáciu sme si vzájomne odkonzultovali cez PM, takže poznám prečo, začo, načo...
- nebudem sa k tomu vyjadrovať ( samozrejme ), je to vecou názoru, situácie a financií.
- inak by som ťa chodil po večeroch strašiť... :D[/quote]

jasne ...o peniazoch to nie je.
fany76 (91)|14.3.2010 11:17
[quote=jarino1978;271870]- tú arivu poznám lepšie, ako ty poznáš svoju ruku...[/quote]

Tak sem dej foto srovnani, at vsichni vidime jak moc spatna ta ariva je :-)
Ja ji mam pres 2 mesice, sledoval jsem OH na ARDHD a ZDFHD a treba hokej byl naprosto famozni. Taky se mi za tu dobu ani jednou nesekla, proste zadnej problem.
Takze me todle plivani na arivu docela stve.
jarino1978 (8045)|14.3.2010 12:52
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

citácia z ab-fóra : Je to šunt primeraný cene.Obrazový výstup na LCD otrasný,takmer nepozorovateľný,akoby rozbitý a nejde ho prijateľne vykorigovať a to som na Astre 3-23,5 E.Aké to bude na cigi si ani nechcem predstaviť.Na to, že by to mal byť HD prijímač-hrôza,pôjde z domu cobi-dup.Krajší obraz podáva šunt za pár stoviek korún Comag SL-35 z Kauflandu,alebo ešte krajší Openbox 820 ci.Za toto by som polámal ruky a nohy a tvorcovi obúchal o hlavu.pretože tam nedal citlivejší a kvalitnejší tuner.Za toto chcú 4 tisícky Slovenských korún?Ani zadarmo a potvrdili sa moje skúsenosti z minulosti s prijímačom Ferguson v SD prevedení.Je to len bezcenná škatuľa s napchatou elekronikou.Toľko moje prvé dojmy,ale tie ma nikdy nesklamali.

Ale ja osobne som fotky nerobil. Akurát som ich mal zapojené paralelene na HDMI a len som si prepínal jednotlivé vstupy. Obrazovo je Ariva hnus, hlavne v SD s priemerným dátovým tokom, v HD je to moc zašumené, neostré, v dynamických scénach obraz mozaikuje a má tendenciu k strobovému pohybu. V statických scénach je to OK.
Čo sa týka SD :
- sklon k tvorbe moiré
- pri upscalovaní výrazne zvýrazňuje kompresné artefakty, prelínajú sa farby za obrysy, narastá farebný šum a digitálny šum
- k prepojeniu cez SCART som sa vtedy nedostal ( nebol od výroby omylom zapojený - alebo pre istotu ? )...


Ako najlepší test na overenie kvality upscalera poslúži fotografia v rozlíšení 720x576, nastaviť režim 1080i/50. Tá pôvodná veľkosť vyzerá o triedu lepšie, ako upscalovaná. Odporúčam prenechať upscaling na TV.
ariva shit.jpg vantage1100ia5.jpg ariva shit - od výroby uvo?nená skrutka.JPG