Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HTPC s nvidia ION - problém

alda2 (60)|22.3.2010 12:08
Ahoj,
nově mám PC s nvidia ION a chci se zeptat :

Nvidia ION - má dvě audio zařízení - realtek - 5.1 analog output a nvidia Hdmi - audio přes hdmi. Jak je lze rychle a jednoduše přepínat pod winXP aniž bych se musel proklikávat ovládacími panely ?
Ideální by bylo, kdyby zvuk šel na obě zařízení.

Přes hdmi bych chtěl posílat stereo signál do televize a v případě pořeby bych chtěl zapnout repráky a pustit to 5.1.

Má někdo zkušenosti ?

Díky

Alda
vivid.sk (11472)|22.3.2010 12:26
[FONT=Comic Sans MS][COLOR=DarkOrange]Obe zariadenia nepustis naraz[/COLOR][/FONT] (opravene: [COLOR=DarkOliveGreen]Do oboch zvukoviek bezne nepustis rovnaky stream[/COLOR]). To su defacto dve zvukovky. A co sa tyka prepinania, zavisi od ovladaca k tvojej zvukovke, ci tam ta moznost je (casto byva v tray ikonka, kde podobne moznosti su - vid tray bar)
artam (1147)|22.3.2010 13:21
vivid:
S tymi dvomi zvukovkami to nie je tak celkom pravda, zvkovych zariadeni mozes na PC spustit sucasne lubovolne mnozstvo, az pokym ti stacia systemove zdroje. ;) Je to vecou sw prehravaca, ci dokaze stream pustit do dvoch zvukovych zariadeni sucasne.

Tak schvalne som to vyskusal, mam dve zvukovky v jednom PC s chipsetom amd 780g - integrovanu realtek + sb live5.1. Spustene 2 instancie mpc (media player classic), na jednom vystup nastaveny na ati hdmi audio, na druhom vystup nastaveny na sound blaster. Funguju nezavisle sucasne obidve, jak audio na televizore cez HDMI, tak aj z vystupu sb na pc reprakoch.

Doplnenie: u toho spominaneho problemu pocitaca s IONom je to ale inak, tam je zvukovka LEN JEDNA, vyberom zariadenia v ovladaci sa defacto prepina len smerovanie jej vystupu do paketizera pre HDMI transport.
vivid.sk (11472)|22.3.2010 13:54
Mas pravdu, zle som sa vyjadril. (ked som to po sebe precital, tak som si uvedomil, ze je to blbost).

Malo tam byt. .... ze vystup nepustis do dvoch zvukoviek naraz, kedze to nieje bezna funkcionalita playerov.
alda2 (60)|22.3.2010 14:47
ok, díky za odpověď. Je tedy nějaký jednoduchý software, který by mi přepínal ten výstup ( například pomocí klávesové zkratky ) ?

Alda
Millo78 (122)|6.4.2010 08:00
Nechcel som zakladat nove tema a tak sa opytam tu ci ma niekto skusenosti s NVIDIA ION + Atom 330. Skusal niekto postavit HTPC na tejto platforme? [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
alda2 (60)|6.4.2010 08:11
mam HTPC s ION + Atom 330. Deska Pegatron ipx7a.

ION + atom pro HTPC vyborna kombinace.

Alda
mp4 (27)|7.4.2010 00:20
[quote=Millo78;276008]Nechcel som zakladat nove tema a tak sa opytam tu ci ma niekto skusenosti s NVIDIA ION + Atom 330. Skusal niekto postavit HTPC na tejto platforme? [odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/quote]
dik za tip
asi to vymenim za terajsiu kombinaciu Gigabyte 780G + AMD X2 4850e
neviete o nejakom teste kde je uvedena spotreba u pc s touto doskou asus at3iont deluxe ?
Millo78 (122)|7.4.2010 08:02
[quote=mp4;276162]dik za tip
asi to vymenim za terajsiu kombinaciu Gigabyte 780G + AMD X2 4850e
neviete o nejakom teste kde je uvedena spotreba u pc s touto doskou asus at3iont deluxe ?[/quote]

Nejaku co som cital, tak bolo spomenute, ze pod zatazou okolo 35-36W. ak ju najdem, pridam link
alda2 (60)|7.4.2010 08:35
Mohu pouze rici vysledky co mam ze sveho mereni na desce od pegatronu ( ion + atom330 ) :


pri maximu 30-35W, stanby max 1W. Meřeno měřákem na spotřebu energie ( označení nevím ).



Alda
mp4 (27)|29.4.2010 18:28
tak som nakoniec kupil ASRock 330HT, 2GB RAM, 500GB HDD
spotreba v idle 22W ;)
Pouzivam XBMC.
Millo78 (122)|30.4.2010 10:04
[quote=mp4;279501]tak som nakoniec kupil ASRock 330HT, 2GB RAM, 500GB HDD
spotreba v idle 22W ;)
Pouzivam XBMC.[/quote]

ides na windowsoch ci linux?
mp4 (27)|2.5.2010 22:15
[quote=Millo78;279578]ides na windowsoch ci linux?[/quote]
Windows 7 Ultimate
humbuk (35)|3.5.2010 07:59
Jakou máš zkušenost z hlučností? V diskuzích různě čtu, že je docela hlučný.
mp4 (27)|5.5.2010 14:38
[quote=humbuk;279889]Jakou máš zkušenost z hlučností? V diskuzích různě čtu, že je docela hlučný.[/quote]

ked je pusteny film tak ho nepocut ;)
v niektorych starsich recenziach sa stazovali na hluk zadneho ventilatora, v novsej verzii je hlucnejsi ten maly 3x3cm, ale inac super masinka
vomic (671)|8.5.2010 08:48
ja doporučuji IONy s dual instalací dvou OS.
Windows instalaci na práci, hry, brouzdání po netu a podobně a druhou instalaci na flash disk nebo rozdělený HDD multimediální program XBMC ve verzi Live jako plnokrevný multimediální přehrávač.

Pro XBMC stačí instalace na například 1GB USB flash disk a pokud si nastavíte dobře bootování 1. boot z USB, 2. boot z HDD stačí jen USB flaschku vytáhnout když chci přímej boot do Windows nebo nechat zapojenou pokud chci přímej boot do XBMC, případně nastavit aby se mě počítač zeptal při startu z čeho chci bootovat a pak jen vyberu 1 nebo 2 boot podle toho jestli chci WIN nebo XBMC - zde je ale nutné mít oproti auto bootování zapojenou klávesnici.
Provozovat XBMC či jiný mediální program pod Windows na IONu nedoporučuji.
alda2 (60)|8.5.2010 09:08
[quote=vomic;280624]ja doporučuji IONy s dual instalací dvou OS.
Windows instalaci na práci, hry, brouzdání po netu a podobně a druhou instalaci na flash disk nebo rozdělený HDD multimediální program XBMC ve verzi Live jako plnokrevný multimediální přehrávač.

Pro XBMC stačí instalace na například 1GB USB flash disk a pokud si nastavíte dobře bootování 1. boot z USB, 2. boot z HDD stačí jen USB flaschku vytáhnout když chci přímej boot do Windows nebo nechat zapojenou pokud chci přímej boot do XBMC, případně nastavit aby se mě počítač zeptal při startu z čeho chci bootovat a pak jen vyberu 1 nebo 2 boot podle toho jestli chci WIN nebo XBMC - zde je ale nutné mít oproti auto bootování zapojenou klávesnici.
Provozovat XBMC či jiný mediální program pod Windows na IONu nedoporučuji.[/quote]


Tak s tímto nesouhlasím, protože podpora XBMC pro hardwarovou akceleraci je teprve ve vyvoji a tudiz je nutne spoustet externi prehravac. Já jedu kombinaci WinX+XBMC+KMplayer a naprostá spokojenost.

Alda
vomic (671)|8.5.2010 12:02
[quote=alda2;280630]Tak s tímto nesouhlasím, protože podpora XBMC pro hardwarovou akceleraci je teprve ve vyvoji a tudiz je nutne spoustet externi prehravac. Já jedu kombinaci WinX+XBMC+KMplayer a naprostá spokojenost.

Alda[/quote]

provozovat XBMC pod Windows na IONu je promin za ten výraz totánlní hloupost, podpora akcelerace u IONu včetně HD videa je u verze XBMC-live od samého počátku kdy se IONy objevily v prodeji - sám mám jedno z prvních Prestigií ION, XBMC-live se spouští pod Linuxem ... start live verze je cca 20 sec od spuštění přístroje, a instaluje je se naprosto jednoduše přímo z instalačního CD spolu s linuxem v jednom easy kroku který zvládne naprostý amatér co vidí počítač poprvé v životě.

stáhnout a vypálit na CD obraz live verze http://sourceforge.net/projects/xbmc/files/XBMC%20Live/Camelot%20-%209.11/xbmc-9.11-live-repack.zip/download

1. vložit CD s live verzí do mechaniky - v případě IONu bez mechaniky si udělat bootovací flash disk, nebo použít USB mechaniku
2. po nabootování CD zvolit instalaci na HDD z výběru možností - nebo pro test kompatibility s PC je možné spustit XBMC live přímo z CD bez instalace /pak odpadají další kroky, ale je třeba vždy po spuštění nastavit XBMC aplikaci protože na CD se pochopitelně nedá ukládat .)

3. zvolit místo kam se má XBMC live naisntalovat - standartně HDD, možno i USB flash klidně, zvolit jazyk linuxu a klávesnice na vyzvání
4. v průběhu cca 10 min. instalace na vyzvání zadat jméno uživatele xbmc a heslo xbmc /nutné pokud chceme auto start přímo xbmc
5. po dokončení instalace vyndat CD z mechaniky a spustit PC
6. po 20 sec od zapsnutí PC ION kdy automaticky najede přímo XBMC už jen nastavit své XBMC - pro video hardwarovou akceleraci zvolit volbu VDPAU ...

tot vše co je třeba, záležitost na 15 minut a vše je plně fukční

pokud máš rozdělený HDD nebo 2x HDD, nebo flash+harddisk můžeš mít na jednom PC ION oba OS, při zapnutí PC zvolíš jen v bootovací volbě jestli spouštět disk kde je instalace XBMC, nebo Windows
alda2 (60)|8.5.2010 13:08
Jak myslíš. Je to každého věc.

Jenom by mě zajímalo, jak dvd přehrávač pod xbmc plynule přehrává fullhd mkv, když teprve teď vyvíjejí DP player s hw akcelerací.. link na xbmc mohu zaslat.

Jinak ja pouzivam standby pod win a startuju za 2 sekundy. Odběr ve standby je max 1W.

Nemám co řešit. Bavím se o win verzi xbmc, protože linux verze mi nestojí ani za řeč.

Alda
vomic (671)|8.5.2010 14:21
[quote=alda2;280649]Jak myslíš. Je to každého věc.

Jenom by mě zajímalo, jak dvd přehrávač pod xbmc plynule přehrává fullhd mkv, když teprve teď vyvíjejí DP player s hw akcelerací.. link na xbmc mohu zaslat.

Jinak ja pouzivam standby pod win a startuju za 2 sekundy. Odběr ve standby je max 1W.

Nemám co řešit. Bavím se o win verzi xbmc, protože linux verze mi nestojí ani za řeč.

Alda[/quote]

Link me nemusíš zasílat používám XBMC asi 5 let a znám samozřejmě jak WIN verze tak Linux verze, imho kdo nezkusil nepochopí. Měl jsem několiv let XBMC pod Windows a jsem naprostý příznivec Windows pro běžný počítač, Linux nesnáším ale XBMC pod linuxem je prostě uplně o něčem jiném. Nechci nikomu nic vnucovat ale prostě, můj názor že xbmc na slabých ION kompech pod Win je prostě nesmysl by´t po úpravách jako doinstalování externích playerů a podobně funční, ale pro mě tahle fukčnost je prostě jen bastlení.

full HD .mkv přehrává plynule od té doby co vyšlo první Xbmc pro ION což je snad už 3 roky .)

Standby pod win je zcela něco jiného než startovat vypnutý komp. Stanby pod Live verzí v Linuxu pochopiteně jde také použít, nicméně já používám klasické vypnutí těch 20 sec mě vůbec netrápí.
alda2 (60)|8.5.2010 14:47
Ok, musím tu live verzi vyzkoušet, abych mohl dále porovnávat. Stáhnu a dám vědět. Nejdřív to zkusím bez instalace a uvidím. Předpokládám, že to vypadá stejně jako win verze.

Alda

p.s. to VDPAU najdu v nastavení systému - video ?
vomic (671)|8.5.2010 17:19
[quote=alda2;280660]p.s. to VDPAU najdu v nastavení systému - video ?[/quote]
ano v nastavení videa
alda2 (60)|8.5.2010 18:58
tak jsem to zkusi a mám 2 problémy :

-nejde mi přepínání mezi HDMI audiem ( nvidia ) a 5.1 audiem( realtek ). HDMI jede ale kdyz prepnu v systemu na jiny audio výstup tak nic.
-nevím jak rozchodit universální dálkový ovladač - igor cesko - usb irc

jinak desku mám pegatron nvidia ion 330.

Alda

p.s. pod win mi to jede
vomic (671)|8.5.2010 19:50
[quote=alda2;280677]tak jsem to zkusi a mám 2 problémy :

-nejde mi přepínání mezi HDMI audiem ( nvidia ) a 5.1 audiem( realtek ). HDMI jede ale kdyz prepnu v systemu na jiny audio výstup tak nic.
-nevím jak rozchodit universální dálkový ovladač - igor cesko - usb irc

jinak desku mám pegatron nvidia ion 330.

Alda

p.s. pod win mi to jede[/quote]

máš u audia nastavený digital výstup + zapnuté volby external Passhtroug a jeste jednu volbu pokud cpeš audio do recieveru a tam dekodujes 5.1 - pozor pro 5.1 zvuk má XBMC druhé nastavení než pro pro běžný stereo zvuk.
Pokud mi napíšeš co máš za konfiguraci audia - jak to máš zapojené, postnu ti co kde nastavit.

Dálkový ovladač, na některé desky ION a ovladače nemá XBMC ĺive ovladač, pokud to máš nainstalované na HDD je na to návod, mohu ti ho postnout vypadá hrozivě, ale je to 2 min záležitost pomocí druhého PC v síti kde pomocí copy/paste příkazů z návodu a prográmku pod windows kterým se připojíš na konzoli Linuxu vzdáleně nainstaluješ ovladač.
Pokud by jsi měl zájem klidně ti sem návod jak krok za krokem jak rozchodit ovladač postnu ale vyžadujeto full instalaci, nejde to pokud máš pustěný xbmc z CD.
alda2 (60)|9.5.2010 08:49
dík
nejdřív se mi jedná o audio.

Potřebuju, aby mi to přepínalo mezi dvěma audio výstupy :
hdmi ( zvuková karta nvidia integrovaná na desce ) - výstup zvuku na televizi přes hdmi
5.1 ( zvuková karta realtek integrovaná na desce ) - analogový výstup na 3x jack zezadu na desce.

nic digitálního, žádný receiver.

Alda
vomic (671)|9.5.2010 09:33
[quote=alda2;280750]dík
nejdřív se mi jedná o audio.

Potřebuju, aby mi to přepínalo mezi dvěma audio výstupy :
hdmi ( zvuková karta nvidia integrovaná na desce ) - výstup zvuku na televizi přes hdmi
5.1 ( zvuková karta realtek integrovaná na desce ) - analogový výstup na 3x jack zezadu na desce.

nic digitálního, žádný receiver.

Alda[/quote]

přiznám se že s analogovým výstupem nemám žádné zkušenosti, používám HDMI nebo optiku

ale mělo by to být zde:
nastavení/systém/zvukový výstup

zvukový výstup: analogový
zařízení pro výstup zvuku: default (pro 5.1. jacky), HDMI (pro HDMI)
zařízení pro pass. zvuku: default (pro 5.1. jacky), HDMI (pro HDMI)
převádět vícekanálový na stereo: pro zvuk do TV zapnuto, pro zvuk do 5.1 vypnuto

jinak 3 volba: iec958 je výstup optiky, můžeš ale zkusit jestli není optika spojena s 5.1 jackama


edit. zřejmě máš staženou hlasitost výstupů zvukovky na minimum

1. v xbmc zmačkni: ctrl+alt+F1
2. zadej jméno: xbmc
3. zadej heslo: xbmc
4. napiš: alsamixer (v alsamixeru pomocí kursorů zvýšíš hlasitost jednotlivých výstupů, nebo je zapneš/vypneš pomocí kláves M,0)
5. dej escape
6. napiš. sudo reboot

bude ale asi problém, že při spouštění z CD se zvýšení hlasitosti neuloží)

každopádně s tímto problémem neumím poradit, mě zvuk jak default, HDMI nebo optika fungguje bez problémů, klasické jacky a výstup bez reciveru jsem nikdy neřešil ... ale doporučuji přečíst xbmc forum, tam určitě najdeš odpověď
alda2 (60)|9.5.2010 16:15
no tak jsem ještě dál laboroval a musím se zeptat na jednu základní věc:

nvidia ion - připojení na televizi přes hdmi. Pc nastaveno na 1920x1080 a 50Hz - je to tak správně nebo má být jiná refresh rate ?

Alda
vomic (671)|10.5.2010 10:55
[quote=alda2;280836]no tak jsem ještě dál laboroval a musím se zeptat na jednu základní věc:

nvidia ion - připojení na televizi přes hdmi. Pc nastaveno na 1920x1080 a 50Hz - je to tak správně nebo má být jiná refresh rate ?

Alda[/quote]
Záleží na tvé TV, já mám plasmu panasonic 1080p 50Hz takže používám to 1920x1080 50Hz rozlišení a jen obraz pomocí kalibrace obrazovky přesně dokalibruji.

[quote]
-nevím jak rozchodit universální dálkový ovladač - igor cesko - usb irc
[/quote]
koukal jsem včera do výběru podporovaných ovladačů v ovladači pro linux a tento ovladač je tam přímo uveden, tedy rozchodit ho nebude žádný problém ... pokud budeš chtít postnu ti ten návod krok za krokem.
alda2 (60)|10.5.2010 12:41
[quote=vomic;281055]Záleží na tvé TV, já mám plasmu panasonic 1080p 50Hz takže používám to 1920x1080 50Hz rozlišení a jen obraz pomocí kalibrace obrazovky přesně dokalibruji.


koukal jsem včera do výběru podporovaných ovladačů v ovladači pro linux a tento ovladač je tam přímo uveden, tedy rozchodit ho nebude žádný problém ... pokud budeš chtít postnu ti ten návod krok za krokem.[/quote]


ok, posli prosim ten navod, mrknu na to.

Jinak by mě zajímalo, zda jde nějakou klávesovou zkratkou rychle přepínat audio z 5.1 ( jack ) na HDMI.

Alda
jenda-78 (64)|18.5.2010 16:51
Ahoj,
mám tak jeden problémek.

Mám HTPC (Atom 330 + Ion + win 7 64bit). Z HTPC vedu obraz se zvukem přes HDMI do receiveru a z receiveru do TV.
Obraz je bez problému průchozí, problém je v tom, že mi z HTPC přes HDMI jde zvuk pouze stereo ( 2.0). Nikde jsem v ovladačích nenašel aktivaci 5.1 repro. Vždy jenom 2.0.

Nemáte s tím někdo zkušenosti?
alda2 (60)|18.5.2010 16:56
[quote=jenda-78;282283]Ahoj,
mám tak jeden problémek.

Mám HTPC (Atom 330 + Ion + win 7 64bit). Z HTPC vedu obraz se zvukem přes HDMI do receiveru a z receiveru do TV.
Obraz je bez problému průchozí, problém je v tom, že mi z HTPC přes HDMI jde zvuk pouze stereo ( 2.0). Nikde jsem v ovladačích nenašel aktivaci 5.1 repro. Vždy jenom 2.0.

Nemáte s tím někdo zkušenosti?[/quote]


no a v čem to přehráváš ?
jenda-78 (64)|18.5.2010 18:29
[quote=alda2;282286]no a v čem to přehráváš ?[/quote]

Buď v mediaplayerclassik-HC, nebo XBMC.

jeětě sem dám screen, co mám u oladačů, třeba to pomůže:


[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
alda2 (60)|18.5.2010 19:23
[quote=jenda-78;282297]Buď v mediaplayerclassik-HC, nebo XBMC.

jeětě sem dám screen, co mám u oladačů, třeba to pomůže:


[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/quote]

v xbmc nesmíš mít v nastavení systému - audio - zaškrtnuté downmix to stereo.

mediaplayer classic - v nastaveni ac3 filtru musi byt output = as input

Alda

p.s. mě to na atomu 330 s ionem posila 5.1 zvuk přes hdmi zcela v pohodě
jenda-78 (64)|19.5.2010 10:22
[quote=alda2;282301]v xbmc nesmíš mít v nastavení systému - audio - zaškrtnuté downmix to stereo.

mediaplayer classic - v nastaveni ac3 filtru musi byt output = as input

Alda

p.s. mě to na atomu 330 s ionem posila 5.1 zvuk přes hdmi zcela v pohodě[/quote]

Tak hurááááá, už to funguje :-)

Problém byl ve špatné verzi ovladače. Na stránkách nvidie jsou dvě verze ovladačů. Jeden pro ION a druhý pro ION LE (asi LowEdition, nebo LimitedEdition :D ).
Já měl půvedně nainstalovanou ION vezi bez LE - pak byli přístupny pouze 2ch =stereo
Po vyzkoušení ovladače ION LE už je vše v pořádku a v ovladačích hned bez problému naskočil výběr na 5.1, nebo 7.1 systém!!!
Pro informaci přidávám obrázky:

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] = správný ovladač u červený šipky

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] = nastavení v ovladači
karool (34)|11.2.2011 05:05
Zdravim Vas, ked je tu rec o zvuku, chcel by som si postavit HTPC a zakladom by som chcel mat dosku ASUS AT3IONT-I. Zaujima ci z HDMI dostanem bitstream DTS HD MA a DOLBY TRUE HD? Z optiky asi maximalne DTS alebo DOLBY AC3 5.1. Aka je realna skusenost?
Diky