Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

SAMSUNG LE40C650 - zkušenosti a vše okolo

libkr (13)|2.11.2010 18:06
[quote=cendoslav;304568]Koukám, že dnes vyšel další firmware 3000.6, ale po zasunutí flash disku do USB mi TV říká, že nic nenašel. Dělá vám to také?[/quote]

Jestli to není tím, že firmware předtím měl číslo 3001.1 a tento má číslo nižší.... zatím stahuju, tak to zkusím potvrdit
lacib (389)|2.11.2010 18:17
az teraz som sa dostal k update, stiahol som tiez uz len fw 3000.6, ten uz neponuka yahoo widget.
nema niekto v pc este ten 3001, ze by mi to niekam nahral na stiahnutie?
diik
libkr (13)|2.11.2010 18:40
[quote=lacib;304570]az teraz som sa dostal k update, stiahol som tiez uz len fw 3000.6, ten uz neponuka yahoo widget.
nema niekto v pc este ten 3001, ze by mi to niekam nahral na stiahnutie?
diik[/quote]

je tady:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
lacib (389)|2.11.2010 19:44
zmazane
Mayki07 (185)|2.11.2010 19:57
[quote=lacib;304586]super diik..
ale nahral som fw do telky a yahoo nikde..nejaky napad?[/quote]

Zkus restart telky...
nerow (17)|2.11.2010 20:30
Ještě k mému problému ohledně rozcházejícího se audia...

V servisním menu pod advanced by se měla skrývat položka sound...

V servisním menu jako 4 položka je ADC/WB..což předpokládám, že je právě položka advanced...ale po kliknutí enter je prázdno a nenachází se tu žádné další podložky...

Pro trochu jiný model bylo napsáno nějaké kombinace 0000 pro aktivaci, ale buď něco dělám špatně, nebo je to u tohoto modelu jinak...

Předem děkuji za radu
greedyyy (314)|2.11.2010 21:10
zaujimave ze FW 3001.1 zmyzol a nahradil ho 3000.6 ktory je skoro o 40 mb mensi. co tým samsung zamysla
tesla15 (505)|2.11.2010 21:23
[quote=nerow;304596]Ještě k mému problému ohledně rozcházejícího se audia...

V servisním menu pod advanced by se měla skrývat položka sound...

V servisním menu jako 4 položka je ADC/WB..což předpokládám, že je právě položka advanced...ale po kliknutí enter je prázdno a nenachází se tu žádné další podložky...

Pro trochu jiný model bylo napsáno nějaké kombinace 0000 pro aktivaci, ale buď něco dělám špatně, nebo je to u tohoto modelu jinak...

Předem děkuji za radu[/quote]
Divím se, divím jak můžete poslouchat ( a nejenom Vy ) zvuk z jakékoliv PLAZMY, LCD, LED. Nedostatek místa pro lepší repro, žádná ozvučná deska. Snad jenom pro zprávy, jenom snad. Stále platí : repro bedna musí mít slušný obsah. Ještě úsměvná poznámka : u TV se zajímáte spotřebou, kvalitní zvuk ji může překonat. Synchroní zvuk má krom jiného zajistit kabel HDMI 1.4
Mayki07 (185)|2.11.2010 21:28
[quote=greedyyy;304606]zaujimave ze FW 3001.1 zmyzol a nahradil ho 3000.6 ktory je skoro o 40 mb mensi. co tým samsung zamysla[/quote]

Třeba se někdo spletl a ten Yahoo widget tam vůbec neměl být tak to rychle odstranili... :-)
vivid.sk (11472)|2.11.2010 22:15
[quote=tesla15;304609]Synchroní zvuk má krom jiného zajistit kabel HDMI 1.4[/quote]

LipSync obsahuje uz HDMI rev 1.3, samozrejme musia ho podporovat oba prepojene pristroje, nejde len o samotny kabel (v pripade Auto lip-sync). Rev 1.4 vsak obsahuje dalsiu zaujimavu funkcionalitu - Audio Return Channel (ale to je uz ina tema).
nerow (17)|2.11.2010 23:33
Co to znamená pro mně ? Přes HDMI mám zapojený i setopbox a tam zvuk jde s videem v pořádku. Přehrávač XTreamer zrovna na této televizi má zvuk lehce mimo obraz, to samé DVD přehrávač.

Jsem v tomto docela laik co se týče problematiky TV. Proto jako laik bych se rád zeptal, co mám udělat pro to, aby se zvuk nerozcházel ?

Koupě kvalitního ozvučení a recieveru nepřipadá v úvahu kvůli finančním možnostem. Já osobně si na zvuk nepotrpím, ačkoliv mám veškeré své filmy s DTS a zvuk se line z repro TV :) O to víc si zakládám na kvalitě obrazu :)

Zaznělo tady pořízení HDMI 1.4 Pokud je to řešení tak není problém. Hlavně kdyby to pomohlo...

Vím o možnosti nastavení delay pro jednotlivé hdmi v servisním menu, jen nevím jak udělat, aby se zobrazily podsložky v ADC/WB...kdyby se toto povedlo je to taky jedno z řešení...

Chci se zeptat, jestli ten rozchod audia od videa v řádu cca 300ms může být způsobován tím hdmi kabelem ? Nebo jestli těch příčin je víc...když stejný přehrávač se stejným kabelem jde bez problému na 2 roky starém modelu Samsungu, či LG...
vivid.sk (11472)|2.11.2010 23:53
Já osobně si na zvuk nepotrpím, ačkoliv mám veškeré své filmy s DTS a zvuk se line z repro TV :) O to víc si zakládám na kvalitě obrazu.

Ale robis chybu.Zvuk je viac ako 50% celkoveho dojmu. A ver mi, lepsie je mat malu TV s perfektnym ozvucenim, ako obrovsku a kvalitnu TV s nahovno zvukom.

Zaznělo tady pořízení HDMI 1.4 Pokud je to řešení tak není problém. Hlavně kdyby to pomohlo...

Nie, nie je to riesenie.

Skus si priradit v menu iny typ zariadenia pre dany zdroj HDMI.

A co sa tyka SM tam sa sice da nastavit delay, ale nastavis ho plosne pre vsetky vstupy, takze toto vec neriesi (ale mozno to stoji za to vyskusat).

Ak vyuzivas interne repro, TV si zvuk koriguje o velkost input lagu a sync by mal byt OK (vid interny media player, tam je to tiez ok).

Samozrejme trvale riesenie je kupa AVR, alebo aspon takychto repro, ktore umoznuju nastavit si manualne delay.


Chci se zeptat, jestli ten rozchod audia od videa v řádu cca 300ms
To sa mi zda vela, tento TV ma input lag radovo 100-130 ms (ak docasne zapnes v TV game mode a bude sync OK, tak to bude zodpovedat). Ak by to bolo viac (ako pises radovo 300ms), tak by som problem hladal niekde inde.
dogs (351)|3.11.2010 03:11
[quote=greedyyy;304606]zaujimave ze FW 3001.1 zmyzol a nahradil ho 3000.6 ktory je skoro o 40 mb mensi. co tým samsung zamysla[/quote]

Na německém fóru popisují problémy FW 3001.1 s 3D a zde je vyjádření Samsungu
--------------------------------------------------------------------------
Hallo Leute
Hier mal eine Antwort von Samsung bezüglich unserer Probleme

vielen Dank für Ihre Anfrage.
Die 3000.6 ist älter als Ihre aktuelle Version, enthält aber noch nicht
die umstrittenen 3D-Funktionen, welche derzeit erneut geprüft und
getestet werden.
In naher zukunft erscheint eine verbesserte Version.
Bitte spielenSie zukünftige Firmware-Versionen auf und überprüfen Sie
die jeweiligeOption erneut.
---------------------------------------------------------------------------

No a dále píšou že podle podrobností je údajně nový 3000.6 vlastně starší......

---------------------------------------------------------------------------
.. was jetzt wohl ein wenig gegen einen Schnellschuß vom Samsung, sprich falsche Versionsnummer in der Hektik ausgegeben spricht, ist dies hier:

FW 3001.1 -> 20.10.2010 21:07

FW 3000.6 -> 19.10.2010 17:44

Also die angeblich "neue" 3000.6 ist eindeutig jünger, warum haben die die ins Netz gestellt ?

--------------------------------------------------------------------------

Řekl bych, že jim prostě ten poslední nevyšel tak dali alespoň nějaký funkční a pracují na novém.............
greedyyy (314)|3.11.2010 11:17
dik za info. s mojho pohladu je 3001.1 zatial to naj co vydali, prave kvoli tomu yahoo gadgetu
lacib (389)|3.11.2010 12:14
nech sa paci, hacknuta C series. neviem aky je zaver, nedocital som vlakno este.

http://sourceforge.net/apps/phpbb/samygo/viewtopic.php?f=1&t=974

EDIT: tak je tam uz funkcny telnet..znamena to pre nas, ze mozeme pozivat veci co pouzivaju na B rade?
EDIT2: z tej instalacie som kus debil, budem musiet popozerat asi ako sa to robilo na B rade..snad je to aspon kusok podobne.. :)
nerow (17)|3.11.2010 16:12
[quote=vivid.sk;304648]Já osobně si na zvuk nepotrpím, ačkoliv mám veškeré své filmy s DTS a zvuk se line z repro TV :) O to víc si zakládám na kvalitě obrazu.

Ale robis chybu.Zvuk je viac ako 50% celkoveho dojmu. A ver mi, lepsie je mat malu TV s perfektnym ozvucenim, ako obrovsku a kvalitnu TV s nahovno zvukom.

Zaznělo tady pořízení HDMI 1.4 Pokud je to řešení tak není problém. Hlavně kdyby to pomohlo...

Nie, nie je to riesenie.

Skus si priradit v menu iny typ zariadenia pre dany zdroj HDMI.

A co sa tyka SM tam sa sice da nastavit delay, ale nastavis ho plosne pre vsetky vstupy, takze toto vec neriesi (ale mozno to stoji za to vyskusat).

Ak vyuzivas interne repro, TV si zvuk koriguje o velkost input lagu a sync by mal byt OK (vid interny media player, tam je to tiez ok).

Samozrejme trvale riesenie je kupa AVR, alebo aspon takychto repro, ktore umoznuju nastavit si manualne delay.


Chci se zeptat, jestli ten rozchod audia od videa v řádu cca 300ms
To sa mi zda vela, tento TV ma input lag radovo 100-130 ms (ak docasne zapnes v TV game mode a bude sync OK, tak to bude zodpovedat). Ak by to bolo viac (ako pises radovo 300ms), tak by som problem hladal niekde inde.[/quote]


Vím o rozdílu pořádného ozvučení a toho co se line z repráčků TV. Jak jsem říkal, finance neumožňují koupi pořádného ozvučení. Takže zůstáváme u reproduktorů TV. Rozdíl je to veliký, ale to samý máš lidi, co koukají na DVD na 50" TV a připadá jim to jako pěkný obraz. My co jsme zvyklý na BluRay disky a vysílaní HDTV v 1080i jen stěží zavadíme o DVD...To je samý jako s tím zvukem...Někomu nevadí koukat na DVD a někomu nevadí výstup audia v AC3 do reproduktorů v TV..


To přiřazení typu HDMI myslíš tu jmenovku ? Ta je nastavena na PC. Tak my to bylo poraděno na jiném foru. Nebo mám dát jinou ?

To s tím SM...nemám s ním zkušenosti, jen vím, že se různé řady ho mají trochu jiné..U této TV bych řekl, že nastavuješ pro takový HDMI vstup, který byl naposled vybraný. Případně v SM funguje možnost výběru zdroje přes tlačítko na ovladači. Pak máš v SM nahoře napsaný, pro jaký HDMI nastavuješ...je to jen můj úsudek..bylo by dobré kdyby to tak bylo a nastavovalo se pro jednotlivé položky...ten jen vědět jak ten posun nastavit :)

Ten rozdíl mezi videm a audiem je jen můj odhad...Těžko se to přesně odhaduje..To není jak ve zvukovém editoru, kde si člověk zjistí přesné hodnoty :)
greedyyy (314)|3.11.2010 16:42
[quote=dogs;303964]Přesně tak Widget kontroluje jazyk, který je nastaven na TV. Můžeš v přiloženém souboru přepsat češtinu slovenštinou a poslat mě to zpět a zařídím slovenštinu :-) Použij Notepad !!!![/quote]

ahoj prikladam Sk preklad. prosim o zabezpecenie implementacie. dik
JUCE (265)|3.11.2010 18:07
[quote=greedyyy;304774]ahoj prikladam Sk preklad. prosim o zabezpecenie implementacie. dik[/quote]

Super a dobrá práca. Chcel som sa na ten preklad podujať, ale stále sa bijem s jedným veľkým problémom, ktorý niektorí z nás poznajú = čas :(
Bolo by skvelé, kebyže nám dogs pomôže zabezpečiť ten preklad NetPlayer-u aby sme ho mali po slovensky. Ak sa to podarí, tak veľká vďaka obom ;)
JUCE (265)|3.11.2010 18:10
Ja si chcem len upresniť ešte jednu vec:
- ak si nahrám starší FW 3001.1, tak budem mať Yahoo widget
- ak si ale nahrám akože najnovší 3000.6, tak nebudem mať Yahoo widget
Je to tak správne?
Mayki07 (185)|3.11.2010 18:19
Je to správně, akorát ten 3001.1 je novější, ale měl nějakou chybu tak ho stáhli a dali k dispozici starší 3000.6, který ale neobsahuje Yahoo widget... :-)
nerow (17)|3.11.2010 18:40
ještě k tomu servisnímu menu. Myslel jsem, že položka ADC/WB znamená Advanced...co jsem koukal na screeny jiných modelů, je přímo v hlavním menu položka Advanced...

Na jiném foru mě všeobecně odkázaly do položky sound a tam nastavit delay v ms...ale v položce sound je pouze asi 5 položek a žádná pro delay...

Proto pro majitele této televize otázka, kde v SM najdu položkou, kterou se ovládá posouvání zvuku ?

Předem díky :)
vevis.tom (4)|3.11.2010 20:13
Tak jsem omylem aktualizoval FW na me c750 na verzi 3000.6
Je nejaka moznost nahrat FW 3000.1 kdyz tu pisete ze je vlastne ze vsech nejnovejsi?
A pokud ano, byl by nekdo ochotny ho uploadovat nekam na net. Na strankach Samsungu uz je jen FW 3000.6
Mayki07 (185)|3.11.2010 20:40
Tady ho máš... [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
vevis.tom (4)|3.11.2010 21:21
dik, stahnu to a otestuju
vevis.tom (4)|3.11.2010 21:49
Tak sem to preinstaloval. Zajimave je, ze to slo.... Downgrade by jit nemel. U me probehl vporadku z 3000.6 na 3000.1 Nejspis to bude tim, ze Samsung nahradil FW 3000.1 "starsim" 3000.6
Mayki07 (185)|3.11.2010 21:52
[quote=vevis.tom;304901]Tak sem to preinstaloval. Zajimave je, ze to slo.... Downgrade by jit nemel. U me probehl vporadku z 3000.6 na 3000.1 Nejspis to bude tim, ze Samsung nahradil FW 3000.1 "starsim" 3000.6[/quote]
To nebylo downgrade, už to pochop, měl jsi 3000.6 a přeinstaloval jsi to 3001.1 :-)
vevis.tom (4)|3.11.2010 21:56
ahaaaa
lacib (389)|3.11.2010 21:57
netplayer je pekne po slovensky, ale pisemi to verziu 1.4
plus je tam netplaye_test, vyzera to, ze xml subory budu pekne rozdelene do adresarov. ak som spravne pochopil.
dogs (351)|3.11.2010 21:58
Dle zdroje ze SamyGO jde už i downgrade:


if you have telnet connection to your Tv you could downgrade firmware >

https://sourceforge.net/apps/phpbb/samygo/viewtopic.php?f=3&t=844&p=8143#p8133
dogs (351)|3.11.2010 22:04
[quote=lacib;304908]netplayer je pekne po slovensky, ale pisemi to verziu 1.4
plus je tam netplaye_test, vyzera to, ze xml subory budu pekne rozdelene do adresarov. ak som spravne pochopil.[/quote]

To jsem rád že vše funguje, no v těch souborech byla napsaná verze 1.4, tvwidget to tam jenom nahodil a nekontroloval, upozorním ho na to.

Edit: hotovo, opraví to :-)

NetPlayer test je budoucí verze na testování, potřebuje vytvořit klávesnici, tak budu tvořit a testovat grafiku, pokud by tu byl nějaký šikovný grafik mohl by pomoct.......
dogs (351)|3.11.2010 22:25
Můžete vyzkoušet jestli už je u Netplayeru zobrazovaná správná verze ???
Díky
lacib (389)|3.11.2010 22:30
je to ok, verzia 1.6 :)
dogs (351)|3.11.2010 22:33
[quote=lacib;304923]je to ok, verzia 1.6 :)[/quote]

Fajn, nejsem u TV tak jsem to nemohl zkusit, dík za informaci.
greedyyy (314)|3.11.2010 22:34
tak ja som to len prekladal, kedze vsetci nemaju cas (hlavne ze cucat do bedne maju kedy :))
pozeram ze v testovecej verzii korektne funguje roztiahnutie na fullscreen pri vlc co v povodnej neslo.
tetsovacia verzia mi vzhovuje trochu menej - tie adresare. pacilo sa mi ze v povodnej moje rss zostavalo zapamatane ja po dalsom prihlaseni. teraz mi stale ponuka adresare a moje rss si musim vzdy naklikat.
inak nebolo by zle spravit nejaky sikovny rozcestnik pouzivanzch rss
tu je moje
http://dl.dropbox.com/u/518172/test.xml. len mam pocit ze vacsina nepojde. je to niekde osetrene cez FW na strane vysielatela.
celkom by ma potesilo ak by niekto vedel spravit skript na funkcne rss veci co bezia na http://serialy.kinotip.cz/
podla tvwidget by napr megavideo malo ist
dogs (351)|3.11.2010 22:38
[quote=greedyyy;304928]tak ja som to len prekladal, kedze vsetci nemaju cas (hlavne ze cucat do bedne maju kedy :))
pozeram ze v testovecej verzii korektne funguje roztiahnutie na fullscreen pri vlc co v povodnej neslo.
tetsovacia verzia mi vzhovuje trochu menej - tie adresare. pacilo sa mi ze v povodnej moje rss zostavalo zapamatane ja po dalsom prihlaseni. teraz mi stale ponuka adresare a moje rss si musim vzdy naklikat.
inak nebolo by zle spravit nejaky sikovny rozcestnik pouzivanzch rss
tu je moje
http://dl.dropbox.com/u/518172/test.xml. len mam pocit ze vacsina nepojde. je to niekde osetrene cez FW na strane vysielatela.[/quote]

NetPlayer test:

Klawisz 0:
ukrycie obrazka

Klawisz SIZE:
zmiana wielkości video.
(naciskać tylko jeśli wyświetlany jest film !)
greedyyy (314)|3.11.2010 22:40
size mi funguje.
klaves nula. netusim co to ma robit. aky obrazok to skryva?
dogs (351)|3.11.2010 22:45
[quote=greedyyy;304933]size mi funguje.
klaves nula. netusim co to ma robit. aky obrazok to skryva?[/quote]

Ještěě jsem to nezkoušel, nejsem u TV, bude to asi skrývat klavesnici, ale tu musím nejdříve udělat a vyzkoušet. Mám nějaký návrh, nevím jak to bude vypadat v tv, poznám až to zkusím na lokálním serveru, což bude až dnes po půlnoci.

Jinak je to jen test, není to plně funkční !!!!!!!!!
greedyyy (314)|3.11.2010 22:50
ked budes v kontakte s tvwidget skus ho poprosit nech tlaciko size hodi aj do 1.6 verzie. je to vlastne to jedine co mi tam chyba
dogs (351)|3.11.2010 23:21
[quote=greedyyy;304940]ked budes v kontakte s tvwidget skus ho poprosit nech tlaciko size hodi aj do 1.6 verzie. je to vlastne to jedine co mi tam chyba[/quote]

vyřídím

Jinak jak jsi psal................celkom by ma potesilo ak by niekto vedel spravit skript na funkcne rss veci co bezia na http://serialy.kinotip.cz/
podla tvwidget by napr megavideo malo ist

Tak to opravdu funguje, můžeš vyzkoušet, je to udělané jen jen do 8 dílu, pak už to nefunguje, nejsou dodané adresy. Musíš použít nějaký program na zjištění té správné adresy z megavideo, něco co umí stahovat flash videa a pak se ti zobrazí ta správná adresa
Mayki07 (185)|3.11.2010 23:26
Tak tohle mi nefunguje, jestli se adresa toho videa náhodou negeneruje pro každou IP adresu jiná... :-(
dogs (351)|3.11.2010 23:32
[quote=Mayki07;304950]Tak tohle mi nefunguje, jestli se adresa toho videa náhodou negeneruje pro každou IP adresu jiná... :-([/quote]


Jo asi ano, na to jsem zapomněl, budeš si muset ty adresy zjistit, alespoň víš podle odkazů jak má vypadat.
greedyyy (314)|4.11.2010 07:59
ved k tomu smerovala moja otazka.
ci niekto dokaze spravit rozhranie ktore by generovalo korektne rss s adresami megavidea.

inak ako dopadla klavesnica? mne osobne asi najviac sedi ta co ma yahoo widget. co tak ju len skopcit.
greedyyy (314)|4.11.2010 09:06
tak som trochu patral a nasiel som nasledujuci skript http://www.ngcoders.com/?dl_id=19 ktory preklada megavideo adresu na fyzicku.
nasiel by sa medzi vami nejaky sikovny programator ktory by zvladol zobrat rss s serialy.kinotip.cz vytiahnut s neho adresu megavidea, nechat to schrumat tomuto skriptu a vygeneroval nove rss v ktorom bude korektna adresa? a asi by bolo vhodne spravit aby sa rss refresovalo cca po pol hodine, kvoli expirovanej session.
potom by sme si kazdy ten skritp mohli hodit niekam na lokal.
ide o to ze megavideo je viazane na IP a preto by nebolo vhodne mat to rss niekde vonku pre viac uzivatelov, lebo by sa tych 72 minutovy limit rychlo minul.
jinaro (3)|4.11.2010 09:10
[quote=Mayki07;304055]Nahraj to tady a budeš mít klid, taky to tam mám...
http://uloziste.com/index.php[/quote]

Tak jsem vzal soubor rss.txt od dogse, přejmenoval jsem ho na rss.xml a uložil na http://uloziste.com/index.php . Vyhodilo mi to adresu http://files.uloziste.com/609ee65e80dbaa43/ - no a kdyz ji zadam v Netplayeru, tak mi to pise chybu - neznámý typ soboru. Adresu jsem kontroloval asi 10x. Proboha v čem je chyba?
greedyyy (314)|4.11.2010 09:45
problem je asi v kvalite uloziste :)
Ale nie! Prehliadaču Google Chrome sa nepodarilo nájsť server files.uloziste.com

skus dropbox. uplne skvely nastroj. editujes u seba na disku a zaroven synchronizujes von. ma public
http://db.tt/1fV663y
Fantozzi78 (9)|4.11.2010 10:12
Mám jednu možná zcestnou otázku. Je možné využívat oboje najednou, tj. yahoo widgety, které spravuje Najx a zároveň mít v TV NetPlayer? Líbilo by se mi totiž oboje:-)
greedyyy (314)|4.11.2010 10:23
ano su to nazavisle widgety. mozes mat oba. a dalsie naviac, teda aspon s tych co ponuka samsung. popripade sa niekto podeli o ine.
dogs (351)|4.11.2010 11:05
[quote=greedyyy;304940]ked budes v kontakte s tvwidget skus ho poprosit nech tlaciko size hodi aj do 1.6 verzie. je to vlastne to jedine co mi tam chyba[/quote]

To nepůjde, kvůli tomu musí napsat celý widget od začátku, takže až v nové verzi.

[quote=greedyyy;304940]inak ako dopadla klavesnica? mne osobne asi najviac sedi ta co ma yahoo widget. co tak ju len skopcit.[/quote]

No něco jsem zkoušel, nejsem grafik...........yahoo widget ještě nemám takže jsem neviděl, hlavně nevím kde bych jí sehnal...????
greedyyy (314)|4.11.2010 11:32
:) nainstaluj novy FW [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
sprav retart TV a mas yahoo
dogs (351)|4.11.2010 12:56
Jo to já vím, soubor mám stažený ještě ze stránek Samsungu, neni čas to udělat až příští týden, stačí že po nocích dělám grafiku :-)