Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ake lacne prijimace pre Skylink?

Dreamer (459)|7.5.2010 17:37
Potreboval by som pomoc pri vybere sat. prijimacov. Hlavny v obyvacke uz mam (HD BOX FS-9200 PVR + Skylink HD karta), teraz potrebujem lacne 1-tunerove do dalsich miestnosti. Je to pre Skylink, len zaklad.

Moznosti je niekolko, kazda ma vyhody aj nevyhody, takze najskor potrebujem vybrat 1 z moznosti:

A) LAN prijimace + 1x Skylink karta zdielana s HD BOXu, tu som uz zavrhol, je to pomerne velke riziko, otazna spolahlivost a stabilita a Skylink karty nie su tak drahe.
B) Lacne SD prijimace s UNI citackou a zdielanim cez RS-232, 2x Skylink karta, v pripade problemov so zdielanim by sa dokupili 2 Skylink karty
C) Lacne HD prijimace s UNI citackou a zdielanim cez RS-232, 2x Skylink karta, v pripade problemov so zdielanim by sa dokupili 2 Skylink karty
D) SD prijimace s oficialnou Cryptoworks citackou 4x Skylink karta
E) HD prijimace s oficialnou Cryptoworks citackou 4x Skylink karta

Viem ze na niektore otazky nepozna odpoved nikto, kedy a ci prestanu fungovat Skylink karty v UNI citackach, prip. kedy budu menit karty a kedy prejdu aj SD programy do DVB-S2/MPEG4, ale v zasade sa rozhodujem medzi:

- lacnymi prijimacmi skor SD, s UNI citackou ktore by som o niekolko rokov musel vymenit a prip. dokupit Skylink karty a...
- drahsimi prijimacmi, asi uz HD, s oficialnou Cryptoworks (Irdeto?) citackou a Skylink kartami pre kazdy prijimac

Teraz ma este zaujima ci existuju alebo budu existovat oficialne CI moduly pre Cryptoworks alebo neskor pre Irdeto ktore budu mat 100%tnu podporu pre vsetky Skylink karty, potom by bola zaujimavejsia moznost kupit teraz lacne SD alebo HD prijimace a neskor uz len CI moduly a prip. karty Skylink, takze by odpadla nutnost menit prijimace.

Zatial som najviac nakloneny moznosti B, predsa 50 Eur (x3) nie je tak vela a v buducnosti mozu prist novinky o ktorych dnes neviem (DVB-S3, 3D, ?).

Teraz k prijimacom, nepotrebujem HDD, PIP, timeshift, LAN, ak by boli SD ani HDMI, staci standard aspon pre B, prip. C, teda poziadavky:

- slovenkse alebo ceske menu
- 1x UNI citacka aj pre Skylink
- RS232 a podpora pre zdielanie Skylink pre 2 prijimace
- EPG
- DiSEqC (aspon pre 1-2 prijimace)

...podla moznosti aj:
- kvalitny obraz
- relativne rychle prepinanie, menu
- 1x CI slot
- oficialna citacka Cryptoworks, prip. aj Irdeto
- pri HD tiez HDMI

Teraz prijimace ktore som zatial nasiel a otazky k nim. Prosim napiste ktore odporucate a ktore nie a preco.

Opticum 7001CX -1xUCAS
- pojde zdielanie Skylink pre 2 pijimace cez RS232?

Strong SRT 6511 1*CRW
- ma oficialnu citacku CRW? pojdu v nej aj nove Irdeto karty?

Optibox Crypton ICE2 -1x Irdeto/Cryptoworks
- ma oficialnu Irdeto citacku, v ktorej pojdu aj nove Irdeto karty Skylink? Zdielat tuto kartu cez RS232 asi nepojde, ci ano?

...este HD prijimace:

Ferguson Ariva 100E HD 1xUCAS
- asi nema cenu HD prijimac bez oficialnej CRW, Irdeto citacky, je to velke riziko...

Opticum HD X402p 1xUCAS+ 1xCI PVR
- ak by bola zarucena podpora Irdeto Skylink kariet v CI module, bola by to zaujimava moznost

Dakujem.
panasonic650 (1124)|7.5.2010 19:01
Som zvedavy co nakoniec vyberies. Ja si davam cas do pondelka a potom uz kupim nieco nech uz to je cokolvek.
jarino1978 (8045)|7.5.2010 20:43
zaujímaš sa o sprostosti.
- či pôjde Skylink aj v UNI čítačkách, tak to záleží od FW podpory výrobcu
- ale Skylink ti pôjde aj v Irdete v každom CI module CW, takže ak má STB CI, tak nemáš problém
- zdieľanie závisí od podpory daného STB, ale nakoľko chceš len základ, tak cena za ďaľšiu kartu je zanedbateľná
- z tých modelov si škrtni všetky, stoja za ....
- hľadaj medzi značkami Vantage, Technisat, Dreambox
Dreamer (459)|7.5.2010 22:29
Co konkretne znamena "stoja za ...."? O pol sekundy pomalsie prepinaju, alebo mrznu, vypadava a trha sa obraz, alebo sa casto kazia???

Za 3 Dreambox-y vyse 1000 Eur (minimalne) dat rozhodne nechcem, potom 3x Skylink, spolu skoro 1300 Eur, co je skoro 40 000 SK a to este nepocitam hlavny prijimac, Skylink HD, parabolu, konvertory a nejake drobnosti.

Pripominam ze hlavny prijimac v obyvacke uz mam, prijimace ktore vyberam su do dalsich miestosti na zaklad Skylink a FTA.

BTW Este k Technisat, aj ked k PC kartam s ktorymi mam skusenosti, Skystar2, stara verzia sa prehrievala a potrebovala niekedy aj pridavne aktivne chladenie, nova HD2 nie je tiez bezproblemova, velmi obmedzene zobrazuje intenzitu signalu, pravdepodobne cela seria ma zle cidlo pre dialkove ovladanie, kamos to uz reklamoval, ja sa chystam. Este ina znacka, Microsoft, napr. X-Box a skandal s prehrievanim. To len k tym znackam, nezastavam nazor ze to a to je srot a tamto je dokonale. Mozno by si sa cudoval kolko cinskych (alebo v Cine vyrobenych) veci mas doma.
vivid.sk (11472)|7.5.2010 23:04
asi si treba vybrat, ci chces ist nutne ho HD prijimaca, alebo ti staci SD.
Tie HD maju vacsinou uplne iny setup (LAN a podobne), takze to zdielanie je tam uplne realne aj pre viac pristrojov ako 2 (neviem kolko chces tych prijimacov, no je fakt zbytocne vyhadzovat peniaze za karty - ktore si konieckoncov mozes dokupit kedy chces).

A co sa tyka SD prijimacov, tam najdes kopu stale pouzitelnych pristrojov. Nehladaj tam sice HDMI vystupy, ale za tych par supov je to urcite fajn.

Rodicia maju napriklad Showbox k CRT (EMU, PVR, timeshift, modifikovany fw nahras cez USB, relativne fajn podpora fw, alfanumericky display,...) a pritom za par supov. Nevidim dovod kupovat drahsie linuxove pristroje ako vedlajsie STB (narazam na Dreambox), ak pridanu funkcionalitu nevyuzijes a hlavne nepotrebujes.
panasonic650 (1124)|7.5.2010 23:20
[quote=Dreamer;280599]nova HD2 nie je tiez bezproblemova, velmi obmedzene zobrazuje intenzitu signalu, pravdepodobne cela seria ma zle cidlo pre dialkove ovladanie, kamos to uz reklamoval, ja sa chystam.[/quote]

OT ale nedalo mi... je to sranda... pretoze ja som dnes moju odniesol na reklamaciu kvoli cidlu.
Dreamer (459)|7.5.2010 23:52
[quote=vivid.sk;280602]asi si treba vybrat, ci chces ist nutne ho HD prijimaca, alebo ti staci SD.[/quote]
Ak HD tak musim mat istotu ze pojdu "dlho" - viem to je relativne, ale kedze by boli uz dost drahe, tak tu istotu potrebujem a tu mi prave teraz myslim nikto neda.

[quote=vivid.sk;280602]A co sa tyka SD prijimacov, tam najdes kopu stale pouzitelnych pristrojov. Nehladaj tam sice HDMI vystupy, ale za tych par supov je to urcite fajn.[/quote]
Ak by som sa rozhodol pre SD, comu som aj viac nakloneny, tak HDMI nepotrebujem, to som aj pisal, ale musim tu pocitat ze casom ich budem musiet menit, to su dalsie naklady, takze preto nechcem drahe prijimace.

[quote=vivid.sk;280602]Rodicia maju napriklad Showbox k CRT (EMU, PVR, timeshift, modifikovany fw nahras cez USB, relativne fajn podpora fw, alfanumericky display,...) a pritom za par supov. Nevidim dovod kupovat drahsie linuxove pristroje ako vedlajsie STB (narazam na Dreambox), ak pridanu funkcionalitu nevyuzijes a hlavne nepotrebujes.[/quote]
Ved to, mne staci aby tam isiel zaklad Skylink a nejake FTA z Astry 19E. Neviem ci tie lacne su skutocne tak zle, alebo budu stacit.

Ja som povodne chcel Dreambox, ale 30 000 Sk ma odradilo (chcel som dvojtuner) a hlavne z kazdej strany strasia ze v UNI citackach nemusia ist nove karty dobre, takze zdielanie po LAN som zavrhol, radsej dam po 70 eur za kartu navyse ako potom vyhadzovat 4 prijimace za desattisice korun (napr. DM 8000 a 3x tusim 600HD by stalo asi 60 000 SK - len prijimace, mne sa to zda vela).
Pytkin (7947)|8.5.2010 01:57
[quote=Dreamer;280542]
Opticum HD X402p 1xUCAS+ 1xCI PVR
- ak by bola zarucena podpora Irdeto Skylink kariet v CI module, bola by to zaujimava moznost
[/quote]

kupil som pred tyzdnom OPticum HD X403 (to je to iste , akurat aj s LAN) a Skylink karta v pohode frci v citacke ..

HDMI je rozhodne dobra volba .. kupil som aj 3 kusy Opticum 7300L a cez HDMI obraz celkom ujde .. samzrejme z toho HD primaca je lepsi obraz , hlavne v HD .. ale vsetko to stoji smiesne peniaze ..
Dreamer (459)|10.5.2010 21:47
Tak po prve, to ze to teraz ide neznamena ze neskor mozu byt problemy, toho sa bojim a po druhe je to na CRT telky, len jedna je LCD TV a toto moze byt asi problem. Skusal som jeden prijimac pripojit k monitoru cez scart - na monitore video vstup (cinch) a kvalita nebola nic moc, aj ked som to nijak dalej neladil, bolo to len na skusku. Bude to problem?

Ja by som bol najradsej aby som uz tie prijimace nemusel menit, ale licencovany cryptoworks+irdeto, HD, HDMI, to by zvysilo cenu aj 10nasobne.

Teraz ma napadlo ze v buducnosti mozno bude mat viac TV aj DVB-S(2) tuner a tak by som predsa kupil radsej SD prijimace radsej s licencovanou citackou, SD v DVB-S2 snad nepride skor ako mozne problemy s dekodovanim (irdeto...).
vivid.sk (11472)|10.5.2010 22:18
Tak po prve, to ze to teraz ide neznamena ze neskor mozu byt problemy, toho sa bojim a po druhe je to na CRT telky, len jedna je LCD TV a toto moze byt asi problem.

Ja by som to zasa na tvojom mieste neriesil. Vysvetlim.

CW pojde urcite do konca roka 2012 (aj ked je predpoklad, ze aj dlhsie, ale do tohto datumu to pojde urcite). Ak ta to napriek tomu hloda, kup si prijimac s dalsim volnym CI slotom (napriklad Showbox verzia S-500 1x citacka + 1 CI slot).

Je velky predpoklad ze ceny pojdu stale dole hlavne pri HD prijimacoch a ak si sledoval posledne 2 roky, kolko stoja terajsie lacne HD prijimace (Ariva, Satelita, Showbox Vitamin...), tak je lahko predpokladat, ze o 2 roky to bude este lepsie. Takze ak ti aj SD STB vydrzia, vymenis ich len preto, lebo budes chciet HD (aspon v pripade HD zobrazovadla).

Co sa tyka prepojenia SD STB, tieto maju komponentne prepojenie (v pripade showboxu len RGB v scarte), mnohe modely aj YuPbPr, takze ak zakupis kvalitny scart kabel, tak je to pouzitelne aj pre LCD.
Dreamer (459)|10.5.2010 22:42
K tym moznym problemom s dekodovanim - pocul som ze uz teraz maju niektore prijimace problemy, takze 100%-na istota ani do r. 2012 myslim nie je. Dalej mozu vymenit karty za Irdeto a potom mozu byt este vacsie problemy, mozno neriesitelne. Jasne, menit karty tak skoro nebudu ale to nikto nevie, CRW uz raz hackli, stane sa to znova a je to tu...

CI ako istota - mam 100%tnu istotu ze v CI module mi pojde stara aj nova Skylink karta, aj Irdeto? Aj tu je problem, ze CI zvysi cenu prijimaca a dalsie vydavky su za CI modul, potom pri SD prijimacoch by bolo vyhodnejsie mat licencovanu citacku, prijimac s CI by sa oplatil len pri HD, potom by sa uz prijimac nemusel menit, len v pripade potreby by sa dokupili CI moduly a karty.

Zaujima ma este ako vam funguje zdielanie, ak zdielate Skylink po LAN, ci mate vypadky, ake caste, ako dlho trva prepinanie, viem ze pri zdielani je to pomalsie...

Teraz mi zostali vlastne uz len tri moznosti, kazda ma vyhody aj nevyhody:

- SD prijimace s licencovanou citackou Cryptoworks/Irdeto+karty (vymena az po prechode na HD)
- SD prijimace uni citackou (tie by sa pri problemoch uz len vymenili za HD + dokupili karty)
- HD prijimace s CI (bez nutnosti menit, dokupili by sa len CI moduly a karty)

Co by ste si vybrali na mojom mieste?
vivid.sk (11472)|10.5.2010 23:13
CI ako istota - mam 100%tnu istotu ze v CI module mi pojde stara aj nova Skylink karta, aj Irdeto?

Samozrejme. Originalna licencovana pojde bez problemov (aspon to takto tvrdi Skylink, prave preto obhajuje kupu pristrojov, ktore maju okrem UNI citacky aj CI slot). A tu cenu by som naozaj dnes neriesil, kedze to bude aktualne mozno az o 2-3 roky.
Dreamer (459)|10.5.2010 23:47
OK, ale ak CI tak len HD, lebo SD s CI je skoro tak drahe ako HD a je mozne ze by som musel raz dokupovat karty a CI a potom este HD, aj ked neskor, ale celkovo by to bolo drahsie ako teraz HD s CI.

Stale sa obavam stability pri zdielani, napiste prosim ake s tym mate skusenosti, ja som testoval zdielanie cez net a pomerne casto to vypadava, aj ked su to kratke vypadky, to by nestacilo.
Pytkin (7947)|11.5.2010 01:14
Dreamer : OPticum HD X403 ma CI slot .. jedna sachta + jeden slot ..
jarino1978 (8045)|11.5.2010 06:58
[quote=Dreamer;281241]OK, ale ak CI tak len HD, lebo SD s CI je skoro tak drahe ako HD a je mozne ze by som musel raz dokupovat karty a CI a potom este HD, aj ked neskor, ale celkovo by to bolo drahsie ako teraz HD s CI.

Stale sa obavam stability pri zdielani, napiste prosim ake s tym mate skusenosti, ja som testoval zdielanie cez net a pomerne casto to vypadava, aj ked su to kratke vypadky, to by nestacilo.[/quote]

- zdieľanie cez net je niečo iné, ako zdieľanie kariet doma cez LAN
- inak je vcelku dosť možné, že zdieľať po prechode na Irdeto nepôjde, resp. to karta umožňovať nebude napr. pri PAY ponuke. Ale kto vie...

Ak dnes ešte nechceš HDTV, tak si kúp tie najlacnejšie SD STB od Technisatu ( všetky resp. väčšina má certifikovaný CW, takže aj po prechode na Irdeto nemáš žiaden problém ), do každého napchaj kartičky, ktoré sú skoro zadarmo a máš po probléme. Načo zdieľať ? Možno zasa bude niekto ťukať po čele a povie, že prečo nie zdieľanie a načo viac kariet ? Tie Technisaty sú za pár grošov, sú spoľahlivé po technickej a obrazovej stránke.
Alebo si kúp 3x Arivu HD200, dokopy ťa vídu ľahko cez 330 Euro, zdieľať vedia, je s nimi nesmierna zábava.... Ak budeš mať šťastie, tak ti pobežie všetky tri ( ale to je skôr taká šanca, ako vyhrať lotto ), ale väčšia šanca je, že ti pobeží aspoň jedna... Ale to je tak pre odľahčenie...
Sám musíš vedieť, čomu dáš prednosť. Buď teda ušetríš cca 100 Euro za karty a kúpiš si čínsky no name STB, ktorý vie zdieľať, alebo tie prachy za karty neušetríš a kúpiš si poriadny STB, s ktorým budeš po obrazovej a technickej stránke spokojný.

Pozri, ak budeš chcieť SD, tak ti bude stačiť aj tento, s prechodom na Irdeto mať problém nebude :
http://www.aerial.sk/eshop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1225&category_id=12&option=com_virtuemart&Itemid=1
Ak HD, tak kľudne aj tento :
http://www.aerial.sk/eshop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2703&category_id=38&option=com_virtuemart&Itemid=1
panasonic650 (1124)|11.5.2010 09:21
[quote=Pytkin;281245]OPticum HD X403 ma CI slot .. jedna sachta + jeden slot ..[/quote]
Nie je nahodou ta citacka co tam je Conax ? V pripade SkyLinku je tam potom zbytocna vsak ? Samozrejme CI slot je pouzitelny.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Dreamer (459)|11.5.2010 17:04
[quote=panasonic650;281267]Nie je nahodou ta citacka co tam je Conax ? V pripade SkyLinku je tam potom zbytocna vsak ? Samozrejme CI slot je pouzitelny.[/quote]
Opticum HD X403p 1xUCAS+ 1xCI+ LAN
1x univerzálna čítačka Conax (podporuje aj systém Cryptoworks)
1x CA slot pro dekódovacie moduly


[quote]- inak je vcelku dosť možné, že zdieľať po prechode na Irdeto nepôjde, resp. to karta umožňovať nebude napr. pri PAY ponuke. Ale kto vie...[/quote]
To viem, preto chcem CI ako istotu, ale potom sa velmi neoplati SD...

[quote]Ak dnes ešte nechceš HDTV, tak si kúp tie najlacnejšie SD STB od Technisatu[/quote]
Lenze tie su drahsie ako lacne HD, ja potrebujem aj diseqc.

[quote]Alebo si kúp 3x Arivu HD200, dokopy ťa vídu ľahko cez 330 Euro, zdieľať vedia, je s nimi nesmierna zábava.... Ak budeš mať šťastie, tak ti pobežie všetky tri ( ale to je skôr taká šanca, ako vyhrať lotto ), ale väčšia šanca je, že ti pobeží aspoň jedna... Ale to je tak pre odľahčenie...

...Pozri, ak budeš chcieť SD, tak ti bude stačiť aj tento, s prechodom na Irdeto mať problém nebude :
http://www.aerial.sk/eshop/index.php...emart&Itemid=1
Ak HD, tak kľudne aj tento :
http://www.aerial.sk/eshop/index.php...emart&Itemid=1[/quote]
Tak vazne neviem, na inom fore mi odporucaju prave Ariva HD 200 a na inom zasa hovoria ze Opticum je najhorsia znacka - a neviem ci si to nehovoril prave ty ... presne tak, mal som tam Opticum aj Optibox, rovnake modely len namiesto X403p bolo X402p a na to si mi napisal, citujem:

"z tých modelov si škrtni všetky, stoja za ...."

Tak ako si potom mam vybrat??? 9-)
jarino1978 (8045)|11.5.2010 19:01
[quote=Dreamer;281329]Tak ako si potom mam vybrat??? 9-)[/quote]

- veď práve, tebe sa nedá poradiť
- kvalitné, je pre teba drahé, čiže ti odporučím každý šunt, čo sa v číne ručne vyrobí
- pretože ideš po cene a chceš len to najlacnejšie. Bohužiaľ platí všade priama úmera, že sa kvalitu sa platí. Ak chceš čínske gumáky, nie je problém. Sú lacné, sú to shity, vedia možno viac, ako značkové STB. To jednoducho nejde skĺbiť dokopy.
- sám si musíš určiť priority, ale nezabudni, že počiatočné šetrenie sa ti neskôr vráti...
Dreamer (459)|11.5.2010 19:28
Ja mam jasno, chcem co najlacnejsi pouzitelny, spolahlivy prijimac, ale 500 eur (x3) je podla mna vela. Problem je ze ani ty v tom nemas jasno, 5 minut prijimace odporucas a potom tie iste ocastujes pojmom "shit". Potreboval by som nieco konkretne k Arive aj tym dalsim, preco nie, ked nie?
jarino1978 (8045)|11.5.2010 19:43
[quote=Dreamer;281350]Ja mam jasno, chcem co najlacnejsi pouzitelny, spolahlivy prijimac, ale 500 eur (x3) je podla mna vela. Problem je ze ani ty v tom nemas jasno, 5 minut prijimace odporucas a potom tie iste ocastujes pojmom "shit". Potreboval by som nieco konkretne k Arive aj tym dalsim, preco nie, ked nie?[/quote]

- ja mám v tom jasno, preto nemám doma nejaký shity. Behajú mi 14h denne 2 roky 2 ks Vantage HD, takže, predtým Dream, Ferguson, Strong, Humax...
- jasno v tom nemáš, pretože sa ti zdá drahý technisat za 90 Euro, ale popritom chceš čo najlacnejší a spoľahlivý STB. Taký bohužiaľ nie je.
- preto som ti písal, že "drahé" pre teba nie je dobré a tak ti teda odporúčam akýkoľvek čínsky gumák... kapišto...
- naviac sám nevieš, či chceš Linuxový ( tie sú asi zadarmo, že ? ), či chceš zdieľať ( tú podporu s z rukáva asi nevytiahneš ), či chceš SD ( zasa 90 Euro je veľa, že ? ), či chceš HD ( zasa 200 Euro za kvalitný STB je veľa, že ? ). Sám nevieš, čo chceš, tak ako ti máme poradiť ?
Pytkin (7947)|12.5.2010 01:12
[quote=panasonic650;281267]Nie je nahodou ta citacka co tam je Conax ? V pripade SkyLinku je tam potom zbytocna vsak ? Samozrejme CI slot je pouzitelny.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/quote]


jo to je ! ale supnes FW s EMU a uz tam vali CRYPTOWORX ..
Pytkin (7947)|12.5.2010 01:14
pouzivam tie lacne opticum ako zdroj na internetovy streaming .. mate pocit , ze je to zle ? podla mna je to celkom popici kvalita .. http://www.respublica.sk/?id=502
jarino1978 (8045)|12.5.2010 07:16
@Pytkin : ani som nevedel, že taká stránka existuje... Dobrý tip, keď je človek mimo domu....
Dreamer (459)|13.5.2010 18:34
Keby si mi dopurucil kvalitne, aj ked drahsie prijimace, vsetko v poriadku, ale ked pochybujem ci ma cenu dat 90 eur za SD jed za tu cenu mozem mat HD, tak mi odporucas presne to co si predtym nazval "shitom", tak neviem ci v tom mas jasno, to su praktiky predavacov elektroniky, ktore poznam, ti odporucia aj shit len aby predali... ale preco ty odporucas podla teba "shit" ked nemusis, to nechapem.

Okrem toho opat si nenapisal preco su to shity, pises ze si mal Ferguson a Strong, znacky ktore si najskor nazval shitmi a neskor odporucal, viem mas asi ine modely, ale ako si s nimi (ne)spokojny?
jarino1978 (8045)|13.5.2010 19:21
-fyzikálne zákony platia, čiže za lacný peniaz kúpiš čerep ( česť výnimkám )
- nechápeš, že keď je 200 Euro za HD STB pre teba veľa peňazí, tak ti nedokážem odporučiť nič kvalitné, ale len čerepy ? Kapišto ?
- ja si to nekupujem, pre mňa za mňa si kúp čínsky gumák za 50 Euro, budeš určite spokojný :D
- ty jednoducho žiadaš Mercedes za cenu Dacie a to nejde...

PS : Ja som ti hneď v úvode doporučil 3 kvalitné značky ( lepšie sú neni ) : Vantage HD, Dreambox , Technisat. Tak si to láskavo nalistuj späť, lebo sa v tom začínaš trošku už strácať. Apropo aj na cssf ti písali, že sám nevieš, čo chceš. A to je pravda.
Tie lacné šunty majú hnusný obraz, sú nekvalitné, majú podpriemerný HW, hnusnú stabilitu, ale ako to býva, zasa celkom dobrú neoficiálnu podporu. Takže buď pôjdeš po 1. triede, alebo pôjdeš po shitoch.