Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozvody v panelovém domě

rob (4)|21.9.2010 10:55
Zdravím, nevím jestli položím dotaz do správného fora.....chci se zeptat na kabelové rozvody pro digitalní(satelitní) vysílání. Bydlím v panelovém domě, kde je v plánu, rekonstrukce tv rozvodů - společná parabola pro SAT signál a pravděpodobně společná anténa na pozemní. Takže by do bytu šli dva kabely a každy by měl v bytě settopbox na CS nebo SKY-LINk a pro DVB-T tuner. Mě osobně by dostačoval jeden kabel na SAT. V roce 2006 sem dělal kompletní rekonstrukci el. a tv rozvodů v bytě (vše je zasekáno do panelu). V každém pokoji mám TV dvojzásuvku, kdy v jedné je původní analogový TV rozvod paneláku a ve druhé je rozvod "kabelové TV" ten je ale neaktivní. Přívodní kabel je zasekán ve stěně a vede z krabice kterou má na patře UPC (momentálně nevyužívám) do bytu. Tento kabel jde do krabice v obývacím pokoji, kde se rozděluje do zbytku zásuvek v pokojích. Můj dotaz zní zda můžu využít tento kabel (koaxialní kabel) z chodby k přívodu SAT signálu ze střechy, tak že by se kabel napojil ze střechy nějakou spojkou na kabel do bytu, abych nemusel dávat na stěny lišty, když mám vše zasekáno do zdi. Samozřejmě počítám s tím, že tento signál budu moct využít pouze pro jeden settopbox. Předem děkuji za odpověď.
Pavel_tempx2 (829)|21.9.2010 12:52
se nedivím, že ten signál je nekvalitní, by mě zajímaly úbytky signálu, kolik je asi na poslední zásuvce oproti začátku :D

jinak existuje např.:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

buď to tedy může jít zároveň s TV signálem, nebo to napojit místo UPC
rob (4)|21.9.2010 13:53
Mě šlo hlavně o to jestli budu moct na nový rozvod (kabel) ze střechy od spolené paraboly využít napojení na kabel, který byl plánován pro to UPC, ale nevyužívám ho, je už zasekaný ve zdi a vede ze společné chodby na patře až do obývycího pokoje. A jestli sem to dobře pochopil by to jít mělo. A neměl by být problém ani ve sledování SAT v HD kvalitě?

Dik za typ na ty slučovače....., takže bych mohl vést po jednom přívodním kabelu jak pozemní digi vysílání, tak i satelitní?
Dagy2 (3153)|21.9.2010 15:56
[quote=rob;297657]Mě šlo hlavně o to jestli budu moct na nový rozvod (kabel) ze střechy od spolené paraboly využít napojení na kabel, který byl plánován pro to UPC, ale nevyužívám ho, je už zasekaný ve zdi a vede ze společné chodby na patře až do obývycího pokoje. A jestli sem to dobře pochopil by to jít mělo. A neměl by být problém ani ve sledování SAT v HD kvalitě?

Dik za typ na ty slučovače....., takže bych mohl vést po jednom přívodním kabelu jak pozemní digi vysílání, tak i satelitní?[/quote]
Keďže píšeš, že Vám centrálny rozvod bude niekto robiť tak tvoj kábel z bytu sa pripojí len do multiswitchu ktorý bude na tvojom poschodí. Môžeš použiť existujúci koax pokiaľ je slušnej kvality a slušne vedený v stene - ohyby atp.

V každom prípade osaďte multiswitche tak, aby boli do každého bytu minimálne dva výstupy. Potrebuješ ich ak budeš chcieť twintuner - jeden program nahrávať a jeden pozerať.
rob (4)|21.9.2010 16:22
[quote=Dagy2;297670]Keďže píšeš, že Vám centrálny rozvod bude niekto robiť tak tvoj kábel z bytu sa pripojí len do multiswitchu ktorý bude na tvojom poschodí. Môžeš použiť existujúci koax pokiaľ je slušnej kvality a slušne vedený v stene - ohyby atp.

V každom prípade osaďte multiswitche tak, aby boli do každého bytu minimálne dva výstupy. Potrebuješ ich ak budeš chcieť twintuner - jeden program nahrávať a jeden pozerať.[/quote]

Tak se to i plánuje, že budou 2 kabely do jednoho bytu, akorát multiswitche budou pod střechou a od nich by se měli svádět stoupačkou, respektive kolem trubky kterou vede odpadní voda ze střechy, kabely do jednotlivých bytů.
Pitomec (10211)|21.9.2010 19:59
[quote=Pavel_tempx2;297649]se nedivím, že ten signál je nekvalitní, by mě zajímaly úbytky signálu, kolik je asi na poslední zásuvce oproti začátku :D

jinak existuje např.:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

buď to tedy může jít zároveň s TV signálem, [COLOR=red]nebo to napojit místo UPC[/COLOR][/quote]Tak to určitě ne, protože rozvod patří firmě UPC a bez jejich souhlasu nelze!
rob (4)|21.9.2010 20:26
[quote=Pitomec;297702]Tak to určitě ne, protože rozvod patří firmě UPC a bez jejich souhlasu nelze![/quote]

Naštěstí je rozvod můj, takže kabel můžu použít....
Pitomec (10211)|21.9.2010 20:43
Na chodbách a v bytě po zásuvku je to UPC (to o čem je řeč), takže do toho bych skutečně nevrtal...
Pavel_tempx2 (829)|21.9.2010 23:45
[quote=Pitomec;297702]Tak to určitě ne, protože rozvod patří firmě UPC a bez jejich souhlasu nelze![/quote]

to je samozřejmě blbost ;) protože nikde nepodepisuješ věcné břemeno
Dagy2 (3153)|22.9.2010 13:06
[quote=Pavel_tempx2;297745]to je samozřejmě blbost ;) protože nikde nepodepisuješ věcné břemeno[/quote]

skus teda tréningovo useknúť vedenie pevnej telefonnej linky k susedovi. Myslím, že tiež nemáš podpísané vecné bremeno na ňu. Hyn sa hukáže...
Pitomec (10211)|22.9.2010 16:34
[quote=Pavel_tempx2;297745]to je samozřejmě blbost ;) protože nikde nepodepisuješ věcné břemeno[/quote]Sorry, ale teď seš úplně mimo, protože na UPC se vztahuje zákon o elektronických komunikacích a kromě toho i kdyby to tam bylo načerno (jakože samozřejmě není), tak tě neopravňuje to zcizit a využít ke svým účelům 9-)
Pavel_tempx2 (829)|27.9.2010 16:47
[quote=Dagy2;297812]skus teda tréningovo useknúť vedenie pevnej telefonnej linky k susedovi. Myslím, že tiež nemáš podpísané vecné bremeno na ňu. Hyn sa hukáže...[/quote]

a proč k sousedovi, já se bavím o mých rozvodech, které jsou v mém bytě ;)

[quote=Pitomec;297833]Sorry, ale teď seš úplně mimo, protože na UPC se vztahuje zákon o elektronických komunikacích a kromě toho i kdyby to tam bylo načerno (jakože samozřejmě není), tak tě neopravňuje to zcizit a využít ke svým účelům 9-)[/quote]

no musím si ten zákon pročíst, ale nikde nepodepisuješ, že se jedná o majetek (kabeláž) společnosti UPC a ty na ní nesmíš šáhnout, to se mi zdá jako blbost, protože pokud děláš rekonstrukci bytu, tak by jsi musel za drahé peníze zavolat chlapce z UPC...něco jiného je samozřejmě skříňka na chodbě...každopádně nic nezcizíš, protože máš to zařízení ve svém majetku (stejně jako kabely od elektriky, pojistky, vodovodní trubky, plynové atd.) a navíc za něj zaplatíš připojovací poplatek...ale mrknu se projistotu do zákona ;)
StD (8612)|27.9.2010 17:00
[quote=Pavel_tempx2;298311]...no musím si ten zákon pročíst, ale nikde nepodepisuješ, že se jedná o majetek (kabeláž) společnosti UPC a ty na ní nesmíš šáhnout, to se mi zdá jako blbost, protože pokud děláš rekonstrukci bytu, tak by jsi musel za drahé peníze zavolat chlapce z UPC...něco jiného je samozřejmě skříňka na chodbě...každopádně nic nezcizíš, protože máš to zařízení ve svém majetku (stejně jako kabely od elektriky, pojistky, vodovodní trubky, plynové atd.) a navíc za něj zaplatíš připojovací poplatek...ale mrknu se projistotu do zákona ;)[/quote]

Je to tak, jak dí Pitomec - mám jejich kabeláž taky v bytě a přestože jsem smlouvu zrušil už před 15 lety, sáhnout na ni nesmím. Na internet co od nich mám mi natáhli extra dráty...
Pitomec (10211)|27.9.2010 17:52
[quote=Pavel_tempx2;298311]no musím si ten zákon pročíst, ale nikde nepodepisuješ, že se jedná o majetek (kabeláž) společnosti UPC a ty na ní nesmíš šáhnout, to se mi zdá jako blbost, protože pokud děláš rekonstrukci bytu, tak by jsi musel za drahé peníze zavolat chlapce z UPC...něco jiného je samozřejmě skříňka na chodbě...každopádně nic nezcizíš, protože máš to zařízení ve svém majetku (stejně jako kabely od elektriky, pojistky, vodovodní trubky, plynové atd.) a navíc za něj zaplatíš připojovací poplatek...ale mrknu se projistotu do zákona ;)[/quote]Zařízení ve svém majetku samozřejmě nemáš, protože zaplacením připojovacího poplatku ti žádný nárok na zařízení nevzniká a nevzniká ti ani na základě ničeho jinýho. Jedině bys měl doklad, žes ten domovní rozvod uhradil, tj. nějakou fakturu s vyjmenovanýma položkama. Kromě toho tady ale byla řeč o rozvodech na chodbách a nikoliv bytě (kde by ta vymahatelnost ze strany UPC byla stejně nulová, protože do bytu je nepustíš a oni nic nenadělají).
Dagy2 (3153)|27.9.2010 23:45
[quote=Pavel_tempx2;298311]
no musím si ten zákon pročíst, ale nikde nepodepisuješ, že se jedná o majetek (kabeláž) společnosti UPC a ty na ní nesmíš šáhnout, to se mi zdá jako blbost, protože pokud děláš rekonstrukci bytu, tak by jsi musel za drahé peníze zavolat chlapce z UPC...něco jiného je samozřejmě skříňka na chodbě...každopádně nic nezcizíš, protože máš to zařízení ve svém majetku (stejně jako kabely od elektriky, pojistky, vodovodní trubky, plynové atd.) a navíc za něj zaplatíš připojovací poplatek...ale mrknu se projistotu do zákona ;)[/quote]

Je to síce jedno, ale príklad ktorý si dal je úplne mimo mísu:
- elektriku, plyn, vodu, kanál ti dodavateľ dotiahne maximálne "na stĺp". Zvyšok si musíš vybudovať sám podľa ich podmienok (merák prístupný na plote, revízie a pod). A teda trubky a káble sú tvoje.
Ale keď nemajú kapacitu na pripojenie, musíš napr. vybudovať trafo za svoje a bezúplatne previesť na rozvodné závody. Tak to bolo v ČSSR a myslím, že od tých čias sa u Vás ani u nás nič nezmenilo

- naopak káblovky, telefon a pod. podpisuješ pri uzatvorení zmluvy, že ti vedú kábel až do pripojovacej zásuvky v byte. A teoreticky si nesmieš sám ani potiahnuť kábel do ďalšej izby.
Pavel_tempx2 (829)|28.9.2010 22:06
[quote=Pitomec;298326]Zařízení ve svém majetku samozřejmě nemáš, protože zaplacením připojovacího poplatku ti žádný nárok na zařízení nevzniká a nevzniká ti ani na základě ničeho jinýho. Jedině bys měl doklad, žes ten domovní rozvod uhradil, tj. nějakou fakturu s vyjmenovanýma položkama. Kromě toho tady ale byla řeč o rozvodech na chodbách a nikoliv bytě (kde by ta vymahatelnost ze strany UPC byla stejně nulová, protože do bytu je nepustíš a oni nic nenadělají).[/quote]

no podle mě právě byla řeč o chodbě v bytě, ale možná se pletu ;)

na jaký paragraf se mám v zákoně zaměřit? pročítal jsem si ho a jediné na co jsem narazil je to o čem jsem mluvil, věcné břemeno...
Pitomec (10211)|3.10.2010 20:35
Rozvod v bytě nemá smysl řešit, protože i kdybys ten kabel vyhodil a s ním tu zásuvku, tak do bytu ti násilím nikdo nevleze. Takže řeč byla samozřejmě o rozvodech na chodbě domu.