Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

SkyLink : spravne natocenie paraboly pre dummies

panasonic650 (1124)|29.10.2010 14:42
Chcem sa ubezpecit predtym nez sa pustim do dalsieho nastavovania ze to chapem spravne.

Udaje su [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Elevace:33.7°
Azimut: 176.9°
LNB skew: 5.5°

prilozeny vseobecny obrazok a ten co si myslim ze je to tak spravne.

VSEOBECNE: Monoblok twin ( A a B ) je pripojeny na drziak v bode ( 1 alebo 2 ) a pootoceny smerom (alpha alebo beta)

JE TOTO SPRAVNE ? : Monoblok upevnim tak ze B LNB (23.5) je upevnene na drziaku v bode 2 a pootoceny o 5.5 stupna v smere sipky.

Dufam ze to je napisane zrozumitelne. Dik za odpoved. Pytam sa preto ze vidim na balkonoch rozne upevnenie a chcem vediet ktore je spravne.


EDIT: Dalsie zdroje
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
23.5&19.2.PNG 23.5&19.2 test.PNG
VlaDamorava (466)|29.10.2010 15:09
Spravidla je uspořádání Monobloku A1= (A) 1, A3= (B) 2. Pak je na držáku upevněno hrdlo B. Setkal jsem se i s opačným pořadím na Monobloku. Skew bych neřešil a namontoval vodorovně.
Pokud při klasickém číslování je uchyceno hrdlo A, pak se šilhá na Astru 2B.
panasonic650 (1124)|29.10.2010 16:34
jito (999)|29.10.2010 16:42
panasonic650 (1124)|29.10.2010 16:44
Super.... !!! Dik.

Niekto moze okomentovat to SKEW ? Dik.
jito (999)|30.10.2010 19:50
[quote=panasonic650;303727]Super.... !!! Dik.

Niekto moze okomentovat to SKEW ? Dik.[/quote]
Pokud dáš Astru3 na střed paraboly,tak skew na Astru1 "nemusíš" řešit.Ta chodí velmi dobře.
Pokud by přece byl s nějakými slabými TP byl problém,tak skew nastav podle intenzity signálu na přijímači.
Univerzální hodnota neexistuje,vzhledem k kvalitě paraboly a montáže.
panasonic650 (1124)|30.10.2010 20:20
To vsetko mozem robit ako hovorite a aj tak bude... ale ked tie "vyhladavace" vyprdnu 3 udaje.. chcem vediet ako maju byt nastavene a jednie co neviem je to 5 stupnov SKEW ktory smerom "otocit" LNB. Ze sa mam na to vykaslat som uz pocul. Vie niekto ako je to spravne !!!! Vdaka :)
Dagy2 (3153)|30.10.2010 21:02
[quote=panasonic650;303936]To vsetko mozem robit ako hovorite a aj tak bude... ale ked tie "vyhladavace" vyprdnu 3 udaje.. chcem vediet ako maju byt nastavene a jednie co neviem je to 5 stupnov SKEW ktory smerom "otocit" LNB. Ze sa mam na to vykaslat som uz pocul. Vie niekto ako je to spravne !!!! Vdaka :)[/quote]
Slušné LNB má na vrchu stupnicu a je na nej tiež označené + a -
+ je protismeru hodinových ručičiek keď sa pozeráš smerom DO LAVORA.

Ak je táto tvoja otázka spojená so snahou mať špičkovo naladenú anténu aby si mal istotu že tvoj panasonic bude spracovávať správne HD vysielanie zo SkyLinku tak neviem či zrovna monoblok je tá správna voľba. Určite potom doporučujem ladiť len 23.5E a z druhého okuláru proste niečo vyjde. Inak je to vždy kompromis.
panasonic650 (1124)|31.10.2010 20:19
je to tak.... ide o kvalitu pre SkyLink...

19.2 poziciu riesim len ako doplnok.... Pokial viem tak SKEW je dolezite aj pri obycajnom (nie iba monoblok) ladeni. Ide o pootocenie osi... Ci zle to chapem ? Som len amater. ;)
Dagy2 (3153)|1.11.2010 06:46
Aha, sorry som myslel, že nevieš len ktorým smerom točiť. Nechápem prečo ten návod z SES-ASTRA webu debili odstránili, tam to bolo polopatisticky.
Tie "3 čísla čo ti vypľuje" web sú
- azimut -> natočenie paraboly podľa buzoly
- elevácia -> "zdvih" paraboly podľa mierky na držiaku paraboly -pritom "tyč/stĺp/držiak" musíš mať naozaj zvislý, treba odmerať vodováhou, lepšie povedané "zvislováhou"
- SKEW -> pootočenie LNB v držiaku. Keď sa dívaš smerom od LNB k parabole tak "+" uhly sú smerom proti otáčaniu hodinových ručičiek.

SKEW pre "normálne" prijímače pre Astru19.2E a 23.5E skoro nie je dôležitý. Bude to hrať aj pri 0°, to je normálne LNB zvislo dole.
Nebude to hrať už pre Magio, kde je LNB kompletne našikmo - nejakých 30° takže tam je prepnutie H/V presne mimo polarizácie vysielanej zo SATu.

Máš pravdu, že aj jednoduché LNB musíš natočiť o SKEW ak to chceš mať 100%. Lenže jednoduché LNB natočíš tak, že je prispôsobené len tomu jednomu jedinému signálu.
Monoblok je na ho... pretože ty otočíš obidva okuláre rovnakým smerom, t.j. jeden je otočený blbo, resp. tak ako to vyjde. Ak riešiš maximum maximum tak to nie je ideálne riešenie.

Ale potom môžeš začať riešiť ešte parabolu. Pretože aj medzi nimi je niekedy podstatný rozdiel.
Všeobecne platí, že čím kvalitnejšie komponenty antény tým precíznejšie nastavenie si celý systém vyžaduje.
panasonic650 (1124)|1.11.2010 17:41
Idem asi skusit vsetko to najkvalitnejsie. LNB, parabolu a kabel... To ale budem riesit asi inde. Ked sa preberiem z cesty tak si precitam znovu ci to co hovorite o pohladoch a o hodinach je to co mam na prilozenych obrazkoch. Teraz to je na mna moc zlozite :)
losos (2977)|1.11.2010 18:31
[quote=panasonic650;304397] Teraz to je na mna moc zlozite :)[/quote]

Doporučuji si něco přečíst odsud :
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/15722-dvb-s-s-hdd-vs-dvd-hdd-recorder
ace960 (394)|5.11.2010 10:53
Ahoj, som cerstvy uzivatel DVB-S a mam dotaz ohladne miery vplyvu priblizenia/vzdialenia LNB ku/od paraboly.
Pan losos v tomto prispevku https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/15722-dvb-s-s-hdd-vs-dvd-hdd-recorder#172565 spomina okrem ineho:
[quote]
Do ohniska Astry 3 na parabole do správné polohy ve správném úhlu umístíme Twin konvertor (=Twin LNB), (prakticky téměř kolmo tak, aby jeho vývody směřovaly k zemi - později doladíme mírným pootočením sem a tam, eventuelně přiblížením, či vzdálením od paraboly, na nejlepší signál)
[/quote]

Priznavam, ze ohladne montaze som si precital len jeden zakladny navod http://solideurope.sk/readarticle.php?article_id=154 a takisto mi pomahal brat, ktory si sam montoval DVB-S.
Vsetko uz mam namontovane a funkcne. Intenzitu signalu mam pre obidve Astry 90%, kvalitu signalu mam 76%, na jednom TP 85%. Ma zmysel hrat sa s priblizovanim/vzdalovanim LNB ku/od paraboly? Rovno z balkona tam nedociahnem a nechcem si rozhasit vcelku dobre nastavenie. Ide mi o to, ze ak tymto doladovanim mozem zlepsit intetzitu a/alebo kvalitu signalu zanadbatelne tak to necham tak ale ak to moze podstatne zlepsit parametre tak by to stalo za to. Alebo sa este inak opytam a to ci zbadam v niecom rozdiel ked budem mat intenzitu/kvalitu signalu vyssiu ako mam teraz (90/76). Obraz aj zvuk sa mi zda teraz vyborny, aj ked je to zatial na CRT 28" ale teda neviem ci to riesit dalej.

Parabola je 80 cm hlinik, LNB je monoblok single, 30 metrovy kabel k prijimacu Ariva 200 HD.
vprint (136)|7.11.2010 08:50
Tie parametre sú dobré. Pokiaľ nemávaš výpadky, kockatenie tak sa s tým nehraj. Skontroluj si ešte P/Q na TP 12109, pokiaľ tam máš tých stabilných 100/76, tak je to ok. I keď mi je trochu čudné, že ti ariva ukazuje P 100 %, mne nikdy, vždy iba 90.
ace960 (394)|7.11.2010 11:18
Od stredy som zatial nemal ziadny vypadok (TV je pustena vacsinou vecer par hodin), kockatenie ziadne. TP 12109 pozriem ked budem pri prijimaci, dik. Mam 90/76, ta 100-ka na konci bola preklep, pardon (opravil som).

==
edit: TP12109 - intenzita 90 / kvalita 76