Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

SD prijímač vs. hdtv prijímač

marcelko (65)|26.6.2011 16:40
Zdravím Vás. Chcel by som poradiť som v tomto amatér, síce jeden sat. som si už zapojil
pomocou tohoto fóra ked som chcel naladit Horror channel :) . Rozhodol som sa pre kúpu Skylinku ale, vid. nákres.

1. Môžem pripojiť LNB monoblock twin HD k obyčajnému SD prijímaču s CRT tv /či to bude bezproblémovo fungovať/

2. A ako to vlastne je keď druhý prijímač chcem mať HDtv čo sa týka skylink karty/ musím ich mať dve? v každej čítačke jednu,alebo stači 1 karta v jednom prístroji a načíta si to aj druhý ako to vlastne je.

3. Chcem sa ešte opítat na dierkovanu parabolu či je to len estetická žáležitosť alebo to má
aj nejaký tech. význam

Dakujem zatiaľ za každú radu.
sat.jpg
Pitomec (10211)|26.6.2011 17:09
1. Konvertor nijak nesouvisí s SD nebo HD - je to úplně jedno.
2. Co přijímač, to karta. A opět je jedno jestli SD nebo HD programy.
3. Nesmysl.
marcelko (65)|26.6.2011 17:22
OK Pitomec, čo sa týka bodu 3. som si to aj myslel ale...pre istotu
Čítal som na stranke skylinku čo sa týka tvojej odpovede bod 2. máš pravdu
čo prístroj to karta zlakol som sa ze treba platiť za 2 karty je tam nejaká ponuka za cca 35€
druhá v domácnosti na rok to nieje zlé myslím.
Pustím sa dotoho budem informovať ako som dopadol rozmyšlam nad para. 105 + Multimediálny pevný disk alebo hdtv prijímač s HDD,niečo také tak uvidim. Neviem sa rozhodnúť či jednu srkinku alebo dve.
Pitomec (10211)|26.6.2011 17:35
U Skylinku existuje karta NEXT, na které je duplicitně totéž co na kartě hlavní (cena 880Kč/rok). Ale toto má samozřejmě smysl jenom u placených programů.
Dagy2 (3153)|26.6.2011 18:13
Marcelko to bude nová inštalácia? Alebo ako súvisí tvoj dotaz s konštatovaním, že už si jeden prijímač naladil?

A/ ak chceš použiť twin-monoblok a si úplný amatér ako píšeš priprav sa na problémy. Naladiť dve družice v jednom len tak od oka bez meracieho prístroja končí poväčšine tu threadom na niekoľko stránok
B/ monoblok má pevne daný rozostup a preto si nemôžeš ľubovoľne meniť veľkosť paraboly na ktorom bude inštalovaný. Ak je vyrobený na 80cm parabolu na 105cm budeš mať problém.
Vôbec k čomu chceš 105cm parabolu?
C/ aký význam má dotaz "Neviem sa rozhodnúť či jednu srkinku alebo dve", čo tým myslíš?
marcelko (65)|26.6.2011 20:41
[quote=Dagy2;353637]Marcelko to bude nová inštalácia? Alebo ako súvisí tvoj dotaz s konštatovaním, že už si jeden prijímač naladil?

A/ ak chceš použi� twin-monoblok a si úplný amatér ako píšeš priprav sa na problémy. Naladi� dve družice v jednom len tak od oka bez meracieho prístroja končí poväčšine tu threadom na niekoľko stránok
B/ monoblok má pevne daný rozostup a preto si nemôžeš ľubovoľne meni� veľkos� paraboly na ktorom bude inštalovaný. Ak je vyrobený na 80cm parabolu na 105cm budeš ma� problém.
Vôbec k čomu chceš 105cm parabolu?
C/ aký význam má dotaz "Neviem sa rozhodnú� či jednu srkinku alebo dve", čo tým myslíš?[/quote]

Dagy2 čo sa týka bodu B/ k čomu chcem parabola 105 cm? Ako amater...som sa dočítal na fóre čím vetsia vraj tým lepsšie čo sa týka signálu za zlého počasia atd.Ak by stacila 80 beriem spet. Ak sa nemýlim monoblok by mal byt na astru 19,2 a 23,5. + mozno dalsie LNB hotbird 13,/ale hlavne prvé dva/ Presne popíšem čo by som chcel spojazdniť. V jednej izbe obyčajný CRT tv s SD prijímačom/nič viac/ . V druhej buď HDTV prijimac + ktomu druhu /skrinku/ multimediálny pevný disk napr. 1,5 Tb disk, alebo rovno hdtv sat.prijimac so zabudovaným HDD. Neviem čo by bolo jednoduhsie rozumnejsie pre nahrávanie v HD zo sat.
Dagy2 (3153)|26.6.2011 21:53
B/ v princípe áno, čím väčšia parabola tým lepší signál a rezerva. Na druhej strane tiež potreba viacej skúseností s naladením a väčšia precíznosť. U monobloku je treba kúpiť monoblok pre danú veľkosť paraboly.
Monoblok je vždy o kompromise. Dá sa naladiť pre jednu družicu presne a druhá je len o tom ako to vyjde. Dobré naladenie pre dve družice je pri dvoch samostatných monoblokoch.
Ak uvažuješ do budúcna tretí LNB, je nezmysel a komplikácia mať monoblok + diseq na ďalší LNB. Lepšie, jednoduchšie je mať DiseqC 4/1 a postupne k nemu pripojovať LNB.

C/ SD prijímač je nezmysel. Za rok bude možné na ňom pozerať len základnú ponuku. Všetky ostatné programy zdá sa bude skylink tlačiť do MPEG4. Jedine HD.

Priímač s HDD alebo bez HDD je na výbere. Ja preferujem len s interným HDD priamo od výrobcu, kde je podstatne menej problémov s funkciou ale s ohľadom na cenu bude ext HDD lacnejší.
Dobre si prečítaj čo ktorý prijímač dokáže a čo vyžaduje, s nahrávaním sa dostávaš do netušených oblasti - súčasné sledovanie TV a pozeranie, jedna karta v twin tuneri, počet výstupov z LNB a pod.
marcelko (65)|9.7.2011 21:47
Chcel by som este poradit ako vyriesit LNB multifeed ked chcem mat monoblock twin duo
na Astru 19,2 a 23,5 a jedno lnb hotbird. Existuje na to nejaky multifeed?
losos (2977)|10.7.2011 11:52
Můžeš použít tenhle přepínač :

P.162-IW OPTION je speciální DiSEqC 2.0 satelitní přepínač (tj. DiSEqC switch) vhodný pro MonoBlok konvertor nebo i dva monobloky (tj pro až 4 satelity) - když chcete přidat k monobloku (což je vlastně také DiSEqC switch) ještě další konvertor nebo dva či další monoblok, je toto pravá volba pro Vás!

Vstup 1 přepíná monoblok A,B a vstup 2 přepíná monoblok C,D nebo třeba další dva LNB Single přes dvojnásobný DiSEqC C,D.

http://www.antiradary-distributor.cz/switch-monoblok-diseqc-switch-pro-2-monobloky-pro-24-lnbsat-p-20416.html
Dagy2 (3153)|10.7.2011 11:54
Marcelko, pre amatéra (a to neber ako podceňovanie, ale predpoklad, že namáš profesionálne meracie prístroje) si si nabral na chrbát dosť:
1/ mechanicky to nie je problém, len budeš snáď obmedzený natáčaním SKEW na monoblocku. Bude ti možno zavadzať. Ale to záleží na tom, akú anténu si kúpil a aký držiak si namontoval.
Celá inštalácia bude taký kompromis pretože ani jedno LNB asi nenastavíš ideálne. Treba potom nastavovať to, čo hlavne pozeráš (predpokladám 23.5E) a zvyšok bude ako bude. T.j. možno pri daždi na 19.2E štvorčeky.

2/ "elektricky" toto je najblbšia kombinácia zapojenia. Budeš mať DiseqC 2/1 a k tomu ďalší v monobloku. S nastavením v STB ak k nemu nie je poriadny návod (len vymenovanie funkcií ako to obyčajne býva) si asi užiješ hromadu srandy.

Predaj komponenty ak už ich máš alebo vymeň a zober 4xLNB + DiseqC 4/1. viem že sa to možno ľahko hovorí ale za tie trable sa to oplatí.
wizzard (447)|10.7.2011 12:58
Pri novej SAT instalacii je najdolezitejsie si na zaciatku dobre rozmysliet clkovu koncepciu a buduci cielovy stav, t.j. kolko bude uzivatelov signalu (TV + SAT prijimacov), na co vsetko budu urcene (od toho zavisi cena prijimacov) a aky rozsah druzic a programov ma byt pre nich zabezpeceny a instalovany vonku. Vrtat dodatocne diery do steny a robit dalsie rozvody pre koax. kable, to niekedy moze byt velky problem.
V principe sa to da riesit 3 cestami:
1. Najlacnjsie ja zacat s pevnou antenou s jednym LNB na jeden HD-SAT- prijimac, (alebo SAT kartou internou alebo USB do PC/NB.)
2. Jeden prijimac + Diseqc Motor + 1 parabola (100-120cm) + 1 kvalitne LNB
3. Viac prijimacov + 1 parabola 100cm, (pripadne E85, T90)+ multifocus cez Diseqc switch (alebo multiswitch ak je ucastnikov viac ako 4)

Mozna je aj kombinacia uvedenych 3 rieseni (viac parabol, viac LNB, zlozitejsie prepojenia, na to ale najprv potrebujes skusenosti). Monoblok je idealny pre tych, ktorym postacuje standardny rozsah programov z ponuky CSLink/Skylink z 23E a plus k tomu nejakych par volne siritelnych FTA programov z 19E ako cielovy stav. V pripade, ze si to chces budovat postupne a rozsirovat prijem aj o dalsie druzice cez Multifocus, je dobre mat lahky pristup k parabole a vonkajsej instalacii ale ten monoblok je tam dost velke obmedznie, lepsie je potom kupit radsej samostatne univerzalne LNB (Single, Twin, Quad).
tesla15 (505)|10.7.2011 13:23
Parabola Technisat, 4 konvertory + disegc. 28,5° - 23,5° - 19° 13°. Nastavil jsem 23,5°a všechny ostatní ( od výrobce přesně seřízené ) seděly. Další nastavení se nekoná.
marcelko (65)|27.7.2011 14:41
Tak konecne asi pred 2 dnami som kupil vid foto tento receiver. Doporucil mi ho predajca ze je certifikovaný
na skylink irdeto atd... Vsetko by bolo ok. Zapojil som ho vsetko nachystal na spustenie...
Neviem si dalej rady. Problem spočíva v tom že ked som naladil Astru 19,2 E v menu mi ukazalo ze mam Amos at 4,0°W ale programy boli z Astry 19,2. Konvertor /LNB Monoblock Twin SILVER SKY HD/
Dal som kartu skylink vobec mi nenaslo Skylink programy ani jeden. Vždy naslo pri ladení len zopar kanalov. Pri prepínaní kanalov sa niekedy farba stratí a ide tak zvlastne ciernobielo a potom naskoci neviem ci to moze byt signálom. Mam okolo 85 % silu signálu. Nerozumiem tomu co sa stalo. Vsimol som si ked mi ho predajca doniesol zo zadu receiver bol odbalený a spítal sa ma či chcem nastavit programy za 10€ . Slušne som mu podakovalže nie. Zapojil som zatial 2 Skylinky bez problemov tak neviem.Dakujem za kazdu radu
DSC04830.jpg
Pitomec (10211)|27.7.2011 18:55
Obvykle se musí v menu navolit požadovaný satelit a až pak dát ladění. Takže bych to vrátil do továrního nastavení a začal znovu.
marcelko (65)|27.7.2011 20:32
[quote=Pitomec;358887]Obvykle se musí v menu navolit požadovaný satelit a až pak dát ladění. Takže bych to vrátil do továrního nastavení a začal znovu.[/quote]

Potom som ho dal, ale nikdy nenajde to co by mal. Opitam sa, ked mam lnd twin duo. Na jednom Lnb mam astru 19,2 ukazuje signal vpohode a druhe lnb 23,5 tvári sa ze nema signal ale naladí rozne programy. Ako to ma pravne fungovat. Musi ukazovat sucasne na obidvoch lnb ze ma signal? Alebo treba nieco v menu specialne nastavit?...dik
Pitomec (10211)|27.7.2011 20:55
Přepínání družic je přes DiseqC, takže musíš každé jedné družici napřed nastavit požadovaný režim (např. 19,2E - DiseqC A a 23,5E - DiseqC B nebo opačně). Pak ti to po přepnutí na tu družici ukáže signál, měl bys vidět předvolené transpondéry (lze je samozřejmě měnit/doplnit/smazat) a dáš ladění. Při jiném postupu nebo volbě nesprávné družice to bude vyhledávat z předvolených transpondérů, leč bohužel většina z nich nebude parametrově totožná s Astrou, takže nic nechytneš (nebo pár programů).
marcelko (65)|27.7.2011 20:59
[quote=Pitomec;358938]Přepínání družic je přes DiseqC, takže musíš každé jedné družici napřed nastavit požadovaný režim (např. 19,2E - DiseqC A a 23,5E - DiseqC B nebo opačně). Pak ti to po přepnutí na tu družici ukáže signál, měl bys vidět předvolené transpondéry (lze je samozřejmě měnit/doplnit/smazat) a dáš ladění. Při jiném postupu nebo volbě nesprávné družice to bude vyhledávat z předvolených transpondérů, leč bohužel většina z nich nebude parametrově totožná s Astrou, takže nic nechytneš (nebo pár programů).[/quote]

aha,este sa spitam ako by malo byt spravne uchytene twin duo lnb na pravom krku lnb alebo lavom
ako to ma byt spravne
Pitomec (10211)|27.7.2011 21:02
Já myslím že je to jedno, ale pokud se v návodu (jestli vůbec existuje) píše konkrétní uchycení, tak podle toho. Osobně dávám jako "hlavní" vždycky 23,5E (přece jenom je prioritní)
Scorpion7 (200)|27.7.2011 21:23
Skus si predstaviť že stojíš za parabolou a pozeráš na LNB,po pravej strane/čiže hlavný uchyt/ 23,5°E a nalavo volne bez uchytenia 19,2°E.To je ked priorita je daná na Astra3 23,5°E.Samo da sa to nadstaviť aj s prioritou na Astra1 19,2°E.Vtedy bude 19,2°E chytená,a 23,5°E bez uchytenia napravo.
marcelko (65)|27.7.2011 21:30
OK vyskusam dam vediet ako som dopadol. Ale az za par dni som mimo domu. Dufam ze to uz nejako nastavim
juurosik (117)|27.7.2011 21:42
marcelko,
monoblok uchyť v držiaku za krk 2 resp. B resp AB podľa priloženého obrázku a parabolu nastav na Astru 23,5. Nastav podľa rady od Pitomec DiseqC A, B podľa zobrazeného signálu, ulož, nalaď TP a musí to ísť.
monoblok-duo-lnb-05.jpg
marcelko (65)|27.7.2011 23:19
[quote=juurosik;358963]marcelko,
monoblok uchy� v držiaku za krk 2 resp. B resp AB podľa priloženého obrázku a parabolu nastav na Astru 23,5. Nastav podľa rady od Pitomec DiseqC A, B podľa zobrazeného signálu, ulož, nalaď TP a musí to ís�.[/quote]

OK skusim dam vediet ako to dopadlo
golfLC (1941)|28.7.2011 08:53
Pre co najlepsi prijem z najviac pozeranej druzice nastavujem na stred Astru 23,5, nakolko monoblok je len nejaky kompromis, nikdy nebudes mat najlepsi signal na oboch druziciach, nasledne si nastav prepinac DiseqC podla typu monobloku, pozor, nakolko Inverto monoblok ma napojenie konvertorov na DiseqC prepinac opacne. Zistis to jednoducho podla toho, ked chytis signal na jednom z dvoch konvertorov, zakry konvertor uchyteny za krk (na stred) a pozeraj, ci klesne signal. Ak ano, mas to uz z polky hotove..... Vid pre istotu screeny, aby si bol v obraze ohladom odrazu signalu z tej ktorej druzice, podla toho, ktoru davas na stred....
19.2+23.5.jpg monoblok1.jpg monoblok2.jpg
drto (341)|28.7.2011 10:58
to marcelko:
neber to v zlom ale ako si nastavoval skylink tie 2 razy pred tym ked teraz nemas ani sajnu o diseqc a ako uchytit monoblok??
jasne beriem to a aj to ze kazdy sa vsetko musi naucit. ja som tiez z neba uceny nespadol. ale keby si si do googlu zadal "montaz monobloku" tak by si tu nemusel zadavat tuto temu. je toho na internete plno a aj video ako presne nastavit monoblok na A1+A3 :)
ono by asi bolo najlepsie keby sisi to dal niekomu spravit pretoze sa este s tym mozes poriadne natrapit. ale skusit mozes a mozno to bude pre teba hracka :D
marcelko (65)|28.7.2011 15:46
[quote=drto;359048]to marcelko:
neber to v zlom ale ako si nastavoval skylink tie 2 razy pred tym ked teraz nemas ani sajnu o diseqc a ako uchytit monoblok??
jasne beriem to a aj to ze kazdy sa vsetko musi naucit. ja som tiez z neba uceny nespadol. ale keby si si do googlu zadal "montaz monobloku" tak by si tu nemusel zadavat tuto temu. je toho na internete plno a aj video ako presne nastavit monoblok na A1+A3 :)
ono by asi bolo najlepsie keby sisi to dal niekomu spravit pretoze sa este s tym mozes poriadne natrapit. ale skusit mozes a mozno to bude pre teba hracka :D[/quote]

Monoblock som veru este nemontoval preto som sem napisal nevedel som ako sa to ma v menu nastavit a to ostatne. Asi by som tu len tak nepisal mmm
marcelko (65)|28.7.2011 15:48
[quote=golfLC;359027]Pre co najlepsi prijem z najviac pozeranej druzice nastavujem na stred Astru 23,5, nakolko monoblok je len nejaky kompromis, nikdy nebudes mat najlepsi signal na oboch druziciach, nasledne si nastav prepinac DiseqC podla typu monobloku, pozor, nakolko Inverto monoblok ma napojenie konvertorov na DiseqC prepinac opacne. Zistis to jednoducho podla toho, ked chytis signal na jednom z dvoch konvertorov, zakry konvertor uchyteny za krk (na stred) a pozeraj, ci klesne signal. Ak ano, mas to uz z polky hotove..... Vid pre istotu screeny, aby si bol v obraze ohladom odrazu signalu z tej ktorej druzice, podla toho, ktoru davas na stred....[/quote]

Dik zatial za poradenie vyskusam a dam vediet musim to rozbehat ked som sa nato dal. Monoblock
som montoval nebol problem lnb twin duo este nie
marcelko (65)|28.7.2011 15:53
Opitam sa este videl som prave nejake video

zhruba pri 1:10 min, správne natočenie lnb dbať na uhol natočenia LNB ?
drto (341)|28.7.2011 18:53
a co teda ides presne montovat monoblok alebo lnb twin?? lebo v jednom prispevku pises ze monoblok uz si montoval a nebol problem a hned v dalsom pises ze si monoblok este nemontoval. tak ako to teda je :)
a ano to video je pekna ukazka ako montovat monoblok na A1+A3 :)
juurosik (117)|28.7.2011 18:54
marcelko,

skús tento postup, možno Ti pomôže. Hodne úspechov, u mňa na prvý šup.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
marcelko (65)|29.7.2011 08:42
[quote=drto;359132]a co teda ides presne montovat monoblok alebo lnb twin?? lebo v jednom prispevku pises ze monoblok uz si montoval a nebol problem a hned v dalsom pises ze si monoblok este nemontoval. tak ako to teda je :)
a ano to video je pekna ukazka ako montovat monoblok na A1+A3 :)[/quote]

LNB Monoblock Twin SILVER SKY HD presne toto chcem namontovat a nastavit
drto (341)|29.7.2011 08:47
[quote=marcelko;359207]LNB Monoblock Twin SILVER SKY HD presne toto chcem namontovat a nastavit[/quote]
tak to namontuj ako ti tu radili uz drzhy a to:
s pohladu za parabolou uchytit monoblok za pravy krk, nalavo bude volny. v boxe nastavit diseqc 1.0 nasledovna astra1 - A(1) a astra3 - B(2) a parabolu nastavit napriamo na astru3 a musi ti to slapat.
tu sa pozri ako si nasmerovat parabolu:
http://www.dishpointer.com/
zadal si tam svoju poziciu a budes mat jasno kam tocit parabolou :)
losos (2977)|29.7.2011 19:48
Ale no tak, pánové !
Je přece úplně jedno, za který krk Monoblock uchytíme ! :D
drto (341)|29.7.2011 20:21
[quote=losos;359334]Ale no tak, pánové !
Je přece úplně jedno, za který krk Monoblock uchytíme ! :D[/quote]

no az tak jedno to nieje. myslim ze je lepsie dat napriamo A3 kedze primarne bude sledovat programy odtial aby bol co najlepsi signal a A1 nech silha :) aspon ja to mam takto a slape to super vsetko. ale ano je pravda ze sa to montuje aj opacne. a poto este su aj opacne monobloky kde sa nastavuje inak diseqc ako som pisal v prispevku vyssie :)
a teraz bude mat z toho chalan gulas :)
Pitomec (10211)|30.7.2011 16:23
[quote=losos;359334]Ale no tak, pánové !
Je přece úplně jedno, za který krk Monoblock uchytíme ! :D[/quote]
Není! Protože ten krk, za který je to uchyceno, bude "hlavní" družice.
juurosik (117)|30.7.2011 17:04
[quote=losos;359334]Ale no tak, pánové !
Je přece úplně jedno, za který krk Monoblock uchytíme ! :D[/quote]

teoreticky áno. No prax hovorí, že signál z A1 je o dosť väčší a tým pádom pre nastavenie monobloku s úchytom za pravý krk v strede a parabolou nasmerovanou na A3 je výhodnejšie toto uchytenie, pretože pri nie 100% nastavení je z A1 ešte signál dostatočný. V opačnom prípade keď šilhám na A3 môže byť problém so signálom a to hlavne z TP 12109.
golfLC (1941)|30.7.2011 17:18
Ani sa tak nejedna o to, ale ak to das za druhy krk, nastavis svoju druzicu na stred, ten druhy konvertor škúli - šilhá na druhu stranu, cize nechytis ani ťuk :-)-

Preto je v mojom predch. prispevku screen, podla ktoreho je jasne, kedy je ktora druzica na stred a ktora je z odrazu v kombinacii, za ktory krk sa monoblok uchyti....
marcelko (65)|8.8.2011 20:36
Takze po sobotnajsej znovu instalacii podla Vasich rád sa mi to konecne podarilo spustit. Dal som ako ste radili A 23,5 ako hlavnu uchytil som lnb spohladu zo zadu za pravu stranu a nabehlo to :) kvalita obrazu od 78-83 % nato ze je to mala parabola som spokojný. Len co je mi divné ze niektore transpo. nemali sprva signal hlavne kde bol skylink atd a potom nabehli. Ked som podla vasich rad sprva skusal zatienit lnb rukou alebo niecim iným signal minimalne klesol obraz bezal dalej. Neviem ci je to LNB ci ma silnejsi vykon neviem. Sprva som mal pocit ci ma najprv nerusia okolite SAT u susedov je ich okolo mna dost asi 4. Ale hlavne je ze to funguje este raz vsetkym dakujem:)
Fotografia0792.jpg Fotografia0793.jpg Fotografia0795.jpg
Pitomec (10211)|8.8.2011 20:55
To je nějaká parodie na parabolu, ne? 9-):D
golfLC (1941)|8.8.2011 21:15
A to sa cudujem, ze s monoblokom nieco na to chytil na oboch druziciach :-)-
marcelko (65)|8.8.2011 22:18
[quote=Pitomec;361238]To je nějaká parodie na parabolu, ne? 9-):D[/quote]

ziadna parodia:) ta parabola fakt frci na oboch Astrach a v pohode
Susedia sa cudovali co to mam za radar /dopplerov/ na okne :)

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
http://www.satelity-plzen.cz/satelitni-komplety/eshop/7-1-Paraboly/0/5/84-PANORAMATICKA-PARABOLA-PRO-DVE-DRUZCE-ASTRA-3-a-ASTRA-1
Pitomec (10211)|8.8.2011 22:22
Hlavně aby to vydrželo i při prvním sněžení 8-)
marcelko (65)|8.8.2011 22:30
[quote=Pitomec;361275]Hlavně aby to vydrželo i při prvním sněžení 8-)[/quote]

To dufam aj ja:) Keby sa prejavovali nejake vedlajsie ucinky:) tak tu dam vediet ake a ako
to dopadlo mam v zalohe este jednu 80 cm par. ale tato je spratnejsia a frci, zatial... :)
A co je naj sranda ze sa mi ju podarilo nastavit ked sa spustil najvetsi lejak co som myslel ze ani nepípne a zrazu nabehla
uz som to skoro vzdal