Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vypadávající signál za deště

ivan_g (4)|24.8.2011 11:47
Při bouřce, nebo silném dešti mi klesne síla signálu něco pod 50% a kvalita začne klesat co způsobí zasekávání obrazu až klesne někdy na 0% co způsobí úplný výpadek přijmu. Nevíte v čem je problém? Za normálního počasí je vše v pořádku. Máme společnou satelitní anténu pro 6 bytů.
Děkuji za rady.
geronimoh (2327)|24.8.2011 12:07
A za hustého sněžení. Odpovím coby satelitní nadšenec amatér (17 let) - husté sněžení, déšť i mraky stíní signálu ze satelitů, proto klesá síla signálu, klidně i na "O". Pak je člověk rád, že má ještě DVB-T. Jestli pomůže větší parabola, nebo kvalitnější konvertor, to nechám na odpověď odborníkům přes satelitní techniku.
Pitomec (10211)|24.8.2011 12:22
Blbě nastavená parabola nebo nevhodně zvolená. Samozřejmě to nesouvisí s tím, když při bouřce vypadne signál centrálně na uplinku někde v Praze a nejede to pak nikde.
Pitomec (10211)|24.8.2011 12:24
[quote=geronimoh;363560]A za hustého sněžení. Odpovím coby satelitní nadšenec amatér (17 let) - [COLOR=red]husté sněžení, déšť i mraky stíní signálu ze satelitů, proto klesá síla signálu, klidně i na "O". Pak je člověk rád, že má ještě DVB-T[/COLOR]. Jestli pomůže větší parabola, nebo kvalitnější konvertor, to nechám na odpověď odborníkům přes satelitní techniku.[/quote]
To sem bohužel zažil opak, kdy byla anténa na pozemák tak obalená sněhem a ledem, že zmizel signál. Naštěstí byl poblíž smeták, takže stačilo pár úderů do anténního stožáru a ráhna u antény a bylo to vyřešený :-)
geronimoh (2327)|24.8.2011 12:37
Já mám dvě paraboly seřízené od profíka s měřákem a pokud hustě prší, nebo sněží, stačí i těžce zamračeno, tak mi signál slábne, nebo se ztratí úplně. Anténu na pozemní vysílání mám pod střechou, a zatím bez výpadku, i když je střecha silně zasněžená a omrzlá.
Pitomec (10211)|24.8.2011 12:55
Já u SATu sice pokles při zhoršených povětrnostních podmínkách taky pozoruju, ale nikdy to nepřesáhne kritickou mez, že by to vypadlo (vyjma toho, co jsem psal výše o uplinku). Ale zase pořád u TV nesedím, abych kontroloval signál 8-)
interfernet422 (1575)|24.8.2011 13:08
V pondělí jsem byl u rodičů a právě když dávali poslední dil na slovensku velmi oblíbené turecké telenovely, tak vypadl obraz a signál šel na nulu. Šel jsem zkontrolovat parabolu a ta byla v pořádku. Ovšem na nebi husté černé mraky. Když se mraky posunuly bokem, tak najednou se signál opět objevil na plnou hodnotu (99/99). Myslím, že sebelépe nastavená parabola při těžkých bouřkových mracích má problém. Podobně v zimě. To nepomůže ani 2m středovka.
geronimoh (2327)|24.8.2011 13:10
U mě dochází ke ztrátě signálu hlavně při letních bouřkách, kdy signál stíní jak velká mračna, tak silný déšť. Někdy stačí silně zatažená obloha těsně před bouřkou. Je to otázka 20-30 minut. V zimě při sněžení jsem to už dlouho nezaznamenal. Naposled někdy před víc jak deseti lety a to byl zasněžený konvertor. Stačilo ho omést.
Valibook (239)|24.8.2011 16:38
Zvláštní je, že u analogového satelitního přijímače jsem vypadávání signálu nikdy nezaznamenal.
geronimoh (2327)|24.8.2011 19:01
U analogového sat.přijímače se to projevovalo tak, že při snížení signálu začal obraz "zrnit" až se postupně ztrácel, ale byly tam vesměs vidět minimálně nějaké obrysy postav a děje, podobně jako u pozemního televizního vysílání. U digitálního signálu je buď obraz "normální", nebo při zeslabení signálu se začne rozpadat až zmizí úplně.
mirekv (7169)|25.8.2011 14:38
Většími rozměry se minimalizují výpadky. Tohle je anténa pro příjem a distribuci ČRo na Pradědu (23,5E) o průměru 2m.
parabola.jpg
geronimoh (2327)|25.8.2011 14:59
Já mám dvě paraboly motoricky natáčené, čímž mám omezenou maximální velikost parabol. Takovou pěknou dvoumetrovou parabolu si možná jednou pořídím ( napevno na Astru 3 ).
erik555 (776)|25.8.2011 21:29
[quote=mirekv;363698]Většími rozměry se minimalizují výpadky. Tohle je anténa pro příjem a distribuci ČRo na Pradědu (23,5E) o průměru 2m.[/quote]
Vypadky pri silnych mrakoch, burok a dazda? Keby tie boli kazdych 15 minut, tak aj ja porozmyslam nad 2metrovou parabolou. Zial, ale u nas je minimum tych vypadkov (zatial cez leto 2x), ktore su po dobu niekolkych minut, tak trzbu predajcom asi neurobim.
JoeCZ (20)|26.8.2011 15:24
[quote=geronimoh;363704]Takovou pěknou dvoumetrovou parabolu si možná jednou pořídím ( napevno na Astru 3 ).[/quote]

Tady máš vhodného adepta, zadej si do vyhledávače cen: "Parabola 180 Fe segmentová" :-)

Pro 2m parabolu bych měl lepší využití než Astra 3 a to Astra 2D ;)
Honza23 (80)|26.8.2011 15:57
Já mám také vše velice dobře seřízeno, ale při opravdu silném dešti signál také vypadne. Nejhorší je to v kombinaci s velkým počtem blesků, to je potom konec. Naštěstí mám ještě DVB-T. :-)
geronimoh (2327)|26.8.2011 18:28
[quote=JoeCZ;363810]Tady máš vhodného adepta, zadej si do vyhledávače cen: "Parabola 180 Fe segmentová" :-)

Pro 2m parabolu bych měl lepší využití než Astra 3 a to Astra 2D ;)[/quote]

Jistě, já vím, že na některé družice je potřeba větší parabola. Kdysi jsem o ní uvažoval kvůli Hispasatu, teď by se hodila třeba na Astru 2 a další družice. Letos to ještě řešit nebudu.
erik555 (776)|26.8.2011 20:12
[quote=Honza23;363813]Já mám také vše velice dobře seřízeno, ale při opravdu silném dešti signál také vypadne. Nejhorší je to v kombinaci s velkým počtem blesků, to je potom konec. Naštěstí mám ještě DVB-T. :-)[/quote]
Priatelia! tak tu pisete, ako keby burky boli kazdy den a cele 3 hodiny.
StD (8612)|26.8.2011 20:23
[quote=erik555;363842]Priatelia! tak tu pisete, ako keby burky boli kazdy den a cele 3 hodiny.[/quote]

No klimatické podmínky se mění - příklad = minulý pátek, kdy přes Prahu za den přešly hned 3 (tři) silné bouřky za celý den s pěknými průtržemi vody - proti takové vodní stěně nemá sat šanci projít... Během každé z nich byly několikaminutové drop-outy. Za normálního deště problemy nikdy nemám.
666dia (476)|27.8.2011 22:21
Nevím kam to napsat, jde vám Nova na Skylinku...?
mě přestala jít po Televizních novinách....
vivid.sk (11472)|27.8.2011 22:33
nejde, vypadol cely TP 11895, v okoli BA sa pekne blyska a hrmi, ja som radsej vypol masinky.
666dia (476)|27.8.2011 22:45
vivid.sk
dík, Nova HD jde taky na TP 11895...?... tam mě zvuk jede, ale samozřejmě nemám HD přijímač...
nebo ještě jinak dá se Nova chytit na jiném TP...?
já na ni teda moc nekoukám, jde mě zítra o Formule 1...


Edit: ostatní stanice na TP 11895 jedou - [COLOR=#ff0000]TV Barrandov, Retro Music Televison [COLOR=black]([/COLOR] http://www.skylink.cz/web/structure/16.html [/COLOR][COLOR=black])[/COLOR]
Dagy2 (3153)|27.8.2011 23:20
už ti to ide?
666dia (476)|28.8.2011 08:21
jj...tak nějak v tu dobu se to vzpamatovalo...
Pitomec (10211)|28.8.2011 10:48
[quote=666dia;363969]vivid.sk
dík, Nova HD jde taky na TP 11895...?... tam mě zvuk jede, ale samozřejmě nemám HD přijímač...
[COLOR=black]nebo ještě jinak dá se Nova chytit na jiném TP...?[/COLOR]
já na ni teda moc nekoukám, jde mě zítra o Formule 1...


Edit: ostatní stanice na TP 11895 jedou - [COLOR=#ff0000]TV Barrandov, Retro Music Televison [COLOR=black]([/COLOR] http://www.skylink.cz/web/structure/16.html [/COLOR][COLOR=black])[/COLOR][/quote]
Dá se chytit na 12070H, kde to využívá CS Link, ale i Skylink karty tam šlapou.
666dia (476)|28.8.2011 11:35
Pitomec
dík, to se může hodit, už jsem to naladil...
Dagy2 (3153)|28.8.2011 12:14
mal som včera rovnako zakodovanú Novu - ale len Novu od cca 19h do cca 23.15h. Signál a kvalita plné, okienko "kanál kodovaný". Všetky ostatné programy z tohto TP včítane NovaHD išli bez problémov.
Zápis na CRW karte so základom hovorí TV Nova do 22.5.2012.
Zápis na ICE neviem rozlúštiť pretože neviem ktorý kod znamená práve Novu.
Od 23.15 opäť OK. Vyzerá to, že nejaká chybička se vloudila ?
golfLC (1941)|28.8.2011 18:22
Tak tak Dagy, chybička :-)- [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ale u nich :-)-
standawrc (172)|18.9.2011 07:20
zajímali by mě hodnoty kvality , kolik vám satelitní přístroje ukazují na jejich teploměrech % u společnosti Skylink
Například :

1 eurosport 19.2 Astra - kolik jde max . na 80 -85 cm parabolu docílit % respektivě kolik máte % doma (samořejmě 100% ale to asi nehrozí u eurosportu nebo se pletu ? )

2.Programy v HD jako Filmbox, HBO

3.naše programy ČT1, ČT2, NOVA, ČTHD, NOVA HD a Slovenský programy

4 Sport 1 na Astře 19.2 i na Astře 23.5

5. nebo jiný programy v porovnání z 19.2 a23.5 Astra
Děkuji za ochotu možná to pomůže i někomu doma si porovnat hodnoty . .
jito (999)|18.9.2011 08:21
Informace o intenzitě signálu pomocí "teploměrů" v přijímači,je nic neříkají údaj.Každý přijímač má jinou citlivost a to i od stejného výrobce.
Pokud tedy chceš dosáhnout maximálního signálu,tak jedině s profesionální měřící technikou.
Dagy2 (3153)|18.9.2011 08:54
[quote=standawrc;366998]zajímali by mě hodnoty kvality , kolik vám satelitní přístroje ukazují na jejich teploměrech % u společnosti Skylink
Například :

1 eurosport 19.2 Astra - kolik jde max . na 80 -85 cm parabolu docílit % respektivě kolik máte % doma (samořejmě 100% ale to asi nehrozí u eurosportu nebo se pletu ? )
uroveň 102% / kvalita 10dB


2.Programy v HD jako Filmbox, HBO
102% /10.5dB, 102% / 10.5dB

3.naše programy ČT1, ČT2, NOVA, ČTHD, NOVA HD a Slovenský programy
99% / 10dB, 99%/10dB, 102%/10,9dB, 102%/ 10,5dB, 102%/10,9dB
STV1 102%/10,6dB, Joj 102%/10,9dB

4 Sport 1 na Astře 19.2 i na Astře 23.5
100% / 10,2dB, 102% / 10,9dB

5. nebo jiný programy v porovnání z 19.2 a23.5 Astra
je ich hromada tak to by som do večera nič iné nerobil

Děkuji za ochotu možná to pomůže i někomu doma si porovnat hodnoty . .[/quote]

Hodnoty som ti doplnil do tvojho textu
Gibertini 85cm, smerovaná na 23.5E
TechniSat HDS2X

Ale myslím, že ti to naozaj nepomôže. Tak ako píše jito, čo prijímač, to iné hodnoty. Sám vidíš, že na tuneri 1 mám silu často cez 100%, t.j. zrejme napätie na vstupe ktoré asi prijímač meria je cez referenčnú hodnotu. U tunera 2 je sila cca 3% nižšia (takže vidíš samotný prijímač s dvomi tunermi ukazuje mierne rôzne hodnoty, kvalita v dB je identická).

Mohol by si možno porovnať dB, ktoré ukazuje TechniSat ale to zase u iných prijímačov nie je k dispozícii, väčšinou ukazujú kvalitu len vo fiktívnych %
bastlir (3245)|18.9.2011 11:47
Moje zkušenost:
Mám (viz níže) dvě paraboly, 85ku mám na silném stožáru, a 100ku s motorem na krátkém bočním, tedy velmi dobře kotveném stožáru. Oboje jsem si s měřákem opravdu dobře nastavil sám, vč. natočení konvertoru (u 85). Pokud však přijde hustá přeháňka se silným větrem, opravdu někdy jde signál do háje. Kdo jste někdy zaměřovali parabolu na digitální signál, jistě víte, jaký úzký paprsek to je. Proto logicky odejde signál nejdříve z té paraboly větší. Proč? Protože se ve větru chová doslova jako plachta a v lepším případě začne vibrovat, a tedy je mimo paprsek. Za špatných povětrnostních podmínek velká parabola není zaručenou výhrou. Už jsem viděl takové paraboly i vylomené. Proto tu stovku otáčím v takovém případě bokem k větru. Dokonce i 85ka je dost velká, aby se rozvibrovala a když se k tomu přičte houpání stožáru (STA)...
bastlir (3245)|18.9.2011 12:01
Na doplnění:
U delších svodů nemá smysl šetřit na kvalitě kabelu (koaxiálu). Pokud měřím sílu signálu u antény/paraboly a po 10m, tak ztráta u nekvalitních kabelů je už opravdu měřitelná. Často se totiž zapomíná na povolený poloměr ohybu (ve specifikaci příslušného typu kabelu) a tím se poruší tzv. vysokofrekvenční těsnost, pokud se tím kabel přímo nenalomí. Kdo jste někdy dělali venkovní WiFi antény, dáte mi za pravdu, jak záleží i na výrobci. Kdysi pro nás byla zaručená značka Belkin.
Takže - nešetřit na nepravém místě.
bastlir (3245)|18.9.2011 16:35
Na doplnění 2:
Kdo máte koaxiál ještě z dřívější doby s hliníkovým opletem a fólií (snad se už neprodává!), zbavte se ho. Tento kabel totiž mimořádně podléhá povětrnostním vlivům a oxiduje. Snažil jsem se jednou po pokrývačích opravit svod, jenže nebylo na co navázat. Hliník se doslova sypal v ruce, a to dokonce po odštípnutí delšího kusu. Jeden kamarád mně dokonce volal, jestli je normální, aby mu žhavil kabel od satelitu s motorem. Tak jsem se na to přijel podívat a opravdu. Dokonce měl vytavenou F-propojku mezi kabely. A světe div se, měl hliníkový koax a po jeho výměně byl pokoj a "teploměry" okamžitě vylítly.
A ještě jedna dobrá rada z praxe ... v současné době se hodně zateplují nájemní domy. Převážná většina obytelů má ant. svody vně domu. Jenže při zateplení domu vám ty kabely "zazdí". Když však potřebujete kabel vyměnit či doplnit dalším, máte smolíčka, protože vám majitel domu nepovolí vrtat do pláště domu. Proto se vyplatí koupit si "husí krk" a vyvést si ho do bytu a na střechu a protáhnout si jím koaxy. Řemeslníkům je to jedno, v horším případě jim přidáte na pivo. Rozhodně to však je dobrá investice do budoucnosti.
Pitomec (10211)|18.9.2011 16:45
Záleží na tom, co je to zač - pokud vnitřní (PVC plášť hned na fólii), tak ano. Ale pokud je tam napřed průhledný obal a na něm teprve ten PVC plášť, tak je kabel venkovní a vydrží v pohodě.
bastlir (3245)|18.9.2011 17:19
Ten, který jsem popisoval byl hliník hned na mezivýplni. Ale i tak obecně s hliníkem byly vždycky problémy. Když si dnes může člověk vybrat, proč rovnou nekoupit měď. Mimochodem, kdysi jsem v odborné literatuře četl, že dokonce u měděných kabelů se pro prodloužení jejich životnosti doporučuje zavoskovat konce. Pamatuji si doby, kdy se na 300 Ohmové Jagyně dělaly z koaxiálu symetrizační smyčky. A i když se nic nevoskovalo, a tedy konce kabelů byly vystavené vůči dešti, měděné kabely vydržely dost dlouho.
Pitomec (10211)|18.9.2011 20:57
Já dělám jenom s Al a žádný problém. Kabely jsou lehčí, samozřejmě levnější a rozdíl v parametrech zanedbatelný. A pokud jednou shnije vnější plášť, tak je každý kabel na vyhození, protože po prvním dešti je z toho spolehlivý útlumák.
bastlir (3245)|18.9.2011 21:46
Tak to jsi jediný nelajk, kterého znám, který ho používá. Já mám praxi jinou. :-)
bastlir (3245)|18.9.2011 21:54
PS. V čem je pro Tebe váha důležitá? To běháš bubnem kabelu na zádech? :D Jinak nejdelší svod ve svislém směru obvykle bývá max. do 15m. Pokud bys měl na mysli váhu pro samonosnost.
Pitomec (10211)|18.9.2011 22:08
Pokud hodíš kabel ze střechy někam do přízemí nebo prvního patra, tak se klidně dostaneš i na 30m. A váha je jasná, 500m na dřevěný špulce v Cu je oproti Al znát, i když je fakt, že teď už to radši kupuju v max. 305m provedení (kdo se s tím má tahat :D ).
bastlir (3245)|18.9.2011 22:13
No dyť to říkám ! :D :D :D
Dagy2 (3153)|19.9.2011 01:56
bastlir ad anténa:
- máš pravdu, že čím väčšia parabola, tým je viac namáhaná vo vetre. Keď si prečítaš parametre u lepších antén, tak zistíš že majú písané "odolnosť voči vetru: 200km/h". Napr. Fuba alebo Gibertini. To, čo popisuješ, je typický jav pre no-name antény alebo antény ktoré rozdáva MagioSat, ktoré nemajú urobený slušný prelis na okraji taniera. Krásny program bol na Dr.Dish - porovnanie Fuba a čína. Malý vietor a signál je 0

- stožiar a držiak antény teda tiež musia byť zo slušného materiálu a slušne nadimenzovaného. Pokiaľ je to dlhší stožiar, tak parabola určite dole u stopky a nie navrchu ako to často vídať - tam kde je ohyb stožiara logicky najmenší.

- osobne tu vždy tvrdím: NIKDY ANTENU NA STRECHU - problém s vetrom a zapadaním snehom, ale na stenu v závetrí prístupnú metlou. Boli slušné víchrice a nikdy ani ťuk - anténu mám na juhovýchodnej stene schovanú za domom

Dobrá anténa bude mať:
- pevný prelis na okraji taniera
- dva strmene na upevnenie na stožiar
- veľkú plochu "nosiča" paraboly ktorá podopiera tanier v strede a robí presahy na okrajoch menčími
- slušnú konštrukciu na nastavenie elevácie s pevnými skrutkami. Pri dotiahnutí skrutiek sa nesmie konštrukcia deformovať
- rovné "ráhno" "zapichnuté" priamo do "nosiča" paraboly. Ráhno teda nebude vytvorené z poohýbaného materiálu, ktorý by sa mohol kriviť vetrom a mrazom ani nebude prechádzať cez tanier aby ho pri vetre alebo zaťažení napríklad snehom neohýbal.
Pytkin (7947)|19.9.2011 08:53
ja mam antenu na streche a v zivote som nemal problem .. ani za dazda ani za snehu .. tiez ma to desi , ked nahodou s nou bude problem , ze kto tam vylezie .. budem musiet zavolat tu opicu , co ju tam osadila .. ten tam vybehol po streche rychlejsie ako ja vnutri domu poschodoch :)
Dagy2 (3153)|19.9.2011 10:07
Pytkin, jasné, že anténa na streche ešte neznamená automaticky výpadok signálu. ale šanca že sa bude hojdať vo vetre je väčšia než keď je anténa v závetrí.

To je ako keď vylezieš na kostolnú vežu tiež to neznamená že určite spadneš dolu ale šanca spadnúť z vrchu je asi 10000x väčšia než keď budeš stáť dolu pod ňou. :)

Aj airbagy máš v aute a dúfam si ich nikdy nepoužil a želám aby si ti to ani nikdy nepotreboval.
Pytkin (7947)|19.9.2011 10:34
dagy ; iste .. ale proste netreba hovorit , ze antena na streche , je automaticky pruser .. byvam v dome 4 roky .. a 4 roky to funguje jak vino ..
geronimoh (2327)|19.9.2011 10:54
Já mám na komíně dvě paraboly už asi 10 let, obě motoricky natáčené a zatím v létě i v zimě bez problémů. Jedna parabola má průměr 90cm a druhá asi 100 cm. Na zeď do závětří je ani dát nemůžu, protože bydlím pod kopcem a kdybych dal paraboly níž, tak by jim stínily stromy na zahradě. Už tak, jak je mám, mi stíní stromy při příjmu například z družice Hispasat. Na podzim jak opadá ze stromů listí mi Hispasat naskočí a na jaře zmizí. Kácet stromy kvůli tomu nebudu...B-)
bastlir (3245)|19.9.2011 13:26
[quote=Dagy2;367193]bastlir ad anténa:
- máš pravdu, že čím väčšia parabola, tým je viac namáhaná vo vetre. Keď si prečítaš parametre u lepších antén, tak zistíš že majú písané "odolnosť voči vetru: 200km/h". Napr. Fuba alebo Gibertini. To, čo popisuješ, je typický jav pre no-name antény alebo antény ktoré rozdáva MagioSat, ktoré nemajú urobený slušný prelis na okraji taniera. Krásny program bol na Dr.Dish - porovnanie Fuba a čína. Malý vietor a signál je 0

- stožiar a držiak antény teda tiež musia byť zo slušného materiálu a slušne nadimenzovaného. Pokiaľ je to dlhší stožiar, tak parabola určite dole u stopky a nie navrchu ako to často vídať - tam kde je ohyb stožiara logicky najmenší.

- osobne tu vždy tvrdím: NIKDY ANTENU NA STRECHU - problém s vetrom a zapadaním snehom, ale na stenu v závetrí prístupnú metlou. Boli slušné víchrice a nikdy ani ťuk - anténu mám na juhovýchodnej stene schovanú za domom

Dobrá anténa bude mať:
- pevný prelis na okraji taniera
- dva strmene na upevnenie na stožiar
- veľkú plochu "nosiča" paraboly ktorá podopiera tanier v strede a robí presahy na okrajoch menčími
- slušnú konštrukciu na nastavenie elevácie s pevnými skrutkami. Pri dotiahnutí skrutiek sa nesmie konštrukcia deformovať
- rovné "ráhno" "zapichnuté" priamo do "nosiča" paraboly. Ráhno teda nebude vytvorené z poohýbaného materiálu, ktorý by sa mohol kriviť vetrom a mrazom ani nebude prechádzať cez tanier aby ho pri vetre alebo zaťažení napríklad snehom neohýbal.[/quote]

Nojo, jenže značkovou parabolu bychom si možná koupili my da a další nadšenci, jenže většina lidí chce instalaci co nejlevnější a aby to fungovalo. Proto satprodejny prodávají i bazarovky.

Na svém domě si parabolu můžeš dát, kam chceš. Ale na domě jiného majitele Tvé rozhodnutí podléhá jeho schválení. A majitelé domu obvykle neradi vidí, když jim někdo vrtá např. do zatepleného pláště.

85ku Mascom parabolu, která je považována za tu kvalitnější, mám asi metr nad patou 10cm stožáru. Přesto signál jde při nárazovém větru do háje. 100ka je z boku komína a je také za ním schovaná, a přestože je uchycena na krátkém U-stožárku, signál jde do háje také. Žádné certifikáty Ti při nárazovém větru nepomohou, tím spíš, že nejsem v údolí, nýbrž nad otevřeným terénem.
geronimoh (2327)|19.9.2011 13:35
[quote=bastlir;367258]

85ku Mascom parabolu, která je považována za tu kvalitnější, mám asi metr nad patou 10cm stožáru. Přesto signál jde při nárazovém větru do háje. 100ka je z boku komína a je také za ním schovaná, a přestože je uchycena na krátkém U-stožárku, signál jde do háje také. Žádné certifikáty Ti při nárazovém větru nepomohou, tím spíš, že nejsem v údolí, nýbrž nad otevřeným terénem.[/quote]

To je zajímavé. Kdysi dávno jsem měl parabolu asi 110/100 cm na střeše bytovky na tyči nad komínem s natáčecím zařízením FEMR a nikdy jsem s větrem problém neměl, jen jednou se zasněženým konvertorem a samozřejmě s poklesem signálu při silném sněžení a dešti. A taky neustále korodovalo táhlo FEMRu, takže jsem ho musel neustále mazat vazelínou.
bastlir (3245)|19.9.2011 18:18
Ale na tom nic zajímavého nevidím. Mám na chalupě sousedy, jednomu bouřka zdevastuje střechu a druhému o pár desítek metrů dál vítr neporazí ani slunečník.

Tímto za sebe k tomuto tématu končím, protože jej už považuji za mimo úvodnímu dotazu. Své názory a praktické zkušenosti však nikomu nevnucuji a je naždém, nakolik je vezme vážně. :-)
Je však úsměvné, pokud někomu za deště a větru zmizí signál, tvrdit mu, že to není pravda a že se jen špatně díval, neboť já jsem s tím problémy nikdy neměl. :D
geronimoh (2327)|19.9.2011 18:55
[quote=bastlir;367323]
Je však úsměvné, pokud někomu za deště a větru zmizí signál, tvrdit mu, že to není pravda a že se jen špatně díval, neboť já jsem s tím problémy nikdy neměl. :D[/quote]

Jestli to bylo na mě, tak já netvrdil, že jsi se špatně díval, že to není pravda, nebo něco takového, ale že já s tím nikdy problém neměl a to je něco jiného B-)B-)B-)

a za silného deště mě právě signál slábne, či zmizí úplně ...