Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

THOMSON DTH8740E - Problém s HDD

ranger123 (23)|7.10.2011 11:03
Zdravím všechny. Vlastním "pravěký" HDD DVD rekordér THOMSON DTH8740E s vestavěným 80GB HDD. Poslední dobou ale zlobí a nahraje tak max 2 hodiny analogu na střední kvalitu a víc nepustí, napíše chybu HDD a pokyn k naformátování. Naformátování v přístroji ale nepomáhá, takže předpokládám, že jde HDD do kopru. Mám k dispozici jeden 40GB HDD ze starého PC, ale nejsem si jistý, jestli ho lze v tom rekordéru vůbec použít. Předpokládám, že původní HDD v rekordéru obsahuje i firmware a proto uvažuju o vytvoření kopie pomocí Norton Ghost a "překlopení" na druhý HDD, který pak připojím do rekordéru. Má s tímto postupem někdo zkušenosti, bude to fungovat, nebo můžu rekordér rovnou hodit do odpadu? :(
geronimoh (2327)|7.10.2011 12:00
Nemám s tímto postupem zkušenost. Myslím si, že firmware není na HDD, ale v nějaké FLASH paměti, nebo něčem podobném a firmware by měl jít nahrát z CD (DVD) disku, pokud máš funkčí DVD mechaniku a dá se ještě sehnat FW pro tvůj DVD rekordér.
ranger123 (23)|7.10.2011 14:46
geronimoh:

To jsem si myslel nejdřív taky, ale když odpojím HDD a zapnu znovu rokordér, tak ani nenaběhne úvodní menu, takže firmware bude s největší pravděpodobností uložen na samostatném diskovém oddílu HDD.
vivid.sk (11472)|7.10.2011 14:55
ranger> skus to ako si napisal. Rozhodne nic nepokazis. V najhorsom pripade to nepojde :)
KOCOUR65 (653)|7.10.2011 14:59
kdyz pochazis z praveku tak bys mohl uz vedet ze to nejde
geronimoh (2327)|7.10.2011 15:10
[quote=vivid.sk;370556]ranger> skus to ako si napisal. Rozhodne nic nepokazis. V najhorsom pripade to nepojde :)[/quote]

To je pravda, nic tím nepokazíš. Hodnota toho rekordéru je vlastně už mizivá. Na aukru se prodávají za pár stokorun. Kdoví, jak to Thomson vymyslel, ale Menu možná nenaběhne, protože rekordér registruje chybějící HDD a nenaběhne.
bastlir (3245)|8.10.2011 20:30
[quote=ranger123;370554]geronimoh:

To jsem si myslel nejdřív taky, ale když odpojím HDD a zapnu znovu rokordér, tak ani nenaběhne úvodní menu, takže firmware bude s největší pravděpodobností uložen na samostatném diskovém oddílu HDD.[/quote]

FW principiálně na HDD nemůže být uložen. To by Ti to nenabízelo formát. V tomto případě něco jako BIOS jen protestuje proti nepřítomnosti disku. Pokud máš tu čtyřicítku se stejným rozhraním, klidně ji tam vraž. Ten stávající disk bych připojil k PC, naformátoval třeba na NTFS (je to jedno), a nechal projít nějakým testerem disků. Pokud jsi zkušenější, zruš i partition a pak ji zase zřiď a pak teprve formátuj.
ranger123 (23)|12.10.2011 16:40
bastlir:

Já tam samozřejmě ten 40GB připojit zkoušel, ale bohužel výsledek byl stejný, jako by tam žádný disk nebyl a menu rekordéru nenajelo, ikdyž vím, že ten disk je plně funkční, proto mě to vedlo k závěru, že na původním HDD je uložen i firmware.
geronimoh (2327)|12.10.2011 17:15
Zajímalo by mě, jaký používají souborový systém. Je tu ještě možnost, že DVD rekordér nenaběhne bez správně naformátovaného funkčního HDD. I když logické by bylo, aby naběhnul a nahlásil chybějící, či vadný HDD.
bastlir (3245)|12.10.2011 18:35
[quote=geronimoh;371418]Zajímalo by mě, jaký používají souborový systém. Je tu ještě možnost, že DVD rekordér nenaběhne bez správně naformátovaného funkčního HDD. I když logické by bylo, aby naběhnul a nahlásil chabějící, či vadný HDD.[/quote]

No právě! Je totiž tolik možností nestandardních systémů, že mě to už odnaučilo se v tomto s někým přít. Někdy opravdu z toho člověku zůstane rozum stát.
bastlir (3245)|12.10.2011 18:38
[quote=ranger123;371409]bastlir:

Já tam samozřejmě ten 40GB připojit zkoušel, ale bohužel výsledek byl stejný, jako by tam žádný disk nebyl a menu rekordéru nenajelo, ikdyž vím, že ten disk je plně funkční, proto mě to vedlo k závěru, že na původním HDD je uložen i firmware.[/quote]

A máš možnost se do něčeho podívat, které HDD ten HW a FW podporuje? Také si změř, jestli Ti do HDD jde 5 a 12V a pokud tam není narážecí rozhraní, zda je v pořádku datová "kšanda" k HDD.
interfernet422 (1575)|12.10.2011 18:45
[quote=bastlir;370720]FW principiálně na HDD nemůže být uložen. To by Ti to nenabízelo formát.[/quote]
Ale může. Na tom disku může být více particí, na první skryté systém a další pro nahrávání dat. Stejně to dělají např. NASy.
Takže disk vytáhnout z rekorderu, přes kšandu připojit k PC a zanalyzovat kolik particí na něm je. Pokud více než jedna, tak vytvořit na novém disku stejný počet a přenést obsah pomocí acronis. Pak teprve strčit zpět a zapálit svíčku.
geronimoh (2327)|12.10.2011 18:54
Taky tu vyvstává otázka, jestli to stojí za investici do HDD, protože třeba na aukru lze takové funkční přístroje koupit za slušnou cenu.
bastlir (3245)|12.10.2011 19:17
[quote=interfernet422;371438]Ale může. Na tom disku může být více particí, na první skryté systém a další pro nahrávání dat. Stejně to dělají např. NASy.
Takže disk vytáhnout z rekorderu, přes kšandu připojit k PC a zanalyzovat kolik particí na něm je. Pokud více než jedna, tak vytvořit na novém disku stejný počet a přenést obsah pomocí acronis. Pak teprve strčit zpět a zapálit svíčku.[/quote]

:-) Tu svíčku jakou? Modlitební či pohřební? Já jsem se ale ještě nesetkal s multimediálním zařízením nebo s TV, které by vytvářelo více partitions (teď nepočítám NAS). Možně je ale snad všechno. Máš ale pravdu, ten HDD bych vyndal, připojil k PC a např. přes UFS Explorer bych se na něj podíval.
ranger123 (23)|13.10.2011 11:05
bastlir:

mám k tomu samozřejmě komplet dokumentaci, ale o parametrech HDD samozřejmě ani zmínka. Tak už to ale u "značkových" výrobců bývá, jelikož nějaké domácí bastlení a výměny prakticky nepřipouští, pouze výměnu origo dílů v autorizovaných servisech. Napájení i IDE kabel je samozřejmě v pořádku, to by jinak neběžel ani ten původní HDD.

interfernet422: Jsem stejného názoru, proto má úvaha z prvního příspěvku o vytvoření identické 1:1 kopie a přenesení prakticky veškerého obsahu původního HDD na nový. Momentálně to akorát nemám k čemu připojit, kamarád snad během pár dní donese IDE/SATA adaptér, pak můžu udělat komplet diagnostiku.

geronimoh:

Jak už jsem psal výše, o investice nemůže být ani řeč, mám k dispozici 40GB HDD ze straého počítače. Jinak co se aukra týče, tak ten rekordér je pořizovaný právě tam, jenže do kondice HDD nevidíš a i při koupí dalšího rekordéru můžu za pár týdnů řešit ten samý problém.
geronimoh (2327)|13.10.2011 11:23
[quote=ranger123;371544]
Jak už jsem psal výše, o investice nemůže být ani řeč, mám k dispozici 40GB HDD ze straého počítače. Jinak co se aukra týče, tak ten rekordér je pořizovaný právě tam, jenže do kondice HDD nevidíš a i při koupí dalšího rekordéru můžu za pár týdnů řešit ten samý problém.[/quote]

No každopádně dej pak vědět, jak jsi dopadl. Jak píšeš, tohle nikde nevyčteš, to znají jen výrobci a servisy. Já koupil na aukru jeden nový a dva použité DVD rekordéry s HDD a zatím všechny 3 šlapou jak hodinky, ale nic nevydrží navždy.
Pořád se mi zdá pravděpodobnější, že firmware je spíš ve flash paměti, než na HDD. Dělají se, nebo alespoň dělaly i DVD rekordéry bez HDD a nezdá se mi, že by výrobci u každého modelu měnili umístění firmware. Kdysi se mi seklo vadné DVD-R v mechanice DVD rekordéru a DVD rekordér taky nenaběhl po restartu do menu. Asi neumí přeskočit zadaný krok.
bastlir (3245)|14.10.2011 02:32
[quote=geronimoh;371552]...Pořád se mi zdá pravděpodobnější, že firmware je spíš ve flash paměti, než na HDD. .... Asi neumí přeskočit zadaný krok.[/quote]

Jo, pod to se podepisuji i já.

To ranger123: Kdybys byl z Phy, pomohl bych Ti. Začal bych nejdřív podíváním se na disk, jak je strukturovaný.
ranger123 (23)|14.10.2011 12:48
bastlir:

Dík za nabídku, ale mám to z ruky. Uvidíme až to budu moct připojit ke compu a udělat analýzu disku. Ale patlat se s tím moc nebudu a asi přejdu na Skylink, ta naše analalogová kabelovka je fakt sux :( Mimochodem trochu mimo topic, ale má někdo zkušenosti s Dreamsky 8080HD, jelikož je to momentálně můj favorit pro případný přechod na Skylink.