Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB a PAL/NTSC

KamilZ (10277)|1.12.2011 20:12
Nevím, jestli to patří přímo do této sekce. Vrtá mi hlavou, jestli je v době DVB ještě podstatná informace (resp. zda to stále tak funguje), zda je vysílání ve formě PAL, NTSC apod. Myslel jsem, že v digitálu je to z principu jedno, důležité je rozlišení, FPS apod., což jsou informace vysílané souběžně ve metadatech streamu. Prostě že PAL zanikl s analogem a ani si nedovedu představit, jak by to bylo v DVB použité. Jenže když se pomocí Media Info podívám na uložený TS stream, tak tam píše formát PAL (jak stream z DVB-T, tak z DVB-S). Je to tedy ještě důležité, nebo je to tam jen jako "zbytková" informace a zobrazuje se pouze při shodě definice streamu (rozlišení, prokládání, fps) s formátem PALu?
pal.png
geronimoh (2327)|1.12.2011 20:57
Já myslím, že například na DVD discích označení PAL/NTSC označuje jen snímkovou frekvenci a rozlišení, už ne normu kódování barevného signálu jako u analogu.
Ivo Mašek (10205)|1.12.2011 21:16
Analogový standard PAL byl v Evropě nahrazen digitálním standardem DVB-T (v USA, Kanadě nepoužitelné)
Analogový standard NTSC byl v USA a Kanadě nahrazen digitálním standardem ATSC (v Evropě nepoužitelné)
Zajímavost:
Systém ATSC má sice kompresi MPEG-2, zvuk je však kódován v AC-3 / Dolby Digital /. Zvolená modulační metoda 8-VSB v USA je jiná než OFDM používaná v Evropě. V americké síti musí mít každý mux svůj kanál, nelze vysílat tzv. jednofrekvenčně jako v Evropě. Další rozdíl je v přenosové rychlosti, která je u americké normy pevná 19,3 Mbitů a v šířce přenášeného pásma 6 Mhz - v Evropě 8 Mhz v UHF a 7 Mhz ve VHF.
KamilZ (10277)|1.12.2011 21:27
OK, díky, takže je to tedy zřejmě tak, jak jsem předpokládal - zobrazuje to při shodě s parametry PALu. Akorát je mi divné, proč např zde http://www.oppodigital.com/blu-ray-bdp-83/ píšou:
Output Digital Video: HDMI with HDCP (NTSC: 480i/480p/720p/1080i/1080p/1080p24, PAL: 576i/576p/720p/1080i/1080p/1080p24)

http://hometheater.about.com/od/televisionbasics/qt/ntscpalframes.htm
ai (2993)|1.12.2011 22:02
Tak to funguje i u HD kamer, ma to 50i nebo 25p, 50p tak to oznaci PAL pri prodeji atd. oproti 60i ,60p, 30p, jako NTSC ..., kde oproti SD je uz i rozmer stejny jen jine fps...., takto drzi trh porad oddeleny ... :-( ,

i kdyz to maji primo v kamere v pametech tyto moznosti ulozene. Treba funguje hack na HV30, kde se jednoduse prehodi zaznam z 50i, 25p na 60i a 30p a obracene .