Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Linuxový satelitní přijímač (firmware, operační systém, image, apod.)

PV_ox (182)|19.1.2012 14:10
Zdravím,

uvažuji o linuxovém satelitním přijímači (Dreambox 800 HD se, Xtrend ET9200, VU + UNO nebo DUO) a mám trochu zmatek v termínech, které se kolem toho v recenzích a diskusních fórech točí.

Píše se, že všechny přístroje používají Enigma 2. To znamená, že jsou z hlediska použití (menu, funkce, apod.) naprosto stejné a liší se jen v HW?

Co je vlastně Enigma 2, to je operační systém? Co jsou potom image Newnigma 2, PLI, LT6, Gemini? To jsou nějaké odnože té Enigmy 2, tzn., že to zahrnuje Enigmu 2 a je to nějak speciálně upraveno? Jsou tyto image pro všechny výše uvedené přístroje úplně stejné nebo každý potřebuje nějaký jiný image? Nebo jsou ty image jakýmsi firmware pro každý konkrétní přístroj a teprve nad tím je ten opěrační systém Enigma 2?

Všem předem moc díky za rady a vysvětlení.
Pytkin (7947)|19.1.2012 15:45
operacny system je linux .. enigma je to nad nim .. co riadi ten primac , aby robil co ma ..

Image je verzia firmwaru a lisia sa pridavkami .. zaklad je rovnaky (enigma) ale v kazdom su ine skiny a ine pridavne moduly rozne .. ktore pridavaju novu funjkcionalitu .. pri vacsine imidzov vies tu funkcionalidu ale aj neskor doinstalovavat tymito modulmi ..

pre kazdy pristroj je urceny iny image .. nemozes dat image z Dreamboxu do VUDUO a podobne .. tak isto dreamboxov je vela druhov .. Cize potrebujes image pre konkretny dreambox ..
PV_ox (182)|19.1.2012 16:11
Díky moc za vysvětlení.

Já jsem původně myslel, že Enigma je nějaká upravená distribuce linuxu něco třeba jako XBMC Live u HTPC apod. Takže ne, nějaká linuxová distribuce je v tom přijímači nainstalována napevno a nedá se měnit a nad to se instaluje firmware = image = v podstatě aplikační SW, který řídí ten přijímač a tím je nějaká upravená verze Enigmy. Ta musí být pro každý přijímač jiná, takže další přídavné moduly pluginy musí být určeny pro tu danou verzi image nebo-li pro ten daný přijímač. Na jiném image než pro který jsou dané pluginy určeny mohou fungovat, ale zaručeno to není. Je to tak, pobral jsem to správně?
Pytkin (7947)|20.1.2012 00:19
nie .. neni tam nic napevno .. cele sa to instaluje .. je to proste image je distribucia linuxu + enigma + pridavne veci .. je to v podstate ako XBMC LIVE ..

pridavne moduly musia byt skompilovane na dany typ procesora , ktory je v tom primaci .. iny image by nemal vadit ..
KamilZ (10277)|20.1.2012 06:53
Pytkin to popsal naprosto přesně. Jen bych doplnil, že pluginy mnohou počítat s nějakými knihovnami, které jsou v daném image (nebo dokonce verzi), takže při použití pluginu je někdy nutné hledat s doinstalovávat knihovny atd. (záleží, jak je vytvořen balíček s pluginem).
PV_ox (182)|20.1.2012 12:51
Díky moc oběma za vysvětlení.

Původně jsem se domníval, že všechny tyto přístroje (Dreambox 800 HD se, Xtrend ET9200, VU + UNO nebo DUO) budou z hlediska SW funkčnosti včetně menu a z hlediska stability systému na tom úplně stejně, protože je v nich všech ta Enigma 2. Takže z vámi výše uvedeného je asi zřejmé, že to platí jenom do určité míry a záleží na tom jak kvalitně je image pro ten který přístroj odladěn. Je tomu tak?

V této souvislosti bych se ještě zeptal, Xtrend ET9200 má na rozdíl od výše uvedeného Dreamboxu a VU+ přístrojů funkci HbbTV. To je funkce, která je čistě SW, kterou Xtrend přidal do jeho verze image a je tedy pravděpodobné, že se objeví v dalších verzích image i toho Dreamboxu a VU+ nebo je k tomu třeba jiný tuner, který prostě již existující výše uvedené přístroje od Dreamboxu a VU+ nemají a tato funkčnost tedy do nich nikdy přidáno nebude?

Díky moc.
Pytkin (7947)|20.1.2012 13:11
ano zavisi ako su tie moduly vyladene .. aky je rychly procesor .. atd atd ..

HbbTV neviem co je .. ale ak je to modul , je mozne , ze sa da stiahnut aj na ine hardwary ..
KamilZ (10277)|20.1.2012 13:29
HbbTV je softwarová záležitost (samozřejmě vyžaduje připojení na inet apod.). Zaznamenal jsem v konferenci, že na pluginu pro VU+ se už pracuje, ale nebude to hned, implementace není jednoduchá.
kofolak (294)|20.1.2012 14:28
Este doplnim prispevok od KamilZ:
HbbTV je hybridna TV, ktora umoznuje priamu interakciu uzivatela s vysielatelom, napr. Dnes vecer chcete vidiet film1-cervene tlacitko alebo film2-modre tlacitko? Ty stlacis tlacitko na dialkovom a cez internet im pride na ich server tvoj hlas. A samozrejme dalsie funkcie.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] 21.10.2010 (ziadna revolucia sa vsak nekonala)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] 5.12.2011
Hornet F-18 (1328)|20.1.2012 16:09
Len doplnim,
HbbTV funguje na viacerych nemeckych staniciach, rozsiruje moznosti, ponukaju starsie programy atd...u nas zatial len pokusne ct24. Prirovnal by som to k zaciatkom teletextu v minulosti.
Funkciu HbbTv maju niektore novsie prijimace(napr. Tecnisat Isio), mozno to nie je az take jednoduche rozbehat - ale snad sa to casom rozsiri. :-)
KamilZ (10277)|20.1.2012 16:23
Tak jsem to našel, zřejmě na HbbTV pro VU+ dělá VIX team: http://www.world-of-satellite.com/showthread.php?10989-HbbTv-on-duo-soon
PV_ox (182)|20.1.2012 18:14
Díky moc za info. Tak když to HbbTV bude na VU+, tak to bude časem asi i na Dreamboxech...nejspíš dřív než to bude mít u nás smysl...;-)