Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaké MMC? HDD + NAS + html

typek_z_Opavy (1)|26.7.2012 22:58
Ahojte,
já už vybírám asi 3 týdny nějaké mmc, a z těch modelů jsem už akorát tak zmatený a proto bych chtěl poprosit zdejší guru o radu :(
Jde mi v hlavně řadě o to, že potřebuji v prvé řadě datové úložiště pro domácí síť - ale nejlépe takové, které zvládne i něco přehrát, a jako rozmazlenost i HTML. Samozřejmostí je solidní cena - MMC za 1000Kč to nezvládne, ale 8k dát taky nechci.

Momentálně mám doma na zkoušku Solaris od Evolve, ten by vyhovoval nebýt omezených síťových služeb (nejde vidět z PC po síti) - jinak supr
pak byla možnost Asusu Oiplay HD2, ale na tom zase nefičí internetový prohlížeč
No a poslední kousek, co mě zaujal, tak je Evolve Infinity, ale s tím nemám žádnou zkušenost. Na pár fórech je psané, že by měl umět všechno a i cena vypadá slušně.

HDMI mají všechny, stejně jako slot na 3.5" HDD.

Věděl by někdo ještě nějaké zařízení, když dáme strop cca 3500Kč?
Děkuju Vám za ochotu a přeji hezký večer.
radek.kovacik (267)|13.8.2012 10:40
Já bych využil založeného threadu a měl bych dotaz na uživatele, kteří mají praktickou zkušenost s používáním MMC ve spolupráci s NASem po síti.

Chci si pořídit NAS Synology DS212 s tím, že bych jej využíval jako centrální úložiště všech možných multimédií. Následně bych pak chtěl pořídit i nějaké lepší MMC (Dune, Popcorn nebo Netgear) a zajímalo by mě, jaké jsou praktické zkušenosti s použitím takového dua. Je schopen NAS uživit po síti LAN MMC i při nejvyšších datových tocích (např. při rozlišení 1920x1080i popř. 1920x1080p)? Nevznikají při tom nějaké problémy?

Jde mi o to, že pořízení těchto komponent není levnou záležitostí a proto bych se rád dozvěděl co nejvíce informací o praktickém použití před tím, než je koupím.
KamilZ (10277)|13.8.2012 12:11
DS212 Ti to zvládne s prsten v nose (včetně verze "j"). Tohle není žádná zátěž, pokud se předpokládám bavíme o CIFS/SMB.
bavorak (1494)|13.8.2012 20:20
...a zvladne to s prstom v nose aj Zyxel NSA325? Nieco podobne casom bude asi aj u mna, zatial ale iba ten NSA325 po sieti.
KamilZ (10277)|13.8.2012 20:39
Obě zařízení zvládají u sekvenčního čtení přes CIFS/SMB rychlost nad 50 M[HL]B[/HL]/s (v případě osazení jednoho disku jsou limitované rychlostí toho disku, v případě RAID0 nebo 1 mohou číst ze dvou paralelně). I když budeš mít film s extrémním 40 Mbit/s, tak je to 5 M[HL]B[/HL]/s, takže asi tak :-).
3ttt (13)|13.8.2012 20:40
Já jsem za 3.500 před rokem sehnal skutečný server od HP Microserver 36NL. Mám ho jako NAS, to co chceš všechno by v pohodě zvládl, i přehrávání HD obsahu.

Je tu ovšem pár ale:
- je to server, musíš si sehnat OS, nainstalovat a odladit (já jedu na FreeBSD/FreeNAS)
- je to server, takže "nevzhledná černa kostka", nic moc do obýváku
- nutno vyměnit větrák, po nějaké době začne hlučet

Ale zase má ECC paměti, když funguje jako můj na flashce, máš čtyři SATA pozice na disky, ZFS je skvělý souborový systém, eSata, HDMI, Gb ethernet (no, jakžtakž), spousta info a zkušeností na internetu, atd.

Uvádím jenom jako možnou inspiraci.

Pořád se dají sehnat za rozumnou cenu, je i o něco lepší verze Microserver NL40.
radek.kovacik (267)|14.8.2012 13:20
KamilZ:
Takže by pro takový NAS nemělo být problémem ani to, když bych například na MMC sledoval nějaký film a současně měl na počítači spuštěné zálohování souborů na NAS?
vomic (671)|14.8.2012 13:55
[QUOTE=radek.kovacik;420596]KamilZ:
Takže by pro takový NAS nemělo být problémem ani to, když bych například na MMC sledoval nějaký film a současně měl na počítači spuštěné zálohování souborů na NAS?[/QUOTE]

Mam starsi Synology viz muj podpis a stiha soucasne v pohode dodavat data pro 3 x 1080p film na 3 ruzne prehravace a jeste i ukladat stahovany obsah.
matusco (376)|14.8.2012 14:07
Ja mam Xtreamer Mk1 (uplne prvy typ) + NAS DS211j a mozem potvrdit, ze takato kombinacia nema problem s nicim, na co sa tu vyssie pytate. Na NAS mi pri tom bezi non stop torrent klient, obcas pocuvam z neho hudbu ci ip radio cez dlna, neprisiel som v beznej domacej prevadzke na ziadne obmedzenia.

Este by som rad podotkol, aby sa v tej honbe za co najvyssimi prenosovymi rychlostami nezabudlo aj na dalsie dolezite clanky retazca ako je router ci switch, hoci je to len domaca siet.
KamilZ (10277)|14.8.2012 14:19
[QUOTE=radek.kovacik;420596]Takže by pro takový NAS nemělo být problémem ani to, když bych například na MMC sledoval nějaký film a současně měl na počítači spuštěné zálohování souborů na NAS?[/QUOTE]
To Ti nepotvrdím. Pokud máš rychlé PC s dobrými disky a kompletní 1GBit infrastrukturu, tak to můžeš zahltit. Prostě pokud tam rychle pohrneš z PC desítky GB dat, tak to pojedena na maximum (>50MB/s) a může nastat situace, že to nestihne obsloužit i MMC a mohou být malé výpadky. Také záleží na MMC - pokud si alespoň trochu rozumně cachuje, tak je riziko malé. Ale tohle Ti může nastat i pokud by jsi jako server neměl NAS ale PC s jedním diskem (nebo dvěma v RAID 1), utavil by jsi to naprosto stejně, to už je o prioritizaci datového toku (což Synology umí např. v závislosti na uživateli, takže je to řešitelné). Nějaké sledování 3x FULL HD to rozházet nemůže (to je směšná zátěž), ale takováto nárazová velká akce ano. To bys musel mít už výkonnější, vícediskový NAS (4 DISKy) s ATOMem, ale to je jiná cena.
radek.kovacik (267)|14.8.2012 17:25
Díky všem za vaše postřehy a zkušenosti.

KamilZ:
To s tou prioritizací mně zaujalo. To se nastavuje přímo v Synology (dokonce podle přihlášeného uživatele)? Já myslel, že bych to musel řešit pomocí routeru prostřednictvím nastavení pravidel QoS.
KamilZ (10277)|14.8.2012 17:52
Na routeru to můžeš nastavovat také, ale tam záleží co všechno router umí. Často umí jen podle typu provozu (a zálohování i sledování filmu přes sdílení CIFS je stejný typ přenosu), ne podle IP adres a také se to většinou vztahuje jen na provoz do WAN, ne v rámci LAN. Musíš se přesně podívat, co podporuje Tvůj router.
Na Sylology to jde nastavovat přes uživatele, podívej se sám (http://demo.synology.com:5000/webman/index.cgi, login admin/synology).
interfernet422 (1575)|14.8.2012 22:37
U těch routerů pozor. To bývá úzké hrdlo! Píšou 4× gigabit, ale to je teorie a praxe je jiná. Pokud chceš jistotu, tak zařízení píchnout do pořádného switche, mám třeba [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a to je pak jiný cvrkot při kopírování mezi PC a Synology DS211j.

Jinak QoS má smysl hlavně pro telefonování - VoIP, případně stream videa. Pro přehrávání se sdíleného disku snad ani ne.
KamilZ (10277)|15.8.2012 08:23
Mu se ideálně nehodí ani jedno :-). On by potřeboval nastavení, že určitá IP (NAS) má prioritu před ostatními. To by bohatě stačilo, aby mu to nezahltilo kopírování z PC, ale zase neměl zbytečně sníženou šířku pásma pro PC, pokud PC bude kopírovat a nic jiného nepojede.

S routerem souhlas, switch je switch. Routery mívají na portech navěšený firewall apod. a jejich CPU to nezvládá.
interfernet422 (1575)|15.8.2012 09:23
Pro jeho potřebu by pak potřeboval managovatelný switch a ten nezaplatí. Radku vykašli se na ptákoviny, kup si pořádný switch a nemusíš řešit QoS a jiné blbosti. Nemáš přece doma řízení letového provozu. V reále bude provoz určitě o hodně menší, než nám tu píšeš. Maximalistické požadavky vedou jen ke zbytečným nákupům, ale na to přijde člověk až pozdě a špatně se to pak obhajuje.
radek.kovacik (267)|16.8.2012 12:39
KamilZ:
Díky za ukázku nastavení Synology. Co se týká možností nastavení routeru, tak ty budou velmi široké. Tam spíše možná bude problém, abych ho dokázal zkrotit (=nastavit). Bude se totiž jednat o Mikrotik. Během následujících 14 dnů bych ho měl kupovat.

interfernet422:
Pořádný [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] už mám, dokonce managovatelný a levný (tedy alespoň doufám, že je pořádný). Jasně, že ten zvýšený provoz na síti nebude trvalý, ale spíše nárazový. Já jsem chtěl právě vědět, zda je to řešitelná situace nebo zda to může způsobit velké problémy.
vomic (671)|16.8.2012 13:02
Mikrotik je asi nej volba co jsi mohl pořídit.
Mám ho také jak doma tak v práci, ale upřímně přiznávám, že mi ho managuje kamarád na dálku ... já bych se v tom nevyznal. Těch možností nastavení má neuvěřitelně hodně.
Pytkin (7947)|16.8.2012 17:02
mikrotik je hoooodne moc muziky za malo penazi .. ale mikrotikov je 1000 ... zavisi ktory model .. lisia sa vybavou a hlavne vykonom procesora ..
tjurny (496)|17.8.2012 17:29
NAS QNAP TS-439 PRO II (2 X 1Gb) ==> SWITCH CISCO SG 200-08 ==> PC (1Gb)

[ATTACH=CONFIG]19039[/ATTACH]

Kopirovani souboru 10 GB za 2 az 3 minuty. S rychlosti narazim na limity Gigabitove site. Vse superstabilni. Nas vcetne HDD (RAID5) nekolik let stary.

Takze QNAP i CISCO rozhodne doporucuji.
copy.png
interfernet422 (1575)|17.8.2012 22:33
tjurny - graf a rychlost je úžasná. Jen jsi zapomněl zmínit o jakou cenovou kategorii se jedná. Nepatří k obvyklým vybavením home infrastruktury. Jak často člověk doma kopíruje 10GB soubory, aby nemohl chvíli počkat? Beru toto zařízení do malé firmy, ale na doma je to jako bys pro převoz manželky a 3 dětí pořídil autobus, místo většího osobáku.
KamilZ (10277)|18.8.2012 06:28
tjurny: 90 MB/s nemůže dvoudiskový NAS za 5 kKč, o kterém se zde bavíme, udělat ani náhodou, cokoli většího je od 15 kKč. O managed CISCO switchi na doma za 3 kKč ani nemluvím (stejnou službu udělá zařízení za 800,- Kč). Ne, že by to byly špatné zařízení, ale není to pro běžného smrtelníka.
vomic (671)|18.8.2012 07:59
2tjurny:
Můžeš pls napsat jaké komponenty máš? Ta rychlost je skvělá.
Já tyhle rychlosti nedosáhnu ani doma z mého PC (SSD disk Intel 520) přes Switch TP link TL-SG-2109WEB na Synology DS509+ (5x disk WD20EARX) ani v práci opět z kompu s SSD diskem Inten spojeným managovatelným switchem CISCO SPS2024-G5 na 5ti diskový Synology DS1010+ (5x HDD WD15EARX )
tjurny (496)|20.8.2012 18:51
Kdyz si nekdo muze koupit auto za mega tak proc bych si nemohl koupit nas za 15K. Radsi koupim jednu poradnou vec nez potom 3X upgradovat.
Jak sem psal nas je QNAP TS-439 PRO II v nem jsou tri HDD Seagate ST32000542AS CC34 RAID5. Nas je propojen dvema sitovymi kabely (IEEE802.3ad). Switch je Cisco SG 200-08P. PC je propojen jednim kabelem.

PC matherboard Intel S3210SH, procesor intel Xeon X3330, sata radic Adatpec RAID 6805E zatim jeden HDD Seagate ST2000DM001. Predejdu dotazum proc mam doma serverovou desku. Vesla se mi do skrine a stala i s procesorem 3500 Kc. Radic koupen pro zmenu na ebay.
Pytkin (7947)|21.8.2012 00:41
no ono si staci postavit nas za 7000 korun a bude vykonejsi jak vsetky tie nasy za 15k .. bude to sice v beznej PC krabici , ale v garazi to nikomu vadit nebude ..
interfernet422 (1575)|21.8.2012 09:13
tjurny: hezké zařízení. Máš to výkonnější než kupa malých firem. Serverovou desku za 3,5 s Xeonem bych taky vzal, switch za skoro 5 kKč a NAS za 18 (a kde jsou disky...) je už třeba pro mně zbytečný. Ale jak píšeš, někomu stačí Thalia, někdo jezdí v Panameře. Bohudík máme možnost výběru, který je limitován jen našim přáním a peněženkou.
sanchez13 (1071)|21.8.2012 10:11
@tjurny:
QNAP NAS sa mi zdaju trocha predrazene. Ja momentalne pozeram po Thecus-och. Konkretne modely N2800 a N4800 sa mi zdaju doost dobre (pomer cena/vykon)
napriklad ta N2800-ka sa da kupit od 300 eur. Ta N4800 je porovnatelna s tvojim QNAP-om, ale ma lepsie CPU, viac RAM (da sa rozsirit az na 4GB), HDMI vystup, vies tam priamo prasknut XBMC (alebo VLC) modul a mozes ho pouzit rovno ako MMC.......
Pytkin (7947)|21.8.2012 11:28
the cus som dal zrovna na reklamaciu .. po ugrade firmwaru sa zo 4or diskoveho stal 2oj diskovy .. so 4mi diskami vobec nebootuje :)
sanchez13 (1071)|21.8.2012 11:46
no pekne :-) dufam, ze zalohu RAID konfiguracie mas...
A ktory to bol model ?
Pytkin (7947)|21.8.2012 15:50
sanchez : to som kupil uplne nove .. dal najnovsi FW .. raid som este ani nestihol vybuildovat .. cize z toho hladiska je to OK .. o ziadne data sme neprisli .. ale uz pred 3mi tyzdnami sme potrebovali odzalohovat 8TB z pracovneho diskoveho pola a stale to tam trci .. tak je z toho trosku smutok ..

model to bol N4100EVO ..
sanchez13 (1071)|21.8.2012 16:35
aspon, ze ziadna strata dat...
ta n4800-ka vyzera dobre, ale este postudujem fora atd...

btw. na odzalohovanie nejakych pracovnych veci by som asi radsej vyberal NAS aspon z SMB kategorie, nie z Soho/Home :-)
Predsa len dokaze to dost zamrziet ked prides o data...
Pytkin (7947)|21.8.2012 17:03
sanchez : to je linux .. spolahlivost je rovnaka .. ja chcem len raid5 a nahrat tam 8TB dat .. nic viac ..
sanchez13 (1071)|21.8.2012 22:29
To ano :-)
Ale ja si myslim, ze vyrobca vzdy venuje viac pozornosti SMB vyrobkom ako Soho/Home. Ci uz sa tyka kvality spracovania hardware, alebo software... Teda aspon by mal...
Napr ten update firmware prejde asi komplexnejsimi testami pred tym ako ho zverejnia. A SMB maju os vacsinou rieseny dualne, takze v pripade problemov s firmware sa automaticky vrati k povodnej verzii.

S Thecusom zatial nemam skusenosti, ale ak sa rozhodnem pre kupu urcite postnem aspon kratke review. Momentalne to ale nie je moja priorita, takze v najblizsom case to asi nebude...