Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Formátovanie USB na FAT32

Antonius (8)|19.11.2012 20:21
Dúfam, že ma tu neukameňujete s touto témou. Mám satelitné prijímače už pár rokov,no nikdy som si nezaznamenával vysielanie na USB a ani nemám s tým žiadné skúsenposti. Až teraz po kúpe prijímača TechbiSat TechniStar SIR mám túto možnosť a zháňam informácie. No ako som sa dočítal, USB kľúč by mal byť naformátovaný na FAT32. Tak isto dcéra má TV LCD prijímač (LG 32LD350) na ktorom sa dá nahrávať na externý disk či kľúč cez USB, no aj tam je požiadavka na formátovanie na FAT32, alebo. NTFS. Doposiaľ som sa s tým nestretol. Preto mám tieto otázky: 1. Ako si naformatujem môj 16 GB USB kľúč na spomínané formáty či programy. 2. Ktorý z týcho uvedených (FAT32 a NTFS) je lepší (výhody, nevýhody). Ak to tu už bolo, stačí mi odkaz na tieto stránky. ďakujem
KamilZ (10277)|19.11.2012 20:43
Pro Tebe je největší rozdíl mezi FAT32 a NTFS v tom, že u FAT32 je omezena celková velikost partition (oddílu) na 32GB, takže u větších flash můžeš narazit (v případě Tvého 16 GB ne). Další drastické omezení je to, že u FAT32 je maximální velikost souboru 4GB, takže tam neuložíš velké soubory, nebo nebudeš moci nahrávat dlouhé nahrávky (některé zažízení během nahrávání na FAT32 automaticky soubory dělí).

Závěr: pokud je to možné, tak jednoznačně NTFS. Ale ne všechna zařízení NTFS podporují. Více informací viz http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows-vista/Comparing-NTFS-and-FAT-file-systems

Jak formátovat je popsáno třeba zde: http://infoek.cz/jak-naformatovat-usb-flash-disk/ nebo zde http://www.ziper.cz/navody/72-usbformat (první obrázek přeskoč a běž na "Formátování USB disků v prostředí Windows (XP, Vista, 7)", nemusíš nic stahovat). Formátováním se Ti smažou všechna data, tak se neuklikni a nezformátuj si svůj disk!
mirekv (7169)|19.11.2012 21:16
Formátování lze provést přímo v přijímači, není nutno jej formátovat v PC. Přijímač nahrávku rozseká na 1GB soubory a při přehrávání je plynule přehraje spojitě. Pokud je možnost zpracování v PC, jsou střihové programy, kde jdou spojit do jednoho souboru.
Antonius (8)|19.11.2012 22:02
Milý KamilZ, veľmi pekne Ťi ďakujem za informácie, ktoré 73 ročnému pomohli pri riešení problematiky, s ktorou som sa ešte nestretol. Medzitým starým spôsobom som zistil (vložil USB do PC, cez Tento počítač sa dostal k USB, a po stlačení pravého tlačítka cez vlastnosti som zistil, že moj USB je naformatovaný na FAT 32. Niekde som ale čítal, že NTFS je pomalší v rýchlosti sťahovania/ukldania . Lebo podľa Teba by bol pre mňa výhodnejší NTFS, kedže nemá obmedzenie veľkosti.- A tu na fóre, v príslušnej rubrike veľkých znalcov TechniSatov ako sú Dagy2 a Golfíik určite podporu nájdem. Ešte raz Ti ďakujem a nech Pán Boh Ti dlhú pohlavnú sviežosť zachovať ráči.
Antonius (8)|19.11.2012 22:17
Tak isto ďakujem aj Tebe mirekv, ja okrem TechniSatu chcem USB nahrávky využiť aj LCD TV. Ako príklad uvediem moju predstavu, na satelitnom prijímači nahrajem detské rozprávky pre vnučku, ktorej to z USB kľúča prehrajem v TV, ktorý má USB port a program na prehrávanie z USB.
KamilZ (10277)|19.11.2012 22:20
[QUOTE=Antonius;432771]Niekde som ale čítal, že NTFS je pomalší v rýchlosti sťahovania/ukldania[/QUOTE]
Tohle trochu platilo v dřevních dobách, vůbec to neřeš.
golfLC (1941)|20.11.2012 07:39
Antonius nazdar po dlhšej dobe :-)-
No musím Ťa sklamať, s tým, ako to chceš používať to fungovať nebude, nakoľko nahrávka vyhotovená v SIR-e nie je prenositelná do iného zariadenia... Je "spárovaná" s prijímačom (hold certifikácia skylink). Súčasne je najvýhodnejšie do budúcna formátovať priamo v sat.prijímači, ( MENU - NASTAVENIE - NASTAVENIE DVR ) a tam máš možnosť aj formátovania vloženého úložného zariadenia ( usb key, alebo HDD ). Hlavne je to komfortnejšie, nič nemusíš odpájať, zapájať, štartovať PC, .... A ešte jedno info.... Na ozaj bezproblémové nahrávanie na zariadeniach Technisat si firma vyhotovila vlastný súborový systém TSD, ktorý je aj z tých vyššie uvedených preň najbezpečnejší, hlavne za následnú editáciu nahrávky (vystrihovanie reklám, v prípade väčšieho HDD mazanie určitých nahrávok v strome...), to len na okraj, keď nahrávku aj tak nikde inde nepoužiješ, nakoľko tento formát TSD nie je čitateľný bežne v PC...
Dagy2 (3153)|20.11.2012 09:27
Tak po optimistických odpovediach od Kamila a MirekV zase trochu pesimizmu golfa trochu skúsim postrčiť ďalej.
Zhrňme situáciu na trhu:
viem že bežne robíš s PC a elektronickými zariadeniami a to že si sa nestretol s FAT, FAT32, NTFS a podobne je len preto, že oni v normálnych PC fungujú bez problémov a všetko za teba rieši operačný systém. Pokiaľ nenastane nejaká havária disku o jeho formáte sa ani nikdy nemusíš dozvedieť.
U multimediálnych zariadení je to trochu inak - keďže tu nefunguje "prísna štandardizácia" ako ju vypestoval Microsoft prevalcovaním trhu každý výrobca si v podstate robí čo sa mu zapáči. Až s ponukou USB kľúčov a prenosných diskov začal ošiaľ prenosu nahrávok medzi zariadeniami a teda potreba nejakého "univerzálneho média" - tým sa stal USB disk/kľúč s formátom FAT32. Ale nie každý výrobca multimediálneho zariadenia zvláda jeho obsluhu bezchybne. Preto je u TechniSatu doporučené formátovať disk v prijímači na TSD. tento však ako píše golf neprečítaš na inom zariadení len na prijímačoch Technisat.

Certifikácia SkyLink nás zase vrátila späť do čias, keď prenášanie nahrávok nefungovalo - certifikované prijímače musia ukladať "párovací algoritmus do náhravky" tak, aby sa to nedalo prehrať v inom PC alebo TV.

Čo máš ty doma:
1/ USB kľúč/USB HDD štandardný výrobok ktorý kúpiš v obchode je vždy naformátovaný na FAT32 (aspoň doteraz som sa s iným nestretol). Takže bude fungovať v 99,9% zariadení kam ho zastrčíš.

2/ TechniSat TechniStar SIR (je to TechniStar nie Technibox, však?)
Tento prijímač má v menu svoje vlastné formátovanie disku.
Môžeš použiť štandard FAT32 z obchodu. Pri viacerých premazávaniach sa ti ale môže stať (stávalo sa), že niektoré nahrávky nešli prehrať, alebo sa nahrala tma.
Program nahraný s kartou SkyLink zastrčenou v integrovanej čítačke bude zašifrovaný a dá sa prehrať len v tomto jednom prijímači. Kedykoľvek a aj bez karty - nie je zakodovaný kartou ale dodatočným ako píše golf párovaním

3/ LG TV - nepíšeš typ, ale novšie typy, napr. LW v pohode prehrávajú záznamy z TechniSatu prenesené na USB kľúči s formátom FAT32.
Takže ideálny stav ktorý si chcel by sa dal takto realizovať.

Čo s tým?
A/ aký typ TV to je presne. Ak nevie prehrávať ts a ts4 súbory od TechniSatu tak z prenášania aj tak nič nebude
B/ ak to telka zvládne priamo prehrať, jediným riešením momentálne by bolo ešte doplniť napriek vstavanej čítačke Irdeto v SIRe dekodovací CI-modul. Programy nahraté cez tento modul sú prenositeľné
Hornet F-18 (1328)|20.11.2012 12:10
Dagy, v prvom prispevku ma pisany presny typ telky :-) LG 32LD350, vsetko pekne napisal :-)
Dagy2 (3153)|20.11.2012 12:29
Ja som to hovoril robertovi, nepime tu borovičku od draka....
teraz ja nevidím čo sa píše v príspevkoch a on je slepý kompletne :)

Tak v manuále k LD sa píšu v podstate tie isté formáty ako u môjho LW. Ten prehráva ts a ts4 (HD) z TechniSatu v pohode, len má jeden blbý problém - z toho dôvodu používam prehrávanie cez BR prehrávač - filmy a nahrávky urobené z SD vysielania majú rozmer nejakých 720x576 bodov. telka to nevie roztiahnuť na plnú veľkosť obrazovky, t.j. zobrazí to 1:1-pixel na pixel a okolo sú čierne rámy.
marek70 (73)|1.1.2014 03:54
Mam televizor SAMSUNG UE40EH5450 USB naformatovane na NTFS,ale nahravky z televizora nejdu prehrat v počitači ked zapojim USB do počitača stale ho chce formatovat da sa to nejak prehrat
KamilZ (10277)|1.1.2014 06:11
marek70: však to je OK, chová se to správně. TV si flash přeformátovala, PC to nepřečte a nahrávky do PC nijak nedostaneš, smůla. Viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33686-nez-se-zeptate-hdmi-3d-zvuk-lan-dlna-hbbtv-dalkove-ovladace#post434505
Dagy2 (3153)|1.1.2014 10:45
Marek, celé toto vlákno je o tom, že skylink ready prijímače a TV náhravky odkodujú z kodovacieho systému prevádzkovateľa (napr. Irdeto) ale zase šifrujú tak, aby sa nedali prehrať na inom prijímači. Takže pre prehratie tvojich nahrávok nepotrebuješ už dekodovaciu kartu ale prehrať to môžeš len na zariadení, kde to bolo nahraté.

Ale pre teba ako majiteľa samsungu je možno nádej. Hľadaj vo vláknach o televízoroch - niekto tam dával návod na "polopirátsky" soft zo samsung komunity, ktorý dokáže prehrať v PC záznam z TV samsung. Bolo to tak 2 mesiace dozadu...