Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HTPC

beleval (6)|8.1.2013 14:58
Zdravím,

dostane se teď ke mě starší plazma, která nemá příjem digitálního vysílání. To jsem doteď řešil set-top boxem, a Tv byla většinou jen na sledování zpráv, filmy jsme si pouštěli ze stolního počítače. Ale teď mě to přivedlo na myšlenku set-top box nahradit HTPC i s archivem filmů.

Plánované funkce:

- Set-top box
- Archiv a přehrávání archivovaných filmů - různá kvalita, titulky....
- Nahrávání Tv
- Sdílení filmů (přístup z počítače, tabletu k uložené hudbě, filmům)
- Ideálně Skype
- Fotky na Picasa
- Přístup k online archívu prima, Česká televize

Jako softvare mě oslovilo OpenELEC s XBMX nebo XBMC na ubuntu.

Chtěl bych se k OS zeptat jestli je pro XBMX modul na Skype, Google Picasa alba, případně archiv ČT a Primy, případně jiné online zdroje, funkce jako síťový disk, DLNA server?.

A co se hardwaru týče:

Case Acutake ACU-MIRACLE Black (ACU-MIRACLE B01)*
Zdroj Seasonic SS-350SFE 350W, OEM*
Deska + CPU + GPU ASUS E45M1-M PRO - AMD Hudson M1*
RAM Kingston Value 2GB DDR3 1333 Single Rank*
HDD WD Green WD20EARX 3.5" 2TB
DVD Samsung SH-224BB, černá, bulk
TV karta Zatím hledám s podporou DVB-T, drivery v linuxovém jádře, rozumným dálkovým ovladačem

Cena cca 9 891 Kč

K tv by bylo připojeno přes HDMI. Jinak je ještě varianta desky s procesorem ASUS C60M1-I kde by cena klesla na 8 172 Kč. Co myslíte stačila by tato deska a procesor, grafika i na Full HD mkv soubory? A ten software?

Případně je možnost jak by jste ještě doporučily snížení ceny? Na této kombinaci (Case) mi vyhovuje ještě místo na zacvaknutí dalších interních disků, čtečky karet atd...

Co na to říkáte? Případně doporučily by jste jiné řešení, nebo použitelnou Tv kartu?
KamilZ (10277)|8.1.2013 15:07
doporučil[HL]i[/HL]

- pokud se dobře dívám tak ta druhá deska (ASUS C60M1-I) nemá HDMI a do toho bych už dnes nešel
- RAM jenom 2GB? Dal bych tam 4GB kvůli případnému x64 OS
- do HTPC bych koupil BD kombo a ne čistě DVD
beleval (6)|8.1.2013 15:18
Rak klidně navýším, jen jsem přemýšlel jestli je víc RAM potřeba jen na přehrávání filmů, ale to není problém.
BD kombo jsem tam měl původně i SSD disk na rychlý běh systému, ale nakonec jsem je vyloučil. Potřebuji srazit cenu aby to prošlo přes schvalovací proces (čti přítelkyni). Stejně BD Ray disky nemám a vyměnit se dá kdykoliv v budoucnu. Třeba za půl roku už jen náklad na jeden disk, nebo na novou mechaniku projde bez povšimnutí ;-)
vivid.sk (11472)|8.1.2013 15:46
[QUOTE=beleval;439948]Rak klidně navýším, jen jsem přemýšlel jestli je víc RAM potřeba[/QUOTE]
Nepotrebujes. Na PC, ktore ti bude prehravat iba filmy a muziku vystacis s 2GB (a 32bit OS) RAM uplne v pohode. Aj ked pri cenach dnesnych RAM to je jedno, to je zalezitost par euro. S 3GB pri 32bit OS si vystacis na par rokov dopredu aj s velkou rezervou.
Skor by som zvazil ten SSD disk na system (kludne aj malych velkosti) + velky HDD na data.
beleval (6)|8.1.2013 16:03
Původně bylo 30 GB SSD na systém, a 3 TB disk, ale ořezal jsem to právě kvůli prvotní ceně na takový kompromis.

A co říkáte na ten SW? Skype, Picasa, Archivy televizí. Případně nemáte tip na TV kartu?
vivid.sk (11472)|8.1.2013 16:50
Skype, maximalne len API (pohladaj cez google, urcite najdes nejake projekty), archivy TV su, niektore funkcne, niektore nie, opat pogoogli, pripadne si to odskusaj na PC predtym.
beleval (6)|10.1.2013 11:07
Díky dohledáno, spíš mě zajímaly osobní zkušenosti jak to funguje.

Tak kdyby to někdo ještě hledal tak:

- Skype na openELEC jak to chápu moc nepůjde.
- Prima, Ceska Televize a pár online seriálů a filmů by jít mělo. Aspoň podle informací z internetu.

Osobně to vyzkoušet bohužel moc nemůžu. Doma používám jen firemní notebook a do něj to nainstalovat nemůžu.

Tak už jen sehnat Tv kartu pro DVB-T s ovladači v linuxovém jádře a s rozumným ovladačem, aby to nebyl takový ten prcek a jdu stavět (nakonec RAM vyměněna za 1* 4GB modul). Nemáte určitou Tv kartou dobré zkušenosti? Ať nevybírám jen podle HW parametrů na internetu, ty jsou občas špatně.
sanchez13 (1071)|10.1.2013 12:26
[QUOTE=beleval;440318]Osobně to vyzkoušet bohužel moc nemůžu. Doma používám jen firemní notebook a do něj to nainstalovat nemůžu[/QUOTE]
Nemusis nic instalovat do notebook-u. OpenELEC v pohode nainstalujes na SD kartu, alebo USB kluc a jednoducho firemny notebook nabootujes z USB, alebo SD a mozes skusat do aleluja :-E
beleval (6)|10.1.2013 13:12
Tahle varianta mě taky napadla, ale boot je jen z disku a Bios na změnu je uzamčený heslem.... No nic, jsem rozhodnutý jen tu kartu nemůžu najít..... Jakmile seženu kartu testnu přímo u televize. Při nejhorším tam když openELEC bude dělat problémy hodím Ubuntu nebo Win 7.
vivid.sk (11472)|10.1.2013 13:36
[QUOTE=beleval;440318] Doma používám jen firemní notebook a do něj to nainstalovat nemůžu.[/QUOTE]
XBMC sa da nainstalovat a aj spustat ako portable
SS.Rambo (7)|11.1.2013 00:21
Plugina pro XBMC (používám v RaspBmc), které používám jsou:
http://code.google.com/p/dmd-xbmc/ - dmd-xbmc - Prima Play, iVysílaní...
http://code.google.com/p/xbmc-doplnky/ - xbmc-doplnky - filmyCZ, eserial.cz...
beleval (6)|23.1.2013 08:29
Portable taky není šťastný nápad co se firemních týče, mají tendenci si sem tam něco zapsat do registru (Snažím se teď už před IT auditem dostat z registrů "obchod s fotkama" a pár her :-D ). Ale dal jsem na radu příspěvku výše a už mám objednané komponenty, tak snad to poběží. Jinak jsem našel XBMC na Android a v něm Pluginy jedou, tak mám zatím jako multimediální centrum tablet a mobil, které bezdrátově streamují obraz a zvuk do HDMI v televizi a je to pěkný multimediální přehrávač a herní konzole v jednom. Celkem sranda s tím :-D
x-ray (48)|2.2.2013 12:06
Ahoj.
Chystám se na stavbu HTPC, všechno už mám asi promyšlený :-).

Case:SilverStone SST-LC13B-E Lascala
MB:ASUS E45M1-M PRO - AMD Hudson M1
Zdroj:Be quiet! Pure Power L7-350W
SSD:A-DATA Premier Pro SP600 - 32GB (systém)
HDD:Seagate Barracuda - 2TB (data)
RAM:Kingston HyperX Blu 4GB DDR3 1600
DVD:Samsung SH-224BB
System bude asi Win XP a XBMC 12Frodo

Jen mám trochu problém s dálkovým ovládáním HTPC. Jasný je, že HTPC bude uspaný ve stand-by modu. Jak ho probudím aby to fungovalo? Myslel jsem třeba -

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Zapnu to s tím ze spánku? Čím to ovládate vy? Díky X-ray
Pytkin (7947)|2.2.2013 12:10
preco tam nedas XBMClive/buntu ?
x-ray (48)|2.2.2013 12:23
Mám doma zbytečnou DVB-T kartu, tak ji tam chci dát a nevím jestli pracuje pod linuxem. a nevím jestli DVB viewer pracuje pod linuxem a vlasně neznám linux :-)). Tak proto
KamilZ (10277)|2.2.2013 12:25
USB zařízení může dát povel k probuzení ze sleepu, ale musí to samozřejmě podporovat. Některé desky pro HTPC s dálkou to mají přímo integrované nativně.
x-ray (48)|2.2.2013 12:29
tak to ta moje deska asi nebude, protože jsem v manuálu na nic nenarazil.ale nejsem moc dobrej v angl.
KamilZ (10277)|2.2.2013 12:41
Pokud má některé USB napájené, tak to umět bude. Pak ještě můžeš koupit DO, které umí vzbudit PC přes napájecí konektor: http://www.soundgraph.com/vfd-installation-en/?PHPSESSID=d0cd7fa1991d8c9e13a85a45fbaf7a14

Projdi si příspěvky zdejších majitelů HTPC, jaké DO používají. Musíš si i pohlídat kompatibilitu s XBMC.
x-ray (48)|2.2.2013 13:03
Tvůj odkaz je od stejné firmy jako moje zvažované DO - [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Tak se zdá, že jsem to vymyslel dobře a mělo by to fungovat.
Já bych tady neprudil, ale věci týkající se DO, zapínání a ovládání jsem moc nenašel...
KamilZ (10277)|2.2.2013 13:27
Neprudíš, DO je u HTPC podle mě jedna z nejkritičtějších částí právě vzhledem k probouzení, kompatibilitě s aplikacemi apod. Určitě se Ti ozvou kolegové, jaké DO používají.
x-ray (48)|2.2.2013 13:44
Taky doufám, že někdo napoví, protože se mi nechce hledat nové řešení, když existuje řešení funkční. Ve výhledu mám ovládání hudby v XBMC přes Android mobil/tablet (ještě nevím), abych nemusel zapínat plazmu. A určitě se ještě něco najde. Třeba jeden univerzální ovladač Logitech Harmony na vše... :-)
x-ray (48)|2.2.2013 14:32
Díky pane Moderátore! Všechno to svědomitě přečtu a podělím se o výsledek.
savko (74)|10.10.2014 10:03
Rozmyslam nad kupou ZOTAC ZBOX nano ID62 http://www.bscom.eu/mini-pocitac-zotac-zbox-nano-id62-intel-nm70-intel-celeron-1007u-ivy-bridge-intel-hd-gr_d337442/ malo by to byt na prehravanie HD, Full HD obcas 3D videi ale prevazne HD filmy mozno flac hudba a pod. Chcem na tom OS OpenELEC + XBMC ovladanie cez DO. Neviem aky presne hardware dostacuje kde je hranica ale preferujem uz hotovu krabicku, alebo radsej Intel NUC DN2820 ?
RoPo (6061)|10.10.2014 10:07
To už raději bych přemýšlel o pasivně chlazeném a modernějším [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] (nebo zde) nebo zmiňovaném NUCu.
Zotac má i infraport, ale mám dojem, že není kompatibilní s OpenELECem (věřím, že toto se však časem změní na straně OpenELECu). Ve Win však funguje.
savko (74)|10.10.2014 10:49
Takze tento model ma aj integrovany IR prijimac s podporou OpenELEC alebo celkove nema podporu ?
RoPo (6061)|10.10.2014 10:53
Vždyť to píši:
Zotac má i infraport, ale mám dojem, že není kompatibilní s OpenELECem (věřím, že toto se však časem změní na straně OpenELECu). Ve Win však funguje.
savko (74)|10.10.2014 11:08
Prave to je dulezite.. potom radsej Intel NUC DN2820 i ked ten ma tiez akesi problemy z instalaciou v inom vlakne..
mylys (17)|22.10.2014 13:14
[QUOTE=tdlmarek;498076]Ano, když se podíváš do podpisů tak zjistíš, že to tu tak spousta lidí řeší. Multimediální funkce ve většině TV jsou základní minimum, někomu stačí, někomu ne - ale vždycky budou výrazně omezenější, než i základní HTPC s otevřeným softwarem.

Jinak ta startovací cena HTPC dnes už není tak zlá, a ani té práce okolo nemusí být tolik (samozřejmě záleží na konkrétních požadavcích). Nějaká diskuze spíš z oblasti skládaček např. tady: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37441-najvhodnejsi-hw-pre-xbmc, případně trochu roztahané vlákno více zaměřené na platformu Intel NUC zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36240-nejlepsi-mmc-pro-rok-2013-14.

Pokud bys chtěl začít u něčeho konkrétnějšího, tak níže jsem dával dohromady návrh jedné sestavy. Není to univerzální - nemá přípravu pro IR ovládání, je o něco větší než hotová miniPC, je potřeba to poskládat, atd. Ale má zase jiné výhody a dle mého názoru docela pěkný poměr cena/výkon. Vše je o preferencích.
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/34981-htpc-sestava#post496742[/QUOTE]

Jo, přesně o něčem takovém uvažuju jako o novém HTPC už delší dobu. Ta verze ASRock desky TM teda dost klesla, já jsem uvažoval o DC verzi, ale teď už to asi nemá cenu řešit.

HTPC bych využil i pro záznam CCTV kamer, VPN server, apod. takže by běželo v režimu 24/7 . . . DVB-T už řešit nemusím díky nové TV, ale co nevím jak vyřešit je ovládání.

Zajímalo by mě jak řešíš(te) dálkové ovládání HTPC, klávesnici nechci (možná jako doplněk), vyhovoval by mi jednoduchý radiový, popř. IR, ovladač - teď mám iMon RFDT a kartu do PCI asi do moderního HTPC nenarvu . . . jsem s tímto řešením maximálně spokojený, ale DO k PC se snad už ani nevyrábí . . .
tdlmarek (1566)|22.10.2014 13:27
O možnostech ovládání přes IR se tu také ledacos napsalo. I ve výše zmíněných vláknech - ale chápu, že není zrovna jednoduché to hledat. Pár postřehů se dá najít i zde:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37907-DO-pro-HTPC

U výše zmíněné sestavy je s ovládáním přes IR největší "problém" absence podpory ze strany skříně. Byla by proto potřeba trocha zručnosti, vyvrtat v předním panelu vhodný otvor a nějak elegantně usadit vlastní čidlo. Vše ostatní už by mělo být v pohodě.


A zde bych chtěl poprosit některého z moderátorů, zda by tyhle dva příspěvky mohl přesunout už pod některé z vhodných HTPC vláken. Předem díky.
____
Přesun z TV