Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Duhový obraz na CRT TV OVP Orava CTV28HD12

tomt (10)|15.2.2013 14:21
Po x letech to vypadá, že dosluhuje naše telka - OVP Orava CTV28HD12. Jeden den dopoledne se nejdříve občas a druhý den večer již trvale místo obrazu objevila na obrazovce duhová skvrna - viz foto. Není to dané zdrojem signálu (kabel UPC), neboť i po zapojení na obyčejonu venkovní antému nebo vůbec bez antény, je obraz stejný (bez antény by mělo být modré pozadí, nic víc). Zvuk je zcela vpořádku.
Není problém koupit novou telku, ale spíše líto vyhodit starou, pokud by se jednalo o banální opravu. A to je můj dotaz - prosím o tipy co by mohl obýt příčinou poruchy.

Děkuji
TOM
OVP Orava vadný obraz.JPG
KamilZ (10277)|15.2.2013 14:27
Možná je pouze zmagnetovaná obrazovka. Vypni TV síťovým vypínačem, vytáhni ji tak na 1/2 hodiny z elektriky a pak zapni, měla by proběhnout demagnetizace provázená typickou "ranou/hlasitějším lupnutím". Pokud TV demagnetizaci nemá, tak to lze provést např. trafopájkou (přejížděním zapnuté pájky nad obrazovkou a "vytahováním" z TV).

Pozn: nedával jsi k TV teď nové repro nebo jiné zdroje magnetického pole?
mirekv (7169)|15.2.2013 15:17
>>>>>>>>sběrný dvůr!>>>>>>>>>
tomt (10)|15.2.2013 15:19
KAmile, dík za tip. Zkusil jsem obojí, ale výsledek je beze změny, takže to bude jiná záludnost :-(
TO mirekv - ano tato možnost je v pořadí, pokud nebude jiná léčba :-)
píďa_m (716)|15.2.2013 15:25
... jak píše Mirek >>>> SD..
Je tam patrně utržená maska obrazovky, nebo závada konvergence. Až to povezeš do zběrného dvora, tak si tam třeba vybereš nějakou jinou TV bez závady.
Ivo Mašek (10205)|15.2.2013 15:50
Přez noc vypnout ze sítě. Pokud to nepomůže, tak to je pak konec. Došlo k tzv. domingu, neboli k vydutí (trvalá tepelná deformace). Stává se to u obrazovek typu [FONT=Arial]Black Line D a Black Line FX., a stává se to po dlouhodobém seřízení velkého kontrastu, či jasu. [/FONT]
mirekv (7169)|15.2.2013 17:33
V kažém případě to je deformace, případně utržení masky, pochybuji, že by pomohlo i razantnější odmagnetování.
Konďa (586)|15.2.2013 18:35
Souhlasím s těmi, kterým je dle obrázku jasno, že takto a navíc z ničeho nic se nemůže zmagnetovat maska. Zmagnetování vypadá jinak a bývalo u starších telek... Maj pravdu v této diskusi Mirek a píďa. Obrazovka je již ve "věčných lovištích obrazovkových"... Další postupy tu byly nastíněny. Já jsem sice vyměňoval spoustu obrazovek, ale koupě nové se malinko finančně pododobá koupi nové telky.
Konďa
mirekv (7169)|15.2.2013 22:22
Koupit? :-E
tomt (10)|19.2.2013 15:41
Děkuji vám všem za odpovědi, pokud budete mít zájem připojit se do smutečního průvodu a doprovodit telku do sběrného dvora, pošlu parte s termínem...