Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rekonstrukce satelitního příjmu

puschpull (921)|10.5.2013 09:30
Dovolil jsem si založit nový thread, kde částečně navážu na svůj jiný thread v sekci "Bastelní"
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/34734-Jak-provest-kontrolu-stavu-komponent-u-satelitniho-prijmu/page4

Sestava a stav před změnami:
[ATTACH=CONFIG]23231[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]23233[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]23234[/ATTACH]

cca před 7 roky jsem dělal v domě rekonstrukci stávajících TV rozvodů a pořídil i nový satelitní přijímač, parabolu a konvertor.
Na základě konzultací se svým kolegou - ten mi poradil abych rekonstrukci pojal velkoryseji a zapojil do sestavy dva quattro konvertory plus multiswitch abych pak kdekoliv doma mohl chytat bez problému a nezávisle signál z družic. Takže pak v každé místnosti kde je zásuvka mohu mít satelitní přijímač a všude chytat dle individuální volby. Od multipřepínače mám v lištách samostatný kabel ke každé zásuvce. ( [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] )

A nyní přijde velké ALE !!

Po delší době užívání a praktických zkušenostech hlavně z poslední doby je mi jasné, že mi doma opravdu stačí JEDEN satelitní přijímač v obýváku a že budu chtít chytat stanice z 95% času z Astry 23,5 a 5% z Astry 19,2 a opravdu nic jiného lovit nechci. Děti v svých pokojích opravdu TV ani satelitní přijímač chtít nebudou (stačí jim přirozeně PC zapojené do domácí sítě).

Na snímcích je vidět, že tak jak jsem to do včerejška měl, tak se hrana paraboly již dotýkala stěny domu a tak na střední LNB jsem chytal pozici 19,2 a na tu "šilhající" vpravo pozici 23,5. Koupil jsem držák na stožár 25cm dlouhý a odsadil uchycení paraboly dál od stěny domu (nemožnost otočit parabolu více aby střední LNB mířilo na 23,5 bylo důsledkem cca 13 cm tepelné izolace okolo pláště baráku). Včera jsem si pohrál s tím odsazením a novém uchycení paraboly. Střední LNB namířen na 23,5, "šilhající" vlevo od něj na pozici 19,2. Na multipřepínači jsem přehodil mezi sebou vstupy LNB 1 a LNB 2, abych nemusel nic na satelitním přijímači přelaďovat. Krásně jsem vše a celkem rychle seřídil.
Pak jsem si asi hodinu hrál ještě s detailním uchycením polohy s maximální sílou a kvalitou signálu. (Parabolu mám velkou cca 90cm). Podařilo se mi po celkem velké "piplačce" nastavit tak aby síla byla (ladil jsem na ČT Sport HD) cca na 92-93% a kvalita na cca 9,8-10,1 dB (Technisat Technistar SIR). Na ČT jsem dosáhl cca 88% / 9,3dB, na Prima Zoom 94% / 10,5 dB. Trochu problém byl na pozici 19,2, kde není moc jak napasovat ten samostatný LNB blíže a do stejné roviny, takže tam bylo například na Die Erste HD (78% / 5,9 dB), ale pak třeba na MDR Sachsen 84% / 8,6 dB a třeba na Russia Today 87% / 9,5 dB ...
Ale ( s odpuštěním) sraní s tím nastavováním polohy bylo až až!

Dnes ráno poměrně dost pršelo a tak na tom ČT Sport HD bylo již jen 89% a 9,3 dB - takže buď vliv mraků nebo se trochu přes noc parabola apozice konvertorů vlivem změn teplot a ustálení po montáži "pohnula", ale to asi v tuto chvíli není podstatné.

Jak o tom všem přemýšlím, tak si říkám, zda by nebylo nakonec lepší koupit jeden "pořádný" konvertor, třeba [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a natáhnout k němu samostatný nový kabel, vyprdnout se na multiswitch, sloučit signál s DVB-T příjmem. Možný využít multiswitch jen jako vstup signálu a následný rozbočovač do domácího rozvodu.

Uvítám nějaké rady, připomínky, nápady atd ...
:-)
Děkuji
sat_01.jpg sat_02.jpg sat_03.jpg sat_05.jpg sat_06.jpg sat_07.jpg
Dagy2 (3153)|10.5.2013 10:54
Mňa zaujala len tvoja parabola - olúpaná. Netuším aký vplyv má iná odrazivá plocha tam kde je iná farba a visia cáry. Doporučujem natrieť parabolu - pokiaľ ešte nie je v takomto stave - niečim ako WD40 alebo silikonový olej. Jednak uvidíte ako od slniečka vyprahnutý povrch "saje" a tiež oceníte v zime, keď sa sneh a dážď krásne šmýkajú dolu.

Myslím že meniť quattro LNB a multiswitch za single monoblok ti neprinesie nič, naopak.
- máš ďaleko väčšie možnosti hľadať prípadnú poruchu (máš 2 LNB, mžeš vyradiť multiswitch a pod)
- v prípade výpadku akéhokoľvek prvku máš možnosť aspoň núdzového prijmu napr. cez víkend
- nastavenie dvoch LNB urobíš presnejšie než monobloku

Súhlasím s tebou že
- v každej izbe mať extra sat nemusí byť výhoda. Zistíte že v určitom zložení rodiny, je nakoniec tá večerná telka jediným miestom kde sa rodina vidí. (Preto je aj pasiv 3D lepšie, lebo sa vidí normálne a nie blikavo :) :) ). Mať tri sat prijímače tak každý sedí niekde inde. Mňa to nakoniec dosť pribrzdilo v investícii do ďalších sat zariadení, aj keď som už osadil jeden quad LNB
- 50 družíc alebo natáčanie je dobrá zábava na pár dní, keď má človek nový prístroj. u mňa by som rozloženie "družicový share" videl takto 80% 23.5E, 10% 13E (a to sú dva programy supertenis a RTL102.5. Nemám NC+, to by mohlo zmeniť situáciu a čakám s čím páni z poľska prídu), 5% 19.2E (hlavne dokumenty na PhoenixeHD), 5% 28.5E. Obdivujem ľudí, ktorí dajú na parabolu info, že nejaký perzský program na 55E ide 5 minút FTA a tešia sa ako malé deti.
mirekv (7169)|10.5.2013 12:03
Proč to chceš upravovat, když je to celé funkční? Asi bych vyměnil anténu za Al (pokud není, jesli jo, odrásat kartáčem). Na měření kvality přijímačem moc nedej, buď to chodí, nebo ne. Při těžkých mracích kvalita klesá, počkej na pořádnou bouřku a uvidíš co dál.
puschpull (921)|10.5.2013 13:45
Anténa je Al
Nejvíce se ji podobá asi tato: http://www.tipa.eu/cz/satelitni-parabola-85al-emme-esse-tm-seda/d-82121/
Takže doporučuješ tedy zase odmontovat a "odrásat" kartáčem ? Nějak pat nastříkávat ? Já tedy myslel, že Al bude napořád ... :-)

***
No asi je blbost něco nyní měnit, když to funguje. Ono mě tak trochu štve že tam "živím" ten multiswitch, který možná také nějak ovlivňuje kvalitu signálu, když bych to mohl tahat přímo se single monobloku s minimálním útlumem od antény až k přijímači.
KamilZ (10277)|10.5.2013 13:57
O výměně za Quad Monoblock bych uvažoval pouze tehdy, pokud by multiswitch nebo oba LNB odešly. Už jsi nepamatuji jak to máš, ale stejně by jsi musel zřejmě řešit přisloučení DVB-T do každé větve, napájení zesilovače atd. O nějakém jeho útlumu moc neuvažuj, je to aktivní zařízení, běžně se dávají do kaskády ( http://www.dipol.sk/profesionalna_instalacia_multiswitch_bib202.htm ).
mirekv (7169)|11.5.2013 12:12
Jesli je anténa Al, tedy nerezaví tak bych ji ani nečistil, snad jen kvůli sousedům a ne funčnosti. Multiswitch nech tak, jak je.
puschpull (921)|11.5.2013 12:54
OK, jede to vesměs podle ukazatelů cca: síla 88 - 93% a kvalita 9,2 - 10,6 dB (na přijímači Technisat)

řešit tedy budu až v případě, že by se definitivně rozbil multiswitch :) (ten stojí cca 3-4 tisíce, za to mám nový monoblok a rozbočovač signálu ...)
Wintermute (265)|12.5.2013 10:57
Když se dívám na fotky, tak v první řadě bych se zaměřil na prasklý kryt LNB a teprve pak hodnotil příjmové podmínky za deště / po dešti. Konvertoru zrovna dvakrát nesvědčí když do něj nateče voda včetně nečistot. Dost se divím, že na tenhle zjevný průšvih dosud nikdo neupozornil.
mirekv (7169)|12.5.2013 12:00
Ha! Pravda, a zrovna ten na skylink. Takže vyměnit To je původní nebo stávající stav?
puschpull (921)|12.5.2013 12:52
v novém - po přehození, je ten střední na Skylink a ten prasklý, co je na fotce vpravo od středu je nyní vlevo.
Prasknul cca před 4 roky, asi vlivem mrazů ...
co s tím? nyní funguje... ,
takže kdybych to měl zalepit tak jednak nevím jak abych a také abych nenarušil příjmové vlastnosti ...

---------- Doplněno v 12:52 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:49 ----------

začistil jsem i tu oprýskanou parabolu a rovnou očistil celou plochu od prachu a špíny a zlepšila se i kvalita příjmu (cca o 0,2 dB, dle ukazatelů v přijímači)
mirekv (7169)|12.5.2013 13:28
Zkus ho doma řádně vysušit a zalepit nějakou páskou, na klasickou Astru by to mohlo stačit, ale stejně by to chtělo nový. Kup si nový quattro, není o moc dražší, než ten monoblok, dej jej místo toho prostředního a ten dej místo toho prasklého.
puschpull (921)|12.5.2013 16:55
no zatím se kloním k tomu, že když to nyní všechno funguje, na nějakou změnu počkám až do případné poruchy konvertoru, stejně jedu z cca 99% koukání na TV na Astru 23,5 a jen občas je juknu na nějaký HD německý (švýcarský, rakouský) program. Zpravidla MDR Sachsen či 3sat. :-)