Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Doladeni anteny - Astra 1N (28,2E)

Lukas L. (15)|11.5.2013 18:36
Dobrý,
mohl by mi nekdo jako začátečníkovi poradit? Mám na balkoně 80cm anténu s nějakým noname LNB (píšu noname, protože jsem to kupoval z 2 ruky). Podle stránek dishpointer jsem si našel nastavení azimutu, elevace a LNB skew pro Astru na 28.2E (http://www.astra2.org/dish.html, http://en.kingofsat.net/pos-28.2E.php). Přijímám přes TV LG 32LM620S. V menu mám nastaven tento satelit, frekvenci LNB, napajeni atd.
Problém je v tom, že dokážu vyladit některé transpondery tak, že mám sílu signálu (ukazatel v TV) na 60-70% a kvalitu 70-100%, ale jiné třeba jen na 65/14 a některé 0/0. Samozřejmě, pokud už televize tyhle transpondery naladí, tak buď nefunguje nic nebo kostičkují. Ty s lepším signálem fungují úplně normálně - jak SD, tak HD (jedná se mi plně a pouze o FTA UK programy - tj. nemám ani irdeteo modul a kartu atd.)

Potřeboval bych poradit, jak měnit nastavení paraboly, abych se dostal na lepší signál pokud možno na co nejvíce transpondérů - přesněji řečeno - hned na ten s nejnižší frekvencí - tj 10714, kde mi jde o celý Channel 4. Přesněji - většina s frekvencí pod 11GHz a nad 12 a něco GHz má mizernější signál. Střed má signál výborný. Myslím, že elevaci mám docela dobře kolem 31-32° - má to velmi hrubé možnosti nastavení (asi by byl lepší nějaký závěs s možností jemného ladění úhlu). LNB skew dělám odhadem podle šablony úhlu, ale ono se 3,5° docela špatně nastavuje i přes značky na LNB. Nejlépe se samozřejmě dá měnit azimut.

Kterým parametrem by to šlo lépe vyladit? Koordinace 3 věcí se mi dělá dost špatně (nemám ani ručkový měřák, ale stejně by asi nebyl moc účinný na přesné zaměření na transpondér, protože na pár stupních mám ještě 23,5E a 19,2E Astry - kde také dosahuji docela dobrého signálu).
jito (999)|11.5.2013 18:54
To nedoladíš-je malá parabola.
Lukas L. (15)|11.5.2013 18:58
to znamena? ty stredni frekvence jdou ok, ale ty krajni moc ne - nejaky pakosi, muslimske kanaly apod. atd. me moc nezajimaji - ale presne ten prvni transponder s Channel 4 mi moc nejde, Channel 4+1 a ITV atd. mi uz jde normalne...

hlavne z [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] jsem nabyl dojem, ze 80tka by mohla stacit...

ze stranek astra:
Údaje k nastavení satelitní antény:
Velikost satelitní antény: 60
Azimut (magn.): 159.03°
Azimut (skutečný): 162.30°
Elevace: 31.20°
mirekv (7169)|11.5.2013 19:05
Na pozici 28,2E vysílá více satelitů s různým výkonem. Mám pocit, že zrovna Channel4 nebude nic moc. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
jito (999)|11.5.2013 19:07
Všechny TP nemají stejný vysílací výkon.
V současné době probíhá stěhování programů na nový satelit Astra 2F.Až dojde k kompletnímu přesunu-letos-tak v střední Evropě už nepůjdou žádné programy určené UK.
Lukas L. (15)|11.5.2013 19:25
ok - tzn. ze kdyz mam nastavenou pozici antenty tak, ze ma vyladene nektere TP na dobry signal, tak uz nejde doaldit, aby jine TP na stejne pozici mely lepsi signal?
mirekv (7169)|11.5.2013 19:35
Ne. Potřeboval bys větší parabolu, i 2m.
tahlovej (304)|11.5.2013 21:19
[QUOTE=Lukas L.;456718]to znamena? ty stredni frekvence jdou ok, ale ty krajni moc ne - nejaky pakosi, muslimske kanaly apod. atd. me moc nezajimaji - ale presne ten prvni transponder s Channel 4 mi moc nejde, Channel 4+1 a ITV atd. mi uz jde normalne...

hlavne z [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] jsem nabyl dojem, ze 80tka by mohla stacit...

ze stranek astra:
Údaje k nastavení satelitní antény:
Velikost satelitní antény: 60
Azimut (magn.): 159.03°
Azimut (skutečný): 162.30°
Elevace: 31.20°[/QUOTE]Ne každý LNB "začíná" na 10714MHz - tzn. že nemá stejné parametry v celém kmitočtovém spektru.
Dagy2 (3153)|12.5.2013 08:10
Lukas, ešte úplne inak.
Ty pletieš dve družice s odlišnými parametrami dohromady. Existujú totiž dve pozície, ktoré bežia na jedno LNB:
- Astra 28.2E (tu je niekoľko satelitov Astra vedľa seba) - to sú tie frekvencie "pod 11200 a nad 12000 MHz"
- Eurobird 28.5E - to sú tie frekvencie medzi 11 a 12.

"Problém" je v tom, že každý satelit má niekoľko "paprskov" do ktorých vyžaruje signál. Astry 28.2 majú nastavený väčšinou "UK beam" paprsok, ktorý pokrýva na zemi povrch britských ostrovov a smerom na východ signál slabne tak, že potrebuješ 80cm v nemecku, 100cm v Aši, 120cm v Brne a 200cm v Košiciach (približne - to sú TP ktoré majú v zozname na parabole.cz označenie veľkosti antény "xxx"). Takže na 80cm BBC, ITV, Ch4 asi nehrozí....

Eurobird 28.5E vysiela "eu paprsok" nazvaný FIXED, ktorý v pohodičke na 80cm chytáš u nás v 100%-nej kvalite.
Niekoľko TP z Astry 2A je v paprsku "Astra 2A South", ktoré rovnako na 80cm idú v pohode v ČR/SR.

Okrem toho je tiež nastavenie SKEW pre tieto dve družice úplne odlišné (cca 10-15° a to je už pre precízne nastavenie dosť) - viď dishpointer.com
mirekv (7169)|12.5.2013 09:56
Lukas: Můžu Tě uklidnit, zkoušel jsem, a nechodí mi to taky. Skew jsem nezkoušel, nedosáhnu na LNB, ale jelikož mám motor, tak by to alespoň trochu mohlo sedět. Jinak jak píše Dagy2.
Dagy2 (3153)|12.5.2013 10:36
tu máš footprint pre UK beam http://en.kingofsat.net/beams.php?s=137&b=247
tu máš footprint pre FIXED beam http://en.kingofsat.net/beams.php?s=57&b=250

nastavenie pre 28.2E, Praha
elevacia 31,1°
azimut 162.3°
skew -3.8°

nastavenie pre 28.5E, Praha
elevacia 31,1°
azimut 161.9°
skew -11.5°
Lukas L. (15)|12.5.2013 16:29
ok - diky za info. Jsem v Praze - to jsem zapomnel napsat. Kdyz se podivam na soupisku na te Astra 1N (dal jsem ji v prvnim postu), tak me prave zarazelo, ze Channel 4+1 a ITV, ktere tam jsou na dalsich TP chodi ok. Vcera jsem antenu zkousel doladit laickym systemem - naladeni nizsich frekvenci a zmenou parametru, znovu naladeni a zmena atd. Zrovna vcera bezel na Channel 4 Avatar - a ten solidne kostickoval a vypadaval. Dnes rano - asi, ze je "lepsi pocasi" - daleko vic koukatelne - tj. v podstate zadne zaseky nepozoruju.
Jak se tak divam na http://en.kingofsat.net/pos-28.2E.php - tak jsem asi opravdu spojil dva satelity dohromady - tj. mirne se lisici. Cili - pokud mam silne 11-12GHz, pak jsem "naladil" Eutelsat 2A na 28.5E - ale na 28.2E Astru (opraveno) je to obtiznejsi, protoze u nas ma na 80cm nedobry signal (?)
BTW kdyz se podivam na cele sidliste, tak jsem jeden z mala, ktery ma takto antenu nastavenou - ale jen proto, ze jsem chtel chytat ty anglicke programy. Ale ani podle kingofsat stranek moc jinych moznosti na Channel 4 atd. neni...
Dagy2 (3153)|12.5.2013 17:07
[QUOTE=Lukas L.;456819] Cili - pokud mam silne 11-12GHz, pak jsem "naladil" Eutelsat 2A na 28.5E - ale na 23.2E Astru je to obtiznejsi, protoze u nas ma na 80cm nedobry signal (?)...[/QUOTE]

ano presne.


[QUOTE=Lukas L.;456819] BTW kdyz se podivam na cele sidliste, tak jsem jeden z mala, ktery ma takto antenu nastavenou - ale jen proto, ze jsem chtel chytat ty anglicke programy. Ale ani podle kingofsat stranek moc jinych moznosti na Channel 4 atd. neni...[/QUOTE]

máš pravdu, nie je.
V prahe v dobrom počasí možno na tú 80 niečo chytíš, ale na stále sledovanie je to asi málo. Samozrejme pomôže ak máš anténu nasmerovanú na 28.2E a zvyšné 23.5E, 19.2E budeš "šilhať".
postupne ale prejdú programy z 1N na 2F a potom sa podmienky zmenia - zrejme k horšiemu.
tahlovej (304)|12.5.2013 18:31
[QUOTE=Lukas L.;456819]ok - diky za info. Jsem v Praze - to jsem zapomnel napsat. Kdyz se podivam na soupisku na te Astra 1N (dal jsem ji v prvnim postu), tak me prave zarazelo, ze Channel 4+1 a ITV, ktere tam jsou na dalsich TP chodi ok. Vcera jsem antenu zkousel doladit laickym systemem - naladeni nizsich frekvenci a zmenou parametru, znovu naladeni a zmena atd. Zrovna vcera bezel na Channel 4 Avatar - a ten solidne kostickoval a vypadaval. Dnes rano - asi, ze je "lepsi pocasi" - daleko vic koukatelne - tj. v podstate zadne zaseky nepozoruju.
Jak se tak divam na http://en.kingofsat.net/pos-28.2E.php - tak jsem asi opravdu spojil dva satelity dohromady - tj. mirne se lisici. Cili - pokud mam silne 11-12GHz, pak jsem "naladil" Eutelsat 2A na 28.5E - ale na 23.2E Astru je to obtiznejsi, protoze u nas ma na 80cm nedobry signal (?)
BTW kdyz se podivam na cele sidliste, tak jsem jeden z mala, ktery ma takto antenu nastavenou - ale jen proto, ze jsem chtel chytat ty anglicke programy. Ale ani podle kingofsat stranek moc jinych moznosti na Channel 4 atd. neni...[/QUOTE]Ještě jedna možnost tu je - Intelsat 907 na 27,5W.Ale na tuto možnost musíš být softwarově vybaven(BISS a kodovaná data ve streamu) - ale naopak stabilní signál i na parabolu 80cm (kvalitní montáž a komponenty jsou základním atributem příjmu paketu BBC-SATBACK).