Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Aký minimálny HW pre prehratie m2ts H.264 1920x1080/50p 28Mbit/s ?

peter.nr (61)|9.7.2013 10:01
Dobrý deň!

Chcel by som vás poprosiť o otestovanie videa z mojej kamery Panasonic HDC-SD90.

Video je na stiahnutie tu: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Ide o Full HD pri frekvencii obrázkov 50 za sekundu - progresívny mód pri dátovom toku 28 Mbit/s. Takýto formát v podstate používajú skoro všetky nové kamery od Panasonic.
Potrebujem zistiť, na akej najslabšej konfigurácii PC to pôjde prehrať bez trhania, sekania, artefaktov v obraze. Už viem, že starší Core i3 stačí, ale napr. starší Atom 230 / 330 ION nestačí. Ide mi o to, či bude stačiť nejaký súčasný Celeron alebo Atom, prípadne nejaký ARM.

Chcem si totiž postaviť HTPC tak, že kúpim základnú dosku a procesor, prípadne nejaké integrované riešenie a hodím na to XBMCbuntu.
Momentálne používam Xtreamer Prodigy, ktorý to síce prehrá bez sekania, ale robí to sem-tam nejaké artefakty v obraze, ktoré pri prehrávaní v XBMC, Windows Media Player alebo v Media Player Classic nie sú. Konkrétne v tomto videu okolo 16. sekundy také farebné preblesknutie v obraze.

Ďakujem za všetky názory a rady.
vivid.sk (11472)|9.7.2013 10:32
[QUOTE=peter.nr;461808]na akej najslabšej konfigurácii PC to pôjde prehrať bez trhania[/QUOTE]
ak pouzijes [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], tak ti to pojde na akejkolvek starej sunke (moja sunka - 7 rocny HTPC (dvojjadro 1.8Ghz) to zvladne pri vytazeni CPU 5%).
Taktiez nieje problem s prehravanim videi ako "Samsung Oceanic" a pod.
tdlmarek (1566)|9.7.2013 10:44
Jak píše vivid.sk. Zkusil jsem to teď na i5-3570, která na to má samozřejmě výkonu až až, ale podstatné bylo zjištění, že šlo bez problému využití hardwarovou akceleraci pomocí interní grafiky. Takže řešit syrový výkon různých CPU je celkem zcestné, tedy pokud to z nějakého důvodu nechceš přehrávat softwarově.

Předpokládám, že motivací pro minimální hardware je cena, takže externí grafika nejspíše nepřipadá v úvahu - pokud se ti doma už nějaká starší neválí. Nicméně i aktuálně nejlevnější desktopový CPU od Intelu - Intel Celeron G470 - obsahuje Intel HD Graphics, která by s hw akcelerací neměla mít žádný problém.
vivid.sk (11472)|9.7.2013 11:05
[QUOTE=tdlmarek;461814]která by s hw akcelerací neměla mít žádný problém. [/QUOTE]
Na Intel by som sa ale moc nespoliehal :) Nemam rad tieto grafiky (obzvlast nizke rady) - oni sice pisu, ze podporuju akceleraciu, ale ten vysledok je niekedy zalostny (ci uz korektne (ne)prehravanie 24p pri 23.976 alebo nespravne dekodovanie niektych H264 streamov, atd). Osobne som bol rozcarovany, aky vystup lezie z internej GPU v pracovnom i7 2600K pri dekodovani 1080p videa z fotaka (pri sw dekodovani samozrejme vsetko v poriadku). Ci za to mohli drivre - netusim - ocakavam vsak kvalitny vystup bez nutnosti to 2 dni riesit (historicke problemy s GPU od Intelu ani radsej nespominam).

Da sa to vsak odskusat a ak nevyhovuje - GPU sa da dokupit vzdy.
tdlmarek (1566)|9.7.2013 11:56
Já jsem s tou svojí i3 z podpisu relativně spokojený - akcelerace v pohodě, 23.976 výstup také a na nepodporovaný formát narazím spíš výjimečně u nějakých archivných kousků. Třeba poměrně známé 1080p HDTV ripy Pána Prstenů, a ty to v pohodě přechroustá i softwarově. Dřívě jsem v tom stroji měl léty prověřenou AMD HD 4670, ale nakonec jsem ji použil do jiného PC, protože pro ni zkrátka nebyl důvod - ta IGP z i3 ji ve všem dokáže nahradit.

Narazil jsem jenom na známý bug, že konkrétně MPC-HC je se Sandy Bridge jakýmsi způsobem nekompatibilní (nevím přesně, na čí straně je vina) a při DXVA obraz někdy kostičkuje. To ale řeší použití jiného video decoderu, v mém případě LAV.
peter.nr (61)|9.7.2013 14:24
Na Core i3 to mám otestované aj ja. Skôr by ma zaujímali skúsenosti s niečím slabším ako napr. Intel Celeron G470. Vyslovene mi ide o prehrávanie cez XBMCbuntu.

Alebo ešte napr. Atom 525, alebo jeho novšie varianty.
vivid.sk (11472)|9.7.2013 16:53
Ak to chces prehravat cez GPU procesora, zameraj sa na specifikaciu danej GPU (ci to podporuje alebo nie). Na vykone samotneho CPU prilis nezalezi.
Ale ako pisem, radsej pouzijem nejaku sunku + externu GPU a mas to 100%, ako riesit nekompatibilitu Intelackych GPU. Imho ani na spominanych atomoch s externou GPU nebude problem s prehratim.

[QUOTE=tdlmarek;461823] 23.976 výstup také[/QUOTE]
SandyBridge CPU nevedia posielat 23.976....jedine, ze mi nieco uniklo. Dokonca ani niektore IvyBridge chipsety.
Nejako specialne to uz nesledujem, cize mozno to je uz vyriesene. Ale ruku by som za Intel nedal do ohna :)
tdlmarek (1566)|9.7.2013 18:13
[QUOTE=vivid.sk;461844]SandyBridge CPU nevedia posielat 23.976....jedine, ze mi nieco uniklo. Dokonca ani niektore IvyBridge chipsety.
Nejako specialne to uz nesledujem, cize mozno to je uz vyriesene. Ale ruku by som za Intel nedal do ohna :)[/QUOTE]
Hmm, zajímavé. Nerad bych zpochybňoval tvrzení zkušenějších z AmandTechu, ale já jsem zkrátka v ovladačích nastavil výstup na "23p", v debugu MPC zkontroloval, že vše vypadá dobře, a protože mě ani při koukání nic netrklo do očí, tak jsem v tom dál už nešťoural.

V tebou linkovaném threadu se odkazují na následující recenzi http://www.anandtech.com/show/4083/the-sandy-bridge-review-intel-core-i7-2600k-i5-2500k-core-i3-2100-tested/7, kde jako důkaz nesprávného chování přikládají screenshot z MPC-HC ukazující "Frame rate: 24.000". Pokud je toto dostatečný test, tak u mě na HTPC to vypadá následovně:
i3-23.976.jpg
vivid.sk (11472)|9.7.2013 21:42
Tak mas 23.9688 ale podla ciary nizsie usudzujem, ze GPU sa prisposobuje (jemne osciluje) a audio sa nerozide s videom a necukne ani po nejakom case.
Vyzera to ale velmi dobre (idealne by [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ako v pripade ATI GPU), ale rozhodne by som sa tym nezaoberal, lebo na obraze to nebude vidiet.

Tvoj CPU je novsi, ako tie, ktore su recenzovane, mozno Intel naozaj zapracoval na naprave, pripadne doladil drivre - tazko povedat, no videa z mojho fotaku na i7 2600K, ktore je uvedene v tejto recenzii vyzeraju naozaj dost zle, to je realna skusenost s HW akceleraciou DXVA/MPC-HC alebo DXVA2/XBMC). Tiez je to mozno len vec drivrov. Viac som neskumal.
tdlmarek (1566)|9.7.2013 22:09
Ano, ta hodnota 23.9688 je platná pouze pro tento screenshot, v praxi (při spuštěném videu) se od 2 desetinného místa neustále mění. Ne nijak výrazně, zkrátka to osciluje kolem těch 23.976 +- cca 0.02. Žil jsem v dojmu, že tohle chování je normální - snad ani AMD nemá dokonale přesné hodiny, ne?

Jenom bych znovu zopakoval, že mám špatné zkušenosti s defaultním MPC-HC video dekodérem - ten se zkrátka se Sandy Bridge nekamarádí, občas kostičkuje a je možné, že mezi těmi nejzřetelnějšími chybami v obraze má prostě i mizerný výstup. Třeba je to to, co pozoruješ ty. O tomto problému se ví, údajně to Intel měl nějak řešit s vývojáři MPC-HC (tuším, že se to týkalo pouze tohoto přehrávače, ostatních ne). Mě ale nebavilo čekat, tak jsem nasadil LAV filtry a je po starostech.
Plutotype (717)|9.7.2013 22:28
Intel Haswell drivery sú už vymakané a 23.976 output refresh je presnejší než AMD alebo Nvidia. Update driverov sa dotkol aj Ivy Bridge.
Čaká sa len na lacnejšie Haswell CPU s Intel HD4600, ktoré prídu v septembri. HD4600 zvláda pri stredne náročných scalingoch upscaling SD to 1080p bez problémov aj pri 60fps.

Keby som si dnes robil HTPC, tu je mnou doporučená zostava, čo mi spravili včera v jscomputers.cz ( na Slovensku jednoznačne doporučujem tichepc.sk ). Systém pojme až 6 x 4TB ( alebo 5TB keď budú ) a OS je na malom SSD. Výnimočnosť je v tom, že doska od ASROCK má 7x SATA, čo je super. AMD integrované GPU je 2x výkonnejšie ako HD4000 ( Ivy Bridge ), takže bez problémov ak sa bavíme o Full HD ( nie 4k ).
[ATTACH]23957[/ATTACH]
vivid.sk (11472)|9.7.2013 22:29
Je to možné, ak bude čas, skúsim to osobne preveriť a napíšem sem výsledok.
vivid.sk (11472)|11.7.2013 17:00
[QUOTE=Plutotype;461868] Systém pojme až 6 x 4TB[/QUOTE]
[QUOTE=Plutotype;461868]doska od ASROCK má 7x SATA[/QUOTE]

Len naco to je v praxi dobre, ked uz jediny HDD* v systeme je znacne najhlucnejsi komponent. Neviem si predstavit viac diskov. Ako server niekde v pivnici/spajze - ano, ale HTPC do obyvacky urcite nie.

*aktualne WD Green 3TB.

Ten HTPC je znacny overkill (zdroj 460W, 65W TPD CPU, 7200 otackovy HDD?!, atd...) ;)
tdlmarek (1566)|11.7.2013 17:07
Mám dojem, že Plutotype ten hardware rád dráždí dekódováním za pomoci madVR :)

A co se týče té předchozí poznámky, tak se sice budu opakovat, ale ty dvě věci se přece nevylučují, ne? Moje HTPC v sobě má 4 disky v RAIDu (6 TB pro data) a jedno SSD, hučí si kdesi na půdě, a do místnosti s TV vede jenom dostatečně dlouhý HDMI a USB kabel.
vivid.sk (11472)|11.7.2013 17:09
[QUOTE=tdlmarek;462003]dráždí dekódováním za pomoci madVR[/QUOTE]
to je sice pekne, ale kto dnes pozera SD z HTPC? :D a na fullhd upscaler nepotrebujes.

[QUOTE=tdlmarek;462003]...hučí si kdesi na půdě, a do místnosti s TV vede jenom dostatečně dlouhý HDMI a USB kabel.[/QUOTE]
To je samzorejme najlepsie riesenie. Ale nie je pre vsetkych.
tdlmarek (1566)|11.7.2013 17:27
Však já jenom navrhnul vysvětlení k té zmíněné konfiguraci. To ale neznamená, že je to vhodné pro každého.
vivid.sk (11472)|14.7.2013 11:24
[QUOTE=tdlmarek;461866]Žil jsem v dojmu, že tohle chování je normální[/QUOTE]
Ano, mas pravdu. Pozrel som na to doma a je to tak aj v pripade AMD.

Inak spat k problematike Intel a prehravanie HD videa.
Prave skladam a testujem jednu masinku, kde je intelacky CPU s iGPU (konkretne Intel Core i3 3220T, TPD 35W) a skusam, ako je to s horeuvedenou podporou 24p. Predsa, je to uz novsi procesor a aj drivre obsahuju 23Hz aj 24Hz moznost vystupu.

Vysledok: 24p ide naozaj OK* - bez cukania a inych problemov (resp su zatial nezistene :D).

Aj ked ine problemy, ktore som ocakaval, su (Intel nesklamal).

v XBMC je su rozdrbane ikonky (+horizontalne pasy cez obrazovku) , vyzera to [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a je to uz znamy problem - vraj sa to "riesi" uz niekolko mesiacov a typek z intelu prislubil opravu v dalsom vydani drivrov - aj ked nevie kedy bude.

Pri MPC-HC po prepnuti frekvencie obraz sklbe. Predpokladam, ze je to problem MPC-HC, pretoze ked ho vypnem, a zapnem uz pri danom rozliseni (1920x1080@23Hz), obraz je OK (pouzity bol standardny DXVA dekoder v MPC-HC).

Co vsak treba napisat - PC s tymto CPU je mozno prevadzkovat absolutne nehlucne (so SSD, inak pocut len HDD) a pri nizkej spotrebe. Uz hodinku mi tu bezi stres test v Prime95 a teplota procesora ma 42C, chladic stale studeny (samozrejme, nie ten pidi chladic dodavany v boxe). Spotreba systemu je do 40W. V idle je spotreba cca 22-25W. Pri prehravani 1080p filmu do 30W


Ak by niekoho zaujimala presna konfiguracia - PM.

*aby som to zasa neprechvalil, po case sa v MPC-HC zacne obraz cukat, nevidno to vsak v statistikach MPC-HC - ciara je stale OK, no obraz posklbava - vidno to napriklad na zaverecnych titulkoch. Je mozne, ze je to uz spominany problem dekodera MPC-HC (lepsia bude alternativa v podobe LAV Filters). XBMC vyzera zatial fajn.

peter.nr>Tvoje video ide bez sklbania na tejto zostave za pomoci dekodovania iGPU.