Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

5.0 vs 2.1

peter125 (44)|10.11.2013 09:25
Caute, chcem sa spýtať na váš názor na otázku 5.0 vs. 2.1 (s neskorsim dokupenim na 5.1).

Miestnosť 28m^2. Vzdialenosť od repro cca 4-5m. Na hudbu a filmy, ale viac hudba. Nic extra, max jeden film za týždeň. Pár hodín hudby, záner všetko okrem metalu, hardrocku a jazzu.
Repro Dynavoice F6 + F4 + C4.

Lenže rozmýšlam, či by nebolo vhodnejšie kúpiť menšie F5 + nejaký subwoofer, napr tento
http://www.hifionline.cz/reprosoustavy/subwoofery/1768-dynavoice-magic-sub-8/


Chcem sa vás spýtať čo máte skúsenosti , prípadne máte doma alebo napočúvané 5.1 / 2.1
Aký je rozdiel pripojením SW.

Je to dobré aj na hudbu? Na Country, pop.

Vo filmoch je to jasné + ? Je anozaj poznať a ten zážitok z filmu je o niečom inom ako bez SW?

Ďakujem
bastlir (3245)|10.11.2013 10:23
Čím víc repráků, tím asi lépe. Já jich mám 9, ale 8 by mně stačilo také. Používám je na TV i na muziku. Ale stejně záleží na tom, kolikakanálový je zdroj signálu (film, hudba). Se samotnými repráky ti neporadím, protože jednak se mezi nimi moc nevyznám a také mně zní všechny téměř stejně. 8-)
peter125 (44)|10.11.2013 11:47
Počúvaš hudbu aj so SW? Aký žáner? konkrétne ma zaujma country a pop, slabší rock.
Môžeš si to pustiť? Je to poznať rozdiel? Nebude kaziťž pri tomto žánry SW hudbu? Neviem si predstaviť ak oto môže znieť bez a so SW. Nemám si to kde vyskúšať.

To isté pri filmoch , skúšal si pustiť rovnaký film so SW a bez? Je ho tam podstatne cítiť a poznať a máš pocit, že tam musí byť? Viac ako zadné repro?

Pretože mám rozpočet na
F5 + SW + AVR , alebo F5 + C4 + F4 + AVR .
AVR konkrétne Yamaha 4065.

Ide o to či mi SW ponúkne citelne lepší dojem z filmu ako tie 2 zadné repro.
A či to pomôže aj hudbe, ale typické tuc-tuc bum-bum nepočúvam. :)

Dikes
bastlir (3245)|10.11.2013 12:48
[QUOTE=peter125;472325]Počúvaš hudbu aj so SW? Aký žáner? konkrétne ma zaujma country a pop, slabší rock.
Môžeš si to pustiť? Je to poznať rozdiel? Nebude kaziťž pri tomto žánry SW hudbu? Neviem si predstaviť ak oto môže znieť bez a so SW. Nemám si to kde vyskúšať.

To isté pri filmoch , skúšal si pustiť rovnaký film so SW a bez? Je ho tam podstatne cítiť a poznať a máš pocit, že tam musí byť? Viac ako zadné repro?

Pretože mám rozpočet na
F5 + SW + AVR , alebo F5 + C4 + F4 + AVR .
AVR konkrétne Yamaha 4065.

Ide o to či mi SW ponúkne citelne lepší dojem z filmu ako tie 2 zadné repro.
A či to pomôže aj hudbe, ale typické tuc-tuc bum-bum nepočúvam. :)

Dikes[/QUOTE]

Tak já poslouchám v podstatě všechno, ale nejraději country a vážnou muziku. Pokud "SW" je subwofer, tak já mám dva a je to kvalitativně znát. Co se týká AVR, také jsem stál před celkem těžkým výběrem, já jsem si vybral Onkyo z několika důvodů:

1. Dobrá zavedená značka (Yamaha je bezpochyby také)
2. Dobré reference
3. Mně vyhovující parametry
3. Počet digitálních vstupů (optika, koax)
4. Zastoupení mám kousek od baráku
5. Měl jsem možnost si to vyzkoušet a poslechnout - pravda né s takovými chrchláky, co mám já
6. Slušná cena
peter125 (44)|10.11.2013 13:25
Ano SW myslím subwoofer.

Pri country máš zapnutý aj subwoofer? Ako to znie? Je to lepšie ako bez?

Stojí subwoofer za to aby som ho kúpil namiesto zvyšných efektových reproduktorov?
bastlir (3245)|10.11.2013 14:09
[QUOTE=peter125;472339]Ano SW myslím subwoofer.

Pri country máš zapnutý aj subwoofer? Ako to znie? Je to lepšie ako bez?

Stojí subwoofer za to aby som ho kúpil namiesto zvyšných efektových reproduktorov?[/QUOTE]
No bezpochyby! O tom není ani řeč. Navíc dnešní AVR mají v příslušenství měřící mikrofon, který ti automaticky z místa poslechu vyváží soustavu. Ale do toho aspoň 5+1 bych rozhodně šel i za cenu zatím levných satelitů. Subwoofery mám zapnuté stále a když se objeví nějaký zdroj vícekanálového zvuku, je to jako když vyjde sluníčko zpoza mraků.:)
Proto raději poslouchám originální CD jak ripy či MP3.
interfernet422 (1575)|10.11.2013 14:41
[QUOTE=bastlir;472318]Čím víc repráků, tím asi lépe.[/QUOTE]

Kdysi za hluboké totality si podle tohohle ktiteria jedek kámoš postavil reprobednu. Repráků v ní měl 10. Každý jiný. Co dům či popelnice dala. Chtě ji pořádně vyzkoušet. Nemíc pořádný zesilovač, oslovil mě. Donesl jsem svou TW 120 a po upozornění, že vyšší výkon bedně neprospěje stejně točil volume stále více doprava......reproduktory postupně umlkaly, až bylo úplné ticho, které rušilo jen slabé bzučení síťového transformátoru TW 120.
bastlir (3245)|10.11.2013 15:43
[QUOTE=interfernet422;472348]Kdysi za hluboké totality si podle tohohle ktiteria jedek kámoš postavil reprobednu. Repráků v ní měl 10. Každý jiný. Co dům či popelnice dala. Chtě ji pořádně vyzkoušet. Nemíc pořádný zesilovač, oslovil mě. Donesl jsem svou TW 120 a po upozornění, že vyšší výkon bedně neprospěje stejně točil volume stále více doprava......reproduktory postupně umlkaly, až bylo úplné ticho, které rušilo jen slabé bzučení síťového transformátoru TW 120.[/QUOTE]
Jooo! To pamatuji a ještě dvoubasové třípásmovky mám doma. V nich je šlapák slyšet, jako když kopne do vrat!:-E

---------- Doplněno v 15:43 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 15:41 ----------

PS. A funkční Transiwat 140 mám také ještě doma.
vivid.sk (11472)|10.11.2013 22:23
[QUOTE=bastlir;472318]Čím víc repráků, tím asi lépe[/QUOTE]
Samozrejme, cim viac pruzkov, tym viac adidas.
[QUOTE=bastlir;472318]Se samotnými repráky ti neporadím...a také mně zní všechny téměř stejně[/QUOTE]
Tym si povedal vsetko. Viac netreba.


[QUOTE=peter125;472310]Lenže rozmýšlam, či by nebolo vhodnejšie kúpiť menšie F5 + nejaký subwoofer, napr tento[/QUOTE]
Tento sub bude s prizmurenymi oboma ocami stacit mozno na kino, nieto na muziku. Sub pouzitelny na muziku stoji 1.000 euro a vyssie.
Odporucam ti radsej investovat do dvoch plnohodnotnych repro (najvacsiu cast rozpoctu), ak to chces primarne na muziku. Neskor to mozes postupne rozsirovat o zadne repro/SUB.

[QUOTE=peter125;472310]Aký je rozdiel pripojením SW.
[/QUOTE]
Neexistuje univerzalna odpoved. Otazne je s AKYM SW. Lacny SW rychlo vypnes aj dobrovolne pri muzike. Spickovy SW budes koli nej aj zapinat :)

P.S. Ak si z vacsieho mesta (alebo v blizkosti), chod si nieco vypocut do studii, rozhodne lepsie 1x pocut ako 100x citat. Dolezita je aj akustika miestnosti. Netreba to podcenovat.
bastlir (3245)|10.11.2013 22:50
[QUOTE=vivid.sk;472391]..... Ak si z vacsieho mesta (alebo v blizkosti), chod si nieco vypocut do studii, rozhodne lepsie 1x pocut ako 100x citat. Dolezita je aj akustika miestnosti. Netreba to podcenovat.[/QUOTE]
Zřejmě sis nepřečetl dostatečně pozorně dotaz tazatele. On nemá studio, ale obývák. Když si rozklikneš jeho představu o SW, tak tě musí trknout, v jakých rozměrech či představách se tazatel pohybuje.:-E Takže bude pokrok, když nebude investovat do nějakých plasťáků.
vivid.sk (11472)|10.11.2013 22:59
Viem v akych predstavach sa pohybuje. Ale aj v studiu ti zapoja AVR za 350Euro a budky za 400-500 euro, nato aby si si to mohol vypocut.
Rozhodne predstava o tom, ze tam chodia len zbohatlici pocuvat/kupovat Nautilusy je zcestna.
tdlmarek (1566)|10.11.2013 23:18
Taky bych doporučil aktuálně investovat maximum do kvalitního AVR a repra ve stereu, což je řešení na hudbu zcela v pořádku a na filmy přinejhorším uspokojivé. No a postupně přikupovat podle toho, co se ti bude zdát nedostatečné - center pokud budeš chtít srozumitelnější dialogy ve filmech, subwoofer pro efektnější exploze a údernější basy, no a zadní satelity pro dokreslení iluze prostoru a vrtulníky létající za zády. Osobně bych šel v tomto pořadí, ale to je samozřejmě subjektivní záležitost.
bastlir (3245)|10.11.2013 23:20
[QUOTE=vivid.sk;472396]Viem v akych predstavach sa pohybuje. Ale aj v studiu ti zapoja AVR za 350Euro a budky za 400-500 euro, nato aby si si to mohol vypocut.
Rozhodne predstava o tom, ze tam chodia len zbohatlici pocuvat/kupovat Nautilusy je zcestna.[/QUOTE]
No jasně, o tom žádná. Ale pokud se s ním bavím o tom, kam dát zadní satelity, pak si nedovadu představit, že mu budou někde stát půldruhametrové věže a ještě s nějakým kotlem vedle. Jinak moji nadsázku zase neber tak doslova. Úplně hluchý nejsem. :-) Na druhou stranu se přiznám, že mě u repráků značky nijak neuchvacují, ačkoliv vím, o kterých se tak nějak mluví, ale já opravdu nepoznám rozdíl zvuku beden za 25 tis. a za 50 tis. Stále věřím tomu, že je to také v jejich nastavení.
vivid.sk (11472)|10.11.2013 23:36
[QUOTE=bastlir;472400] já opravdu nepoznám rozdíl zvuku beden za 25 tis. a za 50 tis[/QUOTE]
Treba navstivit usneho doktora :) Minimalne rozdiel v ramci repro jednej znacky by si mal jasne registrovat, toto je uz rozdiel jednej triedy. A na to staci par sekund napocuvanej skladby.
vivid.sk (11472)|10.11.2013 23:49
[QUOTE=bastlir;472402]Víra tvá tě uzdraví[/QUOTE]
Tento tyzden som bol na posluchu s kolegom, ktory vobec nieje rozhladeny v danej sfere. Sam kolega jasne popisoval rozdiely medzi repro danych tried aj bez "nakopnutia" ako neskuseny posluchac (takto sa sam oznacil).
Toto jasne potvrdzuje, ze staci mat zdrave usi. Nepotrebujes mat 3 vysoke skoly muzickych umeni, aby si pocul rozdiely.
Hmm (1739)|11.11.2013 19:57
[QUOTE=vivid.sk;472401]Treba navstivit usneho doktora :) Minimalne rozdiel v ramci repro jednej znacky by si mal jasne registrovat, toto je uz rozdiel jednej triedy. A na to staci par sekund napocuvanej skladby.[/QUOTE]Mezapomeňte hoši, že úplně nejlepší jsou jedny konkrétní Yamahy asi tak za desítku, co válcují vše. :-) Jinak nesouhlasím s tím, že k hudbě se dá poslouchat jen subwoofer od 1000 Euro výše. Hudbu neuráží už SW kvalitního výrobce od řekněme 10 tisíc, nakolik kolem 14 už hraje SW dost dobře. Nemusí to být zrovna Velodyne SPL, stačí "ekonomická třída" (třeba Klipsch RW-12D za 600 Eček).
krmelec (68)|11.11.2013 20:12
Já mám tento ke své stereo sestavě a nemůžu si stěžovat :-) http://www.hifionline.cz/reprosoustavy/subwoofery/1448-dynavoice-sw-10/
peter125 (44)|13.11.2013 16:01
A čo poviete na Dynavoice M 65 EX?

Sú naozaj lepšie v porovnaní s F6?

Cenovo vychádzajú na skoro dvojnásobok, ale ak majú hrať tie F6 nanič, tak sa vykašlem na 5.0/1 a kúpim ratšej lepšie stereo.
Alebo tam nie je až taký rozdiel?


Alebo tu už treba aj drahší AVR ako Yamaha 473(4065)?

A ešte vás poprosím, čo poviete na Yamaha 777 v porovnaní s F6 a M 65 k hudovným žánrom pop, country, slabsi rock.

EDIT: A ešte s HECO VICTA PRIME 502.

Objavil som obchod s tými jamahami pri nás. Môžem si ich ist vypočuť, ale ostatné nejde, všetko sú to rôzne obchody, väčšinou v ČR, kdenamá čas ísť.
Dikes
krmelec (68)|13.11.2013 17:15
Asi moc spekuluješ :-) Můj tip - vybereš si nějakou hromobednu tipu Yamahy a budeš stejně spokojený bo na netu a v diskuzi toho moc neuslyšíš a zdejší guru uživatelé ti budou vlévat klíny do hlavy, že žádný rozdíl není a je nabubřelost utrácet víc za repro než co stojí Yamahy v klavírním laku za babku :-)
peter125 (44)|14.11.2013 11:51
Písal som do hifistudio.cz, ohladom tých repro, odporučili mi Dynvocie M 65 + Yamaha 465 + kabely http://www.hifionline.cz/kabely/reproduktorove-kabely/1516-dynavox-repro-kabel-1-5m/

Tie káble sa mi nezdajú, nie je zbytočné tam dávať káble dokopy za 4000kč?

K tomu budem potrebovať aj tak min 2m káble.

K Dynavocie F6 ste mi odporučili klasické 2,5mm káble po 50kč/m.

Viac krát som čítal aj tu na fóre, že káble sú neni až tak dôležité, hlavne v tejto cenovej kategórií.

Ktoré z týchto káblov by ste vybrali:
http://www.hifionline.cz/kabely/reproduktorove-kabely/
Saxel (2279)|14.11.2013 14:20
Dávat tolik peněz za kabely je nesmysl. Stačí repro dvoulinky v ceně pod 100Kč/m. Já jsem dával k předním sloupům průřez 2x4mm a k efektovým repro 2x2,5mm.
peter125 (44)|17.11.2013 17:17
A ešte jedna vec , mam kupit aj antirezonancne hroty?
Repro budú na podlahe (drevenne parkety).

Mozu byt aj taketo?
http://www.hifionline.cz/hifi-prislusenstvi/1497-dynavox-antirezonancni-hroty/

Respektíve dá sa to vyrobiť doma? Ako to máte vyriešené vy?
Dajú sa použiť nakr nejaké korkové plátky alebo niečo podobné?
Knihy podkladať rozhodne nechcem. :D

EDIT: prípadne nieco takéto lacnejsie?
http://www.hifionline.cz/hifi-prislusenstvi/1424-authentic-antirezonancni-hroty/
Ako sa to montuje k bednam? :D
krmelec (68)|17.11.2013 19:00
Někdy bývají hroty už součásti, tak se zkus ještě informovat, jestli jsou nebo ne před nákupem
peter125 (44)|17.11.2013 19:12
Neni sú v cene práveže.

Teda treba nejaké? Ako som písal, budú na drevenných parketách.

Ak treba (je to realne poznať aj laikom), tak stačia tieto? http://www.hifionline.cz/hifi-prislusenstvi/1424-authentic-antirezonancni-hroty/

Alebo sa oplatí priplatiť dvojnásobok na tieto?
http://www.hifionline.cz/hifi-prislusenstvi/1497-dynavox-antirezonancni-hroty/

Prípadne nejaké drahšie?

S repro sa nebude často hýbať.

Ďakujem
krmelec (68)|17.11.2013 19:35
Ty první bohatě stačí, ale informuj se jestli mají ty repro už předvrtané otvory, pro jistotu
peter125 (44)|17.11.2013 20:01
Dobre, ak nie , tak zoberem tie nalepovacie?

Vrtat do nich rozhodne nebudem. :D

Inak aky je tma rozdiel, ked su tam hroty aj za niekolko tisic kč?
vivid.sk (11472)|17.11.2013 22:24
[QUOTE=peter125;472991]nak aky je tma rozdiel, ked su tam hroty aj za niekolko tisic kč? [/QUOTE]
Lepsi hrejivy pocit, ze si "rozumne" investoval, pripadne, ze mas znackove hroty. Zvukovo ziadny rozdiel - samozrejme.
peter125 (44)|18.11.2013 14:46
Po dlhom rozhodovaní som sa rozhodol pre Dynavoice M 65 EX.
K tomu pozerám AVR alebo stereo.
AVR Yamaha 475 (4065) alebo stereo Yamaha R-N 500 (prípadne niečo iné).

Požitie hudba/filmy pár hodín do týždňa. Nechcem to preháňať s cenou (už som na 5 násobku pôvodného rozpočtu :D a toto je už strop), ale chcem ab yto vydržalo nejakú dlhšiu dobu, preto to navýšenie rozpočtu.

AVR má výhody pripojenia zariadení pomocou HDMI, ethernetom a to ,že má viac kanálov. Momentálne čisto z rozpočtových dôvodov efektové repro kupovať nejdem, možno neskôr subwoofer a až potom prípadne efekty.

Stereo má zrejme lepšiu kvalitu zvuku.
Ale obávam sa ako to cele prepojím. MMC prehrávač, zrejme WD Live HD, satelit, TV (projektor), NAS. Všetko by elegantne vyriešili HDMI kabely v prípade AVR.

A tu prichádza otázka
1. Je kvalita zvuku u toho stereo Yamaha R-N 500 tak markantne lepšia, počutelná lajkom, že to stojí za to ísť do toho?

2. Repro sú 4-8ohm, keď sú takéto repro píšete, že nie je vhodné robiť diskotéku, ako to myslíte, že to musí hrať potichu? Realne diskoteku s tim samozrejme nikto robiť nebude, ide o to aby to dokázalo hrať aj nahlas v miestnosti 25m^2.

Dikes.