Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kompletny home setup

danielson (44)|26.6.2014 12:00
Je cas vrazit prachy, lebo uz rok prezivam na:
notebooku ktoremu odchadza cca polrocne grafika a je ju potrebne "upiect",
rozladeny Samsung monitor ktory pouzivam ako TV na pozeranie filmov a serialov,
HTPC ak sa to tak da nazvat (stara jednojadrova P4), kde mam novy WD Red 3TB a mi zacal odpadavat.
Dost!

Sorry ze sa rozpisem, ale mam z toho velku hlavu...

Cize dnes si idem po TV Samsung UE40H6400. Uvidim co z toho vsetko vytazim co sa tika smart funkcii.

potrebujem zostavu ktora dokaze:

- sluzit ako velke ulozisko filmov, serialov, hudby, DCIM fotografii, Dokumentov.
- rad by som si zriadil vlastny cloud.
- potrebujem nieco co mi dokaze prehrat media, zobrazit fotografie - triedenie a pozeranie - uz to aj je problem, o uprave v photoshope ani nuvaazujem... - sluzi mi na to ten notebook, ziadna vyhra.
- a samozrejme internet - prehliadac ktory prehraje flash videa bez problemov a vseobecne pozeranie webu.

Siet je zalozena na BT Home Hub 4 - V UK provider - BT ponuka tento router. Fungujem na DSL 13-17 MB Up a 1 MB Down. Mam pocit, ze wifi na tom je dost na prd - odskusam wifi, ked budem mat prilezitost, cez moj HTC One/. Teda ked k nemu budem mat vykonne zariadenie na priamo, aby som urcil ci router robi wifi vramci LAN pomalim.
V auguste si z domu prinesiem gigabitovy switch... Zvazujem ci by nebolo dobre vrazit prachy do niecoho sietoveho vykonneho s dobrim wifi - uvidim po teste.

Takze poradte:

A) vykonny NAS? Ak ano, ktory?
B) alebo dobry NAS + MS. Ak takto, tak ktore?
C) ci si kupit ALL in one PC zostavu nech to vie vsetko?

Moj sucasny pohlad na vec je:

Dobremu NAS sa nevyhnem asi - po vcerajsom cviceni s 3TB diskom sa necitim bezpecne. Paci sa mi rozhranie Synology.
K tom doplnim MMC co dufam, ze vie aj web flash - asi sa blbo pytam ale ani NAS ani MMC som v "ruke nedrzal" - iba zo screenshotov ;)
Neskor by som predal a kupil normalny monitor (September - November). (A ked bude treba tak potom nejaky vykonny pc na pracu, ale zatial vobec netreba.)

Prosim poradte, Dakujem.
vivid.sk (11472)|26.6.2014 12:45
1) NAS+MMC je osvedcena a rozumna kombinacia, kedy staci mat peniaze a riesenia zakupit. Synology mozno len odporucit.
2) postavit si HTPC + kupit NAS, je dalsia z kombinacii, ktora je lepsia ako 1), no zaberie viac casu na skompletizovanie a nejake skusenosti s problematikou.
3) riesenie skombinovat 1)+2) tiez existuje, vyjde lacnejsie, no je nutne ho umiestnit mimo obyvacku, koli hluku HDD. Pokial mas moznost potiahnut dlhsi HDMI kabel z ineho miesta, moze sluzit HTPC zaroven aj ano NAS.

treba sa rozhodnut, ktora moznost je pre teba najviac realna, podla toho smerovat dalsie otazky.
tdlmarek (1566)|26.6.2014 13:04
Vivid.sk to pěkně shrnul. Já bych jen upozornil na to, že v případě MMC a HTPC bez velkého OS nelze automaticky počítat s plnohodnotným webovým prohlížečem.
danielson (44)|26.6.2014 14:02
No ten prehliadac je podmienka aby frcal.
Do 10 kariet, nejake tie bookmarks, to mi staci.
tdlmarek - plnohodnotny - mas na mysli funkcny flesh ci java asi...

Zatial zvazujem nad dobrym NAS a potom uvidim ako to budem vediet kombinovat s TV a co budem musiet dokupovat.
Zatial hladam ktory by mal mat video vystup? Musim to preskumat... cena.. 2 ci 4 pozicie diskov...
Piste navrhy, ale ja sa este dnes ozvem a napisem co som nasiel.
vivid.sk (11472)|26.6.2014 15:21
[QUOTE=danielson;491727]a potom uvidim ako to budem vediet kombinovat s TV[/QUOTE]
To uz vies teraz. NAS ti poskytne DLNA (on sice poskytne toho viac, TV je v tomto pripade obmedzeny partner na prehravanie) a cez to ta prehravanie prestane bavit. Je to len otazka casu.
danielson (44)|26.6.2014 19:14
NAS a prehravanie filmov priamo mi to strasne ne ide dokopy. Mam taky pocit, ze to nie je este doladene. A ked to pojde uz to nebude ani tak NAS.

Ja mam pocit, ze ked dam na pc Win 7 + VLC mam vsetko co potrebujem. Uz len keby to malo vlasny cloud a DLNA.
Sorry za tolku passivitu odrazu, ale budem sa musiet v tom sprtat, uz to vidim. Dorazil ma FreeNAS. Neviem ako je vyvinuty ale vizera ze je potreba vela casu na nastavovacky a doladovacky... Som myslel ze si postavim vlastny vykonny NAS.

Viac ako sa hrat so supis NAS potrebujem aby som mohol v jednoduchosti filmy prehravat a pozerat web.
Cize mi vychadza z toho sikovne HTPC pre Win.

No nic vybalim tu telku dnes a vyspim sa a uvidim co k tomu dokupim.
tdlmarek (1566)|26.6.2014 19:38
Windowsí stroj, který sloužil zároveň jako HTPC i NAS, jsem nějakou dobu používal. Po stránce přehrávání je to v pohodě, člověk si zde může vybrat od zmíněného VLC, přes XBMC až po ultimátní MPC-HC. A samozřejmě je k dispozici i plnohodnotný web browser a libovolná další aplikace. Narazil jsem ovšem v té storage oblasti, protože Windows jako takové žádný pořádný RAID neumí, hardwarový nebo fake-RAID jsem používat nechtěl a 3rd party aplikace se mi neosvědčily.

Naopak u velkého Linuxu, kde by s RAIDem problém nebyl, jsem se děsil toho nastavování a ladění mediálního přehrávače, ovladačů, atd. Asi není moc rozumné provádět nějaké zběsilé experimenty na stroji, který má zároveň zajišťovat také integritu datového úložiště.

Takže nezbývalo než ty dvě oblasti roztrhnout a každé vyhradit samostatné zařízení.

FreeNAS je super, odštěpený NAS4Free podle mě ještě lepší - právě na tenhle projekt jsem přešel, když jsem původní server předělal pouze na NAS, a nemůžu si to vynachválit. Nejspíš ale proto, že tahle oblast je mi i koníčkem, takže mě ta konfigurace bavila. Běžnému uživateli bych to s klidným srdcem asi nedoporučil, tam je opravdu jednodušší sáhnout po nějakém Synology.
vivid.sk (11472)|26.6.2014 22:33
[QUOTE=tdlmarek;491751] protože Windows jako takové žádný pořádný RAID neumí[/QUOTE]
Otazka znie, ci uzivatel RAID potrebuje. Filmy (najvacsiu cast z diskov, co do kapacity) si nepotrebujem zalohovat, na ostatne staci akykolvek jednoduchy zalohovaci sw.
A v tomto pripade ide o skutocny backup (RAID <> backup). Lebo ak uz chcem riesit backup seriozne, potom sa na RAID bez dalsiebo backupu na 100% spolahnut ajak neda.

Tym samozrejme nechcem namietat voci vyssie uvedenemu. Ak by som si staval NAS na linuxe, zvolim nieco z uvedeneho (FreeNAS, NAS4Free, ...ZFS v tejto sfere nema konkurenciu)
tdlmarek (1566)|27.6.2014 09:15
[QUOTE=vivid.sk;491763]Otazka znie, ci uzivatel RAID potrebuje.[/QUOTE]
Však jasně. V té větě je uvedeno, že to byl důvod proč jsem toto řešení opustil. Tazatel si z toho něco může odnést, nebo nemusí - podle jeho požadavků.

Samozřejmě jsem se tím nesnažil naznačit, že RAID nahrazuje backup. Ale ani neplatí, že backup je lepší než RAID. Každý ten přístup slouží k něčemu jinému a vzájemně se doplňují.
danielson (44)|1.7.2014 13:01
Diki za rady.

Rozmyslam ze to urobim na etapy:

1. Etapa - MMC na Win - aby som mal k dispozicii plnohodnotny browser a aby som si otukal MMC.
Komponenty - novy SSD, 3 TB disk co mam. 4GB ci 8GB RAM? Nemam dvoveru v integrovane grafiky cize + grafika. Ak by to bolo mozne cele passive, respektive jeden ventilator co by chladil to cele - ten jeden ventilator je moj vymysel, neviem ci sa to tak robi.

1b. alternativa - MMC sam o sebe (podla toho aj skromnejsia zostava/komplet) + tablet?
Tablet sa mi zda zaujimava hracka. Este to studujem ci sa mi to oplati. Pouzivany by bol na Net hlavne, nejake tie hry.

2. Etapa - NAS - Synology
Rozmyslal som aj nad DIY zostavou zalozenej na nejakom freeNAS, ale mam pocit ze hotova zostava od Synology bude lepsia doladena?
Co by bolo lepsie mat 4*2TB alebo 2*4TB?
Este neviem ake RAID ale na filmy sa mi neoplati minat kapacitu diskov aby to bolo redudantne. A BACKUP (Docs, DCIM...) bude riesieny 2TB 2,5 externy - WD alebo Seagate (cez TrueCrypt odlozeny v robote). Este zvazim ci nepojdem s cenou dole na 3,5" - 2TB.

(3. Etapa - "Workstation"
Nieco na grafiku alebo 3D ked bude nejaka praca na domov.)


Nabuduce napisem konfiguraciu pre moje HTPC.
RoPo (6061)|1.7.2014 13:40
V dnešní době odpovídající model integrované grafiky pro potřeby akcelerace přehrávaného videa je lepší volba než dedikovaná. Dedikovaná grafika pro tyto potřeby je podle mě dnes již zbytečnost.

Z disků 2x4TB uděláš jen "zrcadlo" (celková kapacita 4TB) nebo JBOD - spojení kapacity (celková kapacita 8TB).
Pokud chceš mít data alespoň trochu chráněná, tak použij 4x2TB v konfiguraci jako např. RAID5 (celková kapacita 6TB).
danielson (44)|2.7.2014 13:25
Mam taku moznost za nejake dva mesiace okupit za 50Ł zhruba toto:
Core 2 Duo E6850 3.GHz
8 GB RAM
Quadro FX 1700
300GB HDD

Alebo sa radsej vysolim 300-400Ł a kupim nieco nove zalozene na Core i3-4130T?

Asi zoberiem ten srot, pohrajem sa s tym... Mozno z toho bude NAS.
Dokupim do toho SSD.

RoPo beriem na vedomie a si uvedomujem ake su nove procaky. Uz jednu sunku doma mam ;) - Pentium 4 :p


Tie disky - Tiez som uvazoval niekedy nad RAID 5 ale som sa niekde docital ze je to chulostive/nestabilne... Ze je s tym viac roboty ako uzitku.. No neviem, ale som dosiel k zaveru, ze si nebudem komplikovat zivot s RAID 5. Mas nejake skusenosti s RAID 5? Este si ten RAID musim prejst v hlave, ake situacie mozu nastat pri akej konfiguracii.

Je nieco z toho z tych RAID, JBOD lahko swapovatelne? Teda ze mu zadam pokyn nech presunie data z toho disku prec lebo ho idem vymenit... Napr.

No neviem nidky som sa s RAID nehral neviem ake to je "na dotyk".
vivid.sk (11472)|2.7.2014 15:40
[QUOTE=danielson;492036]Mam taku moznost za nejake dva mesiace okupit za 50Ł zhruba toto[/QUOTE]
Ak ide primarne o cenu, mozes o tom uvazovat, obavam sa vsak, ze to rozumne neuchladis (rozumej efektivne a bezhlucne). Len ta stara GPU bude hlucna a nespravis s tym nic. CPU ma vysoke TPD a bude hriat aj v idle = vysoka spotreba celej zostavy, ak by si to planoval mat pustene dlhodobo, nieje to efektivne. CPU vsak vo velkej skrinke s adekvatnym chladicom bez problemov uchladis. Podla mna, vsak toto nieje rozumny smer.

Ked uz si spomenul Core i3-4130T/Core i3-4330T, su to jedny z najefektivnejsich "plnohodnotnych" procesorov.
danielson (44)|3.7.2014 19:48
OK skoda tej sunky no. Skoro zadarmo ;)

Jednu vec by som si chcel ujasnit a to je ulozisko. Mam teraz ten 3TB disk ktory mi park krat vypadol... Scan disk nabehol... Zatial ide.
BTW uz som si objednal 2TB externy HDD na backup..
Ale spet k veci. Ten 3TB disk otestujem, ale co dalej ak bude OK, davat ho do zostavy s dalsimi 3TB?
Zvazujem ze ho predam radsej :p a kupim si 4*2TB asi. Ci je ok si ho nechat a doplnim ho takym istym 3TB?

Teraz ma tak napadlo. Necham si ho ale len na bordel. Archiv - Filmy, Docs... Backup - to vsetko by som dal do 2*4TB mirror? Hm... tym ze si necham ten 3TB mi vypadava moznost spravit zaujimavy RAID 5 (3+1)(ibaze by som 3TB vybral, uvolnil 4 poziciu a dal ho do boxu). Ci spravim len 2+1? Viem spravit RAID 5 z RAID 1 bez straty dat? Tak ze dolozim 2 disky k dvom diskom.
Nieee, nepaci sa mi to. Dobre je mat jedno ulozisko bez komplikacii.

Tiez je vydiet ze nemam jasne kolko TB potrebujem.. No teraz mam 2-2,5 TB full. Slo by upratat kus ale pojde to neskor len hore samozrejme ;) Cize 3 az 6 TB by bolo fajn mat.
danielson (44)|9.7.2014 11:49
Ake zariadenie (SW, HW) si zohnat na prezeranie webu?
Na data je NAS, media - MMC a na browsovanie webu je najlepsie...?
tdlmarek (1566)|9.7.2014 11:52
Na gauči tablet, u stolu PCčko.
vomic (671)|9.7.2014 12:37
Tablet
danielson (44)|9.7.2014 15:28
No dostal som taky napad:
- Kupim tablet co prehraje full hd s hdmi a (+DLNA). Uz ma to vytaca ze neviem uz ani 720ky filmy pozriet bez sekania na tej mojej sunke.
- Potom sa budem sustredit na NAS.
- A na zaver ak budem pocitovat, ze to nie je ono filmy z tabletu tak sa pohrajem s MMC ;) - nieco male akurat sikovne

Idem pozriet tablety...
RoPo (6061)|9.7.2014 15:31
Do tabletu stream budeš cpát z NASu přes wifi? Jak jinak... Sice tablety mají bufferování, ale i tak nemusí být výsledek uspokojivý obzvláště pro 1080p.
danielson (44)|9.7.2014 16:36
jj. A mam taky pocit, ze bude treba poriadny router. To by mala byt priorita urobit upgrade.
Podla mojich testov, este to budem musiet overit.
Mam BT - britksy provider - BT Home hub 4.
Z vonku to taha dobre ale vramci siete nema vykon.
swenak (186)|10.7.2014 15:27
Nedávno jsem začal řešit podobný problém a vyřešil jsem to tak, že jsem pořídil NAS (Synology DS213j), v něm vyměnil rovnou větrák za Noctua, do něj 2x4TB (měl by umět ofiko 2x5TB a teoreticky i 2x6TB, co jsem tak někde zahlédnul, ale ty disky jou teď ještě dost drahé). Zatím to mám jen jako 2 samostatné disky s tím, že důležitá data se pravidelně z jednoho disku kopírují na druhý, což není nic extra, ale při odporoučení jednoho disku mně druhý zachrání. K tomu jsem kopil Dune HD TV-303D. Ten umí interní 2.5" disk, a nemá větrák. Interní disk budu používat na další kopii zálohy (snad to půjde, ještě nemám otestováno), takže to bude na 2 různých zařízeních a tím bych se mohl ochránit i před nějakým zásadním odporoučením NAS. Samozřejmě, další zálohu, ač už ne kompletní, ale jen to "must have" mám ještě nanotebooku a na USB Flash disku, takže to, co by "mi zničilo život" mám celkem na 5 různých discích, resp. 4 různých zařízeních.

Jediný problém teď asi je ten web, sice to Dune umí, ale co jsem teď testoval, tak jsem ani neotevřel Youtube stránku. Zde bych asi viděl asi jako rozumnější třeba použít ten tablet, nebo zrcadlit obrazovku smartphonu na TV.
danielson (44)|29.7.2014 15:25
No asi som na to prisiel:
Kombinacia bude Tablet + NAS.
A to Asus TF300T a Synology ds415play.
Neviem ako to prezijem bez Windowsu ale uvidime.
A filmy bude hrat tablet (HDMI alebo DLNA) z NAS. Som zvedavy :p

A pripada tu taka moznost s vyhodami aj nevyhodami - Asus T100ta.
Ale tak som v stadiu vyberania. Zatial tieto zariadenia vydim ako rozumne moznosti.
vivid.sk (11472)|29.7.2014 22:41
Pre videofila nieje tablet idealna moznost. Koli 60p. Ale mozno ti to prekazat nebude.
danielson84 (25)|29.7.2014 23:01
No šak ze to ze nie som videofil.
Na zlom fóre riešim môj setup. Teda páči sa mi profesionálny prístup na tvfreak.cz. Ale keď by mal by každý tato riešiť doma setup tak si môžeme rovno všetci zmeniť hobby ;)
Časom (po Vianociach) si možno kúpim MMPC. Ale tak musím doriešiť viac vecí. Tablet + NAS mi zatiaľ dostatočne pokryjú priority.

Ešte si prepočítavam či DS214play mi nestačí. Ale asi nie :p

60p? mkv čo pozerám, tak riešim či sú 720p alebo 1080p. Sorry, ale čo tým myslíš 60p?
vivid.sk (11472)|29.7.2014 23:29
ze su prehravane pri 60p a nie pri 24p (citaj 23.976), ako je to v dobrych rodinach zvykom.
romankrasty (58)|31.7.2014 20:23
Jen uvaha. Sam jsem dost zvazoval NAS. Mel jsem ho i tyden doma Synology DS214se obyc nizsi rada + 2TB. No nejak jsem mu neprisel na chut. Nevim nu. Sel jsem hlavně po ceně. Nejsem moc zběhlý v nastavování. Sice jsem nakonec vse nastavil. Domaci sit a pristupy k TV, PC, Notasu, i k telefonům a tabletu. Přišlo mi to hodně složité.
Nakonec jsem to vyresil jinak. Pořídil jsem si miniPC s dvoujadrovym atomem z druhe ruky za 1800,- s Ubunt-xbmc a s E-satou, externi hdd pripojen pres e-SATUa s sata3.0. K velkemu počítači jsem to pripojil pres Sata3.0. Kupodivu to fungovalo. Pristup z obou. Jen to zapinani a vypinani ( externi hdd) je trochu na pikacu. Prehravani filmu z tabletu na TV pres wifi moc neslo, pak jsem pouštěl přes HDMI nu a zde je problém s připojením HDD, přehrávání na SD kartu atd., je prostě zdlouhavé. Zalezi na velikosti filmu ale proste pro mě nepoužitelné. Nu a co se zvukem? Staci jen stereo? Me bohuzel ne. Měl jsme problém vůbec zvuk rozchodit a blblo DTS HD. V tabletu jsem měl XBMC.
No nakonec jsem skoncil u dual bootu na jednom PC.
No a ke hrám. Bohužel hraju android hry :(. Tak že jsem si před objednal Tablet - NVIDIA Tegra K1. V mých očích má docela dost dobrých vychytávek a ten ovladač je taky super. Připojit k tv přes HDMI a ovladačem ovládat. No jsem na to zvědav.
tdlmarek (1566)|31.7.2014 21:28
NAS začne dávat smysl, pokud člověk chce mít disk přístupný kdykoliv z více zařízení (tzn. bez ohledu na zapnutí a stav nějakého PC třeba u někoho v pokoji) a/nebo potřebuje trochu větší kapacitu či redundanci (tzn. vícediskové řešení). Ty další věci okolo (automatické zálohy, mediální server, download klient, přístupová politika, ...) jsou spíš už jen takový bonus.
danielson84 (25)|1.8.2014 00:25
Momentálne upúšťam od myšlienky Tablet na filmy. Som bol pozerať Asus Transformer a je to tablet - s tou klávesnicou je to malé a ako tablet je to ale ok.
Ale teraz pozerám a vyberám HTPC na ktorom pobeží Win 7 a na tom XMBC.
Ja mám notebook na net, ale priateľka je na nete na PC pozeraním cez TV. A vraj jej to nevadí. Som zmenil veľkosť textu vo Win na 150% a dá sa aj na fullHD po nete behať pozeraním na TV.
Rozmýšľam nad konfiguráciu a potom sa pre istou porovnám performance s Asus Transformer ak niekde zoženiem nejaké čísla.
Viacero vecí na zváženie ale asi sa chystám na taký, ktorý bude mať ventilátor a vojde do neho 2,5 a 3,5 disk. Od riadneho HTPC bude mať kus ďalej. Čo už.

A ten NAS dosť chcem. Skúšal som si demo na webe Synology a ozaj je to dosť zaujímavé. A s nastavení sa už hádam nejako popasujem.
Dáta narastajú, čo je samozrejmosť, a rád by som mal vlastné centrálne úložisko. Už mám dosť polovičatých riešení od... Ani nepamätám.

Obavy mám zo sieťového prvku - BT Home HUB 4. Nakoľko mám nevýkonný NB a ešte väčšiu šunku PC tak to neviem poriadne otestovať. Ale hádam to bude OK. Uvidíme ak nepôjde dosť rýchlo, tak i tu budem musieť investovať.
Síce mám len jeden gigabit port na Routri. Ale plánujem si priniesť gigabitový switch z domu, tak uvidím ako to pôjde.