Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Velikost paraboly a její směrovost

KamilZ (10277)|17.8.2014 17:39
Zajímavý článek, čím větší parabola, tím musí být lépe zaměřena: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Pro laika je to naopak - velká parabola by měla mít velké "rezervy".
pfornal (201)|17.8.2014 19:02
Přesně tak - dobrý článek. Zkušenosti s více parabolami mě naučila jednu věc. Větší parabola s LNB v ohnisku zajistí bezproblémový příjem při zhoršených podmínkách, ale pro "amatérské" nastavení je někdy lepší zvolit kompromisní řešení. Např. Na 80cm parabole jsem měl 2LNB na pozice 10a9°e a 7a5°e. Tohoto s parabolou 90cm a více prostě dosáhnout nelze. Na 125cm parabole je pak každé LNB potřeba nastavit velmi přesně. Jakákoliv "nepřesnot" se projeví při zhoršených atmosferických podmínkách. Velká parabola někdy neznamená, že si pokryju bezproblémově celou oblohu.
mirekv (7169)|18.8.2014 08:51
Článek mě potěšil, teoreticky tohle všechno vím, ale je i s údaji, nákresmi apod.
bastlir (3245)|18.8.2014 10:51
"Je to moc vědecký a není to pro všecky" :) Výměna 80cm paraboly kolem 19°E za větší nepřináší větší sílu signálu, ale vyšší kvalitu a menší citlivost na mraky. Na druhou stranu musíte brát zřetel na prudší vítr, je to přeci jenom plachta. Už jsem viděl 120cm parabolu utrženou i se stožárem.
Každý montér mi dá za pravdu, že velká parabola v jedné osobě se obtížněji montuje, ale jinak jako malou ji musíte zaměřit přesně už kvůli HD kanálům. Pak posouváním a otáčením konvertoru je třeba doladit nastavení. Důležité však je to, aby měřák ukázal max. signál s co nejmenší chybovostí.
jarod72pm (841)|18.8.2014 12:21
Tak mě výměna větší paraboly nepřinesla vyšší kvalitu pouze signál byl silnější při bouřkách a nedocházelo tak k výpadkům jak u malé paraboly hlavně u kombinací více satelitů např 19,2+23,5,kvalitu signálu a to dost podtatnou změnu jsem docílíl až výměnou satelitního přístroje který měl citlivější tuner !
bastlir (3245)|18.8.2014 13:28
[QUOTE=jarod72pm;494592]Tak mě výměna větší paraboly nepřinesla vyšší kvalitu pouze signál byl silnější při bouřkách a nedocházelo tak k výpadkům jak u malé paraboly hlavně u kombinací více satelitů např 19,2+23,5,kvalitu signálu a to dost podtatnou změnu jsem docílíl až výměnou satelitního přístroje který měl citlivější tuner ![/QUOTE]

No ano, citlivost tuneru hraje samozřejmě svoji významnou roli. Jenže pokud STB nekoupíš v sámošce mezi houskama, měl by už mít tuner na slušné úrovni. Jinak pokud jsi signál neměřil nějak prokazaltelněji jak "teploměry" v STB, nemůžeš s jistotou tvrdit, která veličina se vlastně zlepšila. Pro tebe je však stejně nejdůležitější konečný efekt = kenec výpadků.
mirekv (7169)|18.8.2014 14:43
bastlir: jak můžeš někomu napsat, že větší parabola přinese vyšší kvalitu? Četnost výpadků v závislosti na počasí určitě ano, ale kvalitu jako takovou ne, to platilo u analogu.
bastlir (3245)|18.8.2014 15:00
Protože se tu řeší problém s HD v posledních dnech. Ale dobře, nebudu mluvit obecně, nýbrž ze své asi dva dni staré zkušenosti. Měl jsem na střeše 85cm Mascoma, který měl maximální signál, ale horší kvalitu signálu, a tedy výpadky HD. Jak jsem tu už psal, dal jsem tam eliptickou 110cm parabolu, která má samozřejmě také max. signál, pochopitelně s jeho kvalitou je někde jinde. Proto jsem tu psal, že co se týká síly signálu pro naše běžné spektrum přijímaných družic, rozdíl mezi 80 a 100cm není podstatný.
Dagy2 (3153)|18.8.2014 18:35
[QUOTE=mirekv;494603]bastlir: jak můžeš někomu napsat, že větší parabola přinese vyšší kvalitu? Četnost výpadků v závislosti na počasí určitě ano, ale kvalitu jako takovou ne, to platilo u analogu.[/QUOTE]

Bastlír mal ale na mysli ako vyplýva z kontextu jeho príspevkov "kvalitu signálu" t.j. spodný teplomer na sat prijímači, nie kvalitu výsledného obrazu. Ta je ako píšeš u digitálu buď =1 (t.j. obraz OK) alebo =0 (t.j. výpadok).
geronimoh (2327)|18.8.2014 19:33
[QUOTE=mirekv;494603]bastlir: jak můžeš někomu napsat, že větší parabola přinese vyšší kvalitu? .....[/QUOTE]

Také jsem z textu pochopil, že bastlir myslí kvalitu signálu, ne kvalitu obrazu ....