Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký HDD do MMC ?

Cairo (46)|12.12.2014 21:25
Prosím o radu odborníků, jaký interní 3.5 HDD byste doporučili do multimediálního centra. Požadavek je 4 TB.
Doposud jsem používal zelené 2-3 TB WD. Jeden 3TB mi nenávratně zdechl po pár měsících používání, další 3 jedou už 2 roky bezproblémově.
Už nemám nervy se pořád nasírat s Xtreamer Prodigy a dal jsem si k vánocům Popcorn A410. Dle informací z diskusí by měl podporovat 4 TB. Chtěl jsem jít opět do WD Green, ale na některých webech doporučují spíše WD Red event.Seagate. Mám v tom guláš a jelikož jsem lama, tak bych chtěl poprosit o radu.
Děkuji
vivid.sk (11472)|12.12.2014 21:27
Priplat si za WD Red (3 roky zaruky ti za to stoji, pretoze on raz zdochne a ak to bude do 3 rokov, si v suchu). 4TB verzia je ale najhlucnejsia zo serie (najviac platni), takze je otazne, ci to chces pocuvat v obyvacke.
Cairo (46)|12.12.2014 21:50
Děkuji za odpověď. Cenový rozdíl pro mě není podstatný, dlouho jsem váhal zda do toho jít a když už jsem se rozhodl, tak akceptuji, že kvalita něco stojí. Priorita je pro mě spolehlivost a nízká hlučnost. Bohužel to budu mít v obýváku a navíc jsem v diskusi vyčetl, že odhlučnění HD v Popcornu není zrovna ideálně vyřešeno. Takže se omlouvám za nedostatečné zadání problému a opravuji otázku: Co bys prosím doporučil s ohledem na hlučnost a spolehlivost ?
RoPo (6061)|12.12.2014 22:38
Série RED má upravený firmware (firmware neřeší některé chyby v datech, spoléhá na miror, či jinou redundanci dat v NASu) a plotny z jiného materiálu než ostatní HDD. WD o rozdílech někde psal co jsem četl. RED je modelová řada do NASů s provozem 24/7/365. Ale vyzkoušet jej do HTPC, který neběží stále a bez dalších disků vyzkoušet můžeš.
Měl jsem nespočet dsiků od různých výrobců. Poslední dobou (2 roky) používám bez problémů několik disků Seagate 3TB model ST3000DM001. Ve 4TB verzi bych se podíval po modelech od stejného výrobce. Na konkrétní modely bych se musel podívat.
Cairo (46)|12.12.2014 22:40
Děkuji za předání zkušeností
vivid.sk (11472)|13.12.2014 00:41
Podla mna je jedno, aky disk kupis, pretoze musis pocitat aj s tym, ze zdochne. A v tom pripade je zaruka na prvom mieste (backup musis riesit tak ci tak). WD Black ma napriklad zaruku 60 mesiacov, ale to su neprijemne hlucne disky, ktore by som do HTPC neodporucil ani nepriatelovi.

[QUOTE=Cairo;501886]Co bys prosím doporučil s ohledem na hlučnost a spolehlivost ?[/QUOTE]
1) Mensi WD RED :D napriklad 1TB
2) WD RED

ale to si asi nechcel pocut ...., podla mna je hluk z diskov velmi subjektivna vec, niekomu nevadi dvojdiskovy NAS v obyvacke, niekomu prekaza uz jediny 2.5" HDD. Naviac hodne zavisi od toho, ako je uchyteny (problem nerobi len samotny HDD, ale vibracie samotneho HDD a ich prenos a nasledny hluk, ktore robia okolite sucasti. Viem, ze sa to blbo vysvetluje, ale skus chytit HDD do ruky a nasledne ho poloz na stol, alebo na zem. A ten rozdiel je to, o com pisem - nieje hluk ako hluk, to ostatne sposobuju vibracie)
vivid.sk (11472)|13.12.2014 00:56
[QUOTE=RoPo;501889]....Seagate 3TB model ST3000DM001[/QUOTE]
Tento disk by som do HTPC nechcel ani zadarmo. Uplnou nahodou som ho totiz mal doma, a uplnou nahodou bol hned vedla neho WD GREEN, rovnako 3TB. Tento 7200rpm HDD bol oproti nemu ako vrtulnik, naviac neskutocne hrial. Jedina vyhoda je snad znacne vyssia rychlost (co je ale pri tomto urceni zanedbatelne).

[ATTACH=CONFIG]29247[/ATTACH]
27-septembra-2012_19-54.png
puschpull (921)|13.12.2014 09:28
Osobně jsem hlučnost (a nespolehlivost) HDD v MMC vyřešil tak, že jsem pořídil naprosto tiché MMC (tedy bez interního HDD). Všechny soubory které potřebuji mám ve sdílených složkách v PC (to je v jiném podlaží, v pracovně, v něm mám 7x interní HDD a 3x externí USB HDD). Celá domácí síť spojená pomocí 1GB ethernetu. Toto řešení mi maximálně vyhovuje.
P.S. taky jsem se zhruba do ledna letošního roku trápil se spolehlivostí HDD v Xtreameru Pro. Nyní mám klid a kdikoliv si něco chci v obýváku pustit v TV tak si to bez problému pustím.
druhé a jistě techničtější řešení nabízí postavit si domácí NASku, ale opravdu kvalitní, se čtyřmi HDD v RAIDu - to je hodně peněz. Mě víc vyhovolalo ten zapnutý PC v pracovně, který je stejně zapnutý vždy když jsem doma ...
:-)
vivid.sk (11472)|13.12.2014 12:31
Idealne riesenie je to pre tych, ktori maju rodinny dom a maju moznost umiestnit to niekde do pivnice (a tam netreba riesit ani zvlast naroky na hlucnost ci design skrinky).
No pokial ma uzivatel bezny byt, kde je (obvykle) problem s uloznym priestorom, musi brat do uvahy aj hluk. A pokial je trosku narocnejsi, tak si rozhodne neda do obyvacky 7x HDD :D, ktore tam budu hucat 24/7.

Kym vsak nezacnu vyrabat nehlucne chladnicky, je to vsetko v ramci normy - pretoze dnesne ultra "moderne" koncepty kuchyno-obyvaciek nedavaju priestor umiestnit chladnicku mimo zony posluchu.
puschpull (921)|13.12.2014 13:33
... kupodivu ten PC s deseti pevnými disky je výrazně tišší než počítač , který jsem měl tak 7 roků zpět a v němž byl jeden HDD. Doba pokročila a dnes není problém postavit tichý počítač. Samozřejmě nějaký malý hluk dělá, ale oproti běžným PC, se kterými se denně potkávám je mnohem tišší. :-)

P.S. a pokud bych stavěl dnes, tak bych použil jedině Fractal Design R5 (nebo R4) a ten by byl téměř neslyšitelný. (Syn nedávno stavěl do té R4, takže mohu osobně potvrdit téměř naprostou nehlučnost)
a ta novinka je o chlup lepší: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
:-)
vivid.sk (11472)|13.12.2014 14:03
[QUOTE=puschpull;501927]ale oproti běžným PC, se kterými se denně potkávám je mnohem tišší.[/QUOTE]
Nemozes porovnavat standardny seriovy pocitac kupovany v obchode - to su vsetko hlucne sracky (vratane znackovych, vo firme sme mali snad vsetkych znackovych vyrobcov HP, Fujitsu Siemens, IBM, Lenovo ci DELL), vsetko je to na jedno kopyto, kde sa setri na tom najdolezitejsom.

Ani pred siedmymi rokmi, tak ani teraz nebol problem postavit nehlucny pocitac, len je nutne si to postavit sam. Pretoze kazdy sam najlepsie vie, ake ma naroky

[QUOTE=puschpull;501927] jedině [/QUOTE]
Skrinka pocitac nerobi, takze s tymito slovickami opatrne. Skrinka je nic viac, len skrinka, zavisi na obsahu.
puschpull (921)|13.12.2014 14:12
[QUOTE=vivid.sk;501930]Skrinka pocitac nerobi, takze s tymito slovickami opatrne. Skrinka je nic viac, len skrinka, zavisi na obsahu..[/QUOTE]
jasně, ale rozebírat to v tomto threadu by bylo moc OT.
Musí se brát v úvahu i "cable management", kvalitu a tichost ventilátorů, regulace ventilátorů, uložení HDD do "odhlučněných" pozic atd... Říkám, nedávno jsme stavěli doma PC do zmíněného Fractal Design R4, mimochodem, skvělá skříň, technikovo srdce plesá blahem, (hlučnost nebyla prioritou) a výsledek je téměř nehlučný. Při běžné práci, poslechu hudby, filmů není z 30 cm vzdálenosti slyšet, při hraní her je znát že se roztočí ventilátory ... :-)
Heartwork (2358)|13.12.2014 14:22
[QUOTE=puschpull;501931]Fractal Design R4, mimochodem, skvělá skříň, technikovo srdce plesá blahem, (hlučnost nebyla prioritou) a výsledek je téměř nehlučný. [/QUOTE]
Můžu potvrdit, mám PC též ve Fractal Design R4 spolu s regulovanými ventilátory Noctua a výsledkem je blažené ticho. :)

Taktéž mohu potvrdit, to co píše vivid o 4TB verzi WD Red, mám 4 ks v NASu a jsou to dosti hlučné a vibrující disky - v obýváku bych je opravdu nestrpěl.
Cairo (46)|13.12.2014 15:28
Děkuji všem za zajímavé příspěvky.
Co se týká hlučnosti, tak nejtišší by měl být WD Purple 40PURX (26 dB), naproti tomu klasický WD Green 40EZRX má 28 dB. Podle komentáře firmy je Purple optimalizovaný pro zabezpečovací kamerové systémy. Nedokážu posoudit jestli to jsou je reklamní plky, nebo jestli do MMC opravdu není vhodný.
vivid.sk (11472)|13.12.2014 15:50
Nieje to celkom tak. Ty musis pozerat hlucnost v idle, nie hlucnost pri zapise. A tie maju tieto disky rovnaku (su to vsetko nizkootackove disky).
Purple je urcene pre nonstop zaznam, preto je optimalizovany hluk pri seeku, rovnako ma zaruku 3 roky. Hluk pri seeku sa kedysi dal nastavit cez AAM (co malo dopad na rychlost), ale WD pri poslednych WD seriach od tohoto upustil a zrejme predava takto specializovane rady diskov pre koncovych uzivatelov, ktori si radsej vyberu disk, podla vlastnej preferencie.
tdlmarek (1566)|13.12.2014 15:55
[QUOTE=Cairo;501939]Podle komentáře firmy je Purple optimalizovaný pro zabezpečovací kamerové systémy. Nedokážu posoudit jestli to jsou je reklamní plky, nebo jestli do MMC opravdu není vhodný.[/QUOTE]
Když odhlédneme od provozních vlastností, tak se ta optimalizace obvykle týká funkčnosti navíc. Tzn. rozšířené sady příkazů, která se využije např. právě u kamerových systémů. To ale nijak nezasahuje do základu, který umožňuje použít disk klasicky - takže ano, lze bez obav nasadit klidně i do PC nebo MMC.

Jestli je ale právě tento nejlepší do MMC, to neporadím. Já zastávám názor, že éra magnetických disků v koncových zařízeních je už za námi :-D
Cairo (46)|13.12.2014 16:01
Aha, díky za vysvětlení.
Takže myslíš, že by nebyla špatná volba zůstat u "klasiky" WD AV-GP - 4TB, což je zřejmě nějak upravený (nevím jak) klasický Green EURX ?
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

---------- Doplněno v 16:01 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 16:00 ----------

[QUOTE=tdlmarek;501942]Když odhlédneme od provozních vlastností, tak se ta optimalizace obvykle týká funkčnosti navíc. Tzn. rozšířené sady příkazů, která se využije např. právě u kamerových systémů. To ale nijak nezasahuje do základu, který umožňuje použít disk klasicky - takže ano, lze bez obav nasadit klidně i do PC nebo MMC.

Jestli je ale právě tento nejlepší do MMC, to neporadím. Já zastávám názor, že éra magnetických disků v koncových zařízeních je už za námi :-D[/QUOTE]

Díky za vysvětlení Marku
puschpull (921)|13.12.2014 16:30
Něco takového: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] by bylo asi optimální.
Cairo (46)|13.12.2014 17:55
Díky za radu, jdu do toho.