Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Multimediální centrum se 7.1 analogovým výstupem, 3D a Bluray mechanikou

haky73 (32)|30.12.2014 13:33
Vážení, dá se v současné době pořídit takovouto kombinaci? Mám už starší AV receiver který nepodporuje nové zvukové formáty, proto se snažím do něj "cpát" analog se kterým si MMC ví rady. Mám už trošku starší HD Dune Max s Bluray mechanikou kterou rovněž hojně využívám ale mechanika mi z nějakého důvodu nepřehraje žádný originální BD disk, tak si říkám, jestli není čas pořídit něco nového i s ohledem na to, že Dune Max nepodporuje 3D filmy. Pro 3D přehrávání mám další MMC. Právě proto hledám nějaký produkt, ve kterém by bylo vše v jednom. Čekal bych, že DUNE udělá nějakého nástupce ale bohužel co jsem hledal tak jsem nenašel nic co by splňovalo moje požadavky. Z čeho bych mohl slevit je přehrávač Blu-ray, těch 7.1 analog je podmínkou.
Děkuji za vaše tipy.
vivid.sk (11472)|30.12.2014 17:35
Tak, ako sa vytratil multikanalovy analogovy vstup z AVR, rovnako sa vytrati(l) z MMC. Nema zmysel to prehanat analogom, ked zajtra tu mas 9.2/11.2 a nevieme, pri kolkych kanaloch to skonci. Naviac AVR su hodne kompromisne (co sa zvuku tyka), takze nema zmysel multikanal riesit analogovym prepajanim (minimalne v tomto segmente). Nie je lepsie vymenit AVR ako trvat na 7.1 analogu?

Aky mas AVR + repro?
tdlmarek (1566)|30.12.2014 18:10
[QUOTE=haky73;503272]Mám už starší AV receiver který nepodporuje nové zvukové formáty, proto se snažím do něj "cpát" analog se kterým si MMC ví rady.[/QUOTE]
Když píšeš, že nepodporuje nové zvukové formáty, myslíš tím že vůbec nemá HDMI vstupy (s audiem), nebo pouze neumí Dolby TrueHD a DTS-HD MA? V tom druhém případě je řešení jednoduché - stačí na straně MMC dekódovat do 7.1 LPCM, takže bude vše krásně hrát, a přitom nedojde k žádné degradaci kvality. Samozřejmě je pak třeba vybírat takové MMC, které má dekódéry HD zvuku, ale to by platilo i pro ten analogový výstup.
haky73 (32)|30.12.2014 19:22
Kluci, mám Marantze SR9600, váha kolem 25kg, toroidní trafa, ve své době vlajková loď Marantzu,pořizovací cena byla kolem 100tis. zvukově je to naprosto úžasnej stroj. Musím to řešit analogem, to se myslím dá pochopit. Repra má od Tannoye řada Eyris.
Ano, neumí Dolby True HD a DTS-HD, jinak toho umí spousty http://us.marantz.com/DocumentMaster/US/SR9600specsheet0406.pdf
tdlmarek (1566)|30.12.2014 19:47
No podle manuálu umí na HDMI přijímat jenom 5.1, ale už ne 7.1. Škoda, bylo by to daleko jednodušší.
vivid.sk (11472)|30.12.2014 22:13
Pekny stroj, ak to ma HDMI vstupy, nieje naozaj lepsie to prehanat digitalom? Vychadzam z toho, ze DA prevodniky v AVR budu lepsie, ako akykolvek analogovy vystup z beznych zariadeni. Snad nejaky OPPO player bude mat analog slusny, ale bezne MMC skor nie.

P.S. Naozaj ten AVR nepodporuje 7.1 multichannel PCM? V HDMI standarde 1.0 uz tato podpora bola zahrnuta (8 channels PCM), AVR podporuje HDMI 1.1, takze je to zvlastne.
tdlmarek (1566)|30.12.2014 22:24
Možná jsem to jen špatně pochopil, ale vycházím z téhle tabulky v manuálu:

[ATTACH=CONFIG]29365[/ATTACH]

Multi Ch-PCM -> pouze 5.1.


PS: Ta svislá čára je kurzor, dal jsem printscreen v nepravou chvíli.
Marantz-SR9600-input.png
vivid.sk (11472)|30.12.2014 22:45
Podla tej specifikacie to tak naozaj vyzera (ale treba v praxi otestovat).
Potom by som to uz radsej riesil 5.1CH PCM cez HDMI + PLIIx movie na dopocet zadnych dvoch kanalov, pripadne najprv otestoval kvality analogoveho prepojenia pri konkretnom type zdroja signalu.
jito (999)|31.12.2014 17:00
Asi to nebude to co přesně hledáš,ale na trhu je "zaplatitelný" 3D BD přehrávač Samsung BD-F7500 s 7.1 analogovým výstupem.
http://www.samsung.com/cz/consumer/tv-audio-video/blu-ray/blu-ray-player/BD-F7500/EN
haky73 (32)|2.1.2015 12:09
[QUOTE=vivid.sk;503318]Pekny stroj, ak to ma HDMI vstupy, nieje naozaj lepsie to prehanat digitalom? [/QUOTE]
To HDMI je jen další alternativa k digitální optice a koaxu. Neřeší to problematiku novější zvukových systémů, kterých bych rád využil, nebo se pletu?
vivid.sk (11472)|2.1.2015 13:03
Pletes.
RoPo (6061)|2.1.2015 13:37
[QUOTE=haky73;503633]To HDMI je jen další alternativa k digitální optice a koaxu.[/QUOTE]

Toto by se dalo napsat jen pro audio formáty do úrovně DTS. Vyšší kvality "HD digi.audia" musí jít a jsou standardizovány jen pro HDMI.
tdlmarek (1566)|2.1.2015 15:25
[QUOTE=haky73;503633]Neřeší to problematiku novější zvukových systémů, kterých bych rád využil, nebo se pletu?[/QUOTE]
Zkusím ještě jednou rozepsat myšlenku, o které tu já a vivid.sk hovoříme.

Přes HDMI a S/PDIF (optika, coax) lze přenášet digitální zvuk buď komprimovaně (AC3, DTS, Dolby TrueHD, DTS-HD MA, ...) nebo nekomprimovaně jako PCM (představ si to jako .wav ve Windows, prostě základní formát zvuku). Proto pokud připojujeme např. MMC, lze při konfiguraci digitálního výstupu zvolit, zda se má zvuk posílat beze změny v takovém formátu v jakém je v přehrávaném souboru (tzv. bitstream), nebo se má nejprve dekódovat a ven poslat už jen jako PCM.

Jak ale popis výše napovídá, PCM je ze své podstaty daleko "větší", lze proto přes optiku/coax přenést pouze jako 2.0. Naopak komprimovaně ve formátu AC3 nebo DTS protlačíme i 5.1. Z toho důvodu se téměř vždy používá zapojení, kdy zvuk přenášíme jako bistream a AVR/zesilovač se potom musí postarat o dekódování.

HDMI už ale toto omezení nemá, dokáže 7.1 přenést jak komprimovaně v nových formátech Dolby TrueHD a DTS-HD MA, tak i nekomprimovaně jako PCM. Takže pokud mám starší AVR bez podpory nových formátů, nastavím jejich dekódování už v MMC, a AVR pak už jenom přijme, převede a zesílí "hloupé" PCM. Takže i když můj AVR nové formáty neumí, za pomoci dekódérů v MMC je přehrát dokáže - bez jakékoliv ztráty kvality a v plném 7.1.


Zde jsme pouze narazili na problém, že u tvého AVR manuál píše o tom, že přes HDMI bohužel neakceptuje PCM 7.1, ale pouze 5.1. Je to zvláštní, ale ten obrázek hovoří celkem jasně.

Ale jak podotknul vivid.sk - i když bys měl pouze 5.1 a zbylé dva kanály nechal dopočítat uměle, celkový zvukový zážitek bude díky použití kvalitních převodníků v AVR lepší, než při analogovém 7.1 připojení většiny levných MMC.
haky73 (32)|2.1.2015 19:50
tdlmarek: díky za vysvětlení. Teď už to snad chápu. Nicméně ještě dotaz, budu potřebovat 2 HDMI výstupy, jeden na video signál a druhý na audio?Díky
vivid.sk (11472)|2.1.2015 20:03
Vsetko ide v jednom HDMI vystupe. Audio+video spolu.
jarino1978 (8045)|2.1.2015 21:17
a čo tak použiť externý prevodník ? je ich neskutočne veľa, napr.
http://www.ambery.com/2hddodtsdihd.html

[ATTACH=CONFIG]29407[/ATTACH]
AU-HDMICP-Diagram.gif
jarino1978 (8045)|2.1.2015 21:29
tie prevodníky sa robia aj vo veľmi slušnej kvalite ( čo peňaženka dá... ), čiže nebál by som sa nejakej degradácie zvuku. Poprípade ako už bolo spomínané nastaviť audio out cez HDMI napevno na PCM multichannel ( 5.1 / 7.1 podľa podpory AVR ). Tvoj maratz podporuje PCM 5.1. Inak máš doma vlajkovú loď s podporou upgrade FW ( nie je náhodou aj nový FW pre tento AVR ??? ).