Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

RaspBerry Pi 2 B

jaydoo (542)|18.11.2015 14:07
Doma som dostal za úlohu vyriešiť prehrávanie hudby "jedním kliknutím". Keďže mám všetky mp3 a filmy uložené v NASe a filmy pozerám momentálne cez RaspBerry Pi 2 B + KODI, tak skúšam tie MP3 prehrať cez RPI2. Na ovládanie a výber používam telefon s Androidom a aplikáciu KODI remote. Na OpenElec 5.08 sa mi stavalo, že ked prepínam skladby a interprétov, tak sa mi cele RPI2 zasekne asi po 3-4 prepnutí. Cez víkend som updatol na 6.0. A prestalo mi na ovladani z telefonu fungovat výber skladby. Musim stlačiť pri vybere albumu play a začne hrať od 1. skladby. Skúsil som Yatse a tam mi ide výber, ale radšej by som používal KODI na ovládanie. Alebo riešite prehrávanie muziky inak?
A ešte asi budem musieť riešiť vstup do Yamahy inak, najradšej by som cez optický vstup. ale to budme musieť asi dokupiť niečo do RPI2.
vivid.sk (11472)|18.11.2015 14:23
Yatse je (imho) aktualne najlepsi ovladac pre KODI. Originalna aplikacia je aktualne slaby odvar toho, co umoznuje Yatse. Alternativne este skus Music Pump XBMC, pripadne aj dalsie, aktualne je ich viac nez dost.
jaydoo (542)|18.11.2015 16:38
Yatse som používal volakedy, myslel som, že ked sa to zmenilo na Kodi, že sa to zlepšilo.

Edit: Teraz som si všimol, že po update na Openelec 6.0 mi vždy po reštarte vypíše chybovú hlášku:
Couldn´t download information
Unable to connect to remote server. Would you like to continue scaning?

Internet mi funguje, neviete čo s tym?
o.n.y.x. (6)|20.11.2015 19:56
Ahoj, mam Rpi2 a Kodi 5.0.8 ale obcas se mi stane, ze po resetu se sekne pri nahravani Kodi a pak po tvrdym restartu (vytazenim ze zasuvky) uz Kodi nenabehne, pise ze ma poskozenej nejakej soubor a tak mi nezbyva nez instalovat znovu a tim padem vse i nastavovat znovu, protoze zalohovani nastaveni v Kodi je nejaky posahany:/ Nejaka rada jak se tomudle vyvarovat nebo lip zvladnout?
Pytkin (7947)|20.11.2015 23:01
ved si z casu na cas urob image karty .. len ju potom restornes a nemusis instalovat vsetko znovu ..
tdlmarek (1566)|20.11.2015 23:11
[QUOTE=o.n.y.x.;518044]Nejaka rada jak se tomudle vyvarovat nebo lip zvladnout? [/QUOTE]
I z jiných důvodů (rychlost přístupu na kartu) bych zkusil bootování ze sítě, pokud na to doma máš hardware.
Victor77 (118)|20.11.2015 23:54
Že se RPi2 seká při startu Kodi, není úplně obvyklé. Mě se to zatím ještě nestalo. Je docela možné, že poškozený soubor je příčinou a ne důsledek zaseknutí. Určitě bych vyzkoušel jinou micro SD kartu. Malina je totiž, co se týká karet, trošku vybíravá.
o.n.y.x. (6)|21.11.2015 07:46
Nemám na boot na síti HW, nemám NAS, jen pouze externí HDD připojenej k malině přes USB. S tou kartou mě to už napadlo dřív, možná zkusím koupit jinou... Teď mám Samsung evo 16 GB
Victor77 (118)|21.11.2015 11:30
Nemusíš hned kupovat. Stačí půjčit. Jakoukoliv, co doma najdeš. I z nějakého mobilu (zazálohuj obsah). Když si ověříš, že to skutečně kartou je, pak můžeš investovat do nové.
Mayki07 (185)|21.11.2015 15:39
[QUOTE=o.n.y.x.;518052]Teď mám Samsung evo 16 GB [/QUOTE]
Tak tuhle kartu vůbec na RPi nedoporučuji, z vlastní zkušenosti vím že ji RPi pořád poškozuje soubory. Pořiď si Kingstona class10 a už se ti to nestane. Mám to odzkoušené, sám používám tři RPi doma...
o.n.y.x. (6)|21.11.2015 18:50
Tak jsem chtěl přeinstalovat malinu a po nahrátí na kartu instalačku noobs vůbec se mi nerozsvítí tv a na desce maliny svítí zelená a červená ledka zároveň? kdo poradí?

Edit: tak už se rozjela potvora, každopádně koupím jinou kartu a 8gb bude stačit.
jaydoo (542)|21.11.2015 20:28
Aky používate scraper na filmy a ako ho máte nastaveny?
Ja momentálne používam Movie Scraper BBaron a jazyk mam nastaveny na cs.
RossiD (1271)|22.11.2015 00:02
[QUOTE=jaydoo;518076]Aky používate scraper na filmy a ako ho máte nastaveny[/QUOTE]

Stručně a jasně ;)

[ATTACH=CONFIG]31946[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]31945[/ATTACH]
obr.jpg screenshot000.png
Saxel (2279)|22.11.2015 13:35
[QUOTE=RossiD;516913]Přístup ke Kodi / OpenElec řeším přes FTP:

http://gasinski-daniel.blogspot.cz/2012/08/ftp-with-ssh-with-total-commander.html
[/QUOTE]
Skvělý typ, díky. Teď můžu do složek Kodi (openelec) přímo z Total Commanderu. Jen ještě doplním, že postup pro stažení potřebných DLL je v readme.txt v adresáři pluginu. Jo a přístupové jméno a heslo jsou známé root/openelec.
PetrMd (30)|22.11.2015 19:38
Ahoj, už nějakou dobu je k dispozici OpenELEC verze 6.0 s Kodi 15.2, ale moje Malina mi žádný upgrade nenabízí. Mám něco špatně nastaveno, nebo musím upgradovat nějak ručně?
jito (999)|22.11.2015 20:14
6.0.0 je poslední verze....
Stačí se podívat na stránku Openelec...
PetrMd (30)|22.11.2015 20:38
Asi jsem to nenapsal úplně jasně, tak znovu. Teď mám na RPi2 verzi 5.0.8, a chtěl bych přejít na tu nejnovější 6.0.0, ale žádnou aktualizaci mi to nenabízí. Mám něco špatně nastaveno, nebo musím na verzi 6.0.0 upgradovat nějak ručně?
jito (999)|22.11.2015 20:44
Jasně...
Když dáš zkontrolovat aktualizace ručně,tak taky nic?
Pokud ne,tak si poslední verzi stáhni z Openelec a zabalený soubor dej do Update.Po restartu začne upgrade.
o.n.y.x. (6)|22.11.2015 21:05
Me to taky neukazovalo, tak jsem to preinstaloval cely, protoze mi spadla malina
Lucky005 (40)|22.11.2015 21:07
Studoval to někdo z vás nějak podrobněji? Jak velké změny přináší nová verze 6.0 hlavně pro nás malinare?
PetrMd (30)|22.11.2015 21:08
[QUOTE=jito;518113]Jasně...
Když dáš zkontrolovat aktualizace ručně,tak taky nic?
Pokud ne,tak si poslední verzi stáhni z Openelec a zabalený soubor dej do Update.Po restartu začne upgrade.[/QUOTE]

Ne, ani ruční kontrola aktualizace nic nenabízí.
Udělám to ručně, díky moc za instrukce.
kapacitos (10)|23.11.2015 10:32
Zdravím a prosím o radu: Nejdou mi v Kodi ukládat soubory ze sosac apod. na síťový disk (Xtreamer PRO) přes SMB nebo UPnP. Jde to pouze na připojený USB disk nebo microSD kartu.. Je chyba u mě a nebo to prostě na síťový disk nejde obecně? Předem díky za radu
whitesak (406)|24.11.2015 11:57
[QUOTE=Lucky005;518116]Studoval to někdo z vás nějak podrobněji? Jak velké změny přináší nová verze 6.0 hlavně pro nás malinare?[/QUOTE]
Hlavní změnou je, že v OpenELEC 6.0 je poslední stable verze KODI 15.2.
Changelog například zde: http://www.videohelp.com/software/XBMC/version-history
Victor77 (118)|24.11.2015 19:09
Pokud v Kodi najedu na OBRÁZKY, na výběr mám jen "Doplňky" a chybí "Soubory". V čem je chyba?
o.n.y.x. (6)|24.11.2015 19:12
Mam to na 6.0 stejne
Lucky005 (40)|24.11.2015 19:18
[QUOTE=whitesak;518184]Hlavní změnou je, že v OpenELEC 6.0 je poslední stable verze KODI 15.2.
Changelog například zde: http://www.videohelp.com/software/XBMC/version-history[/QUOTE]
Tyhle informace včetně changelogu jsem taky našel, ale popravdě jsem nebyl úplně z toho chytrý a ne všechny změny se dotknou maliny, bylo tam třeba něco o nvidia, proto mě právě zajímalo co tak významného tam je pro malinare.
Victor77 (118)|24.11.2015 19:19
Měl jsem to tak už na 5.0.8 a myslel jsem, že se mi něco porouchalo. Tak jsem přešel na 6.0.0 a vidím, že je to stejné. Trochu to komplikuje prohlížení obrázků.
interfernet422 (1575)|24.11.2015 22:33
Chystám se pořídit Raspberry Pi 2. Má smysl kupovat i chladiče? Provozovat budu jen KODI, možná někdy lehce vyzkouším Raspbian, ale člověk si to vždycky naplánuje a pak se k pokusům nedostane...
Lucky005 (40)|24.11.2015 22:37
Viděl jsem někde testy s chladičema a teploty výrazně neklesly, protože jsou lepené a tím pádem horší přenos tepla, takže závěr z toho byl že asi lepší bez chladičů. Extrémně to netopi i když to mám v krabičce.
Saxel (2279)|25.11.2015 08:10
[QUOTE=Victor77;518193]Pokud v Kodi najedu na OBRÁZKY, na výběr mám jen "Doplňky" a chybí "Soubory". V čem je chyba?[/QUOTE]
Také jsem si toho všiml po updatu na OpenElec 6.0. Ví někdo co s tím?
RossiD (1271)|25.11.2015 08:17
[QUOTE=interfernet422;518199]Chystám se pořídit Raspberry Pi 2. Má smysl kupovat i chladiče?[/QUOTE]

Mám 2x RPi 2 (bez chladičů) od února, jedou bez zastavení (vypnutí) non-stop, denně používáno a žádný problém s přehříváním ... :)
rcph (139)|25.11.2015 08:18
[QUOTE=interfernet422;518199]Chystám se pořídit Raspberry Pi 2. Má smysl kupovat i chladiče? Provozovat budu jen KODI, možná někdy lehce vyzkouším Raspbian, ale člověk si to vždycky naplánuje a pak se k pokusům nedostane...[/QUOTE]

...naprosto bez problémů i bez chladičů
PetrMd (30)|29.11.2015 22:34
Ahoj,
taky jsem už cca týden šťastným majitelem RPi2, a zatím jsem nadšen. Používám ho jen jako MMC, tedy s OpenElec a Kodi, a po úpravách filmů tak aby je moje TV přehrála z USB, jejich kopírování na ext. HDD a následném přepojování do TV, i různých pokusech s DLNA servry, je Malina úplná bomba. Nejen, že přehraje vše, co mám, bez nutnosti jakýchkoli úprav videí, k tomu po síti, takže bez kopírování, jako bonus mám filmy a seriály krásně přehledně v knihovně, o doplňcích se stovkami filmů a seriálů ani nemluvě, o těch jsem ani před koupí RPi2 nevěděl. Ovládání je taky paráda, stačí mi ovladač od TV, neválí se mi na stole další dálkáč, nebo dokonce klávesnice s myší, a je tak rychlé, pohodné a jednoduché, že ani žena nedržkuje.:-)

Takže Raspberry Pi 2 můžu jen doporučit, a jak jsem tohle a podobná vlákna pročítal, narazil jsem na pár věcí, co by mě zajímalo, abych jeho potenciál využil co nejvíc:
- Jedním ze slabších míst je asi rychlost SD karty, hlavně při scrapování většího množství obsahu, pomohla by nějak výrazně výměna současné karty class 10 za teoreticky rychlejší kartu s UHS-I?
- Plánuji dokoupit ještě domácí úložiště NAS, konkrétně značky ZyXEL, které bude sloužit jako domácí úložiště a bittorrent klient, nic dalšího díky Malině nepotřebuji, máte někdo zkušenosti s touto kombinací?
- S předchozím souvisí to, že tu někdo zmínil bootovaní po síti, k čemu je to dobré a jak na to?
- Poslední dotaz se týká spíš SW, ale snad to nevadí. Je možné mít na více zařízeních stejné Kodi se stejným obsahem? Jde mi o to, že Kodi je pro snad všechny známější systémy, a já mám doma spoustu zařízení, na kterých bych chtěl mít na všech to samé, včetně synchronizace obsahu na všech zařízeních. Šlo by to nějak? Třeba přes ten NAS?

Trochu jsem se rozepsal, ale to je to nadšení, omlouvám se a díky předem všem za reakce.
tdlmarek (1566)|30.11.2015 08:07
[QUOTE=PetrMd;518321]máte někdo zkušenosti s touto kombinací?[/QUOTE]
Tohle pěkně ukazuje zdeformovanost spotřebitelského segmentu, kde jsme u nejrůznějších "vlastních" řešení výrobců zvyklí klást si podobné otázky. Tady jsme se už ale posunuli k profesionálním technologiím, OpenELEC zkrátka přistupuje k síťovému úložišti přes SMB/CIFS, případně NFS protokol, a je úplně jedno jestli je to krabička ZyXEL, Synology, QNAP, vlastní linuxový server nebo počítač s Windows. Různá zařízení můžou mít trošku jinou konfiguraci toho sdílení, ale rozhodně nelze mluvit o tom, že by bylo třeba typ NASu nějak párovat konkrétně k Raspberry Pi.

[QUOTE=PetrMd;518321]S předchozím souvisí to, že tu někdo zmínil bootovaní po síti, k čemu je to dobré a jak na to?[/QUOTE]
Při bootování ze sítě zařízení nemá žádný vlastní úložný prostor, ale hned po startu se připojí k síti, natáhne si potřebné soubory z nějakého serveru/NASu a potom běží s tím, že jeho diskový prostor je ve skutečnosti nějaký vzdálený adresář na tomto serveru. U klasického hardwaru je prvotní výhodou hlavně cena - do HTPC není třeba kupovat samostatné SSD, ale naopak efektivně využívám jedno SSD na serveru více zařízeními najednou. V případě Raspberry Pi 2 toto nehraje roli, protože cena karty je zanedbatelná a bude stejně muset zůstat, jelikož je potřeba i k funkci BIOSu. Ale zase je tu ten možný přínos v podobě rychlosti zápisu/čtení, protože k tomu se již karta vůbec používat nebude.

Další důvody už jsou spíš takové "geekovské", někdo může ocenit např. to, že má doma tři různé instalace OpenELECu a všechny bootují z jednoho centrálního místa na NASu, což výrazně zjednodušuje zálohy, konfiguraci, updaty na vyšší verze atd. - všechno dělám pohodlně z PC přímo na tomto NASu, jednotlivá HTPC/MMC můžou být v tu chvíli klidně vyplá a nemusím je jednotlivě obcházet.

Nutno ovšem podotknout, že člověk si s tím už musí trochu pohrát, aby celou věc rozjel - není to tak triviální a předchystané, jako třeba instalace OpenELECu. Já bych třeba mohl sepsat jednoduchý návod pro NUC (resp. jakýkoliv x86 hardware), ale RPi2 je přecejen trochu jiný hardware bude mít určitě pár specialit.
Lucky005 (40)|30.11.2015 16:48
To bootuvani že sítě (nasu) by mě případně taky zajímalo
KamilZ (10277)|30.11.2015 17:19
tdlmarek: Jako první bych dal tu geekovinu :-). Vzpoměl jsem si na své začátky, kdy jsem dělal síťový DOS boot pro 30 PCček na Novel Netware 3.1 :-) (levné stanice bez HDD a FDD). Naštěstí měly všechny stejné konfigurace, síťové karty a ROMky

Teď reálně, takto jsem si s Linuxem zatím nehrál - jak je to s konfiguracemi? Předpokládá to poměrně stejný HW, nebo je ten image relativně flexibilní (něco jako BOOT CD pro Linuxy, ty si poradí s celkem širokým HW)?
tdlmarek (1566)|30.11.2015 17:35
Když jsem psal, že se bootuje z jednoho místa, tak jsem tím myslel jeden diskový prostor. V rámci něj má každé zařízení svůj vlastní unikátní adresář dle MAC adresy, takže konfigurace atd. jsou nezávislé - není problém provozovat paralelně různé verze OpenELECu. Ale pokud to naopak nějakým způsobem sjednotit chci, tak třeba konkrétně u OpenELECu se vyloženě nabízí mít jenom jeden soubor SYSTEM (což je celá ta read-only část OS) a přes symlinky ho mít rozšířený do více adresářů. Možná by si šlo podobně pohrát i s konfigurací, ale to už se opravdu pouštím to hypotetických úvah - já mám HTPC zatím jen jedno :)

Nějaké další poznámky k tématu mám i tady: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36240-nejlepsi-mmc-pro-rok-2013-14#post483628
PetrMd (30)|2.12.2015 18:43
tdlmarek:
Dík za odpověď, tak snad bude vše v pohodě, až ten NAS koupím.
To bootování ze sítě vypadá dost užitečně, ale vůbec netuším, jak na to, zkusím něco vygooglit, ale kdyby jsi měl chvilku, můžeš sem pls hodit ten návod alespoň na NUC, že by bylo se od čeho odpíchnout?
Teroo (51)|6.12.2015 21:55
Zdravím všetkých. Mám na Vás otázku ,, pokiaľ by som chcel vymeniť svoj xtreamer pro ktorý používam hlavne na prehrávanie filmov, bolo by pre mňa lepšie riešenie tato hračka? Ďakujem :)
Pytkin (7947)|7.12.2015 00:11
bola ..
Mrozik (4)|7.12.2015 07:38
Ahoj zdravim vsechny priznivce elektronickych vychytavek jako jr Raspberry pi 2. Lidi chci se Vas zeptat. Kdyz bych chtel koupit raspberry pi2 a provozovat na nem toto. Chtel bych od Vas reakci zda-li je to vubec mozne.
Chtel bych mit Raspberry pi2 pripojene do televize HDMI, chtel bych si dokoupit rgb ledky a zprovoznit alternativu ambilight kterou pry pi2 umi, chtel bych dalkove ovladani zrejme dokoupeni modulu k pi2 jak jsem pochopil a pokud by casem existovalo externi modulove nebo usb zarizeni s dvbt-2 tak bych chtel aby slo do pi2 vrazit a zprovoznit. Tak a ted mi reknete jestli lze pouzivat pi2 jako multimedium k TV s takovouhle konfiguraci. Nerozumim totiz tomu jestli musi byt vrazena karta SD s openelec, kodi v pi2 a k tomu aby byl na stejne karte dohranej program na rizeni toho jakoze ambilightu.
RoPo (6061)|7.12.2015 09:40
Ano, vše co píšeš, je možné.
Teroo (51)|7.12.2015 10:25
Som rád že som sa dozvedel vďaka tomuto fóru o tejto "hračke" :) konečne niečo dobré pod stromček. Nakoľko Xtreamer rád využívam na filmy, dlho rozmýšľam nad niečím iným. Nie, žeby to bolo kvôli tomu že by mi nejak nestačil nato čo využívam, ale vadí mi ten ventilátor čiže hluk, a zas o niečo menej na zavadzanie :) a zrejme spotreba a viac možností. Viac krát sa stalo že film neprehral, tak si myslím že s týmto by to nemalo byť také "obmedzené".
whitesak (406)|7.12.2015 12:06
Také jsem stále ještě vlastníkem Xtreameru SW3. Nicméně od doby kdy jsem pořídil malinu (nejdříve RPi 512, nyní RPi2) jsem již Xtreamer nezapnul a jen se na něj práší. Malina jej více než plnohodnotně nahradí. Jediné co RPi2 neumí je plnohodnotné HD audio (DTS MA a DolbyHD), což mi vůbec nevadí. BTW tyto formáty malina přehraje, ale jen Core.
Teroo (51)|7.12.2015 13:25
Tieto informácie sú pre mňa úplne niečo nové. Nie je to ako Xtreamer kde to zapnem a všetko hneď ide, takže čítam. Ešte v sebe riešim otázky ako vyriešim napr. vypínanie a zapínanie, či kúpiť aj zdroj, či to v pohode prepojím čo sa zvuku týka s Onkiom receiver, či využijem nato aj diaľkové Harmony one a atď. Ćítať študovať a účiť sa niečo nové :)
Mrozik (4)|7.12.2015 18:34
Znáte nekdo nejakej spolehlivej DVB T2 USB modul co funguje s RPi2? Jde Rpi2 ovladat smartphonem?
RoPo (6061)|7.12.2015 19:04
Na smartphone je hromada frontendu v google playstoru. Hledej Kodi. Predpokladam, za mas instalovane Kodi/Osmc.
Mrozik (4)|8.12.2015 20:22
Ja si teprv delam jasno co nakoupim jak pospojuji, co chci a kde stahnu a jak nainstaluji. Zkratka zkoumam co a jak budu delat az mi malina prijde. Jaka wifi usb je podle vas pro pi2 nejlepsi?
RoPo (6061)|8.12.2015 20:44
Tento wifi dongle mám a testoval asi před měsícem. Ovladač (pro RTL8192EU) je jen v posledním OSMC. V klasickém Raspbianu není.
Mrozik (4)|8.12.2015 20:46
Hm tak myslis ze je lepsi koupit jinej?