Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

RaspBerry Pi 2 B

RoPo (6061)|8.12.2015 20:57
Funguje dobře, ale není nativně (zatím) v raspi distru.
ericek74 (4)|11.12.2015 21:41
zdravim
ma to nekdo propojeny se satelitem,jestli ano tak mi poradte,jak mam k mojemu playlistu pridat epg..??
lukash-kite4fun (2)|12.12.2015 19:21
Prosel jsem cele toto vlakno, narazil jsem na par dotazu ohledne 3D BD ISO ale bez odpovedi. Na eng forech jsem videl ze by RPi2 mela 3D podporovat s nejnovejsi KODI 16. Mohl bych nejakeho uzivatele poprosit o vyzkouseni?
Pokud bych pridal tento modul http://rpishop.cz/raspberry-pi-prislusenstvi/37-hifiberry-digi-s-vystupnim-transformatorem.html tak budu RPi2 moci pripojit k projektoru pres HDMI a zvuk k domaci kinu 5.1?
Diky
baksom (18)|13.12.2015 14:36
poprosil by som info k openelec k RaspBerry Pi 2 B. openelec som nahral na sformatovany kingston microsd 16GB 10 ui1. sformatoval som pomocou programu sdformatter, na prazdnom disku ukazovalo 14.4 gb, ale ked som nakopiroval openelec image cez win32disimager, tak ked teraz pozriem na te kingston disk, tak uz nema kapacitu 14.4 gb ale len 255 mb a vyuzite miesto 108 mb. preco uz nie je kapacita 14.4 GB? dakujem
Victor77 (118)|13.12.2015 14:44
Protože to je velikost prvního oddílu naformátovaného na FAT. Druhý oddíl má formát EXT4 a ten Windows nevidí.
baksom (18)|13.12.2015 14:50
dakujem za odpoved. a ak to chcem pouzit k Raspberry Pi 2 Model B, treba ten disk upravit, alebo takto je to dobre? cely disk bol naformatovany na fat32.
Victor77 (118)|13.12.2015 15:18
Informace o jednotlivých oddílech a jejich formátu je zapsán do image, proto je karta nyní naformátovaná tak jak je a takto je to správně.
baksom (18)|15.12.2015 13:35
viete mi prosim vas k problemu stym, ze nefunguje externy hdd, po pripojeni na usb ho nenacita, a hdd pipa v pravidelnych intervaloch. bude to zrejme napajanim, zdroj je 2A, tak mal by byt postacujuci. co som sa docital, tak treba v configu nastavit takto hodnotu max_usb_current=1

cital som aj ktomu, ze u niekoho sposobuje nestabilitu systemu. mate to niekto takto nastavene, je to funkcne? dakujem
RoPo (6061)|15.12.2015 13:50
To jsou typické projevy nedostatečného napájení HDD pro rozběhnutí motoru. Uprav config, jak jsi uvedl. Pokud to nepomůže, tak použij silnější zdroj. Použij jiný 2,5" HDD. Např. WD mají lépe provedené motory a lepší elektorniku, které rozběhový proud motoru mnohem lépe řídí, proto se i disk na USB 3.0 rozběhne na USB 1.1.
Nestabilita systému může být způsobena nedostatečně silným, tvrdým a stabilním napájením.
Victor77 (118)|15.12.2015 23:47
Jednou jsem řešil podobný problém s USB nabíječkami na mobil. Někdy jsem ho měl nabitý za 2 hodiny, jindy se sotva stačil nabít za celou noc. Vybaven měřákem jsem začal testovat všechny, co jsem doma našel. Když to shrnu, štítkům s údaji na nabíječkách se moc věřit nedá. I napětí se různě lišilo až o 0,4 V. Největší problém je u těch, které mají odnímatelný kabel. Tam se nabíjecí proud v závislosti na použitém kabelu lišil klidně o 0,5 A. Takže je potřeba trochu laborovat a vyzkoušet, s jakým zdrojem se to rozjede.
baksom (18)|18.12.2015 12:28
1. disk sa podarilo rozbehnut pomocou tej konzoly max_usb_current=1. disk uz nepipa, nacita ho, ale ked pustim z neho nejake mkv 1080p, tak video trha, obraz je rozpixelovany, chvilu potom ide normal a zasa zacne byt trhany, niekedy sa stopne, nieco ako demo samsung oceanic, ked nestiha, tak je take sekane video a rozpixelovane. zozaciatku to nerobila, v nastaveniach kodi som nic nemenil, teraz to robi vo vsetkych filmoch. na pc z disku idu vsetky filmi, cez Raspberry Pi 2 je to trhane, pritom by nemal byt problem pri mkv 1080p ak cita z disku. disk je naformatovany na ntfs. viete cim by mohlo byt to trhanie? na inom disku neviem vyskusat.

2. da sa niekde v kodi pre Raspberry Pi 2 nastavit rgb full alebo limited? lebo pri filmoch vo 24p ak na tv nastavim full rgb obraz bez farieb, hlavne ciena je seda, cely obraz vybledne, ak nastavim rgb limited tak je to ok, pritom full rgb by mal dat tmavsiu ciernu aspon myslim. konkretne u panasonic tv sa to rgb vola, plnohodnotne a normal, ak dam plnohodnotne, obraz zbledne, cierna je seda, pritom plnohodnotne rgb ma sirsie spektrum farieb

dakujem
RoPo (6061)|18.12.2015 13:36
Vyzkoušet přes příkaz v linuxu DD rychlost disku a podle výsledku by se dalo usuzovat jestli to je přenosovou rycyhlostí disku nebo způsobem kódování.

Ohledně výstupu HDMI uprav parametr v config.txt dle níže uvedeného:
[SPOILER]hdmi_pixel_encoding=

Kde je:
HDMI_PIXEL_ENCODING_RGB_LIMITED = 1, /** HDMI_PIXEL_ENCODING_RGB_FULL = 2,
HDMI_PIXEL_ENCODING_YCbCr444_LIMITED = 3,
HDMI_PIXEL_ENCODING_YCbCr444_FULL = 4,

Např:
hdmi_pixel_encoding=2
[/SPOILER]
baksom (18)|18.12.2015 13:59
dobre dakujem, disk skusim. ak je pripojeny k pc alebo aj k tv tak odtial mkv idu v pohode, len ked napojim na Raspberry Pi 2 vtedy su mkv trhane a rozpixelovane.

dany parameter v config.txt. co konkretne urobi? staci ho len skopirovat presne tak ako je napisany na koniec textu v configu.txt, alebo to vtom configu treba niekde presne vlozit, medzi nejake znaky? dakujem
RoPo (6061)|18.12.2015 14:10
RPI má HW dekodér. Pokud není kódování opravdu v pořádku, špatná velikost makrobloků, nevhodně nastavené RF, atd.. tak výsledek může být ten, co popisuješ.
PC to vezme SW cestou a silou CPU, který umí hromadu kompromisů. Ještě můžeš na PC, pokud máš grafiku AMD, nVidia nebo Intel s QuickSyncem, v přehrávači zapnout GPU akceleraci pro přehrávání takovýchto video souborů. Pokud bude obraz v pořádku a dekódování pojede opravdu přes GPU, tak obraz bude téměř stejný jako bez GPU akcelerace.

RPI config.txt zpracovává jako standardní konfigurační soubor. Řádek po řádku. Je jedno kde ten řádek bude.
Victor77 (118)|20.12.2015 23:06
Mám otázku a předem se omlouvám, jestli je hloupá, ale nejsem v těchto věcech moc kovaný. Lze (a případně jak) v OpenELEC sdílet knihovnu i mimo místní síť?
RoPo (6061)|20.12.2015 23:41
Myslíš z Internetu? Nebo v pres VPN v dalsim Intranetu?
l0th4r (14)|20.12.2015 23:54
Jak se dostanu v openelec do configu, abych upravil max_usb_current=1, ve windows oddil ext nevidi abych to prepsal...
Victor77 (118)|21.12.2015 08:52
[QUOTE=RoPo;519005]Myslíš z Internetu? Nebo v pres VPN v dalsim Intranetu?[/QUOTE]

Myslím z internetu. Příklad: Jsem mimo domov a chci si pustit film na mobilu.
RoPo (6061)|21.12.2015 09:17
Zkus Yatse.
blackflag (6)|21.12.2015 19:36
[QUOTE=l0th4r;519006]Jak se dostanu v openelec do configu, abych upravil max_usb_current=1, ve windows oddil ext nevidi abych to prepsal...[/QUOTE]
http://wiki.openelec.tv/index.php/Config.txt
Ja si v total commander cez Secure Ftp vytvorim spojenie, najdem subor, zeditujem externym editorom, ulozim , restart , tot vsjo.
baksom (18)|21.12.2015 21:03
RoPo neviem, co si presne myslel zapnut gpu akceleraciu. ja som skusil disk napojit na pc a tam vo vlc pustit mkv najskor bez zapnutej a potom so zapnutou akceleraciou, ktoru som zapol v tom vlc. pri zapnutej aj vypnutej gpu kaceleracii slo video rovnako bez trhania a pixelovania, v RaspBerry to z toho isteho disku trha.
RoPo (6061)|21.12.2015 21:26
Napada me otazka "jak trha?". Pochopil jsem, ze kostickuje. Trhani muze byt diky filmovemu rezimu 24p a s tim souvisejicim "problemum". Muzes, treba mobilem, nasnimat na TV obrazovce co minis tim trhanim pri spustenem filmu a nekam to ulozit ke stazeni a poslat link na stazeni?
Milan-K (8)|22.12.2015 13:37
Používám OpenElec/KODI na Raspberry Pi 2 model B hlavně pro přehrávání IPTV.
Přehrávání IPTV funguje bez problému. Podařilo se mi nakonfigurovat dálkový ovladač.
Z PC vidím externí disk připojený k Raspberry Pi. Rozjel jsem i EPG a doplněk pro YouTube.

Teď jsem se ale zaseknul na tom, že bych rád pro IPTV nakonfiguroval TimeShift a ukládání vysílání na externí HDD.
To se mi ale vůbec nedaří.
Předpokládám, že je k tomu třeba doplněk VDR:
http://kodi.wiki/view/PVR_recording_software

Ale fakt už nevím jak s tím dál hnout.
Nemáte někdo s něčím podobným zkušenost?
ericek74 (4)|24.12.2015 13:24
jak si tam dal to epg? co pouzivas za iptv?
Milan-K (8)|24.12.2015 14:41
Používám IPTV od mého poskytovatele internetu:
http://www.backer.cz/webtv

A doplněk do KODI je "PVR IPTV Simple Client".

Na EPG jsem našel nějaký program, který ty data "sosá" odněkud z internetu a pak je poskládá do správného formátu.
Ale co jsem tak zjišťoval, tak si nejsem moc jistý, jestli je to úplně legální, takže se o tom raději nebudu moc šířit.
kapacitos (10)|26.12.2015 16:15
[QUOTE=blackflag;519021]http://wiki.openelec.tv/index.php/Config.txt
Ja si v total commander cez Secure Ftp vytvorim spojenie, najdem subor, zeditujem externym editorom, ulozim , restart , tot vsjo.[/QUOTE]

asi nejjednodušší je přes addon:
http://www.htpcbeginner.com/edit-openelec-config-txt-openelec-rpi-config-addon/
wencaS (853)|26.12.2015 17:58
Jen s tím rozdílem že přes to Secure FTP si zedituješ jakýkoli soubor a zkopíruješ si třeba do zálohy co chceš, a ne jen ten jeden editovat. To je tak nějak k ničemu.
jaydoo (542)|27.12.2015 13:07
[QUOTE=Milan-K;519045]Používám OpenElec/KODI na Raspberry Pi 2 model B hlavně pro přehrávání IPTV.
Přehrávání IPTV funguje bez problému. Podařilo se mi nakonfigurovat dálkový ovladač.
[/QUOTE]

Aky máš ovládač?
Milan-K (8)|27.12.2015 16:22
[QUOTE=jaydoo;519198]Aky máš ovládač?[/QUOTE]

Mám univerzální dálkový ovladač CHUNGHOP RM-88E (http://programaremote.com/chunghop/english-3-digit/rm-88e-dp1)
Pro OpenElec používám přepnutí na DVD s přednastaveným kódem 012.

Tady je můj seznam nadefinovaných tlačítek v souboru "lircd.conf":
[CODE]
begin remote

name lircd.conf
bits 8
flags RC6|CONST_LENGTH
eps 30
aeps 100

header 2654 924
one 440 444
zero 440 444
pre_data_bits 13
pre_data 0xEFB
gap 100638
min_repeat 1
# suppress_repeat 1
# uncomment to suppress unwanted repeats
toggle_bit_mask 0x10000
rc6_mask 0x10000

begin codes
KEY_UP 0xA7
KEY_DOWN 0xA6
KEY_LEFT 0xA5
KEY_RIGHT 0xA4
KEY_OK 0x2E
KEY_EXIT 0x1B
KEY_STOP 0xCE
KEY_PLAY 0xD3
KEY_POWER 0x0C
KEY_INFO 0xB1

end codes

end remote
[/CODE]
raspikodi.jpg
Victor77 (118)|27.12.2015 18:08
Poradíš jak na ten lircd.conf? Mám univerzální DO, kde můžu nastavit tisíc různých značek a typů, ale malina ho vůbec neumí číst. Něco jsem už na netu a YT prostudoval, ale angličtinou vládnu jen chabě. Hodila by se mi zkušenost a dobrá rada krajana. :-)
Milan-K (8)|27.12.2015 20:51
Takže osobní zkušenost:
======================

Jak jsem psal v předchozím příspěvku, zvolil jsem na univerzálním dálkovém ovladači kód "DVD 012", což by měl být podle manuálu nějaký PHILIPS.
Přišlo mi to jako "civilizovanější" značka, než třeba XIANPAI, nebo MALATA
Navíc je nějaký PHILIPS uvedený i v tomto seznamu podporovaných dálkových ovladačů:
http://lirc.sourceforge.net/remotes/


A pak jsem v podstatě postupoval podle tohodle návodu od bodu 6):
http://www.solihull-web-design.com/blog/how-setup-lirc-gpio-ir-remote-control-openelec-xbmckodi-raspberry-pi-1-and-2



Přihlásil jsem se přes PuTTy (root , openelec).
Pak jsem killnul všechny ty "lircd" procesy
[CODE]
killall lircd
[/CODE]

Vyzkoušel jsem, jestli reaguje čidlo
[CODE]
mode2 -d /dev/lirc0
[/CODE]

Tímto testem se při každém stisku tlačítka na dálkovém ovladači začaly vypisovat nějaký čísla Space/Pulse (v číslech jsem nevysledoval žádný systém. I při stisku jednoho tlačítka se ty čísla různě měnily)

Pak jsem přešel do složky "/storage/.config/"
[CODE]
cd /storage
cd .config
ls
[/CODE]

Nepamatuju si, jestli při prvním spuštění už existoval soubor "/storage/.config/lircd.conf".
Každopádně, když už existoval, nešlo mi do něj definovat další tlačítka.
Takže jsem ho musel při různých pokusech vždycky smazat:
[CODE]
rm /storage/.config/lircd.conf
[/CODE]

Záloha souboru před smazáním se dá provést příkazem
[CODE]
cp /storage/.config/lircd.conf /storage/.config/lircdkopie.conf
[/CODE]

No a pak už jsem jen spustil ten příkaz
[CODE]
irrecord -d /dev/lirc0 lircd.conf
[/CODE]
... a postupoval jsem podle instrukcí.

- Nejřív jsem mačkal náhodně tlačítka na ovladači - každé jsem podržel asi sekundu
- Při každém stisku na obrazovce přibylo několik teček. Když jsem takto naklikal celé dvě řádky teček, program se pozastavil a chtěl několikrát krátce stisknout jedno a to samé tlačítko.
Tohle byl asi největší problém. Když se tlačítko stisklo na moc dlouhou dobu, nebo když jsem mířil špatně ovladačem na čidlo, program skončil nějakým chybovým hlášením, že není možné zjistit nějaký toggle bit.
Takže jsem musel celou proceduru s mačkáním tlačítek na ovladači opakovat.
Při pokusech jsem vysledoval, že například tlačítkem "0" na ovladači se mi nikdy nepodařilo toggle bit zaznamenat, ale třeba s tlačítkem "5" jsem měl výrazně vyšší úspěšnost.

Když se ale podařilo ten toggle bit zaznamenat, začal program ve smyčce požadovat zadání názvu funkce (klávesy). Tak jsem začal postupně zadávat:
[CODE]
KEY_UP
KEY_DOWN
KEY_LEFT
KEY_RIGHT
KEY_OK
KEY_EXIT
KEY_STOP
KEY_PLAY
KEY_POWER
KEY_INFO
[/CODE]
A po každém odklepnutí ENTERem jsem byl vyzván ke stisknutí příslušného tlačítka na ovladači.

Když jsem to všechno odmačkal, ukončil jsem smyčku stiskem ENTERu bez vložení názvu funkce.
Někdy (ne vždycky) pak chtěl program ještě jednou provést to krátké stiskávání jedné klávesy (zjišťování toggle bitu).
Občas při téhle poslední operaci zahlásil, že ten toggle bit nezaznamenal, a já jsem musel začít znova od začátku.

Když to ale dopadlo dobře, soubor lircd.conf se vytvořil a tím to skončilo.
Pak už bylo třeba jen restartovat systém.
Victor77 (118)|28.12.2015 00:00
Díky za osobní postřehy. Chvíli to trvalo, ale nakonec jsem se tím úspěšně prokousal. :-) Teď ještě zvolit ten nejvhodnější typ ovladače. Některé třeba mají spojené kurzorové šipky vlevo - vpravo a ovládání hlasitosti. Ale to už bude chtít trochu laborování. Hlavně že už vím, jak na to. Ještě jednou díky.
jaydoo (542)|2.1.2016 13:28
[QUOTE=Milan-K;519204]Mám univerzální dálkový ovladač CHUNGHOP RM-88E (http://programaremote.com/chunghop/english-3-digit/rm-88e-dp1)
Pro OpenElec používám přepnutí na DVD s přednastaveným kódem 012.

[/CODE][/QUOTE]

Prosím ťa, to IR čidlo máš ktoré?
wencaS (853)|2.1.2016 15:40
Já už si koupil to IR čidlo taky: TSOP4838 (23,-Kč). Měl jsem cestu mezi svátky okolo prodejny GM.

Ale než se pustim do bastlení, jde namapovat tlačítko ON/OFF s očekávanou funkčností? CEC mi sice funguje, ale možnost vypnout chybí. Tak buď dobastlím IR čidlo a využiju ovladač od Xtreamer Pro, anebo si udělám jen resetovací tlačítko.
MarioHP (36)|2.1.2016 19:35
Taky si chci dodelat ovladani pres cidlo TSOP4838. Tady to ma borec pekne udelane.

Co se tyka ON/OFF tak zajimave reseni nabizi MSL Digital Solutions. S postovnym to vyjde na nejakych 700Kc.

jito (999)|2.1.2016 19:58
700?
Já jsem sehnal za 350kč Mele F10 Deluxe...Není to jednodušší?
Victor77 (118)|2.1.2016 20:53
[QUOTE=MarioHP;519359]Taky si chci dodelat ovladani pres cidlo TSOP4838. Tady to ma borec pekne udelane.

Co se tyka ON/OFF tak zajimave reseni nabizi MSL Digital Solutions. S postovnym to vyjde na nejakych 700Kc.[/QUOTE]
Tohle mám. Sice je to trošku dražší, ale celé RPi2 dostane úplně jiný rozměr. Už to trochu vypadá jako běžné komerční MMC. Má i vlastní podsvícené mechanické tlačítko, stavovou diodu a ne jen, že odpojí napájení, ale všechno se napřed korektně ukončí. A hlavně pak jde dálkou zase normálně zapnout. Spolu s RPi2 se může vypínat (a zapínat) i TV. Když se něco kousne, tlačítko se 4s podrží a zdroj se odpojí "natvrdo" a pak se zase může spustit.
Pytkin (7947)|3.1.2016 01:26
Naco je dobre to vypinat ?
Milan-K (8)|3.1.2016 08:34
[QUOTE=jaydoo;519343]Prosím ťa, to IR čidlo máš ktoré?[/QUOTE]

Použil jsem čidlo TSOP31236, ale nejsem si jistý, jestli ta frekvence (36KHz) je správná pro ten dálkový ovladač. Možná právě z toho pramení problémy s toggle bitem.

[QUOTE]
.... jde namapovat tlačítko ON/OFF s očekávanou funkčností?[/QUOTE]

Jde namapovat jen tlačítko OFF, které provede korektní ukončení systému, po kterém následuje ruční vypnutí napájení

[QUOTE]
Naco je dobre to vypinat ? [/QUOTE]
Třeba já nemám rád, když jsou věci neustále pod proudem. Sice je pravda, že to Raspberry Pi skoro nic neodebírá, ale já už jsem si tak zvyknul zacházet se všemi spotřebiči (kromě ledničky).
I třeba z důvodu ochrany před bleskem, nebo kvůli požární bezpečnosti.
Victor77 (118)|3.1.2016 10:40
Tlačítko ON/OFF si namapuje přímo ten modul, protože jiné ho ani zajímat nemusí. Zbytek tlačítek si namapuješ v KODI. Otázka "proč ho vypínat" by se dala použít na všechna MMC a přesto do všech montují tlačítko POWER. Odpověď je: Proč ne, když je to tak snadné jedním stiskem na DO. Čip má i při nečinnosti nad 50 °C. Tak proč mu zatápět, když nedělá vůbec nic. Ani mě se nechtělo hledat za skříní zásuvku nebo se neustále trefovat do micro USB, které by časem bylo asi pěkně vyžvýkané, takže jsem ho nevypínal. Ale tohle je prostě easy.
RoPo (6061)|3.1.2016 11:40
Kvuli vypinani, kdyz je pouzit napajec trvale pichnuty v zasuvce, je zrovna toto nerentabilni. Vyznam by power off mel pokud odpoji skutecne napajeci zdroj, ktery je vsak zde pichnuty v sitove zasuvce a je trvale pod napetim.
Jedine pozitivum tohoto reseni vyjma IR ovladani je moznost korektniho restartu systemu bez nutnosti lozit do konzole.
Pytkin (7947)|4.1.2016 01:30
[QUOTE=Victor77;519378]Tlačítko ON/OFF si namapuje přímo ten modul, protože jiné ho ani zajímat nemusí. Zbytek tlačítek si namapuješ v KODI. Otázka "proč ho vypínat" by se dala použít na všechna MMC a přesto do všech montují tlačítko POWER. [/QUOTE]
Ja tu mam popcorn A200 a nema power .. Ani predchadzajuci A110 nemal power .. A nevypinam ho .. Davam Standby , co vlastne vypne video vystup , ale vsetko je zive ..
Sealex (290)|5.1.2016 11:34
Pro zajímavost Nvidia Shield Android TV také standardně uvádí zařízení do stavu Standby (přes remote ovladače či HDMI). Úplné vypnutí je pouze dotykově při dlouhém stisku na samotné konzoli.
Výhody Standby režimu např. - bleskový start, pokračování v posledním stavu, některé služby mohou běžet na pozadí (FTP), zařízení se probudí při castování (Google Cast z mobilu, tabletu či počítače), zapnutí jakoukoliv remote periférií (bluetooth remote controler, Wifi direct gamepad controler, bezdrátová klávesnice Logitech K400 ...)
Spotřeba při Standby je cca 3W.

RaspBerry Pi 2 mám puštěné stále a trvale poskytuje služby streamování TV streamů z USB tuneru Evolveo Venus pomocí TVheadend backendu.
Victor77 (118)|5.1.2016 15:15
Dívám se na příručku Popcorn A-200 a v popisu DO se píše "Power - Turns the NMT ON, OFF, or put on Standby mode." No tak asi vypnout půjde. :-) Neříkám, že je to nezbytnost a za ty peníze to asi nestojí. Jen to už pak líp vypadá než nějaká obyčejná stavebnice. Infraport + možnost vypnutí/zapnutí dodá malině právě to, aby vypadala jako dospělé MMC. Asi žádné se nezapíná a vypíná výhradně vytažením vidlice ze zásuvky (a je jedno jestli ON/OFF nebo Standby).
interfernet422 (1575)|5.1.2016 21:06
[QUOTE=Victor77;519457]Infraport + možnost vypnutí/zapnutí dodá malině právě to, aby vypadala jako dospělé MMC.[/QUOTE]
... a to jako proč? Ovládat to můžu DO od TV přes HDMI-CEC, případně si vemu K400 a jak to vypadá je mi u zadele, zapojím a hodím za kino....
Victor77 (118)|5.1.2016 22:42
No protože jsem chtěl. :-) Prostě se mi to tak líbilo. Mě je přece fuk, jak si to kdo udělá. Nemusíš si kupovat ani krabičku, když chceš ušetřit. A pojede to úplně stejně dobře. :-)
Pytkin (7947)|6.1.2016 02:20
Victor : hovoril si o tlacitku power .. jasne ze daky SW shutdown tam je .. sak je to linux .. Ale stale to ostane zapnute .. Ale mam to ako Sealex .. Mam tu 3 linuxove satelity , 2 NASy a jeden popcorn (ktory zachvilu nahradi malina) a vsetko bezi stale .. Vsetko sa so vsetkym kamaradi a viac tomu vadi , ked sa to vypina , nez to , ze to bezi stale ..
RossiD (1271)|6.1.2016 10:58
[QUOTE=Pytkin;519486]Mam tu 3 linuxove satelity , 2 NASy a jeden popcorn (ktory zachvilu nahradi malina)[/QUOTE]

To jsme na tom velice podobně, u mne frčí nonstop 4x linux STB (stream do RPi) , 1xNAS, 3x RPi2 a jediné co pouze spí je stolní PC plus "dospělé" obývákové HTPC → to ale přestane pochrupávat společně s receiverem a TV na povel H1 :)

Proč to tu píši, pokud bych měl hlídat každý watt který mi z těchto mašinek proteče domácí sítí a tyto stroje budu nějakým způsobem poté omezovat v činnosti, tak se logicky připravím o veškerý komfort s tím spojený a tudíž pro mne pak jejich pořízení ztrácí smysl.Trošku to přeženu na následujícím příkladě (vše zapínám z OFF režimu):

→ zapnu obývákový síťový switch → zapnu STB → zapnu TV → naprogramuji si nahrávání → nahrávky jsou směrovány na NAS → zapnu NAS → vypínám TV → nahrávka je následně hotová → vypínám STB → vypínám NAS → vypínám obývákový switch → následně si zapnu v kuchyni RPi → zapnu kuchyňský síťový switch → zapnu kuchyňskou TV → zapnu NAS → nahrávku nedokoukám a vše vypínám → zapínám ložnicový síťový switch → následně si zapnu v ložnici RPi → zapnu i ložnicovou TV → zapnu NAS → nedokoukám → vše vypínám → následně jdu do obýváku ..... a pak .......... mi z toho hrábne a vše vyhazuji z okna, stěhuji se do lesa a nic ze současných tak příšerně žravých a obsluhově náročných technologií nechci do konce života ani vidět, neb jsem to dotáhl tak daleko, že chci v tom lese v tom božském klidu bez elektřiny najít osobní tlačítko a vypnout sám sebe ....

Vím absurdita, ale dle zdejších některých příspěvků téměř realita ....

Nikomu svůj názor ani náhodou nevnucuji ...
Victor77 (118)|6.1.2016 17:09
Trošku se to téma hnulo směrem, jakým vůbec nebylo myšleno. V žádném případě nezpochybňuji argument, že je lépe mít RPi2 stále zapnutou, protože i já na ní sdílím disk v síti. Mě se ten doplněk líbil hlavně proto, že teď to prostě nevypadá jako nějaká stavebnice, ale kompletní MMC, jak ho běžně koupíte. Tedy DO + Power button. Tedy MOŽNOST ho vypínat a zapínat (i dálkově). NAS má přece taky Power button i když je jasné, že bude většinu svého života zahálet. :-) Prostě to tam patří. Nic víc jsem tím nemyslel.
RossiD (1271)|6.1.2016 18:53
Však já jsem to myslel všeobecně napříč tématy, těch příspěvků "s OFF tlačítkem "ušetřím" HW či peníze" je zde více než dost , nebylo to směrováno přímo na Tebe ...