Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

nahrávání širokoúhlého obrazu na dvd rekordéru

bobb (27)|31.1.2006 09:59
Jsem začátečník a zatím v tom mám zmatek. Dokáží levné rekordéry/5000Kč/ zaznamenat i širokoúhlý obraz, musí se to nějak přepínat nebo se to přepne automaticky ? Prodavači mi v tom většinou udělají ještě větší zmatek, skoro každý říká něco jiného.
Vysílá některá naše televize/pozemní/ alespoň občas širokoúhle v plném rozlišení=nemyslím tím 4:3 s černými pruhy nahoře a dole ? A jak se to pozná ? Dík bobb.
Nasty_tvf (568)|31.1.2006 10:26
ČT občas vysílá - poznáš to tak, že se zmenší logo stanice (na 4:3 obrazovce) Jak to mají rekordéry netuším, žádný nemaje
vlada (3470)|31.1.2006 10:48
Já jsem ještě vysílání 16:9 s 576 řádky neviděl. Starší televize by to nepobraly a tak se to podle mě nepoužívá. Dávají se tam ty pruhy a většinou se ještě obraz ořeže po stranách.
DVD rekorder by měl nahrát to, co mu přileze z antény a případně tam přidat 16:9 flag, pokud je ve vysílání. Pro rekordery to je naprostá trivialita, takže nevidím důvod, proč by neměly umět. Ale osobně s tím praktický zkušenosti nemám.
Pitomec (10211)|31.1.2006 10:53
[quote=bobb]Jsem začátečník a zatím v tom mám zmatek. Dokáží levné rekordéry/5000Kč/ zaznamenat i širokoúhlý obraz, musí se to nějak přepínat nebo se to přepne automaticky ? Prodavači mi v tom většinou udělají ještě větší zmatek, skoro každý říká něco jiného.
Vysílá některá naše televize/pozemní/ alespoň občas širokoúhle v plném rozlišení=nemyslím tím 4:3 s černými pruhy nahoře a dole ? A jak se to pozná ? Dík bobb.[/quote]
DVD rekordér to nahraje přesně tak, jak to vidíš na obrazovce.
ODSakEda (2278)|31.1.2006 11:32
Pitomec -bohužel, přesně tak!

bobb - a tedy vysílá se v rozlišení videa stále 4:3 i když je viditelný obraz "16:9" s pruhy v obraze (ony to nejsou pruhy a nejsou černé, ale řekněme tmavě šedé) nebo se vysílá skutečně šírší záběr splácnutím a to takto:

- s pruhy v obraze (a tedy obraz je jen viditelný 16:9 ale jináč spíše jen "16:9", neb loga a titulku jsou v černých "pruzích"- takyobraze)

- a nebo splácle "jen" ze stran, natočeno širokou nekruhovou-anamorfní předsádkou nebo HDV kamerou skutečně širokoúhle (ale vysíláno zatím většinou zase jen 4:3 mimi HDTV saty a přijímače!) a je nutné to pak u obrazovadla 16:9 roztáhnout do stran a u zobrazovadla 4:3 splácnout a pruhy dodat elekronicky (neb nejsou součástí obrazu!) až při přehrávání... a neb DVDrecordery generují pouze DVDvideo formát a tedy jen 4:3 at vidiš co vidíš za obraz!...

Pozn:
- anamorfní široká předsádka má velký smysl u točení na celuloidový film, kdy se jakoby zhustí obraz ze stran širšího záběru do filmového pole sice 4:3m, ale s vlemi jemnoustrukturou světlocitlivých zrnek a při promítání v kině se opět obraz roztáhne a je opravdu široký a díky jemné struktuře filmu i ostrý s mnoha detaily!

- Kdežto zaznamenat podobně široce do "16:9" na dig kameře 4:3 a degradovat sice širší záběr do stejně mizerného rozlišení-hrubého rastru: 720x576 a jen 4:3, nebo takto hrubý rozlišení přijímat splácle z live vysílání a pak takto hrubý spláclý (zhuštěný ze stran ale do hribé mřížky!...) obraz roztáhnou roztáhnou, je podivné, neefektivní a tedy diskutabilní! At již anamorfní předsádkou, či elektroniky výpočtem kamery! Jaký má smyls roztáhnout obraz vodorovně v rozlišení jen 720pix-akorát se zvětší interpolací hrubost obrazu,
- takže bude sice širší obraz i záběr, ale ne větší rozlišovací schopnost na celo šířku zobrazovadla i když to fyzicky bude rozlišením obrazovky 16:9, ne rozlišením navíc do stran... To řeší až HDV! Ale pak je DVDvideo recordér nahranej-tedy nanic :-E :-E :-E
blueant (820)|31.1.2006 11:39
2 ODSAKEDA

Nechcem sa hadat do tohto az tak moc nevidim.

Ale podla mna cez DVB-S vysiela CT 16:9.
Lebo UPC to rekoduje do mensieho rozlisenia. A ked CT vysila v 16:9 - tak im to ziadne pruhy nevezme - len obraz a tym ho natiahnu na celu vysku.
ODSakEda (2278)|31.1.2006 11:56
blueant čt2 vysílá na DVB-S pokusně a tedy občas... jen "16:9" !...

- Proč ty úvozovky? Rozlišení videa je stejně jen 720x576 a obraz pouze spláclý ze stran, jak jsem popsal a je nutné na telce 4:3 dodat černé pruhy elektronicky manuáně... volbou, tedy shora a s dola zpět obraz splácnout a na zobrazovadle 16:9 zvolit roztažení do stran.

- Sice se neztratí svíslé rozlišení, jako roztažením (zazoomováním) obrazu "16:9" s pruhy v obraze, čímž se zase jakoby rozření, roztáhne mnohem méně vodorovných řádků viditelného obrazu (cca 407 bez pruhů,které jsou součástí obarazu) na celou obrazovku... , nicméně roztažením toho obrazu o kterém poíšeš, a často skutečně i nasnímaného širokou anamorfní předsádkou, ale přenášeného bohužel jen zplácnutím ze stran po pomyslného políčka ne filmu, ale dig. rozlišení jen 720x576pixelů z tak malého vodorovného rozlišení (jen 720x...) je opět jen interpolované rozředění a tím zhrubnutí vodorovné rozlišovací schopnosti, nebo jak bych to sakra přiblížil!!! Prostě není to obraz širší do stran s nárůstem rozlišení pixelů i když na to budeš koukat na displeji 16:9 s fyzicky větším rozlišením bodíků do stran na 16:9 než telky jen poměrem stran 16:9!
ViKinG (793)|31.1.2006 12:15
ODSakEda: dneska ses překonal, ten poslední odstavec jsem vůbec nepochopil "obraz širší do stran" to už je na skotský střiky... :-)
ODSakEda (2278)|31.1.2006 12:25
ViKinG Myslím šorkoúhlý ale ne snímaný kamerou s klasickou kulatou širokou předsádkou, ale anamorfní a ta zvětší zorný úhel pouze do stran! Jen že kdo tady zná pojem anamorfní obraz?! Proto polopatě-obraz širdí do stran!
ViKinG (793)|31.1.2006 12:33
ODSakEda: když ty se dostaneš do toho nábožensko-fanatického stavu a přestanou tě poslouchat klávesy (šorkoúhlý, obraz širdí do stran...) navíc se to násobí tvým nadšením pro 0 a 1 (PC, LCD atp), kdy nejsi schopen vnímat jejich zápory, no a nakonec to zaleješ gulášem kdy bez problémů směšuješ analog pojmy s digitálními (řádky a pixely) přestože tam žádná paralela není. Ještě že už si aspoň omezil politickou propagandu. :-)
bobb (27)|31.1.2006 13:20
No jo, ale co si z toho mám teď já chudák amatérskej vzít ?
Když teda televize vysílá s černými pruhy a logo je malé a není součástí černých pruhů - je to širokoúhlé vysílání nebo ne ? A když toto nahraji DVD rekordérem budou černé pruhy součástí obrazu při prohlížení na PC monitoru v Power DVD ?
ViKinG (793)|31.1.2006 13:24
bobb: to nerozumíš ani tomuhle???
DVD rekordér to nahraje přesně tak, jak to vidíš na obrazovce. (Pitomec)
bobb (27)|31.1.2006 14:22
No jo, ale na širokoúhlé obrazovce širokoúhlé vysílání snad vidím bez pruhů a na obrazovce 4:3 stejný program vidím s pruhama, nechápu teda jak mně to ten rekordér nahraje ? Tak jak na širokoúhlé nebo jak na 4:3 ?
ODSakEda (2278)|31.1.2006 15:19
bobb ty pruhy jsou na širokoúhlé obrazovce jakoby mimo ni(za rohem :-D ), ořízlé zazoomuváním vysílaného obrazu 4:3 s pruhy, neb jsou v tom obrazu 4:3! Bez toho zazoomování na široké telce by byl uprostřed obraz 4:3 s pruhy po stranách (nebo deformovaný pouhým roztažením do stran!....) a navíc i v tom obraze pruhy dole a nahoře, takže vlastně uprostřed obrazovky by se krčil malinkatý obdélníkový obraz s pruhy úplně ze všech stran!...
Takto: ( https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=5190 )
bobb (27)|1.2.2006 12:53
ODSakEda: Dobře, tak toto je mi už jasné.
Ještě ale jedna drobnost: proč ČT někdy vysílá, že logo je v černém pruhu a jindy je logo menší a je v obraze ? Dělají to jenom pro majitele širokoúhlých televizorů, aby po zazoomování obrazu to logo tam pořád měli ?
ViKinG (793)|1.2.2006 13:05
bobb: ten rozdíl mezi skutečně širokoúhlým 16:9 a pseudo 16:9 je krásně vidět na DVB-S streamu. Skutečný vidíš v 4:3 jako "natažený" a TV 16:9 si to "smrskne" a má to správný poměr stran, logo je viditelné i na 16:9 TV, TV 4:3 si přidá černé pruhy nahoru a dolu.
Pseudo 16:9 je 4:3 s černými pruhy nahoře a dole na 16:9 vidíš jen obraz a černé pruhy nikoliv, logo vidíš pouze na TV 4:3 protože je "natvrdo" v tom černém pruhu. Asi by to někdo dokázal objasnit líp...
Nasty_tvf (568)|1.2.2006 13:27
Neboli letterbox vs. anamorf, jestli se nepletu.
Na pc poznáš rozdíl tak, že při přehrávání v okně má anamorf pouze obraz, zatímco letterbox má navíc ty pruhy(tj. jako kdybys koukal tou škvírou přes poštovní schránku).
Trochu bordel je teď na DVB-T v Praze, protože i pořad, který ČT odbavuje v anamorfu (a na analogu by to tak mělo být - teď mě napadá, že s analogovou kartou to musím teprve zkusit, ale to může zas záležet na kartě) - tak i takto odbavený pořad vysílají ČRa v DVB-T jako letterbox -tj. 4:3 s pruhy. V anamorfu mají podle jejich sdělení začít vysílat až s novým kódovacím zařízením spolu s tím zahájením ČT sport.
ODSakEda (2278)|1.2.2006 14:06
[quote=bobb]ODSakEda: Dobře, tak toto je mi už jasné.
Ještě ale jedna drobnost: proč ČT někdy vysílá, že logo je v černém pruhu a jindy je logo menší a je v obraze ? Dělají to jenom pro majitele širokoúhlých televizorů, aby po zazoomování obrazu to logo tam pořád měli ?[/quote]
bobb l-ogo nénií nikdy v žádném č. pruhu, ale v obraze! Ty č. "pruhy" jsou prostě černý obraz a v něm logo, aby nezavazelo v obraze, velká loga jiných TV jsou šak přes rozhraní černého "pruhu" a obrazu! U vysílání rádoby 16:9 je signál a rozlišení samo 4:3 a jen poměr stran je deformován na 16:9. Obraz nemá černé lemování (byl by přesnější termín než pruhy) a tedy musí být logo v obraze scény! Takový obraz je zpětně na klasické teklce 4:3 deformován a telce 16:9 v režimu 4:3 taktéž, ale na ní je možnost jej rozáhnout do stramn!!! Na telce 4:3 musíš uměle přidat tentokráte skutečné pruhy a to generované eletronikou TV a tím obraz pro změnu splácnout, aby nebyl natažený na výšku! A tedy v takových generovaných pruzích jaksi logo nebude žeano :-D
ViKinG (793)|1.2.2006 14:28
ODSakEda: jinými slovy si napsal totéž co já... :-)
ODSakEda (2278)|1.2.2006 15:34
ViKinG askorát jsi nepřesně napsal, že ten vysílaný natažený rádoby 16:9 obraz ta TV 16:9 smrskne. Ona jej spíše roztáhne do stran! Telka 4:3 jej smrskne shora a zespoda, jinak souhlas.
- A taky jsemuváděl na pravou míru co je 16:9 poměrem stran (nečtvercovým pixelem u digitálu a deformovaným obrazem v sygnálu analogu) a co je 16:9 poměrem stran obrazovky a nevbo pixelů-rozlišením!
- A to je ještě rozdíl 16:9 klasická obrazovka,kde je to jen poměrem stran a LCD a plasma,kde je to 16:9 dokonce i rozlišením v pixelech, nejen v cm!!! 8-)
- Proto je v tom takovej bordel, že se v tom ani profíci filmaři, kor ti odkojení na filmu a analogu nevyznaj, natož běžný uživatel, jako tazatel a dokud nebude HDV a HDTV, nebo nebudeli playerem PC, budou lidé furt přepínat na TV i na LCDTV jak pitomí Aspect ratio (poměr stran) po každém přepnutí na jinou stanici či pořad...
bobb (27)|2.2.2006 07:58
Takže se jedná o ten anamorf, jak psal Nasty ?/když je malé logo v ploše obrazu/
No, už z toho lecos začínám chápat, ale jak je zařízeno, že i 20 let starý televizor si tam umí přidat ty pruhy ?
ODSakEda (2278)|2.2.2006 10:49
bobb uf, nepochopisl..., Neumí to, když nemá funkci ASPECT RATIO!
- a opakuji: stará telka u anamorfního obrazu i vysílání neumí ani ručně přidat pruhy shora a z dola a tím tento navýšku (přesněji ze stran zhuštěný, zpláclý obraz na 4:3, neb nic jinýho ani sygnálem PAL nepronde a obrazu je původně širokoúhlý 16:9 snímaný zpravidla i širokoúhlou kamerou 16:9!) spláclý obraz neoddeformuje ani ručně přidáním pruhů zespoda a shora, leda že ta telka má onu funkci aspect ratio!!!

Pokud i na staré telce bez této funkce ty "pruh" již jsou, nejsou to pruhy, (a není to anamorfně vysílané i když možná kamerou anamorfně natočené, ale klidně i původně HDV a 16:9), ale součást obrazu s černou barvou a proto může být nejen logo, ale i titulky, reklama, nebo můžou být ty "pruhy" růžové a stanice arte je má dokonce schválně šikmé!!!, i v této části obrazu!
bobb (27)|2.2.2006 11:14
ODSakEda : Takže fajn, můj problém je ten, ze bych chtěl vědět, jestli je nějaký rozdíl když vidím větší logo v černém pruhu /tento případ je mi naprosto jasný/ a jindy je zase menší logo v obraze-v tomto případě ty černé pruhy tam teda taky přidávají ve studiu v televizi, protože jinak by to nemohli na starých televizích sledovat, leda splácle?
ODSakEda (2278)|2.2.2006 11:55
bobb vzdávám to s tebo,promin!
Prostě až bude jen vysílání anamorfní-natažený obraz navýšku (ale někdy i se širším záběrem do stran jelito nasnímáno kamerou 16:9) a tedy bez č. pruhů v obraze, staré telky bez možnosti volby ASPECT RATIO skončí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Smůla! :-E
Pitomec (10211)|2.2.2006 12:16
[quote=bobb]ODSakEda : Takže fajn, můj problém je ten, ze bych chtěl vědět, jestli je nějaký rozdíl když vidím větší logo v černém pruhu /tento případ je mi naprosto jasný/ a jindy je zase menší logo v obraze-v tomto případě ty černé pruhy tam teda taky přidávají ve studiu v televizi, protože jinak by to nemohli na starých televizích sledovat, leda splácle?[/quote]
Když je logo v normální části obrazovky, tak je to takto vysíláno už ze studia (bez ohledu na to, jestli je tam černý pruh nahoře a dole nebo obraz vyplňuje celou plochu).
Pokud je logo v obraze a nahoře a dole vidíš černé pruhy, tak toto je nastaveno na výstupu přijímacího zařízení (DVB-S/T/C receiver, přičemž je jedno, jestli ten receiver je doma individuálně nebo někde v kabelovém rozvodu centrálně). Tady je samozřejmě možné ten výstup nastavit (u individuálního příjmu) tak, aby obraz vyplňoval celou plochu, ovšem pokud nemáš TV 16/9, tak tam bude viditelná deformace.
bobb (27)|2.2.2006 12:55
Pitomec: Píšeš, že jsou černé pruhy nastaveny na výstupu přijímacího zařízení - ale kde je toto přijímací zařízení v případě 20 let starého televizoru - protože i na něm mohu tyto programy sledovat /přez anténu a pozemní vysílače/ a nemyslím, že by před 20 lety tímto zařízením byly televizory vybaveny ?
Omlouvám se všem za delší vedení, ale už jsem se tady ledacos dozvěděl a myslím, že mi schází jen kousek.
pee.tr (1208)|2.2.2006 13:15
bobb
kdy vysílají na ČT 16:9 zjistíš snadno. Kup si např. TV Magazín a tam to je u pořadů označeno, co bude v 16:9.
Ala jak se to přesně projeví to taky nevím. Širokoúhlou TV nemám, pouze toho zmenšeného loga v obraze jsem si všim.
ODSakEda (2278)|2.2.2006 14:58
pee.tr a deformací jsis nevšim?!!!
- Pokud není obraz přes celou obrazovku telky 4:3 a deformovaný navýšku, néni to vysíláno 16:9 anamorfně, ale pouze standartní obraz obsahující ty "pruhy" v obraze, neb viditelný obraz film je sice 16:9 ale poměrem stran, ale vysílá se safra vždy jen v PAL a tedy4:3!!!

- a logo nebejvá v černých "pruzích" i filmu proto, neb zazoomováním a tak zvětšením obrazu přes celou obrazovku na displeji 16:9, kdy odstraním elektronicky(!) generované pruhy po stranách i ty vodorovné v obraze(!) filmu tím, že se dostanou jakoby za roh, mimo obrazovku(!), a logo by v obraze tzv: černé "pruhy" skra to nejsou pruhy, to je obraz, ale černý už top pochopte nbo mě odvezou!...), bylo zmizelo-přesněji by bylo také mimo obrazovku!!!
clee (6592)|2.2.2006 15:09
co v tom hledate za vedu?? v analogu to bude letterbox tak jako tak, u digitalu to poleze anamorfne, s tim ze to co bude poustet ven stb si kazdej musi nastavit sam (anamorfne jen pokud ma dotycnej widescreen tv, letterbox pri 4:3)
pee.tr (1208)|2.2.2006 15:12
ODSakEda
Promiň rád bych reagoval, ale z tak dlouhatánských souvětí fakt nechápu "co tí chtěl básník říci" 9-)
Tak pouze dotaz, proč by to mělo být deformovaný? Neříkej mi že vysílaji deformovanej obraz...
Nevím, jestli se vysílá VŽDY jen v 4:3, ale proč pak uvádí u pořadů, kterej bude v 16:9? (v těch časopisech si to předpokládám nevymýšlí).
clee (6592)|2.2.2006 15:15
analog anamorfni 16:9 neumi, digital jo, tam vysilaj "deformovanej obraz" ale s 16:9 tagem, takze to ve vysledku vypada na 4:3 tv uplne stejne jako analog
blueant (820)|2.2.2006 15:19
[quote=pee.tr]
Tak pouze dotaz, proč by to mělo být deformovaný? Neříkej mi že vysílaji deformovanej obraz...
[/quote]

Ak mas moznost pozri si CT2 z UPCDIREKT - ked vysiela 16:9.

A uvidis co je to deformovany obraz (natiahnuty dohora) - sposobene tym ze obraz z CZLINKU rekoduju na ine rozlisenie - samozrejme v pomere 4:3.
pee.tr (1208)|2.2.2006 15:30
blueant
Já už jsem to tu pochopil z cleeho příspěvku, samozřejmě že mám doma jen pozemní analog.
ODSakEda (2278)|2.2.2006 15:31
pee.tr máš na mysli, že viditelný obraz filmů zpravidla je v poměru stran 16:9 i když včetně černé ("pruhů") má samo poměr vždy jen 4:3, to proto, aby si majitelé obrazovek 16:9 mohli zazoomovat a neměli uprostřed ní sice 16:9 (jen dojmem, černé vodorovné pruhy nejsou pruhy, jen černý obraz!) malinkatý obraz, orámovaný zboku uměle generovanými č. pruhy a vodorovné "pruhy" jako součást obrazu!!!... Takto (vlevo dole, už se opakuji...):

Další moje fota jsou zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=5190
Pitomec (10211)|2.2.2006 15:59
[quote=bobb]Pitomec: Píšeš, že jsou černé pruhy nastaveny na výstupu přijímacího zařízení - ale kde je toto přijímací zařízení v případě 20 let starého televizoru - protože i na něm mohu tyto programy sledovat /přez anténu a pozemní vysílače/ a nemyslím, že by před 20 lety tímto zařízením byly televizory vybaveny ?
Omlouvám se všem za delší vedení, ale už jsem se tady ledacos dozvěděl a myslím, že mi schází jen kousek.[/quote]
Pokud to sleduješ přes pozemní analogové vysílání (nebo přes analogové kabelové vysílání), tak je to takto nastaveno na příslušném TV vysílači (přijímací stanici kabelové TV) a ty sám s tím nenaděláš nic. Jedinou možností pro tebe zůstává příjem z DVB-S/T/C, kde máš receiver doma a tam si výstup můžeš navolit dle vlastního uvážení.
ODSakEda (2278)|2.2.2006 18:23
Pitomec přesně! Ještě je šance nastavit poměr stran obrazu (né rozlišení) na přístroji u externího zdroje videa (sat, DVDvideoplayer apod, rozhodně né u analogu jako je VHSka!...) i u staré telky která nemá možnost volby ASPECT RATIO.

To už máme ale riadny bordel v kombinacích nastaveních, neb podobně jako maj audio přístroje řazené za sebou korekce basů a vášekl a hlasitostí a nikdo neví kolik u čeho jak moc nastavit..., tak múžu v extrému počítat u obrazu s různým poměrem stran již zdrojem videa, v nastavení přístroje zdroje vide i telky či LCDtelky... :-E :-E :-E