Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Čím archivovat video z analogové kamery?

cartas (149)|9.3.2006 14:19
Zdar lidi, mám tohle dilema: Několik kazet Hi8 potřebuju zachovat pro další generace. Takže si umím představit, že to natáhnu do PC, udělám z toho nějaké DVD.
Otázka zní: jak to lze nějak rozumně zaarchivovat, aby to video bylo v budoucnu použitelný pro další zpracování?
Umím si představit, že bych (až bude čas) ty DVD sestříhal s větší pečlivostí atd. Ale k tomu potřebuju co nejméně "zkomprimované" video, tj. to z čeho udělám DVDčka se mi moc nehodí...

Jak to řešíte vy?
Milosbb (889)|9.3.2006 16:36
Myslím, že to video na kazetách ti vydrží dlhšie ako na DVD, stačí si prečítať sekciu "Vypalovačky a média".
Každopádne si po zarchivovaní na DVD originál kazety nevymaž, inak sa ti môže stať, že o 5 rokov to video z DVD-čka neuvidíš.

Inak, nenapísal si ako chceš to video z analóg kamery dostať (grabnúť) do PC - prevodníkom, TV kartou, ViVo grafikou, DV kamerou ?

Ja to riešim TV kartou - zachytávam nekomprimovane (teda vo full kvalite) do rozlíšenia 768x576 RGB 24, to znamená jedna hod. cca 110 GB dát a potom strih, prevod do mpeg2 a následne authoring na DVD.
Kvalita celkom ujde, každopádne si originál video nechávam, nič nemažem.

Keď si prejdeš toto fórum, nájdeš mnoho návodov, ako na to aj pomocou iných zariadení.

---------------------
cartas (149)|9.3.2006 16:49
No budu to dělat přes TV kartu, ale o to mi teď nejde.

Spíš mi šlo o to, abych si nemusel nechávat ty analogový kazety. Přecejen stojí 200Kc a DVD pořídíš za babku, takže pokud si to vypálíš třeba i dvojmo, je to furt výrazně jednodušší. A to nemluvím o tom, že analog záznam časem ztrácí kvalitu... Navíc mě prostě láká uchovávat to digitálně i pro další zpracování. Už jenom proto, že grabování je strašně dlouhý.

Ale právě kvůli tomu obrovskému množství dat nevím co s tím. Jakmile to zkomprimuju něčím, co by to smrsklo v poměru cca 1-2hodiny na jedno DVD, už to asi nebude pro další zpracování použitelné, co?

Nebo víte o něčem takovém ???
Pitomec (10211)|9.3.2006 17:05
A to ti říkal kdo, že analog časem ztrácí kvalitu? 9-) Jinak DVD taky časem ztrácí, ale data - a to je mnohem horší :-I
Milosbb (889)|9.3.2006 17:09
Na DVD max. 1 hodinu domáceho videa z analógu vo formáte mpeg2, ale ako už vieš, na ďaľšie spracovanie to nie je to pravé, aj keď sú programy aj na strih mpeg2, to ti tu už niekto poradí, myslím, že sa volá Womble, alebo tak nejak, tak isto dokáže strihať mpeg2 aj DVD Shrink, ale aj Nero Vision Express a iné, skús a uvidíš, či ti to stačí,
alebo to môžeš z toho nekomprimovaného súboru previesť do mpeg4, alebo to previesť do DV formátu, no to ti už budú musieť poradiť iný, ja to prevádzam na DVD mpeg2 a dôležité originál kazety si pre istotu nechávam, nemám ich zas tak moc.

---------
Milosbb (889)|9.3.2006 17:14
cartas

Spíš mi šlo o to, abych si nemusel nechávat ty analogový kazety. Přecejen stojí 200Kc a DVD pořídíš za babku

Podľa mňa akokoľvek kvalitne zdigitalizované analógové video vyzerá vždy horšie ako originál analóg, teda ak nemáš 2 a viac dioptrií :-I .

--------------
cartas (149)|10.3.2006 07:36
Milosbb
Abych pravdu rek, tak jsem cekal, ze nekdo prijde s timto navrhem, tj. ze nic lepsiho (nebo srovnatelnyho) neexistuje :) Ale furt mi to vrtá v hlavě... :)

Pitomec
No vzhledem k tomu, jak casem "zfialovi" VHSky, tak to same ocekavam i u Hi8 analog kazet... Nebo se pletu?
Pitomec (10211)|10.3.2006 13:27
[quote=cartas]Pitomec
No vzhledem k tomu, jak casem "zfialovi" VHSky, tak to same ocekavam i u Hi8 analog kazet... Nebo se pletu?[/quote]
Tak to máš nějaký divný VHSky, protože mně nic nefialový ani po 15-ti letech... :OO
cartas (149)|10.3.2006 13:43
Teď kecáš \/

Neříkej, že se ti záznam na VHS po letech neztrácí před očima...

Ale to je jedno, spíš mi poraď s tou digitalizací :-)