Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Stručný postup pro "digitalizaci" archivu VHS

Radza (1)|9.5.2006 20:11
[color=green]Zdravím všechny - no...asi experty(°-))
dávám si do kupy postup, který by se pro mě (a snad i pro jiné) alespoň referenčním. Na vstupu mám přetáhlé video z VHS přes TV kartu v PC v nějakém bezztrátovém kodeku v plném PAL rozlišení 720x576 (takže dost GB). A co po kýženém postupu požaduji? Deinterlacing, ořez "vadných" řádků, korekci barev (asi chroma filtry), redukci šumu, resize a konečnou komprimaci do DivX/XviD. Jsou výše uvedené kroky ve správném poředí. Z různých článků jsem si (možná chybně) vsugeroval, že ořez prokládaného videa rozhodí či znemožní následný deinterlacing. Je to pravda? Je vůbec nutné zrušit prokládání? A jaké filtry pro další úpravy by jste mi doporučili? A co v případě, kdy film je ČB a chtěl bych to pro jistotu sjet ještě v "greyscale"? K dispozici bych měl VirtualDub, ProCoder.

Díky za odpovědi (a možná i notnou dávku schovívavosti(;-))[/color]
Pitomec (10211)|9.5.2006 23:34
[quote=Radza][color=green]Zdravím všechny - no...asi experty(°-))
dávám si do kupy postup, který by se pro mě (a snad i pro jiné) alespoň referenčním. Na vstupu mám přetáhlé video z VHS přes TV kartu v PC v nějakém bezztrátovém kodeku v plném PAL rozlišení 720x576 (takže dost GB). A co po kýženém postupu požaduji? Deinterlacing, ořez "vadných" řádků, korekci barev (asi chroma filtry), redukci šumu, resize a konečnou komprimaci do DivX/XviD. Jsou výše uvedené kroky ve správném poředí. Z různých článků jsem si (možná chybně) vsugeroval, že ořez prokládaného videa rozhodí či znemožní následný deinterlacing. Je to pravda? Je vůbec nutné zrušit prokládání? A jaké filtry pro další úpravy by jste mi doporučili? A co v případě, kdy film je ČB a chtěl bych to pro jistotu sjet ještě v "greyscale"? K dispozici bych měl VirtualDub, ProCoder.

Díky za odpovědi (a možná i notnou dávku schovívavosti(;-))[/color]
[/quote]
Jdeš na to naprosto špatně - napřed si kup A/D převodník od Canopusu (ADVC-1394, AceDVio), kterým to dostaneš do PC v DV formátu a s lock audiem, pak to můžeš v nějakém editačním softu (Ulead Media Studio, Vegas) upravit a následně Canopus ProCoderem převést do MPEG-2, pochopitelně se zachováním půlsnímků!!! a vypálit na DVD, příp. převést stejným způsobem do DivX/Xshitu (ovšem proč???). Samozřejmostí je pak uchování získaného (nebo alespoň zeditovaného) DV záznamu na pásce. A jestli čb nebo barva, to vůbec neřeš - stejný postup pro oba případy.
ODSakEda (2278)|9.5.2006 23:37
Radza Testoval jsem nejen ořez ve VirtualDubu prokládaného videa a deinterlovaného téhož videa opravdu byl problém s prokládáním!
Ale určitá ztráta detailů po deinterlaci a ořezu bude nutná, ale menší než bez interlace!

Jde to vše (co jsi jmenoval) samo udělat naráz, ale doporučuji tvoje správně jmenované pořadí fitrů ve VirtualDub-u i v tomto pořadí zvolit!

Kodek doporučuji XviD a zachovat i přes ořez rozlišení výstupu 720x576 (ideálnější kvůli poměru stran 4:3 by bylo 768x576, ale to pak nepřehraje většina stolních plaerů, neb jejich kompromisní čipy pro PAL i NTSC analog. výstupy dekodují jen těch 720...).
Dat tok cca od 3 do 6 Mb/s dle subjektivního dojmu a nároků a důležitosti videa!

Audio ponech původní nekomprimované! (PCM 44100 nebo 48 kHz (nebo jak to máš? WAV?) Copak nestačí že dostaneš díky XviDu skoro 2h videa na 4,5GB DVD medium jako zálohu?! Někdy zvuk je důležitější než obraz! Kvůli atmosféře!) Alespon jej pak přehraje krom PC každej MPEG-4 noname player 8-) )

Na DVD medium přidej vždy složku s kodekem, nejlépe kterým jsi to kodoval (zvanou blbůmvzdorně: !Kodek pro video!)

Některé stolní playery maj problém i s MPEG-4 souborem větším jak 0,99GB! Jeli video delší (větší) nafragmentuj je raději po max. 0,9GB!
Sám mám vlastní záběry in HDD raději po kratších nenudných sekvencích ve složce, s popsanými kratšími sekvencemi i pro snažší a rychlejší orientaci ! např:
01 ZAHAJENI AKCE
02 PAD Z KONE
03 FINALE
04 PEPA SE POKAKAL
05 atd., a někdy mám i více tematických složek s takto pojmenovanými sekvencemi z různých akcí na jednom mediu. Prostě jak dig. fotky, akurát že hejbací několik minutek :-D
A raději bez háčků a velkým písmem, na telce to jde jináč houby přečíst ... To plně nahradí přiblblej zdlouhavej authoring (jeli teho navíc kvanta) Dig. fotky mám také tematicky "jen" v popsaných složkách a podsložkách a nepotřebuji nějakej barevnej přehled... Tím jsou pak např. náhledy generované prohlížečem (např. ACDSee!) 8-)
vlada (3470)|16.5.2006 22:02
Radza
Ořez prokládaného videa není problém. Resize ale už poměrně jo, pořád se to ale dá. Největší problém nastane s přehráváním. Na monitoru prostě bude prokládaný video vypadat blbě. Takže pokud to chceš přehrávat na počítači, tak deinterlace určitě ano. Pro DVD do stolního přehrávače to nech naopak prokládaný.

Doporučuji pročíst tohle.

ODSakEda
Zvuk z VHS nechávat jako PCM je podle mě zbytečný luxus. MP3 přehraje taky každý přehrávač a při bitrate nad 128 kbps to skoro nikdo od PCM nerozezná. Vždyť 2 hodiny zvuku zaberou celých 1,2 GB, to není zrovna málo. Já bych ty data radši využil pro obraz. Ale každý může mít jiný preference.
Pitomec (10211)|17.5.2006 08:56
[quote=vlada]Takže pokud to chceš přehrávat na počítači, tak deinterlace určitě ano.[/quote]
Co to radíš za kraviny??? Každý průměrný SW player si s prokládáním poradí, takže je blbost nějakou deinterlaci dělat a prznit tak samotný záznam :-I
vlada (3470)|19.5.2006 06:36
Pitomec
Tak mi prosím o takovém přehrávači, který udělá deinterlace MPEG-4 řekni. Kraviny píšeš Ty.
Pitomec (10211)|19.5.2006 06:57
Převádět záznam z VHSky do MPEG-4 může akorát ko*ot. Vůbec nechápu proč se sr*at s takovým paskvilem, když nejjednodušší cesta je stolní DVD rekordér. A pokud se ta VHSka má editovat, tak postup viz výše (A/D převodník do DV a následně SW encodér do MPEG-2). Takže kraviny píšeš ty a se svým MPEG-4 běž do pr**le - a můžeš se po cestě deinterlacovat :-E
Bullback (352)|19.5.2006 10:53
[quote]A co po kýženém postupu požaduji? Deinterlacing, ořez "vadných" řádků, korekci barev (asi chroma filtry), redukci šumu, resize a konečnou komprimaci do DivX/XviD. Jsou výše uvedené kroky ve správném poředí.[/quote]

Fhuuhhuhuhehéhéhéhéééééééé, no tak to je ovšem síla \/ \/ \/ , akorát si to napřed zkus a podívej se na to jak to vypadá :-E :-E :-E
vlada (3470)|20.5.2006 11:39
Pitomec
Á, pán se projevil jako inteligent :-k
Pitomec (10211)|20.5.2006 22:31
A ty ses projevil jako dement, což není nic neobvyklýho 9-)
mirekv (7169)|20.5.2006 22:34
:-E
vlada (3470)|22.5.2006 10:15
Pitomec
Jako idiot ses tady projevil Ty, protože buďto nečteš, co píšu nebo jsi naprosto mimo. Pročti si ještě jednou celou diskuzi a potom se běž zahrabat do kanálu.
Pitomec (10211)|22.5.2006 17:57
"Tim pádem neničí statickej obraz zku*vením na poloviční rozlišení a nezanechávají zubatý hrany. Pokud je zdroj nevalný kvality a prokládání hodně zřetelný, tak to samozřejmě maličko mázlý bude, ale pořád bude obraz daleko lepší než při zachytávání v polovičnim rozlišení."

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=1146