Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

jak je to s AV receivrem?

drsnacek (47)|27.11.2006 13:25
Nikdy jsem AV receiver nemel a nepouzival (AC3, DTS a pod), tak par zacatecnickych dotazu:

1. chapu dobre, ze AV receiver je urcen pro dekodovani zvuku a jeho zesileni plus prepinani vstupu/vystupu a to i pro video? Nektere umi i konverze videa.

2. hlavni dotaz - proc maji vsechny AV receivry jen YPbPr komponentni vstupy? Proc nemaji take RGB - jak tam pripojim sat. prijimac apod.? S-Video nebo kompozit nepovazuji za kvalitni vstup ani vystup...

3. jak je t0 u AV receiveru s HDTV? Nektere maji HDMI vstupy i vystupy, nektere dokonce umoznuji prevod z analogu do digitalu (zvuk i video).

Dekuji za vsechny odpovedi k tematu.
miro333 (716)|27.11.2006 14:15
AV receiver sluzi PREDOVSETKYM na spracovanie audia. Nie je dovod prepajat videokable cez receiver, lepsie je ich zapojit priamo do televizora. tot vsio
Modena (1706)|27.11.2006 14:33
drsnacek
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=10793 :-R :-)

miro333
9-) nemáš pravdu ! ! ! /
miro333 (716)|27.11.2006 19:41
[quote=Modena]
miro333
9-) nemáš pravdu ! ! ! \/[/quote]

v com? ako spracuva av receiver videosignal??? na to su predsa obvody v prehravaci resp. zobr. zariadeni.
pee.tr (1208)|27.11.2006 22:38
AV receivry maji i RGB, aspoň některý.
Modena (1706)|27.11.2006 23:26
[quote=miro333][quote=Modena]
miro333
9-) nemáš pravdu ! ! ! \/[/quote]

v com? ako spracuva av receiver videosignal??? na to su predsa obvody v prehravaci resp. zobr. zariadeni.[/quote]

Nehodlám tě tu školit, ale jestli jsi někde viděl TV (LCD, Plasma) s více, jak 2 zásuvkami HDMI, tak já pouze 1x Toshibu, většinou mají spíš 1xHDMI !
To je první problém, protože je budeš v blízké době (někdo už nyní B-) ) potřebovat na player, rekorder a např. HD DVB-S receiver. Navíc dražší AV receivery disponují velmi vyspělými obvody deinterlacingu a upscalingu a dokážou tak sjednotit na jednom výstupu jeden stabilní a kvalitní obraz až 1080p z různých zdrojů a zásuvek, klidně i video kompozitu (i když smysl to má do této kvality až od S-Video výstupních signálů) .
Další výhoda je pohodlí a jednoduchost ovládání celého takto zapojeného centra, které tvoří právě vyspělý AV zesilovač/receiver a v neposlední řadě i možnosti nahrávání a další distribuce signálu v domácí LAN síti, jestliže je receiver takto vybaven .
Jeden přístroj zastane práci několika "krabiček" a většinou mnohem lépe, než když ty jednotlivé krabičky dokoupíš, protože je pak opět musíš propojit kabelem a to vždy znamená signálovou ztrátu !

Na závěr stará pravda :
[color=red]Nejlepší kabel je žádný kabel ![/color]
:-)
miro333 (716)|28.11.2006 08:06
aha, takze len tie drahsie, viem si velmi zivo predstavit tu palku.
player a rekorder nie je nahodou dosť casto jedo zariadenie?
ukaz mi LCD, ktrore ma len to jedno HDMI a nic viac, ziadny iny vstup!
co ma spolocne posledna cervena veta s tym pisanym vyssie, kedze mas kabel do receivra a z neho druhy do tv, to mi moc neberie.
co vlastne myslis tymi krabickami, kedze tieto obvody su normalnou sucatou playera resp. tv?
Modena (1706)|28.11.2006 13:25
[quote=miro333]aha, takze len tie drahsie, viem si velmi zivo predstavit tu palku.
[/quote]
To je každého osobní boj, to neřeším . . . :-E

[quote=miro333]player a rekorder nie je nahodou dosť casto jedo zariadenie?[/quote]
Ne, nejsou a do budoucna ani nebudou! Přichází BD a HD DVD a myslím, že do příchodu HDTV budeme většina z nás nahrávat stále na "starý dobrý" DVD rekordér ! Budeme ho chtít přehrávat na HD ready/full LCD ? Já teda jo ! A nepolezu kvůli tomu pokaždý za TV a rekordér, abych přepojoval svůj osamocený kabel HDMI mezi BR playerem a DVD rekordérem ! Na takovou srandu ty kabely (i velmi drahé) konstruovány nebyly ! :-R

[quote=miro333]ukaz mi LCD, ktrore ma len to jedno HDMI a nic viac, ziadny iny vstup! [/quote]
Myslím, že jsi značně mimo - chceš digitální signál posílat analogovým kompozitem, nebo S-VIDEO ? Možná ještě komponentem, to ano ! \/

[quote=miro333]co ma spolocne posledna cervena veta s tym pisanym vyssie, kedze mas kabel do receivra a z neho druhy do tv, to mi moc neberie.[/quote]
Reaguji na rady nejmenovaného uživatele v jiném vlákně, který na podobný problém radil tazateli propojit další 2 zařízení přez VHS video a pak do TV ! A tací jsou mezi námi . . . :-E :-E :-E
Ideální stav je LCD/Plasma displej s třemi, čtyřmi HDMI konektory, ale takovou neznám a navíc by stejně neřešila problém přepínání zdrojů rec out, LAN, multizone atd ! :-R :-)-

[quote=miro333]co vlastne myslis tymi krabickami, kedze tieto obvody su normalnou sucatou playera resp. tv?[/quote]
Řešíme problém vícenásobného propojení komponentů do jedné TV, OK ? To jen tak pro připomenutí ! :-R
Na to existuje už pouze jeden jiný lék - různé multiswitche a ukaž mi jeden jediný, který má deinterlátor a upscaler, nebo alespoň jeden z nich, aby tazatelův AV signál nešel "do kopru" ? :-E :-E :-E
drsnacek (47)|28.11.2006 18:46
Tak uz pomalu mam predstavu, co by AV rec. mel umet. Porad mi ale moc nejde do hlavy, proc nemaji RGB vstupy?? V jinem vlaknu byla odpoved typu, ze se to nikde jinde nez v evrope nepouziva - to je blbost, ze :-) Testujeme spoustu techniky (prijimace) z jinych trhu a vsechny bezne pristroje vystup RGB maji (HD samozrejme i YPbPr, HDMI apod.).
Jenze na co si porizovat za XX.000,- AV receiver, kdyz VHS (ano i to se pouziva, kvuli archivu), DVD, DVB-S, DVB-T maji jako nejlepsi vystup RGB a ten AV receiver neumi vubec zpracovat?? Situace s HD bude jeste nejaky ten rok trvat, nez to bude bezny zdroj signalu... Hlavne ze maji AV receivery dostatek "kvalitnich" kompozitnich a S-Video vstupu :-(
16k9_182.jpg cinema_142.jpg
Modena (1706)|28.11.2006 21:54
[quote=drsnacek]Tak uz pomalu mam predstavu, co by AV rec. mel umet. Porad mi ale moc nejde do hlavy, proc nemaji RGB vstupy?? V jinem vlaknu byla odpoved typu, ze se to nikde jinde nez v evrope nepouziva - to je blbost, ze :-) Testujeme spoustu techniky (prijimace) z jinych trhu a vsechny bezne pristroje vystup RGB maji (HD samozrejme i YPbPr, HDMI apod.).
Jenze na co si porizovat za XX.000,- AV receiver, kdyz VHS (ano i to se pouziva, kvuli archivu), DVD, DVB-S, DVB-T maji jako nejlepsi vystup RGB a ten AV receiver neumi vubec zpracovat?? Situace s HD bude jeste nejaky ten rok trvat, nez to bude bezny zdroj signalu... Hlavne ze maji AV receivery dostatek "kvalitnich" kompozitnich a S-Video vstupu :-([/quote]
Ano, skutečně existují AV receivery (multikombajny s plastovýma bedýnkama a subwoofrem s výkonem 25W RMS :-E ) se vstupy SCART RGB, ale doba přenosu tímto konektorem prostě končí a můj názor je, že jestliže si nyní kupuješ nové zařízení, mělo by být připraveno na přenos a práci s HD digi signálem a to scart neumí, protože to je analog PAL, v lepším případě s tím RGB !

DVD, DVB-S, DVB-T a dnes i amatérské kamery nemají nejkvalitnější výstupy RGB - většina těch posledních a kvalitních modelů má "nejlepší výstup" HDMI ! Zařízení, které mě jedině napadá z těch stávajících, co bys doma HDMI určitě nezapojil je snad jen VHS rekordér a tomu hrana zazvonila už před drahnou dobou ! Navíc jsem u něj nikde nikdy neviděl výstup RGB a to ani u vyšší verze S-VHS (mám jeden kousek od JVC doma) - ani by to principiálně nebylo možné ! ! ! :-R

K Tvojí poznámce o "dostatku kvalitních kompozitních a S-VIDEO vstupů a výstupů u levnějších AV receiverů" - zapoměls na YUV komponentní zdířky - když jsme si v Evropě před 15-ti lety prvně chrochtali nad nádherou přenosů RGB po SCARTu, většina japonských a amerických výrobců osazovala do AV receiverů YUV komponentní zdířky včetně deinterlace obvodů s kvalitní širokou propustností a to proto, že již tehdy předpokládali možnost přenosu neprokládaného a HD signálu, protože se v těchto zemích právě v této době přijala řada legislativních opatření k zahájení HDTV vysílání, které se po pár letech (hlavně v Japonsku) skutečně rozběhlo a o tom se nám v Evropě tehdy ani nezdálo ! :-R

Já osobně nemám tolik finančních prostředků, abych po 2 letech měnil celý AV řetězec furt dokola, jak magor - řeším to tak, že když si jdu "udělat radost" do elektra, přemýšlím "poněkud" :-D dopředu . . .
Rozhodni se sám, jak Ti libo ! :-)
drsnacek (47)|1.12.2006 19:48
[quote=Modena][quote=drsnacek]Tak uz pomalu mam predstavu, co by AV rec. mel umet. Porad mi ale moc nejde do hlavy, proc nemaji RGB vstupy?? V jinem vlaknu byla odpoved typu, ze se to nikde jinde nez v evrope nepouziva - to je blbost, ze :-) Testujeme spoustu techniky (prijimace) z jinych trhu a vsechny bezne pristroje vystup RGB maji (HD samozrejme i YPbPr, HDMI apod.).
Jenze na co si porizovat za XX.000,- AV receiver, kdyz VHS (ano i to se pouziva, kvuli archivu), DVD, DVB-S, DVB-T maji jako nejlepsi vystup RGB a ten AV receiver neumi vubec zpracovat?? Situace s HD bude jeste nejaky ten rok trvat, nez to bude bezny zdroj signalu... Hlavne ze maji AV receivery dostatek "kvalitnich" kompozitnich a S-Video vstupu :-([/quote]
Ano, skutečně existují AV receivery (multikombajny s plastovýma bedýnkama a subwoofrem s výkonem 25W RMS :-E ) se vstupy SCART RGB, ale doba přenosu tímto konektorem prostě končí a můj názor je, že jestliže si nyní kupuješ nové zařízení, mělo by být připraveno na přenos a práci s HD digi signálem a to scart neumí, protože to je analog PAL, v lepším případě s tím RGB !

DVD, DVB-S, DVB-T a dnes i amatérské kamery nemají nejkvalitnější výstupy RGB - většina těch posledních a kvalitních modelů má "nejlepší výstup" HDMI ! Zařízení, které mě jedině napadá z těch stávajících, co bys doma HDMI určitě nezapojil je snad jen VHS rekordér a tomu hrana zazvonila už před drahnou dobou ! Navíc jsem u něj nikde nikdy neviděl výstup RGB a to ani u vyšší verze S-VHS (mám jeden kousek od JVC doma) - ani by to principiálně nebylo možné ! ! ! :-R

K Tvojí poznámce o "dostatku kvalitních kompozitních a S-VIDEO vstupů a výstupů u levnějších AV receiverů" - zapoměls na YUV komponentní zdířky - když jsme si v Evropě před 15-ti lety prvně chrochtali nad nádherou přenosů RGB po SCARTu, většina japonských a amerických výrobců osazovala do AV receiverů YUV komponentní zdířky včetně deinterlace obvodů s kvalitní širokou propustností a to proto, že již tehdy předpokládali možnost přenosu neprokládaného a HD signálu, protože se v těchto zemích právě v této době přijala řada legislativních opatření k zahájení HDTV vysílání, které se po pár letech (hlavně v Japonsku) skutečně rozběhlo a o tom se nám v Evropě tehdy ani nezdálo ! :-R

Já osobně nemám tolik finančních prostředků, abych po 2 letech měnil celý AV řetězec furt dokola, jak magor - řeším to tak, že když si jdu "udělat radost" do elektra, přemýšlím "poněkud" :-D dopředu . . .
Rozhodni se sám, jak Ti libo ! :-)[/quote]

Jo super - tak mi teda rekni, jakej si mam koupit DVB-S a DVB-T prijimac (nebo kombo), ktery umi nahravat na vestaveny HDD, ma ethernet, USB, umi dekodovat H.264 v HDTV - abych teda myslel dopredu. Jine prijimace nez ty, ktere dekoduji H.264 HDTV nemaji HDMI ani YPbPr a zadny pro HDTV nema zatim vestaveny disk pro nahravani. Takovy prijimac neni na trhu a tezko rict, jestli v CR bude na trhu behem pristiho roku (Kaon treba zacne s jeho vyrobou v prvnim ctrtleti pristiho roku - mozna). Navic bude brutelne drahej...
Koupit si prijimac DVB pro H.264 a HDTV bez moznosti nahravani neni krok z ohledem na budoucnost ani trochu...
Takze prijimace DVB pomoci HDMI ani YPbPr nepripojim a to zadne a od zadneho vyrobce, pokud nechci drahy H.264 za rok vymenovat za novy s diskem.
Dalsi zarizeni - HD DVD. Kolik jich je na trhu a za jakou cenu? Vyplati se ted tato koupe, kdyz nikde nepujci na ne filmy v HD a jejich cena je znacne vysoka? Bezny DVD prehravac HDMI vystup nema (mozna nejake nejnovejsi??).
Proste mi nejak unika, jake zarizeni mohu kvalitne v soucasnosti pripojit k AV receiveru, kdyz nema RGB...
Navic jak jsem jiz psal - udivuje me u vetsiny (i luxusnich) modelu AV receiveru velky pocet konektoru pro kompozitni video a S-Video. Na jednu stranu tedy "snaha" myslet na budoucnost a na druhou pouzivani zcela nevyhovujicich vstupu??
Modena (1706)|1.12.2006 22:04
[quote=Modena][color=red]Rozhodni se sám, jak Ti libo ![/color] :-)[/quote]
:-R :-)
hermanson (67)|25.12.2006 12:22
Moznost propojeni vice zarizeni pres AV receiver se zjednodusenym ovladanm a pouze jednim HDMI kabelem vedenym do zobrazovadla samozrejme neni nepodstatna,ale opomijite tady podstatou zalezitost-lepsi AV receivery umeji upscaling na HD signal/dle nekterych recenzi velice kvalitne/ a to nemluvim o high end tride,ale o beznych znackach.Pro nekoho,kdo si dnes poridi lcd s full HD rozlisenim je to asi vcelku dostupne a prakticke reseni.
To drsnacek:ty stare vstupy jsou tam proto aby kdyz si koupis novy AV receiver tak jsi do nej mohl zapojit stare zarizeni /a nemusel ho taktez menit za nove/a nasledne muzes upscalovany signal vest do lcd nebo plasmy.Samozrejme muzes ten signal vest primo do lcd nebo plasmy bez toho AV receiveru,ale vzhledem ke kvalite takoveho signalu je zase otazkou proc jsi si porizoval lcd nebo plasmu.