Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně
11.1.2007, Radek Jahoda, článek
Problematika nelegálního kopírování programů je v poslední době často probírána. Téměř vždy se uvádí i mnohamiliónové nebo miliardové ztráty. Proti tomuto argumentu vždy stojí cena programů, která může dosáhnout daleko větší částky, než stojí samotný hardware. Boj proti tomuto problému ale téměř vždy probíhá formou represí, která zatím nikdy nic pozitivního nepřinesla. Přitom existuje legální alternativa, která je zdarma a v mnoha oblastech lepší nebo zcela srovnatelná s placenými programy. Ano, jde o Linux a i my se jím začneme pomalu zabývat.
haryk | 8.4.200715:57
Článek je velice poutavě napsán, i když bych obligatorně zmínil i ukázky KDE, jak se zde už někdo zmiňoval. Nicméně pro ty, co chtějí čerpat informace dříve, než­-li se dočkáme dalšího dílu, tak sem přikládám několik odkazů na problematiku zpracování videa v linuxu ­(i v ­"nelinuxu­", slouží­-li to k teoretickým základům­). Odkazy s vykřičníkem ! znamenají, že byste se na ně měli určitě podívat.

! Odkaz na: Seriál Zpracování domácího videa na Linuxu ­(dole jsou odkazy na jednotlivé články­) na serveru [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Odkaz na stručný článeček o Cinelleře:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

! Odkaz na 1. díl seriálu ­(dole za článkem jsou odkazy na následující díly­): Audio v linuxu
http:­/­/www.abclinuxu.cz­/clanky­/multimedia­/audio­-v­-linuxu­-i

! Odkaz na návod rozchození DVD Shrinku v linuxu ­- v Ubuntu ­- v angličtině:
http:­/­/www.mrbass.org­/linux­/ubuntu­/dvdshrink­/

! Odkaz na download aplikace K9copy ­- linuxový prográmek alá DVD Shrink:
http:­/­/k9copy.sourceforge.net­/

! Odkaz na prográmek DVD Author pro linux:
http:­/­/dvdauthor.sourceforge.net­/


Tak to by Vám pro začátek mohlo stačit.
Jinak nová verze Ubuntu Ultimate Edition 1.3 obsahuje spoustu těchto programů už předinstalovaných, odkaz na info a stažení

této verze jsou zde:
http:­/­/ubuntusoftware.info­/Ubuntu_Ultimate_1.3/
Odpovědět0  0
Ed | 24.2.200723:38
Úvodní článek se mi moc líbil. Chtěl bych povzbudit autora aby vytrval. Je nás, co zápolí s multimédii na Linuxu hodně. Také bych uvítal příbuzná témata pod jednou střechou jako je zpracování zvuku, zpracování fotografií, streamovaný zvuk, web­-­-kamery a pod.
Odpovědět0  0
Bulva1 | 24.2.200714:13
Zajima me jestli budete pokracovat v serialu o zpracovani videa v Linuxu.
Uplynulo uz 1 a pul mesice od prvni casti,tak me zajima pokracovani.
Odpovědět0  0
Snoupy | 17.1.20070:00
Slibný článek, možná místy až moc podrobný, ale už se těším na návody zaměřené na zpracování videa v Linux.
Odpovědět0  0
filo01 (5) | 17.1.20070:00
Velice slibný a obsáhlý úvod, už se těším na další díl, jen tak dál, DÍKY !
Odpovědět0  0
vlada (41) | 14.1.20070:00
Ahoj Miku,
moc pěkný článek. Jenom bych doplnil pr věcí:

1) Podle českých zákonů je povoleno překonávat ochrany proti kopírování, pokud to je nutné pro přehrání díla. To je právě případ DVD-Video s CSS. Bohužel plno distribucí je stavěno pro americký trh s jejich zákony. Ale například francouzská Mandriva si s CSS nebo patenty k MP3 vůbec neláme hlavu.

2) Zmínil bych určitě přehrávač videa VLC, který zná plno lidí i z Windows. Umí i nějaké základní konverze videa.

3) Hugin umí automaticky hledat společné body na fotkách. Používá k tomu programy Autopano nebo Autopano-SIFT (C# - Mono), které jsou oba dostupné i pro Linux. Ve verzi 0.7 je i jednoduchý wizard.

4) Proč myslíš, že Avidemux neumí h.264? Na dekódování používá libavcodec a pro kompresi x264. Umí i kontejner MP4.

5) Z audio přehrávačů by si zmínku určitě zasloužil i AmaroK. Je to výchozí přehrávač KDE a ukázka dokonalého opensource software. Mimochodem na ABCLinuxu zrovna vyšel parádní článek o audio přehrávačích v Linuxu, možná by si na něj mohl dát odkaz.

6) Pokud píšeš o MythTV, možná by si zmínku zasloužil i MediaPortal

Myslím si, že v dalším díle by mělo být něco o kodecích a filtrech. Vysvětlení multimediálních frameworků - VfW, DirectShow, GStreamer, FFMPEG atd. To mi při prvním zkoušení Linuxu dělalo nejvíc problémů.

Ještě poznámka jak je to s Qt: Qt ve verzi 3.x je dodáváno s GPL licencí pro Linux, verze pro Windows je pouze komerční. U verze Qt 4 je ale i GPL verze pro Windows, dá se bez jakýchkoliv restrikcí stáhnout. Lze ji ale využívat pouze pro vývoj opensource programů. GTK+ 2 má určitě mnohem otevřenější filosofii, ale mně se prostě Gnome nelíbí a jsem spíš příznivcem KDE. Po přechodu na Qt4 (KDE 4) prý bude možné všechny linuxové Qt programy bez problémů používat ve Windows.
Odpovědět0  0
Radek Jahoda (397) | 14.1.20070:00
Díky za doplnění, nesnažil jsem se dělat kompletní výčet programů, jen to, že to jde.

Jinak i pro mně jsou některé z věci co píšeš novinkou, zase tak dlouho si s Linuxem nehraju, takže ještě jednou díky.
Odpovědět0  0
Kaa_cz | 26.3.200712:57
Když je popisováno Gnome, chápu že není zmíněn AmaroK. to bych se stejně tak mohl dožadovat Krusadera jako lepší ­"klon­" Total Commanderu :­-­) . Možná by stálo za to udělat krátký článek s náhledy z KDE ­(mohu nějaké poskytnout­), je to desktop bližší MSW a doporučuji ho uživatelům přecházejícím z MSW. Oni časem pak pochopí, že nic není pevně dáno jako dřív a desktop si vylepší podle sebe.
Bylo by vhodné upřesnit, že Gnome je postavené na GTK engine a KDE na QT engine.
Odpovědět0  0
Radek Jahoda (397) | 27.3.200713:03
Není to posis systému ale jen ukázka, KDE se mi nechtělo kvůli tomu instalovat, na můj vkus je trochu moc do Windowsova, ale je to jen můj názor, špatné rozhodně není, Gnome je sice na GTK a KDE na QT, ale programy jinak mohou běhat at už jsou na KDE nebo QT v obou
Odpovědět0  0
Kaa_cz | 16.4.20072:51
No to neni uplne pravda .. sice se programy daji poustet ­"krizem­", ale uz to neni nativni a prinasi to jista omezeni .. minimalne to pritahne spoustu knihoven nativniho engine a muj subjektivni dojem je, ze to bezi pomaleji .. pres krizove knihovny, ktere dnes jiz nastesti existuji .. driv to bylo jeste horsi .. proste lepsi je drzet se jednoho engine .. i kdyz se tomu clovek nevyhne .. ja sam jedu pod KDE, ale Firefoxu a gimpu se nevzdam :­-­)
PS: ze je KDE vic ­"do windowsova­" je prave devizou pro zacatecniky prechazejici z jisteho nejmenovaneho skoro­-OS od MS :­-­) Gnome je pro ne vetsinou sok ..
Odpovědět0  0
Kaa_cz | 16.4.20072:52
no vsak to pisu vladovi a ne tobe :­-D
Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.