Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Není všechno zlato, co je AVCHD

26.10.2006, Radek Martinka, aktualita
O novém způsobu záznamu HD videa pomocí AVCHD kodeku jsme se již několikrát zmiňovali. Jeden z autorů této technologie (Sony) dokonce před nedávnem vydal dvojici videokamer s tímto záznamem. Po prvních recenzích se však AVCHD neukazuje pouze...
O novém způsobu záznamu HD videa pomocí AVCHD kodeku jsme se již několikrát zmiňovali. Jeden z autorů této technologie (Sony) dokonce před nedávnem vydal dvojici videokamer s tímto záznamem. Po prvních recenzích se však AVCHD neukazuje pouze v dobrém světle.

O tom, že klasickému či digitálnímu PALu zvoní umíráček, není z pohledu posledního vývoje digitálních videokamer vůbec pochyb. Stále větší poptávka po vysokém rozlišení již před několika lety vykrystalizovala v podobě High Definition Video (HDV), jež jsme podrobně popsali v recenzi HC1. Problém byl doposud u použitého média, kterým je miniDV páska. Jedná se sice o levné a relativně spolehlivé řešení, ovšem doba magnetických pásek ve spotřební elektronice nenávratně končí.
Vědomi si této skutečnosti se firmy Sony a Panasonic spolčují a jejich snahou je záznam HDV na jiná, modernější média, než je obstarožní miniDV. Výsledkem jejich společné práce je naprosto nový kodek zvaný AVCHD (Advanced Video Codec High Definition), který tuto ideu naplňuje. Video s tímto kodekem lze ukládat na pevné disky, DVD i na různé paměťové karty. AVCHD využívá populární MPEG-4 AVC/H.264 s prostorovým 5.1 audiem Dolby Digital a je proto pravděpodobné, že se rychle rozšíří mezi domácí video techniku s podporou tohoto formátu.

Vše vypadá velmi slibně a i přes velkou kompresi se zdá být AVCHD blízkou hudbou budoucnosti. Sony před několika měsíci vydala dvojici kamer - HDR-UX1 se záznamem na DVD a HDR-SR1 s integrovaným pevným diskem a utekla tak Panasonicu, který nedávno představil pouze prototyp kamery se záznamem na paměťové karty SDHC.



Sony HDR-UX1 s DVD




Sony HDR-SR1 s pevným diskem

Nemilé překvapení však čekalo recenzenty serveru www.reviews.cnet.com, kterým se pod ruku dostal prvně zmiňovaný kousek s DVD. Po problémech s přehráváním vypáleného DVD hledali radu na stránkách Sony, kde se mimo jiné dočetli:
  • DVD disk obsahující AVCHD video není kompatibilní a neměl by být proto používán se standardními či High Definition (HD) DVD přehrávači a rekordéry. Disk se nemusí podařit vytáhnout z mechaniky, případně může dojít ke smazání dat na nosiči.
  • DVD disk obsahující AVCHD video by neměl být používán na počítači s nainstalovaným vypalovacím software, neboť může opět dojít k zaseknutí v mechanice či ztrátě všech dat.
Po několika testech s různými přehrávači potvrdili výše uvedené tvrzení. Jediným bezpečným způsobem, jak se k datům dostat, je údajně Blu-ray přehrávač či u nás stále nevydaný PlayStation 3. Svízelnou situaci naštěstí řeší počítač, kde je však potřeba nainstalovat následující programy - Sony Picture a Motion Browser s příslušnou utilitou Media Check a Sonic UDF ovladačem (dovoluje systému načíst strukturu AVCHD disku). Ke všemu je nutné doinstalovat samotný přehrávač, protože se standardními programy se video nespustí.

Aby to nebylo moc jednoduché, přidávají se samozřejmě problémy s dalším zpracováním videa. Program jako takový střih umožňuje, ovšem například zálohy originálního videa už ne. Jediný dostupný způsob (pokud nechcete čekat na PlayStation 3) je konverze do standardního MPEG-2, čímž pochopitelně dochází k rapidnímu snížení kvality obrazu.


AVCHD ano či ne?

Tato jednoduchá otázka napadne snad každého, kdo si přečte předchozí řádky. Pravdou je, že v současné době, ve které vládne nulová podpora ze strany všech výrobců software, není práce s těmito kamerami zrovna nejjednodušší. Pokud se však docílí podpory hlavních video programů, pak se lze těšit z kvalitního obrazu například na pevném disku. Osobně zastávám názor, že podpora ze strany softwarových firem je jen otázkou času, čehož jsme už byli nejednou svědky (vzpomeňme si na DVD).