Nové kompresní formáty: MPEG-4 na ústupu?
23.2.2011, Pavel Zubatý, článek
Komprimace dat a video, kdysi těžko myslitelná kombinace. Změnu přinesl formát MPEG-2 umožňující kvalitní digitalizaci videa. Pozdější MPEG-4 dokonce „zvládlo“ HD při rozumné přenosové rychlosti. A nyní to dokonce vypadá, že brzy nastane čas pro nový formát.
Kapitoly článku:
Suma sumárum
Staré čínské přísloví praví: „Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost“. Podíváme-li se na minulost komprimovaného videa, můžeme vidět několik různých formátů, které byly nakonec zastíněny standardem MPEG-2 (umožňujícím úspěšnou digitalizaci televizního vysílání) a později také modernějším formátem MPEG-4 AVC/H.264 (digitální vysílání v HD formátu nejen v rámci ČR). Obě normy přitom vzešly ze spolupráce MPEG a VCEG.
Zatím není rozhodnuto o tom, jak konkrétně bude specifikace budoucího kompresního standardu HEVC vypadat, jasno bychom měli mít nejdříve v roce 2013.
Už během vývoje dnes běžně používaných formátů docházelo k evolučním i revolučním změnám. Evoluční v tom, že se postupně zlepšovalo kódování v rámci již dané specifikace, takže nebylo nutné nijak měnit dekodéry. Revoluce pak nastávala přibližně jednou za dekádu, kdy byl uveden formát silně zasahující do původního komprimačního algoritmu, pro který již stávající dekodéry nestačily.
Nástup nového kompresního formátu bude zřejmě pozvolný, nejdřív by se mohl objevit v počítačové sféře multimédií, později se ho možná dočkáme v satelitním vysílání, tomu však bude muset předcházet vývoj a schválení nových standardů.
Od vydání standardu MPEG-4 AVC přitom uběhla pěkná řádka let a žádná, byť třeba jen malá revoluce se nekonala. To by právě mohl změnit HEVC či spíše MPEG-H/H.265. Jestli se bude historie opakovat, dojde k jeho standardizaci přibližně v roce 2013. Pokud vše půjde hladce, mohli bychom se už o 3–4 roky později dočkat satelitního vysílání v Ultra HD formátech (v USA už v roce 2015). Zatím nám nezbývá, než čekat, jestli to tak skutečně bude. Pokrok prostě nelze zastavit. Se stávajícími standardy MPEG-2 a MPEG-4 AVC však rozhodně ještě nějakou dobu vydržíme.
Výrobci televizních přijímačů už párkrát ukázali prototypy panelů s UHD rozlišením, do našich obýváků by jednou mohly přinést ještě větší a detailní obraz, který se téměř vyrovná zážitku v klasickém kině.
Chcete-li se dozvědět podrobnosti o starších (a dodnes používaných) formátech kódování/komprimace obrazových dat MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 ASP a MPEG-4 AVC, přečtěte si tento článek.
K článku byly použity materiály a podklady DVB.org