Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic oficiálně představuje své AVCHD kamery

13.11.2006, Radek Martinka, aktualita
O AVCHD kamerách Panasonicu jsme napsali celou řadu novinek, které postupně odkrývaly jeden technický parametr za druhým. Před pár dny však japonská divize Panasonicu představila finální dvojici videokamer a jako poslední výrobce z pomyslné...
O AVCHD kamerách Panasonicu jsme napsali celou řadu novinek, které postupně odkrývaly jeden technický parametr za druhým. Před pár dny však japonská divize Panasonicu představila finální dvojici videokamer a jako poslední výrobce z pomyslné čtyřky vyvolených zaplňuje místo na High Definition trhu.

Dne 8. listopadu se Panasonic zařadil mezi ostatní výrobce (jmenovitě Canon, JVC a Sony), jelikož uvedl dvojici modelů videokamer s kodekem AVCHD. Tímto počinem zabíjí dvě mouchy jednou ranou, neboť nejen, že má konečně HD kameru, ale také má oblíbená dvojice AVCHD kamer Sony přímou konkurenci. Pro nás zákazníky tedy velmi dobrá zpráva. Je pochopitelné, že se zvyšujícím se počtem AVCHD kamer bude rovněž růst podpora tohoto kodeku, což je momentálně jeho největší slabina. O problematice AVCHD jsem psal v článku Není všechno zlato, co je AVCHD. Případné zájemce o problematiku odkazuji na něj.

První z dvojice novinek dostala název HDC-SD1, z něhož je patrný i záznam na paměťové karty SD. Prototyp této kamery byl vystaven před měsícem na japonské výstavě CEATEC. Secure Digital je jako primární úložiště záznamu použito již u dvojice starších kamer SDR-S100 a SDR-S150 a je proto logické, že se sáhlo po SD namísto po pevném disku. V tomto směru má Sony se svou HDR-SDR1 a pevným diskem mírný náskok.


Panasonic HDC-SD1

Z obrázku je patrné, že se jedná o velmi kompaktní model, který bude v oblasti HD videa patřit do low end segmentu. Součástí balení je 4 GB SDHC paměťová karta (!), na kterou lze uložit až 90 minut videa s nejvyšší kvalitou. To je velmi zajímavý údaj, který lze s nedávno uvedenou 8 GB SDHC kartou ještě zdvojnásobit. A tři hodiny záznamu nejvyšší kvality umí v současné době pouze pevné disky. Dlouhá doba záznamu je však vykoupena 13 Mbit maximálním bitratem, což je oproti maximu AVCHD kodeku 18 Mbit poměrně málo. Pro domácí použití to však bude zajisté více než dostačující. Připomínám, že Sony HDR-SDR1 ukládá s 15 Mbit, ovšem zde je to vzhledem ke kapacitě pevného disku logické.


Panasonic HDC-SD1

Druhý obrázek SD1 bije do očí díky absenci hledáčku, což osobně považuji za velké mínus přístroje. Přitom DVD model (fotografie níže) s identickým tělem hledáček má. Těžko říct, proč se výrobce rozhodl k tomuto kroku. Druhým modelem je pak HDC-DX1 se záznamem na standardní DVD média. Stejně jako SD verze ukládá data s datovým tokem 13 Mbit.



Panasonic HDC-DX1

Představení modelů zakončíme technickými parametry, které mají obě kamery stejné. Jsou osazeny třemi CCD čipy s úhlopříčkou 1/4" a rozlišením 560 kpix každého z nich. Ze zkušeností s 3x CCD řešením Panasonicu se tak dá předpokládat velmi dobré barevné pojetí a také ostrost obrazu. Při pohledu na konkurenční modely Sony s 1/3" CMOS (větší čip a vyšší rozlišení) bude porovnání obou rivalů velmi zajímavé. Dalším velkým skokem techniky Panasonicu je audio, které umí ukládat v šesti kanálech Dolby Digital Surround, což byla vymoženost výhradně videokamer Sony.

Kromě standardních konektorů nalezneme na těle kamery AV a komponentní jacky a rychle se rozvíjející HDMI. LCD obrazovka patří se svými třemi palci (76 mm) a 251.000 pixely ke skvostům přístroje, ovšem 0.44" elektronický hledáček nebude při slunečných dnech k zahození. Aspoň u "déiks" jedničky. Dá se předpokládat, že díky pouhému 12x optickému zoomu bude mít objektiv malé, případně žádné optické vady - ovšem to se ověří až při recenzi.

AVCHD kodek je velmi slibný, neboť oproti Blu-Ray či HD DVD je kompatibilní s již existujícími a značně rozšířenými médii. Díky tomu je Panasonic schopný použít tuto technologii do SD řady videokamer, Sony do HDD, a obě společnosti pak také do DVD. HDC-DX1 disponuje slušnou podporou médií, počínaje DVD-R, DVD-RW, přes DVD-R DL a konče DVD-RAM.

Prvně zmiňovaná kamera SD1 spatří světlo obchodů 1.12 a to v Japonsku. O 14 dní později se tamtéž objeví také DX1. Ceny se budou pohybovat okolo 1500 dolarů za SD verzi, resp. 1350 dolarů za DVD verzi. Co se týče evropského vydání, nejsou známy žádné bližší informace.

Zdroj: www.camcorderinfo.com