Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Poslechněte si rozdíl: Úvod

1.9.2009, Jiří Černý, článek
V nadcházejících týdnech si uděláme menší exkurzi do světa audiosystémů. Postupně se podíváme na mobilní přehrávače, reproduktory, či sluchátka. Jaké novinky z těchto oblastí se objevily? A co všechno můžeme očekávat od rychle se blížícího předvánočního trhu?
Nároky na špičkovou kvalitu zvuku se ze strany spotřebitelů neustále zvyšují a to prakticky na všech relevantních frontách. Věci jako stremování hudby z PC nebo přehrávání z iPodu jsou již standardem a o maximalizaci zvukového výkonu mezi sebou navzájem soupeří různé technologie typu WRAT a jiné. Zajímá vás, jaké jsou mezi nimi vlastně rozdíly a jak se zorientovat v současné záplavě mnoha různých produktů, z nichž každý jeden se snaží vás přesvědčit o své výjimečnosti? Pak oceníte sérii tématických článků, které připravujeme na TVFreaku pro měsíc září.


Hudba do kapsy


Mobilní přehrávače jsou v módě. A Walkman již dávno není jen neohrabaným přístrojem, určeným pro zakládání klasických audiokazet – ty dnešní zvládají bez problémů i zobrazování fotografií nebo krátká videa. Pokud však pomineme tuto multifunkčnost, jak je to s kvalitou poslechu? V jedné z našich nedávných aktualit jsme vám ve stručnosti představili dvojici nových Walkmanů série E a B. V textu narazíte i na zmínky o funkcích jako Clear Audio, Clear Stereo, popřípadě Clear Bass. Málokdo už ovšem ví, jak se vlastně podobné záležitosti projevují v praxi a k čemu přesně jsou dobré.



U prvních Walkmanů byl i třípásmový ekvalizér obstojně drahou raritou, šum se neřešil a obvykle jste mohli leda tak zesilovat basy. Nyní podobné zmínky vyvolají ve tváři čtenáře spíše pobavený úsměv, nicméně nejde o dobu až tak dávno minulou, jak byste si na první pohled snad mohli myslet.

Vývoj však postupoval kupředu velmi rychle a to samozřejmě i pokud jde o sluchátka, patřící v tomto případě k jednoznačně nejdůležitějším doplňkům. Přehrávání oblíbených skladeb mimochodem umožňují třeba už i mobilní telefony. Rozhodně proto doporučuji se ještě před vlastním nákupem dobře zorientovat také v problematice hudebních čipů a dalších podobných záležitostech.


Hudba (nejen) jako doplněk obrazu


Samostatnou kapitolku tvoří televize a jejich reproduktory. Velmi často skloňovaným jménem je nejen v této souvislosti Mark Levinson, vizionář skálopevně přesvědčený o tom, že i pro masový trh je prvotřídní kvalita zvuku velmi důležitá. A podobně jako v případě walkmanů, ani tady není o rozličné specifické technologie nouze. Námatkou z nich mohu zmínit MaxxAudio, MaxxBass, atp.



Ačkoliv i klasické (integrované) televizní reproduktory mohou teoreticky dostačovat, ti nejnáročnější zákazníci se pochopitelně poohlédnou spíše po systému domácího kina. Zde se pak dostáváme už k reproduktorům poněkud odlišného typu. Mimochodem - je zvuk i záležitostí designu? Pro někoho možná poněkud zvláštní otázka, nicméně pokusíme se na ní najít vhodnou odpověď. Řada prodejců například uvádí, že právě propracovanější design těch kterých reproduktorů umožňuje současně i lepší poslech. Nejde ve skutečnosti jen o chytrý reklamní tah?


Ať je doma klid!


Ne každý si může dovolit mít puštěnou svou oblíbenou hudbu „na plné pecky“. Určitě to znáte dobře sami – někdy začnou protestovat sousedé, jindy rodiče, potažmo jiní členové domácnosti. Když už i domácí mazlíčci prchají před dunícími reproduktory do bezpečného úkrytu, přichází nejvhodnější okamžik k zapřemýšlení o sluchátkách. Pokud možno o těch „nejlepších“, které jednak budou mít skvělé izolační vlastnosti a druhak pochopitelně ani nebudou příliš degradovat úroveň hudebního zážitku.



V jednom z našich článků se proto právě takovým sluchátkům podíváme blíže na zoubek. Dozvíte se, jaká kritéria je vhodné při jejich výběru uplatňovat, které parametry jsou nejdůležitější a chybět samozřejmě nebude ani zhodnocení konkrétních produktů. Není tomu zase až tak dlouho, co jsme psali například o nových Bluetooth sluchátkách od společnosti Sony, nicméně jinak této tématice příliš mnoho prostoru nevěnujeme. Nyní tedy nastal čas na změnu...


Za málo peněz málo muziky


.... a nebo také ne? K nejoblíbenějším příspěvkům tradičně patří různé souhrnné tipy pro nákup, kdy se čtenář dozví, jaké kvalitní produkty lze na trhu momentálně sehnat co nejvýhodněji. V tomto konkrétním případě pochopitelně půjde o téma „nejlepší zvuk za co nejméně peněz“. Jak už bývá zvykem, vše vhodně doplní recenze (popřípadě aktuality) a článek samotný by měl být věnován většině z výše zmiňovaných oblastí (Walkmanům, domácím kinům, reproduktorům).


Audio na všechny způsoby


Úplně nakonec jsem si nechal koncepci domácího audia a s tím spojené povídání o audionovinkách poslední doby. Těch je ostatně pořád dost, namátkou v červnu jsme recenzovali iPod Nano, Sony stále přichází s dalšími Walkmany etc. Přístup k pořizování domácího audia pak představuje kapitolu samu pro sebe.



Smutnou skutečností totiž je, že řada spotřebitelů váhá do kvalitního vybavení investovat, byť např. prvotřídní reproduktory mají mnohem delší životnost, než většina ostatních elektrospotřebičů v jejich domácnostech. Na druhé straně koluje éterem spousta výmyslů, které by bylo rovněž ideální uvést na pravou míru (namátkou rčení „méně je někdy více“ zrovna na reproduktory sedí jako ulité).

Pokud tedy i vy patříte k lidem, kteří mají jasno toliko v tom, že touží po „dobrém audiu“, přičemž si bohužel kloudně neporadí ani s pojmy typu receiver, subwoofer etc... pak rozhodně nezapomeňte v září pravidelně navštěvovat TVFreak! Naleznete zde totiž veškeré potřebné informace, po jejichž přečtení nebudete muset mít obavu z nákupu zbytečně předraženého, či naopak levného, ale současně veskrze nekvalitního audio systému.