intago2
|
31.5.201110:58
už je další rok a co je nového?? NIC!! Situace v HDTV je stále bídná. T2 sice existuje, ale STB nelze sehnat, vyjma té flešky Pinnaclu. Signál DVB-T HD je slabý a ještě často klesá k nule.
Zažil jsem počátky tel.vysílání poč.60tých let a bylo to totéž v modrém. Hrůůůza. Mobily máme ve 3D, ale naše telka je stále jak Nipkowovův kotouč.
A když se tu chci přihlásit, napíše mi to K profilu intago se nelze přihlásit (nebyl aktivován). Hlavně, že jsem před chvílí z něj založil debatu
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=348806#post348806
Ale všude nabízejí full HD telky za snížené ceny. Vskutku se nedivím, nač jsou??
Odpovědět0 0
dub234
|
17.11.201015:08
Ahoj,
mohl by mi prosim nekdo z Vas poradit? Koupil jsem si starsi TV, co podporuje full HD. Tesil jsem se na HD programy (bydlim v Praze), ale nefunguje to. Naladim vsechny programy (CT, Barrandov, Cool ....) a ty bezi OK. Ale kdyz naladim CT HD nebo Nova HD, tak mi jde jen zvuk a obraz ne (cerna obrazovka). Cim to je?
Nejak jsem snad pochopil, ze problem muze byt v tom, ze TV podporuje (asi) jen MPEG-2, zatimco to HD vysilani je v MPEG-4. Je to tak? Pokud ano, muzete mi doporucit nejaky DVB-T tuner, abych mohl opravdu sledovat obcas neco v HD? Dost me stve, ze jsem koupil TV a ted je mi to k nicemu. :o((
TV mam Mirai, typ DTL-742E600.
Dik moc za rady.
Odpovědět0 0
Pochopil jsi to správně. Pokud TV nemá MPEG-4 tuner/dekodér (kokrétně AVC/H.264), tak obraz neuvidíš.
STB DVB-T s MPEG-4 a aby jsi opravdu využil HD, tak potřebuješ STB s HDMI výsupem (případně komponentním - neplést s kompozitním). Namátkou jsem našel Evolve Scorpio DT-3010HD za 1590,-, ale je to Evolve... Určitě najdeš i jiný model.
Odpovědět0 0
Další kousky:
Porte DTT6720
Hyundai DVB4H632PVR
atd...
Odpovědět0 0
Ať si pánové co o tom rozhodují strčí slavný DVB-T2 do prdel.. na štorc. Loni jsem koupil novou fullHD TV s Mpeg4 za 30 000,- s domněním, že časem bude HDTV po celé republice, a teď to vypadá, že mě ta TV bude na hovn.. Než abych si kupoval nový DVB-T2 set-top box, to už si radši zohyzdím barák, a koupím ten satelit, kterému jsem se do teď bránil.
Odpovědět0 0
TV je spotřební věc. Pořizoval jsem 50" FullHD TV před 1,5 rokem s MPEG4. S tím, že momentálně MPEG4 využívám. Než bude DVB-T2, předpokládám nejdříve za 2-5 let, tak pořídím novou.
Už není doba kdy TV vydrží 10, 20 let. Ne že by nevydržela fungovat, ale pokrok v technologiích, ten nebude stíhat.
Ne nadarmo bych rád měl skvělý panel na zobrazování signálu a tuner mít modulární v "externí" škatuli. Při změněn technolgie vysílání/přijmu se vymění "jen" externí tuner.
Odpovědět0 0
V clanku je uvedeno, ze na prirodu je dobry interlace a na sport progresivnich 25fps ?
To bych snad rekl, ze to ma byt presne obracene ne ?.
Pulsnimky zaznamenaji pohyb mice 50x sekundu - kdezto progresivni zobrazeni jen 25, takze bych si tak nejak selskym rozumem rikal, ze presne na ten sport jsou ty pulsnimky lepsi. Ale tak trebas tomu nerozumim.....
Odpovědět0 0
Anunnaki2
|
8.4.20103:45
V casti CR je jiz vice jak rok HD na DVB-T v testovacim multiplexu TO2 CR a snad CT HD i v multiplexu CTV.
Nechapu, ze to autor clanku nikde neuvedl.
Jinak pro ostatni diskutujici ... treba rozlisovat:
1) prenosovou technologii (nize jen digitalni):
a) DVB-T a DVB-T2 ... vzduch
b) DVB-S a DVB-S2 ... satelit
c) DVB-C a DVB-C2 ... kabelovka
d) DVB-IPTV ... pres datovou sit (jakkoukoli, jak mobilni tak pevnou, tady neexistuje rozdil)
...technologie se lisi hlavne (mimo jine) v sirce prenosoveho pasma = kapacite, novejsi technologii protece vice Mbit/sec.
2) komprimaci:
a) MPEG2
b) MPEG4
...MPEG4 dokaze pri stejne kvalite jako MPEG2 mit mensi datovy tok, ovsme potrebuje 4 az 20x vykonnejsi dekodovaci jednotku, proto jsou drahsi
3) rozliseni vysilani
a) SDTV, rozliseni 720x560 (a mensi)
b) HDTV, rozlisteni 1050i nebo 720p
Vsechny 3 deleni jsou na sobe nezavisla, a jdou vetsinou libovolne kombinovat ! Teoreticky je mozne mit 1050i nebo 720p i na MPEG2 a DVB-T, ovsem takovy tok (z HDTV rozliseni), se slabsi MPEG2 kompresi a po mene propustne siti DVB-T znamena, ze se tam jiz nevtesna zadny dalsi kanal/stanice (obrazne receno), takze se s nim v praci vyjma testovacich ucelu nesetkame. Ovsem do hry vstupujou dalsi veci, jako jak vysokej tok je nastavenej pro vystup z MPEG2 nebo MPEG4 koderu (tedy kolik Mbit v pasmu stanice "sezere" a v jake kvalite budou dynamicke sceny), dale pak zalezi na opravnych datech ve vysilani (tyka se prenosove technologie), kde tyto muzou sezrat klidne i 30% dostupneho prenosoveho pasma, ovsem i pri slabem/nekvalitnim prijmu bude mozne televizi normalne sledovat. To vsechno urcuje, kolik Mbit pasma je k dispozici, a teda kolik spravce multiplexu prideli/proda jednotlivym stanicim.
Tu v Praze prijimam normalne v HDTV, na DVB-T, toto:
nazev "Prima (MPEG-4 HD)", komp. MPEG-4, rozl. 1440x1080
nazev "CT HD (MPEG-4)", komp. MPEG-4, rozl. 1440x1080
nazev "Nova HD (MPEG-4)", komp. MPEG-4, rozl. 1440x1080
Jinak na Slovensku v Kosicich jsem asi pred 1/2 rokem prijimal nejaky testovaci kanal s "monoskopem" take na DVB-T a to chvilkama v rozliseni 1080i nebo 720p, ovsem v MPEG2.
Jinak co se tyce TO2 CR a jejix multiplexu, oni uvazovali, ze budou vysilat vice veci v MPEG4 a HDTV rozliseni v DVB-T, ovsem komercne se to nevyplati, zadna TV stanice nemela zajem na komercnim provozu v HDTV. Toto jsou interni informace 3 mesice stare primo od kompetentnich pracovniku O2.
Odpovědět0 0
Zmínka o testovacím vysílání HD programů v okolí Prahy, Brna a Ostravy v článku je, a to dokonce na 2 místech. Podrobnosti o tomto vysílání a jeho dostupnosti na území ČR budou námětem dalšího článku. Záměrem bylo poskytnout především srovnání s jinými evropskými státy (i mimo EU).
Rozdíl mezi testovacím vysíláním v blízkém okolí našich několika měst (kdy může docházet i k výpadkům signálu) a dlouholetým celoplošným vysíláním HD programů v některých jiných zemích, je myslím, dost podstatný. Obzvláště, je-li pravděpodobné, že technické parametry onoho testovacího vysílání jsou odlišné od těch, které budou nastaveny v budoucnu pro jeho standardní provoz.
Odpovědět0 0
Anunnaki2
|
8.4.201012:36
Ano, mate pravdu, mohl jsem to napsat mirneji. Slo mi o zverejneni tech dalsich informaci. A co se tyce HDTV, tak technologie je tady, v O2 to je pripravene velice rychle pokryt velkou cast CR ( neco vlastnima silama, neco v pronajmu ), ovsem vsechny oslovene TV stanice nemely zajem za to platit. Pokud zdarma tak OK, ale ne platit. Takze proto tady nemame jiz vice nez rok HDTV na DVB-T v MPEG-4.
Urcite na tom velkou vinu nese proces digitalizace u nas, kde se mohlo misto MPEG-2 rovno prejit na MPEG-4, a to dokonce rovnou v HDTV rozliseni.
Az by tady vznikla poptavka po 4-6 milionech STB s MPEG-4 a HDTV, urcite by to zrazilo ceny dolu, a spousta elektroniky se zastaralyma MPEG2 dekoderama, ktere se jiz neprodavaji na zapade, by se neprodavala u nas, a nezmatla tak zbytecne nase kupujici, ktery se v tom nevyznaji.
Ono se rekne ze HDTV televize prisli masivne tak necely rok spet takze naco HDTV drive. Ovsem, prave sit a vysilani by melo byt tady zavedeny jako prve ... a prijimace schopne prijimat a zobrazovat vysilani ve vyssi kvalite by mely prichazet az nasledne, a ne tak, jak je tomu dnes, obracene, nejdrive HDTV prijimace, a par let na to i HDTV vysilani.
Odpovědět0 0
clanek je zmateny a chaoticky a rozhodne z neho nelze jednoduse vydedukovat, ze v CR se uz davno v HDTV vysila pres DVB-T.
Odpovědět0 0
uh1
|
7.4.201014:28
No ja mam kabelovku, tuner DVB-C (MPEG4) a kvalita obrazi mi prijde dostacujici!! Kanalu v HD porad pribyva, takze ja bych to nejaky cas nemenil!!
Odpovědět0 0
Nejnižším HD vysíláním je totiž formát 720p, který bý měl každý MPEG2 STB (a HD Ready televize) v pohodě zvládnout. Akorát naše televize si vybraly (kvůli menšímu datovému toku) jako základ 1080i.
Já nechápu hlavně přístup ČT. Mají HD kanál, ale po většinu času na něm vysílá pouze upscalovaný SD obraz ČT1, a to i v případě, že na jiném jejím kanálu běží pořad, který má ČT k dispozici i v HD kvalitě.
Na druhou stranu musím ocenit vysílání olympiády v HD. Rozdíl to byl opravdu značný.
Odpovědět0 0
Menší datový tok má 720p. Datový tok u 720p je cca. o 20% nižší než 1080i.
Odpovědět0 0
v cr se hdtv pres dvb-t uz davno vysila. co to je proboha za clanek?
Odpovědět0 0
Souhlasím, a stačí na to DVB-T v MPEG2...
Články o DVB-T2, když ještě není dg signálem pokryta ani polovina republiky, mi připomínají články v ABC ze 70 a 80 let, kdy se psalo, že v roce 2000 budeme mít stálou základnu na Měsíci a lety do vesmíru budou samozřejmostí. ;-)
A nevím, jak bude reagovat BFU na fakt, že jeho 2 roky stará LCD najednou bude k ničemu (přesto že si koupil televizi u které bylo napsáno "podpora MPEG4"). A takových Frantů bude spousta.
Odpovědět0 0
Josef1
|
7.4.20109:09
Ke každé TV přibudou 3 nové krabičky. DVB-T2 + DVB-C2 + na internet, abychom jsme si mohli přečíst svět hadrware.
Déle je třeba si přikoupit k TV Wi Fi, 4 x 3D brýle, kameru na Skype, .... .
Odpovědět0 0
Josef1
|
7.4.20109:21
ještě bych chtěl dodat, že DVB-T2 zde bude stejně, ať se Ti to líbí nebo ne.
Odpovědět0 0
Mi je to jedno, protože mám DVB-S a DG TV teprve budu řešit, bo Kojál tu šíří jen ČT a to ještě v mizerné kvalitě.
Odpovědět0 0
procvi
|
7.4.201012:01
HD vysílání probíhá zkušebně ve formátu MPEG-4 v Brně, Praze a Ostravě a tuto službu nabízí zdarma Telefonica o2...http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/vysilaci-sit-4.html
Odpovědět0 0
Zdarma? Snad jen v jejich O2TV s jejich STB v MUX4.
Odpovědět0 0
ne, zdarma pres dvb-t.
Odpovědět0 0
Ale to pak nemůže být v MPEG4, jinak by to bylo v DVB-T2 (ale na to se tu ještě neprodávají STB).
Odpovědět0 0
Ale muze a je. MPEG4 jeste neznamena ze to musi byt v DVB-T2. Stejne tak na satelitu vysila se v MPEG4 HDTV i v norme DVB-S, a ne jen v DVB-S2. Tyicky priklad je CT1 HD.
Odpovědět0 0
HD v DVB-T se vysílá jako kódované v MPEG4 AVC. Přijmám, sleduji jej a jsem zatím spokojen.
Je však pravda, že to není DVB-T2. Až DVB-T2 nastoupí čeká mě výměna TV. Prostě TV zestárne morálně/technologicky ne tím, že přestane fungovat.
To že neexistují přijímače, které toto dokáží přijímat, jak se v článku píše je nesmysl a lež nebo neznalost autora článku.
Odpovědět0 0
V článku je uvedena informace o tom, že zatím nemáme na českém trhu přijímače pro standard DVB-T2 (což je logické, když ještě není v ČR zaveden).
O HDTV přijímačích s podporou MPEG-4 AVC ve standardu DVB-T je zmíněno to, že zatím nejsou nikterak masově rozšířeny v českých domácnostech - tedy většina diváků je nevlastní, což ovšem neznamená, že nejsou k dostání na trhu.
Odpovědět0 0
Citace z článku:
"Obraz by měl být komprimován v MPEG-4 AVC, k jehož příjmu není možné využít u nás hojně rozšířené set top boxy a TV přijímače, které tento formát většinou nepodporují. Část výrobců už tento problém řeší a nabízí výměnu některých komponent starších TV přijímačů tak, aby s novějším formátem neměly potíže."
Toto by se dalo vysvětlit, že přijímače s MPEG-4 AVC dekodérem se u nás neprodávají (stávající nepodporují). Což není pravda. Prodávaní přijímače s DVB-T tunerem a podporující MPEG-4 právě podporují MPEG-4 AVC.
Kdo prosim Vás nabízí výměnu tuneru za tuner s podporu MPEG4 ve stávajících prodaných TV?
Odpovědět0 0
Děkuji za upřesnění připomínky.
Uznávám, že ta formulace není povedená. Tady by bylo správnější zmínit přístroje, které je možné dovybavit přídavným dekodérem v podobě karty, pro kterou je v přijímači již připravený slot.
Výměna starších (DVB-T) tunerů se řeší v souvislosti s příjmem v DVB-T2 standardu v Anglii.
Nepřesnost jsem z článku odstranil. Jak už jsem psal jinde v diskusi, hlavním záměrem bylo přinést informace oaktuálním stavu DTT-HD v evropských zemích, podrobnější informace o českém experimentálním HDTV vysílání přineseme v jiném článku.
Odpovědět0 0
Není zač. Odstavec již vypadá lépe i když bych možná měl ještě připomínku, ale nechte to tak.
Odpovědět0 0
doplnit mezery ve vzdelani ;-)
Odpovědět0 0
Než to rozjedou v Čechách tak kolem toho bude zase politických a jiných tahanic a obchodních pletich že na dobu 5 let můžeme být klidní že by hrozilo celostátní vysílání HDTV.Tato situace je právě důvod proč se do nákupu televize s HD neženu.Mít doma bednu kterou využiji naplno jen příležitostně nehodlám.Protože můj byt je situován tak nešťastně že u mne nepřichází v úvahu ani satelit.
Odpovědět0 0
Josef1
|
7.4.20107:50
Je to jednoduché. Všechna rozsahy již obsadila DVB-T a v současnosti není kam narvat T2. Tedy o T2 se může uvažovat, až nastane analogová tma.
Jsme tzak bohatí, abychom si platili DVB-T a T2. Bylo by dobré ušetřit a DVB-T vypnout.
V Anglii se již prodávají televize s DVB-T2. V Německu rozjíždí DVB-C2. A u nás jsou televizory vybaveny jenom DVB-S2.
Správně to napsal Rafan. Nynejší stav nutí lidi, aby si koupili satelity a často si jimi zohyzdili domy.
Odpovědět0 0