Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

3DeMON PV951

15.11.2002, Radek Jahoda, recenze
Tuto kartu vlastní již pěkná řádka majitelů a musím konstatovat, že si většinou stěžují na problémy se zvukem (ano nejen majitelé karet ATI). Proto jsme velice toužili podívat se této kartě na zoubek. Vyšla nám vstříc firma DXT Computers, která tyto karty prodává a jeden kousek nám zapůjčila. Za to jí patří vřelý dík...

1. Úvod


Zajímavé je, že tuto kartu nevyrábí pouze firma 3DeMON, ale i například Mediaforte, Provideo, JSIR, BestBuy, KWord a možná i další. Proto se velice rozšířila po celém světě. Všechny typy jsou prakticky identické a proto se tato recenze v podstatě týká i jich.

Existuje několik variant této karty. Nejlevnější je PV951C, což je jednoduchá grabovací karta bez tuneru. Dále PV951T, která obsahuje i TV tuner, a PV951TF, která se chlubí i FM přijímačem. Volitelně se dodává i dálkový ovladač. My jsme měli tu čest seznámit se s posledně jmenovanou PV951TF s dálkovým ovladačem.

Karta je dodávaná v hezké krabici, která obsahuje:

    • TV kartu
    • CD s ovladači a anglickým manuálem
    • CD s českým manuálem (CD-R)
    • dálkový ovladač
    • kabel pro propojení se zvukovou kartou
    • kabel s čidlem pro dálkové ovládání
    • dipólovou anténu pro příjem rádia
2. Hardware

Podívejme se podorbnějí na kartu. Srdcem je velmi rozšířený videoprocesor Fusion BT878A od Conexantu (hned nad konektorem PCI), který má na starosti digitalizaci, korekce, převody formátů a komunikaci s PC přes PCI sběrnici. Dále se stará o komunikaci s ostatními obvody po I2C sběrnici.



Nejzřetelnější součástí je oplechovaný tuner LG, který se drží standardu Philips a umožňuje příjem v pásmech I.-V. a VKV FM. Jeho součástí je zvukový demodulátor TV standartu D/K a B/G, funguje tedy pro české i "evropské" stanice, bohužel pouze mono. Dále obsahuje stereo demodulátor FM pro rádio. Vstupy pro TV (klasický anténní) a rádio (šroubovací F) jsou odděleny. Opět přišel na řadu test naší "trojkobinací" - tří stanic na kanálech vedle sebe. Karta obstála téměř se ctí, pouze na spodním kanálu bylo jemné horizontální "pršení". Nejvyšší stanice šla ale nejlépe ze všech mnou testovaných karet, prostřední také výborná. Ostatní stanice bez problémů.

Vpravo dole je čip, který "může" za všechny problémy se zvukem - jednočipový mikrokontrolér 78P156 od ELAN Microelectronics, který sedí na I2C sběrnici. Ten sám ovládá multiplexer 4053, umístěný kousek nad ním, pro volbu vstupu zvuku (tuner, line in) a umlčování. Tento multiplexer je na jiných kartách většinou napojen přímo na GPIO port BT878, s čímž většina programů počítá. Tady tomu ale tak není a veškerá ovládání běží po I2C sběrnici s nedokumentovaným protokolem, který tento jednočip používá. Většina programů ale tento protokol neumí. Zvuk je sice mono, zdá se mi ale, že je uplatněn nějaký "wide" efekt pro prostorový zvuk, protože oba kanály (levý a pravý) nejsou identické. Vyšší kmitočty jsou více zesíleny než na jiných kartách, bohužel ale také lehce zkreslené.




Na zadním panelu jsou tyto konektory (zleva doprava):
    • Remote control - jack 3.5mm pro připojení senzoru dálkového ovladače
    • FM - anténní F konektor pro FM tuner
    • TV - anténní konektor pro TV tuner
    • Line out - audio výstup pro připojení zvukové karty
    • S-Video - video vstup Y/C
    • Composite - kompositní video vstup
    • Line in - audio vstup pro externí video
Škoda, že na desce není konektor pro vnitřní propojení se zvukovou kartou, pak by odpadl jeden vnější "loopback" kabel.

3. Software

Instalace ovladačů a software proběhla bez problémů. Windows kartu v pořádku detekovali a vše mělo standardní průběh. Aplikace vypadá ve Windows 9x i 2000 stejně, rozdíl je pouze v pár věcech.



Nejprve jsem instaloval do Windows 2000, což je systém hodící se více pro práci s videem. Při instalaci je potřeba nejprve zvolit zem určení kvůli přiřazení kanálů. V seznamu je i Česká republika. Asi polovinu stanic jsem nalezl na předvolených frekveních, zbytek jsem musel nastavit ručně, což nebyl zase takový problém, protože jsem frekvence všech stanic znal. Co ale vadilo, že nešel zvuk. Navíc veškerá činnost programu byla velice pomalá a každá i ta nejjednodušší akce trvale snad celou věčnost. Po půlhodině snažení a několika překontrolování kabeláže jsem to vzdal a zkusil štěstí ve Windows 98. Tam kupodivu naběhl zvuk okamžitě. Přebootoval jsem zpět do Windows 2000 a zvuk fungoval již i tam. Zajímavé. Zřejmě zůstala inicializace z Windows 98. Vypnul jsem proto počítač a opět zapnul Windows 2000. Čekal jsem, že se vrátí předchozí problémy, leč nestalo se. Zvuk stále fungoval bez problémů - že by si software "sedl"? Navíc byla pryč i "lenivost" programu, již reagoval na příkazy okamžitě.

Pozn.: Rozlišení pro preview se prý mění s nastavením rozlišení pro capture, vzhledem k tomu, že již kartu nemám, nemohl jsem vyzkoušet ...

Dobře, co tedy dodávaná aplikace umí. Kromě ovládání tuneru a zvuku lze přepnout do zobrazení přes celou obrazovku. Kromě regulace jasu, kontrastu a barev lze také jemně dolaďovat tuner, což je šikovná věc a uvítal bych ji i u jiných karet. Každý si ale všimne mírného rozmazání obrazu ve Windows 2000 - preview používá pouze rozlišení 320x240, což je hooodně málo. Bohužel se mi nepovedlo přinutit toto rozlišení zvýšit. Také bych měl výhrady ke vzhledu panelu. Ten je sice hezký a hraje všemi barvami, není ale příliš přehledný (chce to ale zvyk), a lze s ním ovládat jen pár funkcí - přepínat programy, umlčet zvuk, zapnout/vypnout teletext a regulovat hlasitost a parametry obrazu (jas atd.), což se děje tlačítky vlevo nebo dalším oknem, kde je ale pouze jedno "šoupátko", jehož funkce se přepíná tlačítkem. Proč tam není pro každý parametr jeden posuvník? Všechny tyto funkce lze ovládat i pomocí dálkového ovladače. Také se mi nepovedlo zapnout teletext. Po stlačení tlačítka na jeho zapnutí se nic nedělo. Ve Windows 9x je jako teletext standartně dodávaná známá aplikace Cebra teletext, ta ale po spuštění spolu s TV aplikací zamrzá počítač.

Program lze použít i pro ukládání videa na disk. Ve Windows 9x lze nastavit velikost a kompresi videa a parametry zvuku (pouze bez komprese). Vše se děje přes standartní dialogové rozhraní VfW, takže nelze nastavit libovolné rozlišení, ovladače to ale podporují, takže lze použít jiný program (např. VirtualDub). Ve Windows 2000 ale již takové možnosti nejsou. Opět se používají pouze standartní dialogy Windows (tentokrát DirectShow), takže lze nastavit jen některá rozlišení. Navíc při nastavení větším nez 352x288 program při pokusu o grabování spadne. Je to tím, že ovladače nedokáží preview zároveň při capture (což je u všech driverů založených na zdrojácích od Conexantu), jenže aplikace výrobce s tím nepočítá (že by to jejich programátoři nevěděli?). Také nelze použít kompresi, takže se video ukládá "tak jak je", což má značné nároky na přenosovou rychlost pevného disku, nehledě na místo. Ještě jednu poznámku si neodpustím - toto chování je stejné jako u programu AMCap, což je ukázkový program z DirectShow SDK, i funkce a dialogová okna jsou nápadně podobná, má to jen jeden rozdíl - AMCap většinou nepadá.


4. Software 2

Po mírném rozladění z dodávaného software (což je zvykem u všech výrobců) jsem začal zkoušet i jiné programy. Zatím jsem ponechal originální ovladače. Zůstávám ve Windows 2000... Začal jsem s ATV2000 a použil zbrusu nový GeneralWDM plugin pro ovládání karet s WDM rozhraním. Nejprve jsem vyzkoušel ladit pomocí dialogu TV control, což je standardní dialog Windows. Na kanálech, kde by měly být stanice, ale nebylo zhola nic, přestože šlo o správné frekvence. Pouze na dvou se objevily stanice, které měli být na vedlejších kanálech. Proto jsem vyzkoušel interní ladění ATV2000, ale s úplně stejným výsledkem. Přesné naladění ale ukázalo, že lze naladit všechny stanice, pouze o 7.75MHz níže. Pátral jsem po příčině, když tu mi blesklo - v praxi se používají dvě mezifrekvence - 45.75 a 38.9MHz. Ovladače si myslí, že tuner používá mezifrekvenci 45.75MHz, ve skutečnosti je to ale 38.9MHz. Zajímavá programátorská chyba (jak vidno, dodávaná aplikace nepoužívá funkce ovladačů, ale přistupuje ke kartě přímo přes IBT848 interface)... proto jsem šel do zdrojáků ATV2000 a implementoval frekvenční offset -7.75MHz a bylo po problému. Jeden ale zůstal - nešel zvuk a ani se mi ho nepovedlo rozchodit. Stejné výsledky v iuVCR a AMCap. Stále ticho. Nabízí se jedno řešení, ne ale tak elegantní a už vůbec ne korektní - přinutit originální aplikaci, aby nechala hrát zvuk i po vypnutí, takže jediná možnost - sestřelit ji pomocí Task Manageru. Takto to funguje.

Přecházím k programům, které nepoužívají ovladače a přistupují ke kartě přímo: DScaler, Multidec, MoreTV. V ani jednom zvuk nenaskočil, plné ovládání této karty není implementováno, pouze ladění tuneru funguje správně.

Update: Prý funguje s programem FlyDS 1.8.2 a ovladači od Uskova, neměl jsem ale možnost vyzkoušet.

Instaluji BT8xx video acquisition driver, který by měl mít podporu PV951 (alespoň to autor píše). Ten se nejprve odmítl automaticky nainstalovat, ruční update ale proběhl v pořádku. Spouštím opět dotyčné programy, tuner ladí již správně, ale stále bez zvuku.

Opět změna ovladačů, tentokrát universální od Uskova, což jsou pouze mírně upravené drivery od Conexantu. Karta se detekuje jako KWorld, zvuk ale stále nejde. Vrátil jsem se zpět k ATV2000, změnil plugin na BT8x8 (který je určen pro Uskovovi ovladače) a nastavil kartu PV951. Program nabíhá velice dlouho... Ladění v pořádku, ale opět bez zvuku, po stlačení mute vždy ale program na cca 5 sekund zamrzl a občas došlo k zapnutí/vypnutí zvuku. Opět nastala fáze programování až jsem po asi hodině lokalizoval chybu - následná úprava v programu pomohla a bylo po problému. Takže nakonec vše funguje bez problémů. To si ale člověk musí psát programy sám, aby vše fungovalo, jak má? Nechávám zvuk běžet i po vypnutí ATV2000 a zkouším opět ostatní programy ... noc byla dlouhá.


5. Závěr

Závěr bude opět tradiční - celkem dobrá karta, ale nedotažený software. Takže nakonec musí přijít ke slovu alternativní programy. Naštěstí jich je dnes již pěkná řádka.

Karta je navržená dobře, tuner je jiný, než používá většina výrobců, což ale není na závadu, spíše naopak, obraz je v porovnání s jinými kartami stejné cenové relace srovnatelný. Jediné, co mi chybělo (na co jsem zvyklý), je stereo zvuk. To je ale jen otázka názoru. Navíc je dodáván včetně dálkového ovladače a rádia (příslušný model), což zvyšuje užitnou hodnotu. Horší stránkou karty je dodávaný software a jsou s ním velké problémy. Pokud se jim chcete vyhnout, zvolte raději jinou kartu, pokud jste trpělivé povahy, budete nakonec s kartou spokojeni.