Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Adobe After Effects 7.0

5.3.2007, Radek Jahoda, recenze
Druhým stěžejním produktem Adobe po Premiere je určitě After Effects, 2D a 3D kompoziční a animační nástroj na video. Photoshop počítat nebudeme, protože jde jen o obyčejný editor obrázků, že? After Effects je v balíku Production Studio již v sedmé verzi, dodávána je samozřejmě sofistikovanější Professional verze.
Samostatně se dodává i verze Standard, která postrádá podporu pro 32-bitové barvy HDR, timewarp, motion tracking, klíčovací nástroje, některé efekty, skriptování a renderování po síti. O těchto vlastnostech si povíme dále.

Pojďme se ale podívat, co vše nám sedmá verze nabízí. Jako u ostatních programů hned do očí uhodí inovované grafické rozhraní, stejné jako u nové Premiery a Audition. Jeho možnosti jsou shodné, takže je nebudeme znovu blíže rozebírat. Jen připomeňme, že jsou všechna okna standardně dokována k sobě, lze ukládat profily nebo použít předdefinované, dokonce se lze vrátit i k původnímu rozložení z verze 6.5, kdy jsou všechna okna plovoucí. Věřte ale, že se k němu vrátit nebudete chtít.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Program se na první pohled tváří jako Premiere, z uživatelského hlediska je ale styl práce rozdílný. Centrem všeho dění je opět časová osa, která ale funguje rozdílně. Každá stopa je totiž vyhrazena pro samostatný klip, text nebo efekt a samotná časová osa pouze určuje, kde se tento nachází. Ve zvoleném čase je pak zobrazen náhled v náhledovém (kompozičním) okně.

Co se týče stylu práce, tak ten zůstal bezezměn. Týká se to i práce s textem, který umožňuje provádět hodně efektů, usadit ho na křivku, animovat apod.



Do časové osy ale přibyla jedna podstatná věc - Graph Editor. Jde o výborný nástroj, který v časovém měřítku dokáže pomocí klíčování měnit různé parametry klipů a efektů a vytvářet animace. Výborná je především modelace křivek pomocí Beziérových křivek, přičemž práce s nimi je intuitivní a není nutné ani číst nápovědu. Nové klíčové snímky se přidávají pomocí klávesy Ctrl a klikem myší.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Stejným způsobem se ovládá i jeden nový efekt - Timewarp. Ten umožňuje plynule měnit rychlost klipu, jde ale o úplně přepracovanou funkci oproti předcházejícímu Speed efektu. Modelování rychlosti je velice pohodlné opět pomocí Graph Editoru.



Novinou je i další efekt - Auto-trace. Předchozí verze pracovala s pixely, nová verze používá pro definici hran Beziérovy křivky. Jde o aplikaci podobné funkce z Adobe Illustratoru.

Podobně jako u Premiery přibyla i zde možnost využít vyšší přesnosti a větší dynamiky obrazu - High Dynamic Range (HDR). Ten počítá vše ve 32-bitových číslech s plovoucí desetinou čárkou. Pokud se přejde na práci v HDR, objeví se nové možnosti. V kompozičním okně se objeví nová ikonka pro změnu expozice. Ta se ale do finálního renderingu neaplikuje, má vliv pouze pro náhled. Při práci s různými barevnými profily lze provést konverzi pomocí utility Color Profile Converter, konverzi dynamiky z/do normálních osmibitových barev lze provést pomocí HDR Companderu (Compressor-Decompressor).



Připomeňme také možnost akcelerace renderování pomocí OpenGL, nyní se využívá možností OpenGL 2.



Výstup z programu je možný dvojím způsobem. Asi nejčastějším bude přímé použití After Effects projektu uvnitř Premiere. Lze s ním pracovat úplně stejně jako s jiným klipem, není nutné provádět renderování. To samé platí i naopak - projekty z Premiere lze použít jako vstup do After Effects.



Samotné renderování bylo také vylepšeno. Lze jich provádět více najednou, vždy se přidá do seznamu úloh v okně Render Queue.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Výstupních formátů je značné množství, asi nejčastější bude použití AVI (včetně DV) a dále MPEG. Používá se enkoder firmy MainConcept, který zaručuje výbornou kvalitu. V nastavení lze specifikovat i podrobné parametry.



Do seznamu po pohlcení firmy Macromedia přibylo i renderování do Flash prezentací, a to jak vektorových SWF, tak i rastrových FLV. Pokud je ale nějaký vektorový efekt nepodporován, tak je stejně převeden do bitmapy.



Pro zrychlení práce při opakování některých činností nebo přímo pro vytvoření nových vlastností je zde možnost vytvářet skripty. K tomu je dodáván i přímo editor skriptů, který vše zjednodušuje.


Klepněte pro zvětšení obrázku

A pro další urychlení práce je možné vycházet i z předdefinovaných Template a vytvořit tak v okamžiku základní animace, ale to už je součástí Adobe Bridge, o kterém si řekneme v některém dalším díle našeho seriálu.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Nová verze After Effects sice není nijak revoluční, přesto přináší docela dost novinek. Nejvýraznější je samozřejmě nové grafické prostředí, vyzdvihnout zaslouží i Graph Editor a také konečně pořádný nástroj pro změnu rychlosti klipů - Timewarp. Hlavní přínos je ale určitě Dynamic Linking - možnost používat projekty After Effects v Premiere a naopak.

Za zapůjčení celého Adobe Production Studia děkujeme firmě Syntex.