AVerTV Hybrid STB 1080i: změňte monitor v TV
24.2.2009, Radek Jahoda, recenze
Set-top-box se nemusí připojovat jen k televizi, existují i varianty k počítačovým monitorům. Jedním z nich je i dnes testovaný od firmy AVerMedia, který se připojuje přes DVI rozhraní a podporuje signál 1080i. Pojďme se podívat, jak si zařízení vedlo v praxi.
Domů si přineseme vše úhledně zabaleno v kartonové krabici v klasických barvách výrobce, stejně jako všechny jeho ostatní výrobky. Uvnitř je vše zajištěno molitanovými výstelkami, takže se při přepravě nic nehýbe.
Co si domů přinesete
Z poměrně malé krabice vybalíme více věcí, než bychom čekali. Kromě samotného přijímače je to i stojánek, dálkové ovládání, napájecí zdroj, prutovou anténu, krátký DVI kabel a kabelovou redukci pro komponentní YPbPr video signál. Nechybí ani podrobný návod k používání (vícejazyčný včetně češtiny a slovenštiny) a malá počítačová nálepka, která se ale nehodí nalepit na tento přijímač.
Obsah balení
Přijímač může jak ležet klasicky na čtyřech gumových nožkách, tak ho lze postavit na výšku do stojánku, takže na stole zabere méně místa. Pozor ale na to, že v něm jen leží a je zajištěn proti vypadnutí do stran, při větším tahu za kabely z něj může vypadnout. Konstrukce je plastová, stříbrná verze je decentní a bude ladit s ostatními přístroji stejné barvy. Kryt je přišroubován třemi šrouby pod gumovými nožkami, takže drží velmi dobře a ani při namáhání nijak nevrže.
Vertikální instalace ve stojánku
Na horní straně je několik tlačítek pro ovládání, která mají tvrdý "cvakací" stisk, jak je tomu u mnoha jiných výrobků. Po rozebrání zjistíme, že jde o klasická mikrotlačítka 5x5 mm. Ovládat jimi lze jak zapnutí, tak i přepínání, hlasitost, přepnutí na externí vstup a vyvolání EPG, takže si s nimi lze často i vystačit. Samozřejmě s dálkovým ovladačem toho lze více a komfortněji.
Tlačítka na horní straně
Přední strana (pokud je to přední strana, protože to není tolik zřejmé) nese celou řadu konektorů pro připojení video a audio signálů. Zcela vlevo je komponentní vstup (miniDIN konektor s využitím kabelové redukce), který využijete při připojení například HD kamery, DVD nebo Blu-ray přehrávače, takže přístroj může sloužit i jako jakýsi převodník na DVI k počítačovému monitoru. Další tři cinch konektory jsou pro vstup kompozitního video signálu a stereo zvuku, dále pak najdeme výstupy, takže lze připojit i klasickou televizi. Uprostřed je S-video výstup a napravo další tři cinche pro kompozitní video výstup a zvuk. Vedle vpravo je ještě sluchátkový výstup v podobě 3,5mm jack konektoru, signalizační LED dioda, která svítí zeleně při zapnutí, a pod černým průhledným plastem je čidlo dálkového ovládání.
Přední čelo přijímače
Na zadní straně najdeme především počítačové DVI konektory. Není zde HDMI, což se může zdát škoda, přístroj je ale určen k počítačovým LCD monitorům, takže je to zbytečné. Jeden DVI konektor je vstupní a jeden výstupní, přijímač dokáže přeposlat signál skrz a není tak nutné nic rozpojovat. Dokonce lze využít zobrazení malého TV okna přes signál z počítače. Pokud požadujete připojit monitor s klasickým D-SUB konektorem, tak můžete využít DVI-I redukci, která ale není součástí dodávky.
Zleva najdeme konektor pro napájení z externího zdroje, dva 3,5mm jack konektory pro zvukový vstup ze zvukové karty a výstup pro připojení pasivních reproduktorů. Dosáhneme tak kompletního protlačení videa i zvuku. Pokud zapojíme na čelním panelu sluchátka, tak se odpojí výstup na reproduktory.
Úplně napravo je anténní vstup, kam připojíme buď dodávanou prutovou anténu nebo raději vnější anténu.
Zadní strana
Nahlédneme-li pod pokličku, tak zjistíme, že je přijímač postaven na stejném čipsetu Cheertek CT212T, jako starší výrobek AVerTV DVB-T STB7, který je určen pro klasické monitory s analogovým D-SUB připojením. Způsob ovládání a používání je tak v mnohém podobný ne-li stejný. Disponuje pomalým procesorem, což se podepisuje hlavně na svižnosti teletextu, i když dřívější problémy s dekódováním jsou již zřejmě vyřešeny, protože zde funguje teletext dobře, přestože pomalé vykreslování zůstalo. Paměť je umístěna z druhé strany desky.
Deska plošných spojů se součástkami shora
O zpracování signálu se stará obvod AV3005 od ActVision Technologies, který je umístěn na obrázku vpravo vedle mikrotlačítek. Příjem DVI signálu z počítače obstarává obvod Silicon Image SiI1161 (přímo nad hlavním čipem CT212T vedle DVI-IN), naopak generování má na starosti obvod SiI164 od stejné firmy (hned u DVI-OUT konektoru). O digitalizaci analogového signálu a přenos dat se stará obvod SAA7136E od NXP (divize Philips), který je umístěn vlevo, u anténního konektoru je jednočipový tuner Xceive XC3028 a vpravo od něj DVB demodulátor Intel WJCE6353.
Uvedené řešení s DVI obvody zvládá generovat signál až do velikosti 1920x1200 bodů, ale z počítače může jít maximálně 1680x1200 bodů, ochrana HDCP není implementována, což může mít vliv na některá zařízení.
Dálkový ovladač je standardní koncepce, který už známe z jiných zařízení tohoto výrobce. Jeho používání je snadné, díky zúžení a naopak nabobtnání ve spodní části padne dobře do ruky. Má normální rozmístění kláves s číslicemi nahoře a ovládacím křížem uprostřed.
Dálkový ovladač shora
Dálkový ovladač ze strany
Stisk kláves je příjemně měkký, i když by mohl být nepatrně větší, hlavně u tlačítek ve spodní části.