Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canon MV960 - walkman bez sluchátek

12.4.2006, Radek Martinka, Ivo Martinka, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na širokoúhlou novinku firmy Canon - MV960. Jedná se o nejvyšší model ze série low-endových kamer, jejichž společným rysem je především přijatelná cena. Nakolik označení "low-end" patří k této kameře zjistíte v následujících řádcích.
Jak jsme již řekli v minulé kapitole, druhá část testů bude patřit pouze videonahrávkám a zvuku. Hned na začátku začneme tím nejdůležitějším, a to běžným nahráváním za dne ve venkovním i vnitřním prostředí. Nejdůležitějším proto, neboť většina uživatelů bude videokameru používat právě za těchto podmínek. Pro snížení výsledné velikosti jsou videa uložena bez zvuku a zkomprimována kodekem DivX 6.1.1 s ohledem na zachování přijatelné kvality.


videoukázka 1, venek
pro spuštění klikněte
videoukázka 2, venek
pro spuštění klikněte



videoukázka 3, vnitřek
pro spuštění klikněte

V těchto ukázkách si kamera napravuje fotkami pošramocenou reputaci. V první ukázce se soustředíme na rychlý pohyb kamery v protisvětle a bez stativu, ve druhé na zoom ze stativu, a ve třetí pak přelet málo osvětleným pokojem. Vše dopadlo poměrně dobře. I poslední video nevypadá nejhůř, ačkoli světla v pokoji bylo opravdu málo.

Videokamera je, jak jsme si řekli na začátku, vybavena elektronickou stabilizací obrazu. Následující ukázka má za úkol ukázat rozdíl mezi zaplou (první část) a vyplou stabilizací (druhá část).



stabilizace obrazu
pro spuštění klikněte

Stabilizace je poměrně slušná, byť to značí jisté snížení ostrosti. Pro běžné užití je v případě zoomu takřka nepostradatelnou, protože udržet v ruce 25x přiblížení je nadlidský výkon. Naší pozornosti nemohlo uniknout ani ostření, které u fotografií nedopadlo zrovna na výbornou (u tele fotek). Test jsme provedli tak, že jsme prvně zaostřili dopravní značku a šoupátkem zakryli objektiv. V ukázce uvidíte, za jak dlouho se videokameře po odkrytí objektivu podaří značku opět zaostřit.


rychlost ostření
pro spuštění klikněte


Rychlost s jakou dojde k opětovnému zaostření je velmi dobrá. V úvodu jsme se také zmínili o 100x/1000x digitálním zoomu, který kamera nabízí. Jen pro pobavení jsme objektiv nasměrovali na několik kilometrů vzdálený objekt.



digitální zoom v praxi
pro spuštění klikněte

V ukázce lze vidět, kdy končí optický zoom (zoom se téměř zastaví) a kdy začíná digitální (zoom se rozjede rychle). Už při 100x digitálním zoomu je výsledný obraz nepoužitelný, 1000x zoom nemá smysl příliš komentovat. Přiznáme se, že nechápeme, proč se vůbec digitální zoom používá, a když už, tak proč s takovými čísly. Možná to bude tím, že stále existují neznalí uživatelé, pro které je lákavější 8x/500x než 25x/200x.

Poslední částí našich testů bude pořizování záznamu v noci. V první videoukázce naleznete porovnání Automatického režimu s režimem Noc. Druhé video je pro romantičtější typy - několikasekundový záběr na Měsíc.


Auto + režim Noc
pro spuštění klikněte
Auto, záběr na Měsíc
pro spuštění klikněte

Noční filmování je příjemným překvapením této kamery - jak režim Auto, kde je pohyb objektu plynulý a šum je na přijatelné úrovni, tak i režim Noc, kde je stroboskopický efekt v mezích tolerance. Ta tam jsou špatné dojmy z kamery při fotografování za tmy.

To je z videosekvencí vše. Nyní se podíváme na audio - digitální stereo PCM nabízí 16 bit / 48 kHz (2 kanály) a 12 bit / 32 kHz (4 kanály). Pro testování bude pro nás stěžejní první volba, tedy 16 bit. V první audio ukázce se zaměříme na kvalitu nahraného audia, pokud bude videokamera umístěna před audioaparaturou. Nahrávku si můžete poslechnout zde. V případě, že máte možnost poslechnout si ukázku na rozumných či profi sluchátkách (my používáme Koss TD-80), uslyšíte poměrně veliký rozdíl od originálu. To se ale dalo očekávat. Druhým audio testem je hlučnost motorku při natáčení. Probíhá tak, že v tiché místnosti se nahrají zvuky pocházející přímo z kamery. Poslechněte si zde. Na konci ukázky je pro srovnání hlučnosti také cca dvouvteřinový záznam hudby. Jak je z audiozáznamu patrné, motorek je slyšet jen nepatrně, neboť jej přehlušuje výrazný šum.

Na závěr si ukážeme dvě tabulky. První uvádí minimální čas potřebný k pořízení první videonahrávky a fotografie. Rychlost zoomu z wide do tele neuvádíme záměrně, neboť kamera disponuje třemi rychlostmi, z nichž si uživatel může zvolit. Zajímavé je pouze to, že rozdíl zoomu bez nahrávání a s nahráváním na kazetu je cca 1 sekunda.

První nahrávání na miniDV
4,2 sec
První fotografie
7,5 sec

Druhá tabulka nám demonstruje, jak je na tom MV960 s výdrží. I přes shodný akumulátor se dá předpokládat, že skrz menší rozměry čipu, bude mít recenzovaný model delší životnost baterie než posledně testovaný model MVX300. Pokud porovnáme například nahrávání pouze s hledáčkem, dobereme se 166 versus 86 minut pro MV960. A to je téměř 100% nárůst. Jen pro úplnost a k přesvědčení šetřílků uvádíme také dobu nahrávání se zaplou videolampou. Jak sami vidíte, LED dioda má tak nízkou spotřebu, že ji není potřeba z úsporných důvodů vypínat. V každém případě je výdrž baterie parádní.

Nahrávání (bez LCD a zoomu)
166 min
Nahrávání s LCD (bez zoomu)
113 min
Nahrávání s LCD a lampou (bez zoomu)
111 min
Běžný provoz*
127 min
Doba nabíjení baterie
106 min
*představuje nahrávání s LCD a se zoomem, přetáčení pásky, prohlížení záznamu atd.